номер провадження справи 21/1/19
17.06.2021 року Справа № 908/2842/18
м. Запоріжжя Запорізької області
Заявник: Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663, юридична адреса: 69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 166, електронна адреса: zp.official@tax.gov.ua)
Кредитори:
1. Публічне акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго” (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, код ЄДРПОУ 00130926)
2. Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 44118663) - відокремлений підрозділом Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, б. 8, код ЄДРПОУ 43005393).
3. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , поштова адреса представника заявника - адвоката Корабльова Василя Вікторовича - АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 )
4. Комунальне підприємство “Дніпрорудненські теплові мережі” (71630, Запорізька область, м. Дніпрорудне, вул. Героїв Праці, буд. 11, код ЄДРПОУ 32597943)
Боржник - Комунальне унітарне підприємство “Наш дім” Дніпрорудненської міської ради (71630, Запорізька область, Василевський район, м. Дніпрорудне, проспект Ентузіастів, 11, код ЄДРПОУ 33000065)
банки, здійснюючі розрахунково-касове обслуговування боржника:
1. АКБ “ІНДУСТРІАЛБАНК”, м. Дніпрорудне, Запорізька область, МФО 313849
2. АТ КБ “ПРИВАТБАНК”, м. Дніпрорудне, Запорізька область, МФО 313399
Ліквідатор - Кравченко Р.М. (71320, Запорізька область, Кам'янсько-Дніпровський район, с. Іванівка, вул. Вишнева, 22)
про банкрутство
заява про виправлення описки
Суддя Черкаський В.І.
Без участі представників сторін та учасників
Ухвалою від 27.05.2021 року суд заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області № 21364/6/08-01-20-05 від 07.04.2021 року (вх. № 7245/08-08/21 від 08.04.2021) задовольнив. Визнав вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області у розмірі 8 022 921 грн. 53 коп. Зобов'язав ліквідатора включити вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області до реєстру вимог кредиторів у відповідності до вимог Кодексу України з процедур банкрутства. Зобов'язав ліквідатора включити витрати Головного управління ДПС у Запорізькій області по сплаті судового збору за подання заяви (вх. № 7245/08-08/21 від 08.04.2021) у розмірі 4 540 грн. 00 коп. до реєстру вимог кредиторів відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства. Відклав судове засідання для розгляду заяви ліквідатора вих. № 01-23/80 від 25.05.2021, звіту ліквідатора на 08.07.2021 року, 11 - 00.
14.06.2021 року до суду надійшло клопотання заявника (вх. № 12263/08-08/21 від 14.06.2021) про виправлення описки в ухвалу суду від 27.05.2021 № 908/2842/18 наступного змісту: “…Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 27.05.2021 додаткові грошові вимоги ГУ ДПС у Запорізької області до боржника у розмірі 8 022 921, 53 грн. визнані повністю. В абзаці 2 резолютивної частини ухвали від 27.05.2021 судом зазначено: “Визнати вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області у розмірі 8 022 921 грн. 53 коп. Зобов'язати ліквідатора включити вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області до реєстру вимог кредиторів у відповідності до вимог Кодексу України з процедур банкрутства. Зобов'язати ліквідатора включити витрати Головного управління ДПС у Запорізькій області по сплаті судового збору за подання заяви (вх. № 7245/08-08/21 від 08.04.2021) у розмірі 4 540 грн. 00 коп. до реєстру вимог кредиторів відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства. Відповідно до п.1 ст. 243 Господарського процесуального кодексу України, суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки чи арифметичні помилки. Статтею 64 Кодексу України з процедур банкрутства визначена черговість задоволення вимог кредиторів. На підставі вищезазначеного, прошу суд зазначити, до якої черги задоволення вимог кредиторів віднесені додаткові грошові вимоги ГУ ДПИС у Запорізькій області до боржника у розмірі 8 022 921, 53 грн.”
Розглянувши клопотання заявника (вх. № 12263/08-08/21 від 14.06.2021), матеріали справи, суд установив.
Статтею 243 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки чи арифметичні помилки. Питання про внесення виправлень вирішується без повідомлення учасників справи, про що постановляється ухвала. За ініціативою суду питання про внесення виправлень вирішується в судовому засіданні за участю учасників справи, проте їхня неявка не перешкоджає розгляду питання про внесення виправлень. Заява про внесення виправлень розглядається протягом десяти днів після її надходження. Ухвала про внесення виправлень надсилається всім особам, яким видавалося чи надсилалося судове рішення, що містить описки чи арифметичні помилки.
Частиною 4 статті 60 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів. За таких обставин, господарський суд перевіривши всі обставини справи, документи надані представником ГУ ДПС у Запорізькій області дійшов висновку, що грошові вимоги кредитора Головного управління ДПС у Запорізькій області у розмірі 8 022 921 грн. 53 коп. є обґрунтованими, підтвердженими належними та достовірними доказами і підлягають визнанню у повному обсязі.
Статтею 60 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що ліквідатор з дня свого призначення веде реєстр вимог кредиторів.
Згідно ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому: 1) у першу чергу задовольняються: вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України; вимоги кредиторів за договорами страхування; витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів; 2) у другу чергу задовольняються: вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників); 3) у третю чергу задовольняються: вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом; 4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою; 5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства; 6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
Кодекс не визначає повноваження суду щодо визначення черговості задоволення вимог кредиторів.
За таких обставин, враховуючи його необґрунтованість, клопотання заявника (вх. № 12263/08-08/21 від 14.06.2021) слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 232-235, 243 Господарського процесуального кодексу України, суд
Клопотання Головного управління ДПС у Запорізькій області(вх. № 12263/08-08/21 від 14.06.2021) слід залишити без задоволення.
Копію ухвали направити заявнику, ліквідатору.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня її проголошення за правилами, визначеними ст. ст. 256-259 ГПК України.
Ця ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 17.06.2021 року.
Суддя В.І. Черкаський