ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
17 червня 2021 року м. Київ № 640/20316/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сад Вантаж Групп" до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
23.10.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю "Сад Вантаж Групп" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області, Державної податкової служби України про:
- визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про реєстрацію або про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2019 №1248211/42709291;
- зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 05.07.2019 №1, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Сад Вантаж Групп", датою її фактичного надходження - 31.07.2019.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що за фактом надання послуг з перевезення товарів для ДП «Ілліч-Агро Донбас» ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» згідно договору від 06.06.2019 №19Д063112 позивачем складено податкову накладну від 05.07.2019 №1, яку направлено для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак, реєстрація вказаної податкової накладної зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (ПК України) у зв'язку з тим, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам підпункту 2.1 пункту 2 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Позивач зазначає, що конкретні підстави зупинення реєстрації вказаних податкових накладних із квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних достеменно не простежуються. При цьому, позивач надіслав відповідачу відповідні документи, що підтверджують реальність надання послуг для ДП «Ілліч-Агро Донбас» ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» згідно вказаної накладної, проте, спірним рішенням Комісії Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про реєстрацію або про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2019 №1248211/42709291 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 05.07.2019 №1 з підстави первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладні (документи, які не надано підкреслити). Вказано про ненадання товарно-транспортних накладних.
При цьому, позивач зазначає, що копії товарно-транспортних накладних додав до скарги на від 07.08.2019 №1248211/42709291. Однак, за змістом рішення ДФС України від 19.08.2019 №35767/42709291/2 такі документи не враховано та відмовлено у задоволенні скарги ТОВ "Сад Вантаж Групп" на рішення від 07.08.2019 №1248211/42709291 з підстави
ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.11.2019 позовну заяву ТОВ "Сад Вантаж Групп" прийнято до розгляду та у справі відкрито провадження. Ухвалено здійснювати розгляд справи за спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи.
Відповідачі подали відзиви на позовну заяву ТОВ "Сад Вантаж Групп" у яких вказано на необґрунтованість та відсутність підстав для задоволення позовних вимог. Так, спірне рішення прийнято в порядку та строки, визначені законодавством, з огляду на неподання позивачем достатніх пояснень та документів для реєстрації податкової накладної від 05.07.2019 №1.
Представник Головного управління ДПС у Донецькій області у відзиві зазначив, що згідно наявної у базах даних контролюючого органу інформації щодо придбання/продажу товарів/послуг ТОВ "Сад Вантаж Групп" за період з 01.01.2017 по 31.07.2019 не реєструвались податкові накладні щодо придбання ТОВ "Сад Вантаж Групп" будь-яких послуг, у тому числі з кодом ДКПП 49.41. Разом з цим, податкову накладну від 05.07.2019 №1 складено у зв'язку із постачанням ТОВ "Сад Вантаж Групп" для ДП «Ілліч-Агро Донбас» ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» послуги з кодом ДКПП 49.41. Таким чином, обсяг постачання товару/послуги 49.41 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам підпункту 2.1 пункту 2 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та свідчить про обґрунтованість зупинення реєстрації податкової накладної від 05.07.2019 №1.
Рішення від 07.08.2019 №1248211/42709291 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 05.07.2019 №1 прийнято у зв'язку
із неподанням платником податку копій документів, зазначених у пункті 14 Порядку, а саме первинних документів щодо придбання послуг з перевезення сільськогосподарської продукції автомобільним транспортом, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, у тому числі товарно-транспортні.
Під час винесення рішення від 07.08.2019 №1248211/42709291 комісією ГУ ДПС у Донецькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, також враховано, що згідно з поданим до контролюючих органів Спрощеним фінансовим звітом суб'єкта малого підприємництва від 19.02.2019 № 15813709 за 2018 рік, у ТОВ "Сад Вантаж Групп" станом на 31.12.2018 відсутні фінансові активи, основні засоби. Протягом 2019 року, згідно з даними Єдиного реєстру податкових накладних, основні засоби для здійснення перевезень вантажів підприємством не придбавались. Також, зі змісту податкових накладних, що виписувались контрагентами-продавцями на ТОВ "Сад Вантаж Групп" за 2019 рік, неможливо зробити висновок про оренду ТОВ "Сад Вантаж Групп" автотранспортних засобів для забезпечення надання послуг з перевезення сільськогосподарської продукції контрагентам-покупцям (замовникам) у 2019 році.
Згідно з поданим до контролюючих органів за травень 2019 року Звітом про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 12.06.2019 № 20836449, а також Таблицею 6 до нього (Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам), облікова кількість штатних працівників становила 2 особи (директор та головний бухгалтер). При цьому, згідно з відомостями такого ж звіту за червень 2019 року, облікова кількість штатних працівників становила вже 6 осіб.
Позивачем до позовної заяви в якості доказів доданий штатний розклад, відповідно до якого, станом на 02.01.2019 кількість працівників становила 8 осіб (6 водіїв, директор та головний бухгалтер), але розпорядження про прийняття на роботу водія ОСОБА_1 датується 18.06.2019. Такі розбіжності у наданих документах як між собою, так і з даними, поданими у звітності до податкового органу свідчать про спробу ввести суд в оману.
Отже, у зв'язку з ненаданням первинних документів щодо придбання ТОВ "Сад Вантаж Групп" автотранспортних послуг для забезпечення транспортування сільськогосподарської продукції замовникам, а також у зв'язку з відсутністю власних основних засобів для забезпечення такого перевезення та відсутністю інформації про оренду автотранспорту у третіх осіб за даними Єдиного реєстру податкових накладних, комісією ГУ ДПС у Донецькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, на оформленому протоколом №132 засіданні 07.08.2019 прийнято рішення №1248211/42709291 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з причини «ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг (не надано товарно-транспортні накладні)».
При цьому, додані позивачем до скарги на рішення від 07.08.2019 №1248211/42709291 товарно-транспортні накладні не містять розшифрування підписів уповноважених осіб перевізника та отримувача товару, найменування посади, відсутнє посилання на довіреність особи, уповноваженої отримувати товар.
Також зазначено, що згідно пункту 3.2 договору від 06.06.2019 №19Д063112 тарифи на надання послуг вказані у Додатку №1 до цього Договору, однак такий Додаток №1 не надано контролюючому органу та до суду.
Відповідно до пункту 3.3 договору від 06.06.2019 №19Д063112 оплата здійснюється
замовником протягом 14 банківських днів з моменту підписання Сторонами акту приймання-передачі наданих послуг, який підписується Сторонами після надання наступних оригіналів документів: товаро-транспортної накладної; рахунку-фактури; реєстру перевезення Вантажу; акту приймання-передачі Трекерів та/або інформаційних таблиць (банерів).
Так, акт надання послуг №10 підписаний 05.07.2019, у той час, як один із документів, необхідних для підписання такого Акту, а саме реєстр перевезення вантажу складений за період з 19.06.2019 по 06.07.2019, тобто дата складання акту виконаних послуг передує даті закриття періоду, за який ці послуги надані.
Представник ДПС України у відзиві також зазначив, що товарно-транспортні накладні, додані до позовної заяви, не надавалися відповідачам під час виникнення спірних правовідносин. Оскільки суд не уповноважений підміняти орган державної влади та додатково перевіряти вірність документів, які не аналізувалися відповідачами в такому обсязі та не були підставою спірних рішень, зважаючи, що надання таких документів платником податковому органу є обов'язковим згідно з вимогами пункту 44.6 статті 44 ПК України та пунктів 13-14, 16-18 Порядку №117, відсутні підстави для враховувати вказані товарно-транспортні накладні під час розгляду даної справи.
Також зауважив, що товарно-транспортні накладні не містять розшифрування підписів уповноважених осіб перевізника та отримувача товару, найменування посади, відсутнє посилання на довіреність особи, уповноваженої отримувати товар. Зазначені недоліки свідчать про нереальність господарських обов'язків, а сукупність вказаних фактів підтверджує наявність підстав для відмови у реєстрації податкової накладної.
Керуючись нормою частини п'ятої статті 262 КАС України, суд здійснював розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Так, суд дослідив матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надав їм юридичну оцінку та встановив наступне.
06.06.2019 між ТОВ "Сад Вантаж Групп" та ДП «Ілліч-Агро Донбас» ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» укладено договір №19Д063112 згідно умов якого ТОВ "Сад Вантаж Групп" зобов'язалось надати ДП «Ілліч-Агро Донбас» ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» послуги з перевезення товарів автомобільним транспортом.
В якості доказів наявності ресурсів для надання вказаних послуг позивачем також подано до суду:
- договір найму (оренди) транспортних засобів від 12.02.2019, згідно якого ТОВ "Сад Вантаж Групп" орендує у ОСОБА_2 вантажні автомобілі, у тому числі DAF XF 95.430, реєстраційний номер НОМЕР_1 ;
- штатний розпис станом на 02.01.2019, згідно якого на ТОВ "Сад Вантаж Групп" працює шість водіїв;
- наказ від 18.06.2019 про прийняття на роботу ОСОБА_1 з 19.06.2019 на посаду водія.
05.07.2019 ТОВ "Сад Вантаж Групп" та ДП «Ілліч-Агро Донбас» ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» підписали акт надання послуг №10 згідно якого на умовах договору від 06.06.2019 №19Д063112 ТОВ "Сад Вантаж Групп" надало ДП «Ілліч-Агро Донбас» ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» послуги з перевезення сільськогосподарської продукції автомобільним транспортом загальною вартістю 161 950,83 грн, у тому числі ПДВ 26 991,81 грн.
Також 05.07.2019 ТОВ "Сад Вантаж Групп" виставлено ДП «Ілліч-Агро Донбас» рахунок на оплату №4 на загальну суму 161 950,83 грн, у тому числі ПДВ 26 991,81 грн, який у повному обсязі оплачений ДП «Ілліч-Агро Донбас» згідно платіжного доручення від 30.07.2019 №12291.
На підтвердження надання вказаних послуг позивачем також подано до суду реєстр перевезень ТОВ "Сад Вантаж Групп" за період з 19.06.2019 по 06.07.2019 до акту наданих послуг від 05.07.2019 №10, копії товарно-транспортних накладних та реєстрів приймання зерна від водія. Згідно вказаних документів водій ОСОБА_1 на автомобілі DAF XF 95.430, реєстраційний номер НОМЕР_1 , здійснював перевезення сільськогосподарської продукції між господарськими одиницями ДП «Ілліч-Агро Донбас» ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча».
За фактом підписання вказаного акту надання послуг від 05.07.2019 №10 ТОВ "Сад Вантаж Групп" складено податкову накладну від 05.07.2019 №1, яку 31.07.2019 направлено для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно отриманої ТОВ "Сад Вантаж Групп" квитанції від 31.07.2019 податкову накладну від 05.07.2019 №1 прийнято, однак її реєстрація зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв'язку з тим, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам підпункту 2.1 пункту 2 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання вказаної квитанції, ТОВ "Сад Вантаж Групп" подало повідомлення від 05.08.2019 №1 про подання пояснень та копій документів до якого додані пояснення щодо господарської операції за якою складена податкова накладна від 05.07.2019 №1, а також 11 копій підтверджуючих документів.
Рішенням Комісії Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про реєстрацію або про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2019 №1248211/42709291 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 05.07.2019 №1 з підстави ненадання платником податків первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладні (документи, які не надано підкреслити). Вказано про ненадання товарно-транспортних накладних.
14.08.2019 ТОВ "Сад Вантаж Групп" подано до Комісії ДФС України з питань розгляду скарг скаргу на вказане рішення від 07.08.2019 №1248211/42709291. До скарги позивач повторно додав копії документів щодо здійснення операцій на підставі яких складено податкову накладну від 05.07.2019 №1, а також копії товарно-транспортних накладних.
Рішенням Комісії ДФС України з питань розгляду скарг від 19.08.2019 №35767/42709291/2 залишено без задоволення вказану скаргу ТОВ "Сад Вантаж Групп" на рішення від 07.08.2019 №1248211/42709291 з підстави ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.
Не погоджуючись із вказаним рішенням від 07.08.2019 №1248211/42709291 та вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що за приписами абзаців "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами пункту 201.7 статті 201 цього ж Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пунктів 13-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно пунктів 5, 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Згідно пунктів 12-14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Критерії ризиковості здійснення операцій, про які зазначено у відповідних квитанціях про відмову у реєстрації податкових накладних, визначені в листі ДФС України від 05.11.2018 №4065/99-99-07-05-04-18.
Згідно із підпунктом 2.1 пункту 2 Критеріїв ризиковості здійснення операцій податкові накладні/розрахунки коригування, складені платниками податку, перевіряються на відповідність ознакам ризиковості здійснення операцій, зокрема, обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній /розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку(ий) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 відсотків загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД та послуг з кодами згідно з ДКПП, перелік яких визначено ДФС відповідно до додатка, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в Таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Проаналізувавши зміст господарських операцій за якою складена податкова накладна від 05.07.2019 №1, суд зазначає, що позивачем не здійснювалось придбання послуг, які надавались ДП «Ілліч-Агро Донбас» ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» за договором від 06.06.2019 №19Д063112, у відповідача не було доказів наявності у позивача можливості самостійно надавати послуги з перевезення автомобільним транспортом, що свідчить про обґрунтованість зупинення реєстрації податкової накладної від 05.07.2019 №1.
Відповідно до пункту 15 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
За приписами пунктів 18-23 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про:
- реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;
- відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Встановлено, що підставою для прийняття рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про реєстрацію або про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2019 №1248211/42709291 про відмову у реєстрації податкової накладної від 05.07.2019 №1 слугував висновок відповідача про ненадання позивачем товарно-транспортних накладних.
Судом встановлено, що дійсно до повідомлення від 05.08.2019 №1 про подання пояснень та копій документів позивачем не додано копії відповідних товарно-транспортних накладних.
При цьому, суд не враховує доводи позивача про те, що ним подані копії товарно-транспортних накладних, однак такі копії не отримані контролюючим органом у зв'язку із технічними проблемами у роботі інформаційних мереж ДФС, адже такі доводи позивача не підтверджені жодними доказами.
У постанові від 02.10.2019 в аналогічній справі №520/10372/18 Верховний Суд зазначив, що первинним об'єктом судового дослідження у даній справі є обставини, за яких контролюючий орган вчинив дії щодо зупинення реєстрації податкових накладних та прийняв рішення про відмову у їх реєстрації. Підставою для таких дій мають бути чіткі критерії оцінки ступеня ризиків відповідних господарських операцій, конкретний перелік документів, встановлений податковим законодавством, який підлягав наданню контролюючому органу для дослідження при прийнятті ним оспорюваних рішень.
Необхідно врахувати, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, передбачений пунктом 14 Порядку №117, містить первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції.
Згідно Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 за №128/2568 (Правила №363), товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами.
Відповідно до пункту 11.1 розділу 11 Правил №363 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил. Товарно-транспортну накладну суб'єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім'я, по батькові) Перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
Отже, на підтвердження наявності підстав для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 05.07.2019 №1 обов'язковим є надання товарно-транспортних накладних.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що Комісією Головного управління ДПС у Донецькій області правомірно прийнято рішення від 07.08.2019 №1248211/42709291.
Суд враховує, що матеріали справи містять докази подання позивачем копії товарно-транспортних накладних до ДПС України разом із скаргою на рішення від 07.08.2019 №1248211/42709291.
При цьому, рішенням Комісії ДФС України з питань розгляду скарг від 19.08.2019 №35767/42709291/2 залишено без задоволення скаргу ТОВ "Сад Вантаж Групп" на рішення від 07.08.2019 №1248211/42709291 з підстави ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.
Доводи ДПС України про неможливість врахуванням вказаних товарно-транспортних накладних з огляду на приписи пункту 44.6 статті 44 ПК України, суд вважає безпідставними, адже вказано норма встановлює правила врахування первинних документів виключно під час проведення податкової перевірки.
Судом досліджено копії наданих позивачем до суду товарно-транспортних накладних та встановлено, що у товарно-транспортних накладних не вказано місця їх складання, пункти навантаження та розвантаження вказані без зазначення повної адреси, також не зазначено посади та прізвища відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача.
Таким чином, наявні у матеріалах справи копії товарно-транспортних накладних не надають можливості ідентифікувати осіб, які брали безпосередню участь у відповідних господарських операцій,
Крім того, суд враховує, що згідно пункту 3.2 договору від 06.06.2019 №19Д063112 тарифи на надання послуг вказані у Додатку №1 до цього Договору.
Однак, вказаний Додаток №1 не надано контролюючому органу та до суду.
Відповідно до пункту 3.3 договору від 06.06.2019 №19Д063112 оплата здійснюється
замовником протягом 14 банківських днів з моменту підписання Сторонами акту приймання-передачі наданих послуг, який підписується Сторонами після надання наступних оригіналів документів: товаро-транспортної накладної; рахунку-фактури; реєстру перевезення Вантажу; акту приймання-передачі Трекерів та/або інформаційних таблиць (банерів).
Акт надання послуг №10 підписаний 05.07.2019, у той час, як один із документів, необхідних для підписання такого Акту, а саме реєстр перевезення вантажу складений за період з 19.06.2019 по 06.07.2019.
Судом досліджено наданий позивачем реєстр перевезення вантажу складений за період з 19.06.2019 по 06.07.2019 та встановлено, що у ньому зазначені відомості про здійснення перевезень 06.07.2019. При цьому, вартість перевезень датованих 06.07.2019 включена до загальної суми вартості перевезень за цим реєстром, така ж загальна сума зазначена в акті від 05.07.2019 №10. Матеріали справи також містять відповідні товарно-транспортні накладні за 06.07.2019.
Отже, до вартості послуг за актом від 05.07.2019 №10 включено вартість послуг, які фактично не були надані станом на час підписання акту від 05.07.2019 №10, що нівелює правове значення акту від 05.07.2019 №10 як належної підстави для складання за фактом підписання такого акту податкової накладної від 05.07.2019 №1.
З урахуванням наведеного у сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем не надано контролюючому органу та до суду первинних документів обсяг та зміст яких є достатнім для реєстрації податкової накладної від 05.07.2019 №1 у Єдиному реєстрі податкових накладних, що свідчить про правомірність та відсутність підстав для скасування рішення від 07.08.2019 №1248211/42709291.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що за обставин необґрунтованості заявлених позивачем вимог, підстави для стягнення сплаченого ним судового збору з відповідача відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Сад Вантаж Групп" відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Сад Вантаж Групп" (місцезнаходження юридичної особи: 87000, Донецька область, Нікольський район, смт Нікольське, вулиця Свободи, будинок 95; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 42709291).
Відповідач - Головне управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження юридичної особи: 87500, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Італійська, будинок 59; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 43142826).
Відповідач - Державна податкова служба України (місцезнаходження юридичної особи: 04053, місто Київ, вулиця Львівська площа, будинок 8, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 43005393).
Суддя О.М. Чудак