18 червня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/2779/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Варняка С.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову у справі за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "ВІВА ТІКЕТС" до Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування наказів,
встановив:
17.06.2021 року від позивача до суду надійшла заява, відповідно до якої просить забезпечити позов шляхом зупинення дії наказів Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації від 06.05.2021 № 51 "Про внесення змін до автобусних маршрутів" та від 12.05.2021 № 53 "Про заходи щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути)", в частині визначення об'єктів конкурсу за номерами 18, 24, 25, 26.
В обґрунтування клопотання позивач зазначає, що 06.05.2021 року Департаментом інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації видано наказ № 51 "Про внесення змін до автобусних маршрутів", яким внесені зміни постійного характеру до автобусних маршрутів загального користування згідно з додатком. Змінами передбачено, що пункт формування автобусних маршрутів, які відправляються з території залізничного вокзалу м. Херсона - це автостанція "Херсон АС (З/В)". 12.05.2021 року Департамент інфраструктури ХОДА прийняв рішення про оголошення конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території області, про що зазначив у наказі №53 від 12.05.2021 року. Датою проведення конкурсу визначено 24.06.2021 року.
У відповідності до додатку №1 до наказу № 53 від 12.05.2021 Департамент інфраструктури ХОДА визначив об'єктами конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не входять за межі території області.
Згідно зі Свідоцтвом про атестацію автостанції від 21.05.2018 автостанцію АС "Югь", яка розташована за адресою: м. Херсон, вул. Привокзальна, 1, та належить ТОВ "ВІВА ТІКЕТС", занесено до переліку атестованих автостанції за № 0461.
Підстави, передбачені чинним законодавством, для зміни пункту формування маршрутів за номерами об'єктів конкурсу 18, 24, 25, 26 в період з 01.01.2016 та по теперішній час - відсутні, оскільки в порядку передбаченому п. 28 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту виконавчим комітетом Херсонської міської ради не переглядались місця зупинок та/або відправлень автобусів на внутрішньообласних (приміських та міжміських) автобусних маршрутах загального користування.
Маршрути за номерами об'єктів конкурсу 18, 24, 25, 26 в порядку передбаченому чинним законодавством не закривались, а отже їх номери в силу п. 2.5 Порядку формування, затвердження та ведення реєстру міжнародних, міжміських та приміських автобусних маршрутів загального користування, не можуть бути присвоєні іншим автобусним маршрутам.
Такої станції як "Херсон АС (З/В)", зазначеної як пункт формування автобусних маршрутів за номерами об'єктів конкурсу 18, 24, 25, 26 в конкурсній документації 2021 року, в місті Херсоні не існує.
ТОВ "ВІВА ТІКЕТС" як власник автостанції "Херсон АС "Югь" про зміну пункту формування вищевказаних маршрутів в порядку передбаченому п. 2.1.2. Договору № 5 від 12.06.2018, Департаментом не повідомлявся.
Зважаючи на викладене, 12.05.2021 Департамент інфраструктури ХОДА самовільно та без правових підстав здійснив зміну назви початкового/кінцевого маршруту (зупинки) та безпідставно оголосив конкурс з перевезення пасажирів, за маршрутами, схемою та розкладом, що безпосередньо впливає на порушення визначених умов розкладу руху з Автостанції "Югь".
Враховуючи чинність договору № 5 від 12.06.2018 року, з урахуванням того, що незаконність наказів буде встановлюватися судом в межах даної адміністративної справи, і те, що виконання оскаржуваних наказів до ухвалення рішення в даній адміністративній справі, створює очевидну небезпеку істотного ускладнення виконання рішення суду, що проявляється у необхідності змін у розкладах руху, схемах, та змін початкових та кінцевих маршрутах, без існування на вказане правових підстав, застосування заходів забезпечення позову по даній справі є необхідним та обґрунтованим. Окрім того, застосуванням заходів забезпечення позовів не буде завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти, що вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом, зазначеним у заяві, буде мати наслідком збереження існуючого становища (за діючим договором та розкладами руху) до розгляду справи по суті. Водночас, невжиття таких заходів, очевидно, може призвести до того, що захист прав, свобод та інтересів позивача, на захист яких подано адміністративний позов, стане неможливим, оскільки конкурс 24.06.2021 року по об'єктам № 18, 24, 25, 26 (Додаток 1) буде проведений, а визнання протиправним наказів, якими внесені зміни до автобусних маршрутів та оголошено конкурс, не відновить порушених прав позивача.
З врахуванням викладеного, позивач просить суд забезпечити позов.
Згідно з приписами ч. 1-3 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову.
У виняткових випадках, коли наданих заявником пояснень та доказів недостатньо для розгляду заяви про забезпечення позову, суд може призначити її розгляд у судовому засіданні з повідомленням заінтересованих сторін у встановлений судом строк.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову в порядку письмового провадження.
Вирішуючи заяву про забезпечення позову, суд виходить з такого.
Згідно ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Приписами ч.1 ст.151 КАС України передбачено, що позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
Пункт 3 частини першої статті 151 виключено на підставі Закону № 460-IX від 15.01.2020}
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Основним завданням процесуальних норм, які регламентують вжиття судом заходів забезпечення позову, є досягнення балансу між правом позивача на захист свого порушеного права та правом відповідача заперечувати проти адресованих йому вимог у будь-який дозволений законом спосіб.
Забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).
Вирішуючи заяву про забезпечення позову, суд повинен з'ясувати, зокрема, чи існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання рішення суду про задоволення позову. Основним завданням процесуальних норм, які регламентують вжиття судом заходів забезпечення позову, є досягнення балансу між правом позивача на захист свого порушеного права та правом відповідача заперечувати проти адресованих йому вимог у будь-який дозволений законом спосіб.
Відтак, позов забезпечується з метою вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, забезпечення реального та ефективного виконання судового рішення, у випадку прийняття його на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.
Умовою застосування заходів до забезпечення позову за немайновою позовною вимогою, судове рішення у разі задоволення якої не вимагатиме примусового виконання, є достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду. При цьому в таких немайнових спорах має досліджуватися, чи не призведе невжиття заявленого заходу забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, оскільки позивач не зможе їх захистити в межах одного цього судового провадження за його позовом без нових звернень до суду (постанова Верховного Суду від 16.08.2018 у справі № 910/1040/18).
Крім того, суд вважає, що обмеження щодо вжиття заходів забезпечення позову, встановлених ч.6 ст. 151 КАС України, не застосовуються до правовідносин, з приводу яких виник спір.
Спір в даному випадку стосується конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який регламентується Порядком, затвердженим постановою КМУ від 3 грудня 2008 р. № 1081 (далі Порядок).
Вказаний Порядок передбачає такі процедури по проведенню конкурсу, які проводяться організатором перевезень:
- визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу;
- утворення конкурсного комітету;
- оголошення про проведення конкурсу;
- подання документів для участі у конкурсі;
- проведення конкурсу та визначення переможця.
Відповідно до п.7 Порядку об'єкт конкурсу визначається організатором перевезень відповідно до встановленого порядку як самостійно, так і за зверненням підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також фізичних осіб - підприємців і громадян.
Відповідно до п. 38 Порядку під час приймання документів організатор або робочий орган повинен створити умови для одержання перевізником-претендентом детальної інформації про характеристики об'єкта конкурсу.
Суд приходить до висновку, що конкурс з перевезення пасажирів є комплексною процедурою, яка складається з декількох етапів.
Наказом Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації № 51 від 06.05.2021 внесені зміни постійного характеру до автобусних маршрутів загального користування згідно з додатком.
Наказом Департаменту інфраструктури ХОДА № 53 від 12.05.2021 регламентовано проведення підготовчих дій щодо проведення конкурсу, а саме:
- пунктом 1 визначено об'єкти конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території області, згідно з додатком 1;
- пунктом 2 затверджені умови конкурсу та кошторис витрат, пов'язаних з підготовкою та проведенням конкурсу;
- пунктом 3 установлено дату проведення конкурсу - 24.06.2021р. та графік прийому документів;
- пунктом 4, 5 забезпечено оприлюднення наказу та оголошення про проведення конкурсу;
- пунктом 6 забезпечено прийом документів на конкурс.
Суд приходить до висновку, що дії з визначення об'єктів конкурсу та включення відомостей про них до конкурсної документації здійснюються організатором на стадії підготовчих дій до проведення конкурсу.
Заявник просить забезпечити позов шляхом зупинення дії наказів Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації від 06.05.2021 № 51 "Про внесення змін до автобусних маршрутів" та від 12.05.2021 №53 "Про заходи щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути)", в частині визначення об'єктів конкурсу за номерами 18, 24, 25, 26 (Додаток 1).
Суд зауважує, що оскільки стадія проведення конкурсу розпочата не була, заходи забезпечення позову про вжиття яких просить позивач стосуються лише об'єктів конкурсу за номерами 18, 24, 25, 26, зупинення дії оскаржуваних наказів не буде мати наслідком втручання у процедуру проведення конкурсу в цілому.
У даному випадку зупинення дії оскаржуваних наказів носить тимчасовий характер, не скасовує його, а спрямоване на забезпечення виконання рішення суду у разі задоволення адміністративного позову та недопущення настання його негативних наслідків для позивача у вигляді нових звернень до суду.
Застосуванням заходів забезпечення позовів не буде завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти, вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом, зазначеним у заяві, буде мати наслідком збереження існуючого становища (за діючим Договором та розкладами руху) до розгляду справи по суті.
Водночас, невжиття таких заходів, очевидно, може призвести до того, що захист прав, свобод та інтересів позивача, на захист яких подано адміністративний позов, стане неможливим, оскільки конкурс 24.06.2021 року по об'єктам № 18, 24, 25, 26 (Додаток 1) буде проведений, а визнання протиправним наказів, якими внесені зміни до автобусних маршрутів та оголошено конкурс, не відновить порушених прав позивача без подальших звернень до суду з новими позовами.
Заходи забезпечення адміністративного позову, про які просить позивач, відповідають предмету позову та, в той же час, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямовані лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті, суд вважає законним, розумним та адекватним забезпечити збалансованість інтересів сторін шляхом вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 150, 151, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Клопотання задовольнити.
Забезпечити позов шляхом зупинення дії наказів Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації від 06.05.2021 № 51 "Про внесення змін до автобусних маршрутів" та від 12.05.2021 №53 "Про заходи щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути)", в частині визначення об'єктів конкурсу за номерами 18, 24, 25, 26 (Додаток 1) .
Копії ухвали направити сторонам (їх представникам).
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя С.О. Варняк