Рішення від 16.06.2021 по справі 640/9508/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2021 року м. Київ № 640/9508/20

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Шевченко Н. М.,

за участі секретаря судового засідання - Поліщук О. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. до Головного управління ДПС у м. Києві як відокремленого підрозділу ДПС України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

за участі учасників справи:

представників позивача - Герасименка Р.І., Семененка Є.М.,

представників відповідача - Гаврилюк Н.О., Осадчого О.А., Кокизи Н.В.

УСТАНОВИВ:

Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. (надалі по тексту також - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (надалі по тексту також - відповідач, ГУ ДПС у м. Києві), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 02.01.2020 № 0000024207, № 00000014207.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки податкового органу щодо порушень вимог податкового законодавства щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету є необґрунтованими, а тому прийняті за наслідками таких висновків спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, до матеріалів справи надано відзив, в якому зазначено, що перевіркою встановлено неутримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору із суми доходу, утвореного в результаті сплати із розрахункового рахунку представництва на рахунки ТОВ «Унівесальне агенство» та ТОВ «Флай Чайна».

В судовому засіданні протокольно суд ухвалив замінити відповідача Головного управління ДПС у м. Києвіна належного Головного управління ДПС у м. Києві як відокремленого підрозділу ДПС України

Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.

Контролюючим органом проведено документальну позапланову виїзну перевірку представництва Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД., за результатами якої складено акт від 12.12.2019 року № 47/1-26- 15-05-06-06/26628090.

У висновках вказаного акта встановлено, зокрема, порушення пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168, з урахуванням пп. «е» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, пп. 164.5 ст. 164, п. 171.2 «а» ст. 171 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ зі змінами, пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 з урахуванням пп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ.

На підставі акта перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення: від 02.01.2020 № 0000024207, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1 546 747,25 грн, у т.ч. за основним платежем в розмірі 889 342,53 грн та за штрафними санкціями - 657 404,72 грн; від 02.01.2020 № 00000014207, яким збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору на загальну суму 105 695,45 грн, у т.ч. за основним платежем в розмірі 60 772,35 грн та за штрафними санкціями в розмірі 44 923,10 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначені ПК України.

Згідно підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Пунктом 176.2 ст. 176 ПК України визначено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:

а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;

б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Пунктом 163.1 ст. 163 ПК України встановлено, що об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Відповідно до п. 164.3 ст. 164 ПК України при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах.

Відповідно до підпункту "е" підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у підпункті 165.1.53 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.

За пунктом 164.5 статті 164 Податкового кодексу України під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

У такому самому порядку визначаються об'єкт оподаткування і база оподаткування для коштів, надміру витрачених платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки.

Як зазначено у пункті 167.1 статті 167, підпункті 168.1.1, підпункті 168.1.4 пункту 168.1 статті 168, Податкового кодексу України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Підпунктом 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що додаткові блага - це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).

Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (п. 171.1 ст.171 Податкового кодексу України).

Згідно пункту 171.2 "а" статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.

Статтею 168 ПК України встановлений порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету і, зокрема, пунктом 168.1 цієї статті визначено порядок оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом.

Згідно пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Відповідно до пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 ПК України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Підпунктом 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 ПК України визначено, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим кодексом для місячного податкового періоду.

Згідно п. 16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX Перехідних положень ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних сил України, встановлюється військовий збір (далі - збір).

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 ПК України (пп. 1.2 п. 16 і підрозділу 10 розділу XX ПК України).

Для резидента - це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (п.п. 163.1.1, 163.1.2 п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу України).

Відповідно до пп. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 Розділу XX ПК України нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою (1,5 відсотків), визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у ст. 171 ПК України (пп. 1.5 п.16 1 підрозділу 10 Розділу XX ПК України).

Платники збору зобов'язані забезпечити виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені ст. 176 ПК України (пп. 1.6 п.16 1 підрозділу 10 Розділу XX ПК України).

Під час перевірки податковий орган дійшов висновку, що неутримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору із суми доходу (додаткового блага - вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг)), утворено в результаті сплати із розрахункового рахунку представництва на рахунок ТОВ «Універсальне Агенство» (код за ЄДРПОУ 40104290) суму в розмірі 1 461 727,00 грн та на рахунок ТОВ «Флай Чайна» (код за ЄДРПОУ 38967691) суму в розмірі 2 929 883,00 грн, за авіабілети для фізичних осіб нерезидентів, які не перебувають в трудових відносинах з представництвом.

Представництвом під час перевірки надано копії накладних та актів здачі-прийнятих робіт по ТОВ «Універсальне Агенство» та ТОВ «Флай Чайна», відповідно яких сплачено за авіабілети для фізичних осіб нерезидентів, які на думку відповідача не перебувають в трудових відносинах з представництвом, суму в розмірі 4 051 489,83 грн.

Згідно пункту 15 Наказу Міністерства фінансів України від 13 березня 1998 року № 59 «Про затвердження Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон» підтвердними документами, що засвідчують вартість понесених у зв'язку з відрядженням витрат, є розрахункові документи відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Податкового кодексу України. У разі відрядження за кордон підтвердні документи, що засвідчують вартість понесених за кордоном у зв'язку з таким відрядженням витрат, оформлюються згідно із законодавством відповідної держави.

У відповідності до абзацу 2 частини "а" підпункту 170.9.1 статті 170 Податкового кодексу України не є доходом платника податку - фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, а саме, на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті), оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень, оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд (віз), обов'язкове страхування, інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду та перебування у місці відрядження, в тому числі будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв'язку із здійсненням таких витрат.

При цьому абзацом 3 вказаної вище норми встановлено, що зазначені в абзаці другому цього підпункту витрати не є об'єктом оподаткування цим податком лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності посадкового талона та документа про сплату за всіма видами транспорту, в тому числі чартерних рейсів, рахунків, отриманих із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи, в тому числі бронювання місць у місцях проживання, страхових полісів тощо.

Відповідно до абзацу 15 пп. "а" пп. 170.9.1 ст. 170 Податкового кодексу України будь-які витрати на відрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв'язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає, зокрема (але не виключно) таких: запрошень сторони, що приймає, діяльність якої збігається з діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає; укладеного договору чи контракту; інших документів, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини; документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає.

Аналіз положень підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України свідчить про те, що надання підприємством своїм працівникам послуг транспортного перевезення (компенсація їх вартості), не є додатковим благом та вартість таких послуг не є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та нарахування військового збору за умови, якщо надання таких послуг (компенсація їх вартості) зумовлено виконанням працівником трудової функції.

На вимогу суду згідно з ухвалою від 21.01.2021 позивачем надано належним чином засвідченні копії накладних та рахунків за період з березня 2018 року по грудень 2018 року (включно) по взаємовідносинах Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. з ТОВ «Флай Чайна»; актів та рахунків-фактур за період з березня 2018 року по грудень 2018 року (включно) по взаємовідносинах Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. з ТОВ «Універсальне агентство»; оригінал повідомлення із структуровано визначеною інформацією та посиланням на документи на підтвердження перебування працівника в трудових відносинах з Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. (з офіційним перекладом на українську мову (із додатковим зазначенням прізвищ латинськими літерами); належним чином засвідченні копії наказів постійного Представництва Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. про прийом на роботу та про відрядження; належним чином засвідченні копії наказів Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. про відрядження персоналу; належним чином засвідчена копія довіреності від Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. на уповноважену особу вести справи від імені та за дорученням Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. на території України; належним чином засвідчена копія Бізнес Ліцензії Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. на підтвердження повноважень підписантів у наданих до матеріалів справи наказах про відрядження до представництва в Україні.

Дослідивши подані документи, суд дійшов висновку, що зазначені в акті перевірки особи є працівниками Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД., які, в свою чергу, були направлені у відрядження до Представництва для виконання своїх трудових обов'язків.

В той же час, з акту перевірки не вбачається, та в судовому засіданні відповідачем не доведено, що метою поїздки перелічених в акті перевірки осіб має за мету задоволення особистих потреб зазначених осіб.

Щодо осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 суд зазначає, що вказані особи є представниками за контрактами та здійснювали роботи в рамках господарської діяльності позивача. Придбання авіабілетів цим особам здійснено з урахуванням наказів про забезпечення делегації до КНР від 27.08.2018 та від 09.07.2018 № 56 в період з 16.07.2018 по 18.07.2018 відповідно, що є витратами на послуги, що забезпечують функціонування діяльності суб'єкта господарювання.

Крім цього слід зауважити, що в рамках даних правовідносин позивач не є податковим агентом для зазначених осіб, а тому підстав зобов'язального характеру зі сплати податку на доходи фізичних осіб стосовно вказаних осіб немає.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що збільшення податковим органом позивачу суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на підставі податкового повідомлення-рішення від 02.01.2020 № 0000024207 є безпідставним та необґрунтованим.

Отже, оскільки сплата військового збору повністю залежить від сплати податку на доходи фізичних осіб, нараховується одночасно та за тими самими правилами, тому до позивача не може бути застосовано відповідальність внаслідок допущених з боку контролюючого органу порушень під час нарахування податку з доходів фізичних осіб.

Таким чином суд вважає, що податкові повідомлення-рішення від 01.01.2020 № 0000024207, № 00000014207 прийняті необґрунтовано, без урахування усіх обставин, які мали значення для їх прийняття, тому підлягають скасуванню в повному обсязі.

Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241- 247, 250, 255, 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 02.01.2020 № 0000024207, № 00000014207.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві як відокремленого підрозділу ДПС України на користь Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. судовий збір в сумі 21 020,00 (двадцять одна тисяча двадцять гривень 00 коп).

Позивач: Сіньцзян Комм'юнікейшнз Констракшн Груп Ко., ЛТД. (03061, м. Київ, вул. Миколи Шепелєва, 6, код Представництва 26628090)

Відповідач: Головне управління ДПС у м. Києві як відокремлений підрозділ ДПС України (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011)

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295- 297 КАС України відповідно.

Суддя Н.М. Шевченко

повний текст складено 17.06.2021