Рішення від 07.06.2021 по справі 908/1012/21

номер провадження справи 17/56/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.06.2021 Справа № 908/1012/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Суддя господарського суду Запорізької області Корсун В.Л. при секретарі судового засіданні Шульгіній А.А. розглянувши у судовому засіданні матеріали справи № 908/1012/21

за позовною заявою: публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя”, 69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В

про стягнення 13 744,33 грн.

У засіданні приймали участь:

від позивача: Дяченко О.С., довіреність від 24.12.20 № 657

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

13.04.21 до господарського суду Запорізької області через систему “Електронний суд” звернулось публічне акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго” (далі ПАТ “Запоріжжяобленерго”) з позовною заявою про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (надалі ТОВ “Місто для людей Запоріжжя”) 13 744,33 грн. вартості не облікованої електроенергії.

Позовні вимоги обґрунтовано наявністю між сторонами договірних відносин з постачання електричної енергії, а також тим, що при здійсненні 26.10.20 представниками позивача технічної перевірки електроустановки за адресою: м. Запоріжжя, вул. Професора Толоки, 24 було виявлено порушення вимог п. 5.5.5 ПРРЕЕ. У зв'язку із виявленням порушень, позивачем складено акт про порушення ПРРЕЕ від 26.10.20 за № 10003535. 03.12.20 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ (представник відповідача своїм правом бути присутнім на засіданні не скористався), позивачем прийнято рішення про застосування до споживача (відповідача) оперативно-господарської санкції за порушенням ним ПРРЕЕ, яке оформлено протоколом від 03.12.20, а саме: проведено розрахунок та визначено обсяг недорахованої електричної енергії по акту № 10003535 від 26.10.20 в розмірі 4782 кВт/год. на суму 13 744,33 грн. Оскільки відповідач своїм правом щодо оскарження рішення комісії від 03.12.20 не скористався, вартість не облікованої електроенергії позивачу не сплатив, позивач звернувся до суду з цим позовом про стягнення 13 744,33 грн.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.04.21 наведену вище позовну заяву передано для розгляду судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 19.04.21 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1012/21 у порядку спрощеного позовного провадження. Судове засідання призначено на 18.05.21 о 12 год. 00 хв.

12.05.21 до суду надійшов відзив за вих. від 07.05.21 № 21/1012 на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує проти позовних вимог та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав. Багатоквартирний житловий будинок як цілісний майновий комплекс є співвласністю власників квартир …, що виключає можливість його перебування у власності держави чи територіальної громади. Всі будинки, які знаходяться в ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» за договорами про надання послуг з управління багатоквартирними будинками не знаходяться на балансі Товариства. Відповідно до ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» управитель виступає від імені, в інтересах та за рахунок співвласників при взаємовідносинах з ін. юридичними особами. Для забезпечення мешканців освітленням місць загального користування та функціонування ліфтів ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» від імені співвласників багатоквартирного будинку та в інтересах співвласників багатоквартирного будинку, керуючись укладеними договорами про надання послуг; з управління багатоквартирному будинками та ПАТ “Запоріжжяобленерго” укладено договір «Про постачання електричної енергії» № 14425 від 01.11.17. Відповідно до договору № 14425 сторонами є Постачальник електричної енергії та Споживач. Тому, відповідно, Співвласники багатоквартирних будинків в правовому сенсі є Споживачем по даному договору, оскільки вони є власниками електроустановок, а не ТОВ «Місто для людей Запоріжжя». ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» не є балансоутримувачем будинків м. Запоріжжя, а лише є управителем багатоквартирних будинків на підставі укладених договорів про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, та не має у своїй власності, або господарському віданні електроустановки; електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку, як спільне майно співвласників. Також відповідач вказує, що умовами укладеного договору №14425 про постачання електричної енергії передбачена відповідальність за недовраховану електроенергію саме споживачів електричної енергії, а не управителя, який діє від імені співвласників багатоквартирного будинку, що підтверджується застосуванням тарифу відповідного класу споживачів. Крім того, відповідач зазначає, що позивач не надав до суду: всіх додатків до договору №14425, а саме додатків 8 та 9; акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін; документи, які зазначені в п. 9.1. договору №14425; доказів щодо приєднання відповідача до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Вважає, що у позивача відсутнє право на стягнення спірних коштів, а акт про порушення № 10003535 від 26.10.20 - неналежним доказом та таки, що не підтверджує факт порушення споживачем Правил, і не може бути покладений в основу прийнятого комісією рішення про нарахування вартості недоврахованої електричної енергії. Також, в обґрунтування своєї позиції відповідач посилається, зокрема, на висновки викладені в постанові Верховного Суду від 06.02.19 у справі №522/12901/17-ц.

Ухвалою від 18.05.21 судом відкладено судове засідання у справі на 07.06.21 о 12 год. 00 хв.

19.05.21 на адресу суду від ПАТ “Запоріжжяобленерго” надійшла відповідь на відзив за вих. від 17.05.21 № 231/82, в якій позивачем викладено свої аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення, зокрема наступні: є численна кількість рішень ГСЗО про стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії, якими встановлено, що саме ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» є балансоутримувачем будинків, які зазначені як точка продажу у договорах про постачання електричної енергії, а також у заявах-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, у тому числі і будинку за адресою: вул. Професора Толока, 24, м. Запоріжжя. Цей факт доведено та встановлено; згідно з Додатком № 1 до акту про порушення, а саме на Схемі порушення, копія якої додана до позовної заяви, складеному при проведенні технічної перевірки об'єкту, зазначена межа балансової належності позивача та відповідача. Тому, саме відповідач повинен був додержуватись вимог нормативно-технічних документів, умов укладених договорів, та забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України. Також, Додатком № 2 до Договору (копія додатку № 2 є у матеріалах справи) зазначено, що точки продажу електричної енергії на електроустановки (об'єкти) вказані у Додатку № 5 цього договору (копія Додатку № 5 є у матеріалах справи) встановлюються на межі балансової належності електричних мереж споживача. Отже, у Таблиці № 1 Додатка № 5 до Договору (копія є у матеріалах справи) та у заяві-приєднанні (копія є у матеріалах справи) наведено перелік об'єктів, які знаходяться на балансі відповідача; Акт про порушення ПРРЕЕ було складено та підписано працівниками оператора системи, що зафіксовано в Акті; твердження відповідача щодо того, що договір про постачання електричної енергії № 14425 від 01.11.17 втратив чинність і що позивач повинен керуватись лише договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є невірними та безпідставними; в період дії договорів про постачання електричної енергії № 14425 від 01.11.17 та надання послуг з розподілу електричної енергії № 14425 від 01.01.19 відповідач безперебійно споживав електричну енергію та користувався послугами з розподілу електричної енергії відповідно. Отже, актом про порушення ПРРЕЕ підтверджено, що споживаючи електричну енергію та отримуючи послуги з розподілу споживачем було допущено порушення ПРРЕЕ, за яке умовами вищезазначених договорів передбачена відповідальність; розрахунок здійснено у відповідності до норм ПРРЕЕ, а вимірювання струму навантаження при здійснені розрахунку за даним видом порушення Правилами не передбачено. При здійсненні розрахунку були враховані всі необхідні дані для здійснення обґрунтованого та законного розрахунку, зокрема, потужність самовільного підключення визначено виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (відповідно до табл. 1.3 ПУЕ сила струму, що протікає через мінімальний діаметр електропроводки складає 11 А); жодної вказівки, що Акт складено внаслідок порушення ПКЕЕ або ПКЕЕН у Акті відсутні. Акт про порушення №10003535 від 26.10.20 складено внаслідок порушення відповідачем саме вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, про що є відмітка у самому Акті про порушення; обставини непереборної сили відповідачем нічим не підтверджені та не надано жодних доказів щодо наявності таких обставин; акт складений з додержанням вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ, містить усі необхідні дані та підписи, чим спростовуються твердження відповідача про те, що акт не може вважатися дійсним та засвідчувати викладені у ньому обставини; відповідач не заперечує наявність встановленого порушення ПРРЕЕ.

У судовому засіданні 07.06.21 приймав участь представник позивача.

Представник відповідача у судове засідання 07.06.21 не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив.

У засіданні 07.06.21 судом встановлено, що відзив на позовну заяву та відповідь на відзив подано у строк визначений судом та з додержанням вимог процесуального закону щодо надіслання заяви по суті справи і доданих до неї доказів іншим учасникам справи.

Представник позивача у судовому засіданні 07.06.21 підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Судом оголошено стисло зміст відзиву на позовну заяву.

У засіданні 07.06.21, на підставі ст. 240 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представнику позивача повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

01.11.17 між публічним акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” (Постачальник електричної енергії) та товариством з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” від імені співвласників, керуючись укладеними договорами про надання послуг з управління багатоквартирними будинками відповідно до Додатку № 11 (Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 14425 (далі договір), за умовами якого (розділ 1 договору) Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача згідно додатка №5 з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку №1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу», а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком №2 «Точки продажу електричної енергії споживачу».

Відповідно до п. 2.1. договору, під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

На виконання п. 2 Постанови «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» від 14.03.18 №312, затв. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” приєдналось шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (надалі Договір про розподіл), який розміщений на офіційному сайті ПАТ “Запоріжжяобленерго” і є у загальному доступі.

Пунктом 6.2 договору про розподіл на Споживача покладено, зокрема, обов'язки:

- виконувати умови цього Договору, в тому числі, своєчасно проводити розрахунки відповідно до умов Договору;

- забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів;

- невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання;

- узгоджувати з Оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;

- забезпечувати доступ представникам Оператора системи, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки;

- у разі зміни власника об'єкта (звільнення Споживачем займаного приміщення, реорганізації, ліквідації (у тому числі шляхом банкрутства), відчуження в будь-який спосіб займаного приміщення) не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією на об'єкті письмово повідомити Оператора системи про розірвання цього договору та не пізніше дня звільнення об'єкту здійснити всі оплати передбачені умовами цього Договору.

Як свідчить преамбула договору від 01.11.17 № 14425, споживачем за ним є ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” , яке діє від імені співвласників за укладеними договорами про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, у т.ч. за договором № 06/09-17-377 про надання послуг з управління багатоквартирними будинком по вул. Професора Толока, 24 (п.249 Додатку №11).

Додатком № 2 до Договору від 01.11.17 № 14425 визначено, що точки продажу електричної енергії на електроустановки (об'єкти) вказані у Додатку № 5 цього договору встановлюються на межі балансової належності електричних мереж споживача.

У таблиці № 1 Додатка № 5 до Договору від 01.11.17 № 14425 наведено перелік об'єктів, які знаходяться на балансі Відповідача, у т.ч. за адресою: вул. Професора Толока, 24 (пункти 274-276), а саме комунальне навантаження, ліфти.

26.10.20 під час здійснення технічної перевірки електроустановки споживача за адресою: вул. Професора Толока, 24 представниками ПАТ “Запоріжжяобленерго” було складено Акт про порушення № 10003535.

Згідно із вказаним Актом, перевіркою встановлено, що споживачем при користуванні електричною енергією порушено п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: «самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю ПАТ “Запоріжжяобленерго” з порушенням схеми обліку. Підключення виконано відкрито від розподільного щитка п'ятого поверху сьомого під'їзду по мережі 0,22 кВ. Порушення виявлено під час проведення технічної перевірки та продемонстровано споживачу».

Додатком № 1 до Акту про порушення від 26.10.20 № 10003535 є Схема електропостачання споживача ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” по вул. Професора Толока, 24, в якій відображено точки самовільного підключення.

Також в Акті наявна інформація про місце, дату та час засідання комісії з розгляду акту про порушення.

Акт складений у присутності особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача Кожушаного Р.С. (посвідчення № 021), який від підпису Акту та Додатку №1 до нього відмовився. Відмову від підпису Акту та Додатку №1 до нього засвідчено підписами 3-х представників оператора системи та відеозаписом.

28.10.20 позивачем на адресу відповідача (69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 53) надіслано лист від 28.10.20 № 55/43-4559 із запрошенням 03.12.20 о 13.00 год. на засідання комісії щодо розгляду акту № 10003535 складеного 26.10.20. До вказаного листа позивачем додано другий екземпляр Акту про порушення від 26.10.20 № 10003535 та додаток до нього.

03.12.20 відбулося засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, яке оформлено відповідним протоколом за № 398.

За результатами розгляду Акту про порушення № 10003535 комісією прийнято рішення виконати розрахунок недоврахованої електроенергії по акту згідно пунктів 7, 8.4.2 правил роздрібного ринку електричної енергії (затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.18 № 312, зі змінами, внесеними Постановою НКРЕКП від 18.07.19 № 1525).

У зв'язку з неявкою представника споживача на засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії другий примірник протоколу засідання комісії від 03.12.20 № 398 по розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ № 10003535 від 26.10.20, розрахунок по акту про порушення від 26.10.20 № 10003535 за період з 26.04.20 по 26.10.20 (183 дні), яким визначено кількість недоврахованої електроенергії 4782 кВт/год. на суму 13 744,33 грн. і рахунок № 14425/АН на сплату недорахованої електроенергії у сумі 13 744,33 грн. були направлені ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” поштою. Факт направлення вказаних документів поштою на адресу відповідача (вказану в інформаційному листі щодо зміни місцезнаходження дирекції ТОВ “Місто для людей Запоріжжя”) підтверджується копією поштового фіскального чеку від 04.12.20 і копією реєстру відправленої кореспонденції (Рекомендованих листів з рекомендованим повідомленням) за 04.12.20.

Споживачем вартість недоврахованої електричної енергії в розмірі 13 744,33 грн. в добровільному порядку не сплачена, рішення, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії від 03.12.20 № 398, не оскаржено.

Правовідносини сторін в цій справі регулюються Цивільним кодексом України (далі ЦК України), Господарським кодексом України (далі ГК України), Законом України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання цього Закону.

Частинами 1, 2 ст. 11 ЦК України закріплено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочин.

Майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору, зокрема, на основі договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту (ч. 1, ч. 4 ст. 179 ГК України).

За ч. 7 ст. 179 ГК України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».

Згідно з ч. 6 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

19.04.18 набрав чинності Кодекс систем розподілу, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.18 № 310.

Відповідно до положень п. 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.17 № 2019-VIII (тут, і далі Закон № 2019-VIII у редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 р. вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання. У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків: пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 13.11.18 прийнято постанову №1415 «Про видачу ПАТ “Запоріжжяобленерго” ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом».

Пунктом 4 встановлено, що ця постанова набирає чинності з дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.19.

Пунктами 1, 2 постанови визначено: видати ПАТ “Запоріжжяобленерго” (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме: на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності ПАТ “Запоріжжяобленерго”, та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством); анулювати з 01 січня 2019 р. ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

Відповідно до п. 3 постанови зобов'язано ПАТ “Запоріжжяобленерго”, зокрема:

- до 01 січня 2019 р. забезпечити завершення організаційних заходів, пов'язаних з анулюванням ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та провадженням діяльності за ліцензією з розподілу електричної енергії, зокрема, але не виключно;

- до 01 січня 2019 р. укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії ПАТ “Запоріжжяобленерго”, та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01 січня 2019 р.

Отже, оператор системи розподілу є правонаступником постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.18 №312 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) та визнано такою, що втратила чинність з 11.06.18 постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.96 №28 «Про затвердження Правил користування електричною енергією» (із змінами) (далі - ПКЕЕ).

Положенням абзаців 1, 3 п. 1.1.1. ПРРЕЕ визначено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Відповідно до п. 1.2.1. глави 1.2. ПРРЕЕ, на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Пунктом 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.18 визначено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Пунктом 6 вказаної постанови передбачено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема, сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.

Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Згідно з п. 2.1.5. ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.

Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії (абз. 1 п. 2.1.7 ПРРЕЕ).

Факт приєднання ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (який розміщено на сайті ОСР http.www.zoe.com.ua) на умовах договору про постачання електричної енергії № 14425 від 01.11.17 підтверджується виданою ПАТ “Запоріжжяобленерго” та підписаною 21.12.18 відповідачем заявою-приєднання. Укладений сторонами раніше (до відповідних змін у законодавстві у сфері електроенергетики) договір про постачання електричної енергії продовжує свою дію в частині регулювання відповідних відносин, у т.ч. щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.18 № 312.

Заперечуючи правовідносини за Договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії відповідач наполягав на тому, що за Законом України «Про житлово-комунальні послуги» є управителем багатоквартирного будинку, а не балансоутримувачем житлового будинку, споживачем послуг та не має у своїй власності або господарському віданні електроустановки, оскільки вони є власністю співвласників багатоквартирного будинку.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача з огляду на наступне.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.17 за № 520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя» призначено управителями багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі, згідно з додатком №4 цього рішення, за об'єктом конкурсу (група будинків) № 4 ТОВ «Керуюча компанія «Місто для людей Запоріжжя» (код ЄДРПОУ № 41279924) (пункт 2); уповноважено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородая О.М. укласти договір з надання послуг з управління багатоквартирними будинками міста Запоріжжя від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу (пункт 6); зобов'язано КП «Наше місто» Запорізької міської ради до 31.10.17 року здійснити всі необхідні дії щодо передачі багатоквартирних будинків в управління управителям, призначеним цим рішенням, в порядку передбаченому Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.09 № 13 (пункт 8).

Пунктом 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції від 01.11.17 - на час укладення договору про постачання електричної енергії) визначено, що управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа-підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Порядок здійснення управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком), порядок передачі будинку в управління у разі укладення договору встановлені Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.09 №13 (в редакції від 02.02.09 чинній на час укладення договору про постачання електричної енергії).

Згідно з п. 1.2. вказаних Правил, послуга з управління будинком - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби власників, співвласників в ефективному управлінні належним їм майном, підтриманні об'єкта в належному технічному стані, організації забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах.

Управління будинком - дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком (далі - управитель).

Управління будинком передбачає виконання таких функцій, зокрема: організацію належної експлуатації та утримання об'єкта відповідно до його цільового призначення згідно з вимогами пунктів 3.7, 3.8 цих Правил; організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно з вимогами пунктів 3.9-3.11 цих Правил (п. 1.3.Правил).

За п. 1.4. Правил особою, що здійснює управління будинком, є у разі здійснення управління будинком відповідно до договору із власниками, співвласниками усіх житлових і нежитлових приміщень об'єкта або за їх дорученням із балансоутримувачем (далі - замовник) - управитель.

Управитель відповідає за стале функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта, наданого в його управління, відповідно до його цільового призначення, а також за організацію забезпечення потреби мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Для здійснення функції з управління будинком власники, співвласники можуть самостійно укласти з управителем договір (далі - договір про управління), що оформляється відповідно до законодавства, або уповноважити будь-яку іншу особу на здійснення від їх імені таких дій (п. 1.5. Правил).

Пунктом 1.7. Правил передбачено, що для забезпечення належного функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта та організації забезпечення потреб мешканців об'єкта житлово-комунальними послугами відповідно до стандартів, нормативів, норм, порядків і правил особа, що здійснює управління будинком, у порядку, передбаченому законодавством, укладає договори: із мешканцями об'єкта - про надання житлово-комунальних послуг; із виробниками - про умови надання житлово-комунальних послуг; із виконавцями - про надання житлово-комунальних послуг (у разі якщо особа, що здійснює управління будинком, не є виконавцем цих послуг).

Саме ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» за умовами договору про постачання електричної енергії №14425 від 01.11.17 виступає споживачем електричної енергії від імені співвласників за укладеним договором № 06/09-17-377 про надання послуг з управління багатоквартирними будинком по вул. Професора Толока, 24 (п.249 Додатку №11), а оскільки публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, складений на основі вказаного договору, то є споживачем і за цим договором.

Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ визначено, зокрема, такі зобов'язання споживача:

1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);

4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;

5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;

10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;

12) забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору;

20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Положеннями частин 1 і 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» закріплено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики тощо.

Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором (ч. 1 ст. 216 ГК України).

Відповідно до положень ч. 1, 2 ст. 218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Розділом 8 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії встановлена відповідальність сторін.

Так, п. 8.7. Договору передбачено, що у разі виявлення представником оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. Представником споживача є особа, яка знаходиться на території об'єкта споживача під час проведення перевірки та допустила представників оператора системи до перевірки об'єкту. У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома будь-якими незаінтересованими особами, за умови посвідчення їх осіб.

На підставі акта про порушення уповноваженими представниками Операторами системи під час засідання комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом. (….). На засідання комісії про внесення змін до протоколу запрошується Споживач.

Відповідно до п. 8.2.5. ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

У абзацах 1-3 п. 8.2.6. ПРРЕЕ передбачено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

З огляду на визначений порядок складання акту про порушення та встановлені обставини складання акту у даній справі, Акт про порушення №00003535 від 26.10.20 відповідає вимогам п. 8.2.5. ПРРЕЕ, містить усі необхідні дані та підписи представників оператора системи, які брали участь у перевірці; також в Акті зазначено про відмову від його підпису особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт споживача для проведення перевірки - Кожушаного Р.С. (посвідчення від 01.02.18 № 021 видане Запорізькою філією ТОВ «Єврокомунсервіс»). Відмова Кожушаного Р.С. від підпису акту про порушення підтверджується відеозйомкою, про що зазначено у додаткових відомостях до акту та докази чого надані до матеріалів справи на відповідному технічному носії разом з відповіддю на відзив.

Таким чином, акт про порушення, складений у відповідності до вимог пункту 8.2.5. ПРРЕЕ, та є підставою для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та суми вартості недоврахованої спожитої електричної енергії.

Згідно з пунктом 1.1.2. ПРРЕЕ необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (п. 8.2.4. ПРРЕЕ).

З протоколу засідання комісії з розгляду Актів про порушення від 03.12.20 № 398 вбачається, що розрахунок недоврахованої електричної енергії був зроблений на підставі пп. 7 п. 8.4.2, п. 8.4.6., п. 8.4.7 ПРРЕЕ, затверджених постановою НКРЕКП 14.03.18 № 312 зі змінами, внесеними Постановою НКРЕКП № 1525 від 18.07.19.

Так, пп. 7 п. 8.4.2. глави 8.4. ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, як: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.

Пунктом 8.4.6. глави 8.4. ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 п. 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом). В акті про порушення зазначаються відомості про дії представників оператора системи, вжиті для виявлення місця підключення (наприклад, використання спеціальних технічних засобів (із зазначенням їх типу та способу застосування), здійснення часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів та/або демонтажу приладів чи їх захисних панелей тощо). У разі визнання споживачем факту здійснення самовільного підключення та ненадання оператору системи доступу до приміщень об'єкта споживача та/або дозволу здійснювати на його об'єкті демонтаж будівельних конструкцій та/або оздоблювальних матеріалів для виявлення місця підключення, про що зазначається в акті про порушення, положення цієї глави застосовуються без виявлення місця підключення. У цьому разі в акті про порушення зазначається ділянка електричної мережі, до якої здійснено самовільне підключення. У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5-8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі.

Згідно із п. 8.4.7. глави 8.4. ПРРЕЕ, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з:

- вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год);

- величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб, кВт·год);

- кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).

Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, розкладається на складові відповідно до кількості днів (Дi, день) у кожному календарному місяці (ціновому періоді), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, таким чином, щоб виконувалось рівняння

Де n -кількість календарних місяців (цінових періодів), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил.

Вартість необлікованої електричної енергії (Вно, грн) розраховується за формулою:

Де Цi - середня вартість витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу протягом i-того календарного місяця (цінового періоду) (грн/кВт·год), яка визначається виходячи з: за періоди (місяці) до 01 січня 2019 року - тарифів на електричну енергію для населення або роздрібних тарифів на електричну енергію (залежно від категорії споживачів), які діяли протягом i-того календарного місяця (цінового періоду), грн/кВт·год; за періоди (місяці) з 01 січня 2019 року до 30 червня 2019 року - суми середньої ціни купівлі електричної енергії оператором системи на Оптовому ринку електричної енергії та тарифу на послуги з розподілу електричної енергії (для споживача відповідного класу напруги) протягом i-того календарного місяця (цінового періоду), грн/кВт·год; за періоди (місяці) з 01 липня 2019 року - суми середньої ціни купівлі електричної енергії оператором системи на балансуючому ринку та тарифів на послуги з передачі та розподілу електричної енергії (для споживача відповідного класу напруги) протягом i-того календарного місяця (цінового періоду), грн/кВт·год. У разі приєднання електроустановки споживача до електричних мереж оператора системи передачі тариф на послуги з розподілу електричної енергії приймається рівним нулю;

Wi - обсяг споживання електричної енергії, що відповідає i-тому календарному місяцю (ціновому періоду), кВт·год, що розраховується за формулою

Де, Wдоб - розрахункова величина добового споживання електричної енергії, кВт·год;

Дi - кількість днів, визначена відповідно до рівняння 1 цієї глави.

Оператор системи щомісяця оприлюднює в засобах масової інформації та/або на власному офіційному веб-сайті інформацію про середню ціну купівлі електричної енергії на балансуючому ринку протягом календарного місяця (Ц, грн/кВт·год).

Під час проведення розрахунку вартості необлікованої електричної енергії не враховується наявність у споживача пільг з оплати спожитої електричної енергії.

Підпунктом 2 п. 8.4.8. глави 8.4. ПРРЕЕ установлено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

У п. 8.4.12. глави 8.4. ППРЕЕ закріплено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою (8):

Де, Pс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами у разі підключення до однієї фази

Де, І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А; з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А. У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (Pс.п.., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі). За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об'єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології;

U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ;

Cosц - косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки cosц приймається рівним 0,9;

t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).

Поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.

Комутаційні апарати, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі, можуть вилучатися оператором системи для направлення їх на експертизу для встановлення фактичної сили струму їх спрацювання, про що зазначається в акті про порушення.

Кількість недоврахованої електроенергії (183 дня) за період з 26.04.20 по 26.10.20 згідно з розрахунком позивача по акту про порушення № 10003535 від 26.10.20 склала 4782 кВт.г. на суму 13744,33 грн.

Як свідчать пояснення позивача, сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення при здійсненні розрахунку не облікованої електричної енергії визначена відповідно до п. 8.4.12. глави 8.4. ПРРЕЕ та виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі), яка відповідно до табл. 1.3 ПУЕ складає 11 А.

Наведеним вище спростовуються доводи відповідача щодо для правильності розрахунку мав бути виміряний струм споживання.

Відповідно до пункту 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Докази визнання недійсним або скасування оператором системи акту про порушення ПРРЕЕ № 10003535 від 26.10.20, як і докази сплати відповідачем недоврахованої електричної енергії у сумі 13 744,33 грн. по рахунку від 03.12.20 № 14425/АН в матеріалах справи відсутні та суду не надано.

Щодо посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на постанову Великої Палати Верховного Суду від 06.02.19 у справі №522/12901/17-ц, то в даному випадку ця постанова не може бути врахована судом, оскільки не стосується обраного позивачем способу захисту прав. В постанові не розглядалось ні питання щодо скасування рішення комісії, ні питання правомірності нарахування суми недоврахованої електричної енергії.

Предметом позову у цій справі №908/1012/21 є питання правомірності нарахування позивачем відповідачу суми недоврахованої електричної енергії. Отже зважаючи на предмет позову, визначальним у ньому є саме доведеність факту порушення ПРРЕЕ споживачем.

В межах даного предмета спору доказуванню підлягають обставини пов'язані з конкретним порушенням ПРРЕЕ, а дослідженню і оцінці такі докази, як: акт про порушення, протокол засідання комісії, розрахунок суми недоврахованої електроенергії.

Саме дотримання умов та порядку складання акту про порушення відповідно до зазначених вище Правил роздрібного ринку електричної енергії може бути належною підставою для прийняття рішення про притягнення особи, яка порушила Правила, до відповідальності, оскільки відповідно до п. 8.4.2. глави 8.4 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами,

Вказане узгоджується з висновком Верховного Суду викладеного у постанові від 01.08.19 у справі №264/422/16.

Згідно із ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1). Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ч. 2).

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1). У разі посилання учасника справи на невчинення ін. учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч. 2). Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3).

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1). Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2).

Згідно із ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1). Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ч. 2).

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).

Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч. 1). Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2).

У відповідності до вимог ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 2). Суд надає оцінку (ч. 3) як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем доведений, а відповідачем не спростований факт протиправного (безоблікового) споживання електричної енергії відповідачем (споживачем), який зафіксовано Актом про порушення від 26.10.20 № 10003535.

Розрахунок вартості обсягу недорахованої електроенергії судом перевірено та визнано обґрунтованим і арифметично правильним, її розмір є доведеним залученими позивачем до справи доказами, а також відсутністю їх належного спростування з боку відповідача.

За таких обставин, враховуючи відсутність доказів оплати відповідачем виставленого позивачем рахунку на суму 13 744,33 грн. - вартості протиправно (безобліково) спожитої електричної енергії, позовні вимоги ПАТ “Запоріжжяобленерго” про стягнення з ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” 13 744,33 грн. задовольняються судом у повному обсязі.

Інші доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву не спростовують законність вимог позивача та факт порушення ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” ПРРЕЕ, і як наслідок судом не беруться до уваги.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 11, 13, 14, 15, 20, 24, 73, 74, 76-79, 86, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В, код ЄДРПОУ 41279924) на користь публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, код ЄДРПОУ 00130926) борг за необліковану електричну енергію в розмірі 13 744 (тринадцять тисяч сімсот сорок чотири) грн. 33 коп. та судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та п.п. 17.5. п. 1 Розділ ХІ “ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ” ГПК України.

Повний текст рішення складено 18.06.21.

Суддя В.Л. Корсун