18 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1670/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради, Виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Херсонської міської ради та Виконавчого комітету Херсонської міської ради щодо ненадання ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи, житлового приміщення відповідно до встановлених санітарних та технічних норм, а також з урахуванням кількості членів сім'ї;
- зобов'язати Херсонську міську раду та Виконавчий комітет Херсонської міської ради вчинити дії з розподілу та надати ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи, житлове приміщення відповідно до встановлених санітарних та технічних норм, а також з урахуванням кількості членів сім'ї.
Позовна заява мотивована тим, що позивач є учасником бойових дій, особою з інвалідністю ІІІ групи, має статус особи з інвалідністю внаслідок війни. З посиланням на положення п.18 ч.1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" вважає, що у відповідача є передбачений законом обов'язок забезпечити його жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік. Однак, вказаний строк сплив, а відповідач зазначеного обов'язку не виконав. Вказане, на думку позивача є свідченням протиправної бездіяльності відповідачів, у зв'язку з чим ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 21.04.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачам надано п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Станом на день прийняття рішення від відповідача відзив на позовну заяву не надходив, а отже своїм правом на відзив останні не скористались.
Положеннями ч.6 ст.162 КАС України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Зважаючи на викладене, суд розглядає справу правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.
Так, ОСОБА_1 , згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 19.03.2015 року, серії НОМЕР_2 від 01.11.2018 року, серії НОМЕР_3 від 28.11.2017 року, серії НОМЕР_4 є учасником бойових дій, особою з інвалідністю внаслідок війни 3 групи.
Рішенням Виконавчого комітету Херсонської міської ради №360 від 21.11.2018 року ОСОБА_1 , на підставі його заяви від 12.11.2018 року, зараховано на квартирний облік за місцем проживання до пільгової черги з правом позачергового отримання житла, як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи за №46 - 2 особи.
01.03.2021 року позивач звернувся до Херсонського міського голови з заявою, в якій просив у зв'язку з закінченням передбаченого п.18 ч.1 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дворічного строку на забезпечення його жилою площею, ухвалити рішення про надання йому, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, житлового приміщення відповідно до встановлених санітарних та технічних норм.
Листом від 29.03.2021 року №Н-2488 позивача з посиланням на положення ст. 43 Житлового Кодексу України повідомлено, що впорядковане житло може бути надано йому згідно черги. Натомість, наразі, в черзі перед ним перебувають сім'ї, які мають аналогічні пільги.
Також зазначено про те, що на підставі положень п.54 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Української Республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 №470 позивачу надано житлове приміщення АДРЕСА_1 .
Позивач, вважаючи наведену відповідь проявом протиправної бездіяльності, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Умови та порядок отримання позачергового житла ветеранами та інвалідами війни визначені нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також ЖК Української РСР.
Частиною першою ст. 9 статті 31 ЖК Української РСР (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Відповідно до статті 31 ЖК Української РСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Частиною першою статті 46 ЖК Української PCP визначено перелік осіб, яким жилі приміщення можуть бути надані поза чергою, зокрема, до таких віднесено осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них особам з інвалідністю першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав - протягом року з визначенням переважного права осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями поза черговиків.
Відповідно до частини третьої статті 46 ЖК Української PCP громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.
Вказане право на отримання житла поза чергою особами з числа учасників бойових дій також закріплено у пункті 14 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 18 частини першої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги, зокрема, позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
З аналізу наведеного слід дійти висновку, що приписи Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" закріплюють право, в тому числі й позивача на пільгу щодо отримання жилої площі, однак сам закон не передбачає ані конкретного територіального органу, який цю пільгу забезпечує, ані механізму її забезпечення. Наведена норма закріплює лише загальні ознаки правила поведінки, а для встановлення ознак, яких бракує, слід звертатися до норм іншого нормативного акта іншої галузі права, тобто вказана норма є бланкетною.
Реалізація ж норми, відповідно положень вже наведеної статті 31 ЖК Української РСР відбувається в порядку, визначеному ЖК Української РСР, який по-перше, є спеціальним актом законодавства в частині щодо реалізації наданих Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" пільг, а по-друге вищим за ієрархічністю (кодифікований закон є вищим за не кодифікований), а тому, за загальним правилом застосуванню при вирішенні питання щодо реалізації наявного в позивача права підлягають норми ЖК Української РСР.
Згідно ч.2 ст.9 ЖК Української РСР, забезпечення постійним житлом громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання, може здійснюватися шляхом будівництва або придбання доступного житла за рахунок надання державної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким порядком в даному конкретному випадку є Правила обліку громадян, потребуючих покращення житлових умов, та надання їм жилих приміщень, затвердженими постановою Ради Міністрів УРСР та Української республіканської ради професіональних союзів № 470 від 11 грудня 1984 року, відповідно до пункту 23 яких громадяни, взяті на квартирний облік, вносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. З числа вказаних громадян складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Відповідно до підпункту 1 пункту 39 зазначених Правил жилі приміщення надаються в порядку загальної черги, за винятком осіб, маючих право першочергового отримання цих приміщень.Підпунктом 3 пункту 38 Правил встановлено, що черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття осіб, які потребують поліпшення житлових умов, на облік (включенням до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Отже, забезпечення житлом таких осіб можливе лише згідно з існуючою черговістю з урахуванням часу взяття на облік та у порядку, передбаченому законодавством.
Іншого порядку, ніж дата взяття на облік у формуванні черговості забезпечення житлом осіб, які користуються певним правом (мають однакові пільги) в черговості одержання таких приміщень діючим законодавством не встановлено.
Подібні висновки викладені у Постановах Верховного суду від 03 червня 2021 року в справі №522/6826/19, від 20 травня 2021 року в справі № 522/11029/19, від 30 січня 2020 року в справі № 335/3599/18, від 24 лютого 2020 року в справі № 725/3605/19, від 03 квітня 2020 року в справі № 344/8248/17-ц, від 22 травня 2020 року в справі № 522/16805/17, від 28 січня 2021 року в справі № 328/1568/19.
Таким чином позивач має право на позачергове отримання житла відповідно до вимог пункту 18 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", проте забезпечення позивача житлом можливе лише згідно з існуючою черговістю з урахуванням часу взяття на облік та у порядку, передбаченому законодавством.
В даному конкретному випадку з запитаних судом від відповідача документів вбачається, що в окремій пільговій черзі з правом позачергового отримання житла попереду ОСОБА_1 знаходиться 42 особи, в кожної з яких наявна пільга, що передбачає право на позачергове отримання житла та тривалість знаходження яких в черзі починається з 21.05.1991 року (а.с.48-50). Також судом вивчено рішення Виконавчого комітету Херсонської міської ради за період з дати постановлення позивача на квартирний облік (21.11.2018 року) по дату його звернення до суду з даним позовом та встановлено, що у вказаний період житлові приміщення надавались лише трьом особам, що підтверджує правомірність та обґрунтованість знаходження позивача в черзі за №43 (первинно призначена позиція в черзі - №46).
Також суд зазначає, що позивачем не надано доказів наявності в нього переважного права на отримання житла, відмінного від інших осіб, які за часом взяття на облік у списку стоять перед ним. Позивач має право на забезпечення житлом лише за умови надходження його черги на отримання житла.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що наявні в справі докази в своїй сукупності дозволяють стверджувати про відсутність в спірних правовідносинах ознак протиправної бездіяльності відповідача в частині ненадання ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи, житлового приміщення, з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Ковбій
кат. 112050000