Рішення від 18.06.2021 по справі 620/4099/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2021 року Чернігів Справа № 620/4099/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Падій В. В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті http://sednivska.gromada.org.ua/ Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області рішення Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 02.12.2020 «Про припинення сільських рад в результаті реорганізації шляхом приєднання до Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області»;

- зобов'язати Седнівську селищну раду Чернігівського району Чернігівської області, відповідно до частини 2 статті 15 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації», в межах наданих повноважень невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження рішень Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області ради, забезпечити оприлюднення на офіційному веб-сайті http://sednivska.gromada.org.ua/ Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області інформації, передбаченої частиною 1 статті 15 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації», починаючи з 01.06.2021.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що дії відповідача щодо несвоєчасного оприлюднення на веб-сайті рішення про припинення сільських рад є протиправними та такими, що порушують його права.

Ухвалою суду від 21.04.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; встановлено відповідачу для подання відзиву на позов і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), що підтверджують заперечення проти позову або заяви про визнання позову - 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем поданий відзив на позов, в якому заперечує проти задоволення позову, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з підстав, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність порушення суб'єктом владних повноважень прав свобод та інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати), зазвичай, індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу захисту порушеного права встановлюється судом при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позову. Позивач в позові вказує, що порушення його права полягає в несвоєчасному копіюванні та використанні інформації, що розміщена на веб-сайті громади, в особистих цілях, натомість ним не наведено чим саме опубліковане на веб-сайті громади рішення органу місцевого самоврядування, що жодним чином не стосується його особисто порушене його суб'єктивне право або охоронюваний законом інтерес. Крім того наголошує, що на момент виникнення спірних правовідносин, офіційний веб-сайт http://sednivska.gromada.org.ua/ Седнівської громади був відсутній і почав функціонувати лише з березня 2021 року. Натомість згідно розпорядження Седнівського селищного голови від 03.12.2020 «Про оприлюднення публічної інформації» у зв'язку з відсутністю офіційного веб-сайту Седнівської громади та до впровадження веб-сторінки в мережі Інтернет вирішено здійснювати оприлюднення публічної інформації на інформаційному стенді Седнівської селищної ради. Спірне рішення було оприлюднене на інформаційному стенді Седнівської селищної ради своєчасно.

До суду через систему «Електронний суд» надійшла заява позивача від 19.05.2021 про уточнення позовних вимог, яка обґрунтована частиною першою статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України та в якій позивач просить визнати протиправною бездіяльність Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті http://sednivska.gromada.org.ua/ рішення Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 02.12.2020 «Про припинення сільських рад в результаті реорганізації шляхом приєднання до Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області»; стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати, які складаються з витрат на професійну правничу допомогу.

Згідно з частиною першою статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

З огляду на відповідність такої заяви наведеним вимогам Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе прийняти до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог від 19.05.2021 та розглядати справу в межах уточнених позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 02.12.2020 Седнівською селищною радою Чернігівського району Чернігівської області прийнято рішення «Про припинення сільських рад в результаті реорганізації шляхом приєднання до Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області».

Вказане рішення оприлюднено на офіційному веб-сайті http://sednivska.gromada.org.ua/ Седнівської громади лише 17.03.2021, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем у відзиві на позов.

Не погодившись із бездіяльністю Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області щодо своєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті http://sednivska.gromada.org.ua/ Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області рішення «Про припинення сільських рад в результаті реорганізації шляхом приєднання до Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області» позивач звернувся до суду з цим позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналогічна правова норма щодо органів місцевого самоврядування закріплена і у статті 24 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР).

Частиною 11 статті 59 Закону №280/97-ВР встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідно до статті 1 Закону України від 13.01.2011 №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон №2939-VI) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Пунктом першим частини 1 статті 3 Закону №2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону №2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.

Статтею 12 Закону №2939-VI встановлено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону №2939-VI розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами.

Частина 1 статті 15 Закону №2939-VI передбачає, що розпорядники публічної інформації зобов'язані оприлюднювати, зокрема, нормативно-правові акти та акти індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийняті розпорядником, а частина 2 зазначеної правової норми передбачає, що ці акти підлягають обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше 5 робочих днів з дня затвердження документу. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Отже Закон №2939-VI чітко встановлює порядок, способи та строки оприлюднення нормативно-правових актів та актів індивідуальної дії, до яких відносяться і рішення місцевих рад, та передбачає, що такі рішення підлягають оприлюдненню, невідкладно, але не пізніше 5 робочих днів з моменту їх затвердження, зокрема, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.

У цій справі предметом спору є бездіяльність Седнівської селищної ради Чернігівської області щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті http://sednivska.gromada.org.ua/ Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області рішення Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 02.12.2020 «Про припинення сільських рад в результаті реорганізації шляхом приєднання до Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області».

Судом встановлено та учасниками справи не заперечується наявність у Седнівської громади офіційного веб-сайту в мережі Інтернет http://sednivska.gromada.org.ua/, на якому здійснюється оприлюднення публічної інформації, зокрема рішень селищної ради.

Судом встановлено, що 02.12.2020 Седнівською селищною радою Чернігівського району Чернігівської області прийнято рішення «Про припинення сільських рад в результаті реорганізації шляхом приєднання до Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області», проте вказане рішення оприлюднено на офіційному веб-сайті http://sednivska.gromada.org.ua/ Седнівської громади лише 17.03.2021.

Відповідач у відзиві на позов стверджує, що, на момент прийняття вказаного рішення, офіційний веб-сайт http://sednivska.gromada.org.ua/ Седнівської громади був відсутній і почав функціонувати лише з березня 2021 року. Натомість згідно розпорядження Седнівського селищного голови від 03.12.2020 «Про оприлюднення публічної інформації» у зв'язку з відсутністю офіційного веб-сайту Седнівської громади та до впровадження веб-сторінки в мережі Інтернет вирішено здійснювати оприлюднення публічної інформації на інформаційному стенді Седнівської селищної ради. Спірне рішення було оприлюднене на інформаційному стенді Седнівської селищної ради.

Судом встановлено, що рішення від 02.12.2020 «Про припинення сільських рад в результаті реорганізації шляхом приєднання до Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області» відповідачем було розміщене на інформаційному стенді Седнівської селищної ради своєчасно, тобто у визначений законом спосіб.

Крім того в подальшому, 17.03.2021 відповідачем оприлюднено спірне рішення також і на офіційному веб-сайті Седнівської громади в мережі Інтернет http://sednivska.gromada.org.ua/.

За таких обставин суд погоджується з доводами відповідача, що оприлюднити публічну інформацію можна не лише шляхом її розміщення на офіційному веб-сайті в мережі Інтернет, а й зокрема, шляхом розміщення на інформаційних стендах згідно статті 5 Закону №2939-VI.

Отже порушень законодавства щодо порядку, способу та строку оприлюднення відповідачем зазначеного рішення судом не встановлено.

Також згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

В той же час, за приписами статті 2 КАС України звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача. Тому особа повинна довести (а суд - встановити), що їй належать права, свободи або законні інтереси, за захистом яких вона звернулася до суду. Права, свободи та законні інтереси, які належать конкретній особі (особам), є предметом судового захисту.

Отже обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України, конкретизоване у звичайних законах України, право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у наявності у особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Заінтересованість повинна мати правовий характер, який виявляється в тому, що рішення суду повинно мати правові наслідки для позивача.

Заінтересованість повинна мати об'єктивну основу. Юридична заінтересованість не випливає з самого факту звернення до суду, а повинна передувати йому. Недостатньо лише твердження позивача, наведеного у позовній заяві, про порушення права, свободи або законного інтересу.

Отже обов'язковою передумовою судового захисту є визначення судом фактичної обґрунтованості тверджень позивача про наявність у останнього порушених відповідачем прав, свобод або законних інтересів.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є самостійною підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Суд зауважує, що доводи позивача про порушення його прав, викладені в позові, є абстрактними, не містять жодного обґрунтування негативного впливу на його конкретні реальні, індивідуально виражені права, свободи чи інтереси.

Позивач не обґрунтував свій особистий, безпосередній, індивідуальний інтерес, а вказує лише на протиправну бездіяльність Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті http://sednivska.gromada.org.ua/ рішення Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 02.12.2020 «Про припинення сільських рад в результаті реорганізації шляхом приєднання до Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області».

Отже позивачем в позовній заяві не наведено обґрунтувань та не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що позивач безпосередньо зазнав втручання в свої права внаслідок несвоєчасного опублікування рішення відповідачем, та спричинення внаслідок цього суттєвого негативного впливу саме на його права або інтереси та завдання йому реальної шкоди.

Вказане свідчить про відсутність предмету захисту у суді, адже позивач не визначив, з яким конкретним матеріальним або нематеріальним благом пов'язаний його інтерес та що цей інтерес належить саме позивачу - фізичній особі, не визначено його права, свободи чи інтереси, які мають бути захищені (поновлені) у судовому порядку, позивач не є потерпілим, він не зазнав жодної реальної шкоди, що фактично вказує на безпредметність заявленого позову.

В той же час, встановлення відсутності матеріально-правової заінтересованості позивача є самостійною і достатньою підставою для відмови у задоволенні позову.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12.06.2018 року у справі № 826/4406/16, від 15.08.2019 р. у справі № 1340/4630/18.

Відповідно до частини 5статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є не обґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 9, 77, 241-243, 246, 250, 255, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_2 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).

Відповідач: Седнівська селищна рада Чернігівського району Чернігівської області (вул. Я. Лизогуба, 21, смт Седнів, Чернігівський район, Чернігівська область, 15522, код ЄДРПОУ - 04412550).

Суддя В.В. Падій