Рішення від 17.06.2021 по справі 560/8717/20

Справа № 560/8717/20

РІШЕННЯ

іменем України

17 червня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, у якому просить визнати протиправними дії Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району щодо відмови у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 20.02.2020 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області та зобов'язати Капустинську сільську раду Старокостянтинівського району вчинити дії щодо надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області на підставі заяви-клопотання від 20.02.2020 року.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що 07 вересня 2020 року звернувся до відповідача із заявою про отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, однак відповідач, відмовивши у наданні відповідного дозволу, не навів жодної з підстав, передбачених частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України. Зазначив, що посилання відповідача, що на земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомості, не відповідають дійсності, так як до клопотання позивач додав графічний матеріал, на якому чітко вказано, що земельна ділянка розташована за межами господарського двору колишнього КСП «1 Травня». Зазначена у клопотанні земельна ділянка розташована у 11 кварталі зони 02 КОАТУУ 6824282200 (згідно даних Публічної кадастрової карти України), у той час як територія господарського двору відокремлена в окремий квартал 13 зони 02 КОАТУУ НОМЕР_1 . Вказав, що відповідач, зазначаючи про невідповідність місця розташування земельної ділянки, зазначеної у його клопотанні, генеральному плану села Капустин, не врахував, що земельна ділянка розташована за межами села Капустин, тому не може бути включена до генерального плану цього населеного пункту. Вважає дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області суперечать нормам чинного законодавства України та є протиправними. Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою від 29 грудня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У встановлений судом термін відповідач відзив на позов не подав. Тому, відповідно до частини другої статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу за наявними матеріалами справи.

Ухвалою від 21 травня 2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких, на тридцять восьмій сесії VII скликання від 08.10.2020 року № 21 була розглянута заява ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 0,12 га для ведення індивідуального садівництва на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.07.2020, у тому числі рішення, прийняте за результатами розгляду заяви позивача, та державний акт на право колективної власності на землю серії ХМ № 031, витребувані документи надати до 28.05.2021 року.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

20 лютого 2020 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області із заявою, у якій просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення індивідуального садівництва, що розташована в межах населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області. До заяви додав копію паспорта громадянина України, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копію посвідчення учасника бойових дій та графічний матеріал бажаного місця розташування земельної ділянки.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року у справі № 560/2068/20 суд визнав протиправними дії Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 20.02.2020 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області та зобов'язав Капустинську сільську раду Старокостянтинівського району Хмельницької області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 20.02.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області в строки, порядку та у спосіб, передбачений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

07 вересня 2020 року позивач звернувся до Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області із заявою, у якій просив на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.07.2020 року розглянути його клопотання від 20 лютого 2020 року щодо отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва, що розташована в межах населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Листом від 09 жовтня 2020 року № 210 Капустинська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області повідомила, що розглянувши заяву позивача на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.07.2020 року на тридцять восьмій сесії VІІ скликання, відмовила у відведенні земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 0,12 га для ведення індивідуального садівництва у зв'язку із тим, що земельна ділянка згідно схеми розташування, доданої до заяви, відноситься до земель комунальної власності сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя), під господарськими будівлями і дворами, на яких розташований майновий комплекс колишнього КСП «1 Травня», з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (згідно державного акта на право колективної власності на землю серії ХМ № 031). Даний майновий комплекс був включений до майнового фонду майна учасників колективного сільськогосподарського підприємства КСП «1 Травня» та видані даним учасникам свідоцтва про право власності на майновий пай (сертифікати).

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, а свої права порушеними, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до положень Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Такий порядок визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Згідно з частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для, зокрема, ведення садівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

За змістом частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Отже, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови. При цьому, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення садівництва є вичерпним.

Відповідно до частини першої статті 10 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з пунктом 34 частини першої статті 26 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини першої статті 59 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Нормами чинного законодавства встановлено, що розгляд клопотання заінтересованої особи щодо земельних питань передбачає прийняття рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Отже, рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради, в порядку визначеному законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Ухвалою від 21 травня 2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких на тридцять восьмій сесії VII скликання від 08.10.2020 № 21 була розглянута заява ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 0,12 га для ведення індивідуального садівництва на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.07.2020, у тому числі рішення, прийняте за результатами розгляду заяви позивача, та державний акт на право колективної власності на землю серії ХМ № 031.

Відповідач не виконав вимоги ухвали суду та не надав вказаних документів. Відповідач також не надав відзив на позов.

Відповідно до частини дев'ятої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.

З огляду на зазначену норму та те, що відповідач не надав доказу, що за результатом розгляду заяви позивача було прийняте рішення, суд визнає факт відсутності такого рішення.

Відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

У листі від 09.10.2020 року № 210 відповідач не обґрунтував, посилаючись на підтверджуючі докази, жодної з підстав, передбачених частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України.

Враховуючи викладене, вимоги позивача визнати протиправними дії Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району щодо відмови у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 20.02.2020 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва у межах населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області слід задовольнити.

Щодо вимог позивача у частині зобов'язання відповідача надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, суд зазначає таке.

У постанові від 28 травня 2020 року у справі № 819/654/17 Верховний Суд зазначив, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

За загальним правилом, застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача як зобов'язання уповноваженого органу прийняти конкретне рішення є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким протиправно відмовив в його задоволенні. З іншого боку, відсутні підстави для зобов'язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою (прийняти рішення такого змісту), якщо уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом і немає обґрунтованих сумнівів вважати, що він не надасть дозвіл, розглянувши заяву повторно.

Відповідно до частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Отже, відповідач повинен здійснити перевірку відповідності місця розташування бажаної земельної ділянки з урахуванням дотримання замовником вимог законів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, після чого прийняти рішення.

З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.09.2020 року у порядку та спосіб, визначені Земельним кодексом України та законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Враховуючи вищенаведене, позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району щодо відмови у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 20.02.2020 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва у межах населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Зобов'язати Капустинську сільську раду Старокостянтинівського району повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07 вересня 2020 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, у порядку та у спосіб, визначені статтею 118 Земельного кодексу України та статтею 59 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )

Відповідач:Капустинська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області (вул. Центральна, 20,Капустин,Старокостянтинівський район, Хмельницька область,31120 , код ЄДРПОУ - 25993350)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук