Рішення від 18.06.2021 по справі 560/1908/21

Справа № 560/1908/21

РІШЕННЯ

іменем України

18 червня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (Волочиського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) щодо неоформлення та неподання у 15-денний строк з дня реєстрації документів ОСОБА_1 на одержання грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) сина, військовослужбовця ОСОБА_2 , передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до розпорядника бюджетних коштів.

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) (Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (Волочиського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) оформити та подати документи ОСОБА_1 на одержання грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) її сина, військовослужбовця ОСОБА_2 , розпоряднику бюджетних коштів в порядку, визначеному Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.

В обґрунтування позову зазначає, що 20.04.2018 в період проходження військової служби загинув солдат ОСОБА_2 , син позивача, стрілець-помічник гранатометника механізованого відділення 2 механізованого взводу 1 механізованої роти 1 механізованого батальйону.

Стверджує, що зверталася до відповідачів із заявами, однак будь-яких рішень не прийнято. Вважає дії відповідачів щодо неприйняття рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги протиправними.

Ухвалою суду від 23.02.2021 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив у якому, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що оскільки позивач не надала повний перелік документів, визначений п.10 Постанови Кабінету Міністрів №975, а на запити військового комісара Волочиського районного військового комісаріату від військової частини НОМЕР_1 не надійшло будь-яких підтверджуючих даних щодо причин загибелі ОСОБА_2 . Тому як в Волочиського РТЦК та СП так і в Хмельницького ОТЦЦ та СП відсутні правові підстави (повний перелік документів) для направлення документів щодо призначення одноразової грошової допомоги до Департаменту фінансів на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Від Волочиського районного військового комісаріату надійшов відзив у якому, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що ним було здійснено запити до військової частини НОМЕР_1 , КЗОЗ «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи», ТУ Державного бюро розслідувань у місті Краматорську щодо інформації про причинний зв'язок смерті сина позивача із вчиненням злочину або адміністративного правопорушення, вчиненням дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, а також повідомлення про результати розгляду кримінального провадження (в ЄРДР за №12018050220000487 проводиться досудове розслідування про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.414 ККУ. Постановою Краматорського міського суду Донецької області про продовження строку досудового розслідування у справі № 234/17732/19 (провадження № 1-кс/234/2657//20) 15 квітня 2020 року, строк досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні продовжено на 12 місяців, тобто до 20.04.2021 року включно). Проте, на день подачі відзиву до суду до відповідача такі документи не надходили.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 є матір'ю загиблого ОСОБА_2 .

З матеріалів справи встановлено, згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Із лікарського свідоцтва про смерть №49 від 21.04.2018 року у п. 8б зазначено, що смерть настала в іншому місці-знайдений у будівлі на військовій позиції.

Із витягу з наказу Командира військової НОМЕР_2 від 24.05.2018 року вказано, що солдата ОСОБА_2 , стрільця-помічника гранатометного механізованого відділення 2 механізованого взводу І механізованої роти І механізованого батальйону, який загинув 20.04.2018 року в результаті гострої кровотечі вогнепального кульового поранення тулуба з пошкодженням внутрішніх органів ушкодження внаслідок пострілу з ручної вогнепальної зброї. Смерть, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби.

Позивач, як мати загиблого військовослужбовця, неодноразово зверталась із заявами до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (реорганізовано з обласного військового комісаріату, відповідно до Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року, затвердженої Указом Президента України від 22.03.2017 № 73/2017), в яких просила вирішити питання про призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон) в порядку та на умовах, визначених Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року (далі - Порядок).

Листом №1361 від 25.08.2020 року ІНФОРМАЦІЯ_4 зазначив, що лікарське свідоцтво про смерть не містить інформацію, яка свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства. Тому запропоновано, надати комісаріату документ, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства.

Листом №14/7007 від 16.12.2020 року Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вказав, що для отримання детальних роз'яснень з порушеного питання та оформлення згідно вимог чинного законодавства документів запропонували звернутись у Волочиський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, за місцем проживання.

Листом № 122 від 25.01.2021 року Волочиський районний військовий комісаріат роз'яснив, які документи потрібно подати відповідно до визначених Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року.

Не погоджуючись з такими діями відповідачів, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до статті 41 Закону № 2232-ХII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно з ч.1 ст.21-4 Закону № 2232-ХII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності іноземців або осіб без громадянства, які проходять військову службу у Збройних Силах України.

Відповідно до п.2 ч.3 ст.24 Закону № 2232-ХII військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.

Приписами п.12 Постанови КМУ від 25 грудня 2013 р. N 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" (далі - Постанова №975) передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Згідно з п.13 Постанови №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Пунктом 10 Постанови №975 визначено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додається копія документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства.

Згідно з п.19 Постанови №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що особі для отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовця слід подати пакет документів для розгляду комісією. У разі відсутності необхідних документів комісія повертає документи. Повернення таких документів не позбавляє права особу повторно звернутись з заявою на отримання одноразової грошової допомоги.

Як вже встановлено судом, позивач неодноразово зверталась до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) (Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (Волочиського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) із заявою та пакетом документів для отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю сина.

Листами відповідачі повертали документи у зв'язку з відсутністю документа, що свідчив би, що загибель ОСОБА_2 не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства.

Крім того, Волочиський районний військовий комісаріат у листі від 25.08.2020 №1361 запропонував позивачу для отримання необхідної інформації особисто звернутися до КЗОЗ Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи, для отримання документу, що свідчив би, що загибель ОСОБА_2 не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили; суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачами доведено правомірність дій, що полягають у поверненні документів, у зв'язку з чим, у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.

Згідно ст.139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 18 червня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 ) Волочиський районний військовий комісаріат (вул. Богуслаєва, 6,Волочиськ,Хмельницька область,31200 , код ЄДРПОУ - 08202826)

Головуючий суддя П.М. Майстер