Рішення від 18.06.2021 по справі 620/4250/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/4250/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області, відповідач), в якому остаточно просить:

визнати протиправними дії відповідача про перегляд пенсійної справи від 01.02.2021 позивача щодо виключення частини стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливим і особливо важками умовами праці, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах та зменшення розміру пенсійного забезпечення до 7389 грн 28 коп.;

зарахувати за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливим і особливо важками умовами праці, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах періоди роботи з 18.04.1994 по 03.05.1994, з 10.06.1994 по 27.01.1995, з 07.02.1995 по 07.08.1995, у ДВАТ ШУ-8 Комсомолець виробничому відділенні “Октябрьуголь” з 04.02.1998 по 01.10.2001 з 08.10.2001 по 17.10.2001 у ВАТ “Шахта Комсомолець Донбасу”, з 01.06.2015 по 31.08.2015, з 01.12.2015 по 31.12.2015 та з 28.01.2016 по 31.01.2016 у ПАТ “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу”;

зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату щомісячної пенсії яка була встановлена довічно 01.12.2019 в сумі 15190 грн 95 коп. на підставі Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” позивачу з моменту її зменшення, а також здійснити виплату позивачу усієї суми пенсійної заборгованості внаслідок протиправних дій відповідача щодо виключення частини стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах та зменшення розміру пенсійного забезпечення за період: з лютого 2021 року по момент винесення рішення по справі включно однією сумою.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що останньому 17.08.2019 Ніжинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України», однак відповідачем 01.02.2021 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та виключено частину стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливим і особливо важками умовами праці, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України», пенсія склала 7389 грн 28 коп.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно не зараховані періоди роботи у ДВАТ ШУ-8 Комсомолець виробничому відділенні «Октябрьуголь», у ВАТ «Шахта Комсомолець Донбасу», у ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу».

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому проваджені) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.

24.05.2021 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначає, що звернувшись із заявою про призначення пенсії 10.09.2019 позивачем, серед інших, було надано документи про підтвердження стажу роботи, а саме: трудову книжку, довідку про підтвердження стажу роботи № 03-4587 від 29.08.2019, № 03-4592 від 29.08.2019, видані ГП “Шахта Комсомолец Донбаса” Министерства угля и энергетики ДНР за періоди роботи з 08.10.2001 по 15.03.2017 та з 01.08.2014 по 15.03.2017, довідку № 13-8/23-168 від 11.06.2019 видану Шахто строительным управлением №8 п/о «Октябрьуголь» Министерства угля и энергетики ДНР за періоди роботи з 04.02.1998 по 02.12.1999, з 02.12.1999 по 01.10.2001. Вказує, що усі органи, організації, установи державної форми власності, в тому числі і органи Пенсійного фонду України, були евакуйовані з території проведення АТО ще наприкінці 2014 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 N 595 на підконтрольну Українській державі територію і продовжили свою роботу за місцем евакуації. При цьому, "ДНР" та "ЛНР" є терористичними організаціями і не визнаються Україною як державні утворення. Відповідно, органи державної влади України, включно із Пенсійним фондом України, не мають права здійснювати листування, робити запити та будь-яким іншим способом взаємодіяти із представниками самопроголошених "республік", а тому Пенсійний фонд України не має правової підстави для використання наданої представниками так званої "ДНР" інформації. Тобто, документи, видані державними органами та органами місцевого самоврядування так званої "Донецької народної республіки", згідно законодавства України є недійсним та не можуть створювати правових наслідків. З огляду на вище викладене, вказані документи правомірно не були взяті до уваги Головним управлінням при обчисленні пенсії на пільгових умовах.

Представником позивача подана відповідь на відзив, в якій останній вказує аналогічні обставини викладені в позові та просить задовольнити позовні вимоги з урахуванням технічної описки.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 27.03.2017 №0000154130 (а.с.18).

Як слідує з матеріалів справи 10.09.2019 позивач звернувся до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1. До заяви позивачем надано необхідний пакет документів (а.с.34-35).

17.08.2019 ОСОБА_1 призначено пенсію на пільгових умовах в розмірі 15190,95 грн (а.с.37).

При призначенні пенсії на пільгових умовах пільговий стаж зараховано за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5) (а.с.43-47).

Однак, 01.02.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії та виключено частину стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України», пенсія склала 7389 грн 28 коп.

22.02.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо підстав та причин зменшення пенсійної виплати (а.с.25).

Листом від 25.03.2021 № 2500-0306-8/17219 ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило позивача, що відділом перерахунків № 2 перевірено правильність призначення та обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 , в зв'язку з чим з 01.02.2021 пенсію зменшено (а.с.26-27).

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Згідно п. 2 Розділу Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" № 345-VI від 02.09.2008 (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 процентів середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.

Пунктом "а" підрозділу 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень" розділу 1 "Гірничі роботи" (далі - підрозділ 1 розділу 1 "Гірничі роботи") списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, передбачено, що право на призначення пенсії на пільгових умовах мають всі працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень.

Суд вважає за необхідне зазначити, що у розписці-повідомленні до заяви позивача від 10 вересня 2019 року про призначення пенсії за віком відсутній запис про те, що до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, а також про те, які документи заявнику необхідно подати додатково.

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, з урахуванням здійсненого перерахунку від 27.01.2021, стаж позивача для розрахунку права на пенсію за віком складає 38 років 8 місяців, пільговий стаж (робота за Списком № 1) - 14 років 5 місяців, 11 днів.

У межах спірних правовідносин до пільгового стажу не зараховані періоди з 18.04.1994 по 03.05.1994, ученик гірноробочого підземного з повним робочим днем під землею, з 10.06.1994 по 27.01.1995, гірноробочий підземний другого розряду з повним робочим днем під землею, з 07.02.1995 по 07.08.1995 гірноробочий підземний другого розряду з повним робочим днем під землею у ДВАТ ШУ-8 Комсомолець виробничому відділенні «Октябрьуголь», з 04.02.1998 по 01.10.2001 гірноробочий підземний другого розряду з повним робочим днем під землею, з 08.10.2001 по 17.10.2001 прохідником п'ятого розряду підземним з повним робочим днем під землею у ВАТ «Шахта Комсомолець Донбасу», з 01.06.2015 по 31.08.2015, прохідником підземним з повним робочим днем під землею, з 01.12.2015 по 31.12.2015 прохідником підземним з повним робочим днем під землею та з 28.01.2016 по 31.01.2016 прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» (а.с.48-57).

Отже, згідно копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 підтверджено, що записи про спірний період роботи засвідчено відповідними печатками підприємств. Робота позивача з повним робочим днем під землею у спірний період підтверджується записами в його трудовій книжці.

Також записами трудової книжки позивача підтверджено, що останній працював на роботах, що дають право на пільговий стаж за Списком №1 згідно постанов Кабінету Міністрів України: №162 від 11.03.1994 розділом 1 підрозділом 1-1010100 «а» якої встановлено, що «Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах»; № 36 від 16.01.2003 розділом 1 підрозділом 1, пунктом 1.1а, якої встановлено, що «Усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах» та від 24.06.2016 № 461 розділом 1 Гірничі роботи підрозділом 1 якої встановлено, що «Працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах».

В трудовій книжці позивача на 17 сторінці міститься запис про підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах наказом про підсумки атестації робочих місць за умовами праці від 02.12.2015 № 586 список 1, розділ 1, пункт 1, позиція 1.1а, що підтверджує наявність настання пільгового стажу ще в 2015 році (а.с.54).

На виконання вимог ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Кабінет Міністрів України Постановою від 12.08.1993 №637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637), пунктом 3 якого визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Як слідує з матеріалів справи пільговий стаж позивача підтверджується наявними в матеріалах справи довідками ДП «Шахти Комсомолець Донбасу» ДНР за №03-4592 від 29.08.2019, №03-4587 від 29.08.2019 з додатками, ДП «Торезантрацит» ДНР № 13-8/23-169 від 11.06.2019, № 13-8/23/168 від 11.06.2019, якими підтверджується пільговий стаж роботи позивача за списком №1 у період з 04.02.1998 по 02.12.1999, з 02.12.1999 по 01.10.2001, з 08.10.2001 по 15.03.2017 (а.с.94-114).

Суд зазначає, що неврахування зазначених довідок є порушенням конституційних прав позивача на отримання належного пенсійного забезпечення.

Та обставина, що вказані довідки видані Донецькою народною республікою, яка є непідконтрольною українській владі території, у зв'язку з чим відповідач не має можливості перевірити достовірність видачі ним вказаних довідок про пільговий характер роботи позивача, не спростовує наявність у позивача пільгового стажу, що дає йому право на пенсію на пільгових умовах.

У рішенні Європейського суду з прав людини Мозер проти Республіки Молдови та Росії від 23.02.2016 ЄСПЛ констатував, що Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами .

Верховний Суд у своїй постанові по справі №235/2357/17 від 22.10.2018, серед іншого зазначив: «що стосується доводів відповідача, викладених у запереченні на позов, в апеляційній та касаційній скаргах про те, що довідки, видані на тимчасово окупованій території не можуть бути взяті до уваги, суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтованого виходили з того, що до вказаних правовідносин застосуванню підлягають так звані "намібійські винятки" Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян».

Крім того, у справі “Ілашку та інші проти Молдови та Росії” Європейський Суд з прав людини встановив обов'язок держави, навіть за відсутності належного ефективного контролю над частиною власної території, вжити заходів у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що відповідач протиправно виключив період роботи позивача з 18.04.1994 по 03.05.1994, з 10.06.1994 по 27.01.1995, з 07.02.1995 по 07.08.1995, у ДВАТ ШУ-8 Комсомолець виробничому відділенні “Октябрьуголь” з 04.02.1998 по 01.10.2001 з 08.10.2001 по 17.10.2001 у ВАТ “Шахта Комсомолець Донбасу”, з 01.06.2015 по 31.08.2015, з 01.12.2015 по 31.12.2015 та з 28.01.2016 по 31.01.2016 у ПАТ “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу” зі стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливим і особливо важками умовами праці, як наслідок позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково, шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо виключення періоду роботи позивача з 18.04.1994 по 03.05.1994, з 10.06.1994 по 27.01.1995, з 07.02.1995 по 07.08.1995, у ДВАТ ШУ-8 Комсомолець виробничому відділенні “Октябрьуголь” з 04.02.1998 по 01.10.2001 з 08.10.2001 по 17.10.2001 у ВАТ “Шахта Комсомолець Донбасу”, з 01.06.2015 по 31.08.2015, з 01.12.2015 по 31.12.2015 та з 28.01.2016 по 31.01.2016 у ПАТ “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу” зі стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливим і особливо важками умовами праці; зобов'язання відповідача поновити та виплачувати пенсію позивачу з 01.02.2021, зарахувавши за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливим і особливо важками умовами праці, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах періоди роботи з 18.04.1994 по 03.05.1994, з 10.06.1994 по 27.01.1995, з 07.02.1995 по 07.08.1995, у ДВАТ ШУ-8 Комсомолець виробничому відділенні “Октябрьуголь” з 04.02.1998 по 01.10.2001 з 08.10.2001 по 17.10.2001 у ВАТ “Шахта Комсомолець Донбасу”, з 01.06.2015 по 31.08.2015, з 01.12.2015 по 31.12.2015 та з 28.01.2016 по 31.01.2016 у ПАТ “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу”.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача про перегляд пенсійної справи, то останні задоволенню не підлягають, оскільки в даному випадку відповідач діяв в межах своїх повноважень та функціональних обов'язків.

Водночас суд зазначає, що також не підлягає задоволенню позовна вимога про зобов'язання відповідача здійснити виплату пенсії виключно однією сумою, оскільки обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.

Щодо клопотання позивача про звернення до негайного виконання рішення суду в частині виплати позивачу щомісячної пенсії, суд зазначає, що до негайного виконання допускається рішення про «стягнення» виплат пенсій. Позивачем же заявлено вимоги зобов'язального характеру, що виключає можливість застосування негайного виконання до даних правовідносин.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина третя статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 454,00 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо виключення періоду роботи ОСОБА_1 з 18.04.1994 по 03.05.1994, з 10.06.1994 по 27.01.1995, з 07.02.1995 по 07.08.1995, у ДВАТ ШУ-8 Комсомолець виробничому відділенні “Октябрьуголь” з 04.02.1998 по 01.10.2001 з 08.10.2001 по 17.10.2001 у ВАТ “Шахта Комсомолець Донбасу”, з 01.06.2015 по 31.08.2015, з 01.12.2015 по 31.12.2015 та з 28.01.2016 по 31.01.2016 у ПАТ “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу” зі стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливим і особливо важками умовами праці.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області поновити та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2021, зарахувавши за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливим і особливо важками умовами праці, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах періоди роботи з 18.04.1994 по 03.05.1994, з 10.06.1994 по 27.01.1995, з 07.02.1995 по 07.08.1995, у ДВАТ ШУ-8 Комсомолець виробничому відділенні “Октябрьуголь” з 04.02.1998 по 01.10.2001 з 08.10.2001 по 17.10.2001 у ВАТ “Шахта Комсомолець Донбасу”, з 01.06.2015 по 31.08.2015, з 01.12.2015 по 31.12.2015 та з 28.01.2016 по 31.01.2016 у ПАТ “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу”.

В решті позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 454,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 21390940).

Повний текст рішення складений 18.06.2021.

Суддя О.М. Тихоненко