17 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1075/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Чорнобаївської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач 1), ОСОБА_2 (далі - позивач 2) звернулися до суду з адміністративним позовом до Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням уточнень, просять:
- визнати протиправними дії Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області щодо не погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, яка знаходиться в с.Чорнобаївка з метою подальшою передачі земельної ділянки у власність АДРЕСА_1 .
- зобов'язати Чорнобаївську сільську раду Білозерського району Херсонської області (Херсонська область, Білозерський район, сел.Чорнобаївка, вул.Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) повторно розглянути заяву від 05.02.2019 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про погодження проекту землеустрою щодо погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, яка знаходиться в с.Чорнобаївка з метою подальшою передачі земельної ділянки у власність АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду.
Ухвалою від 25.03.2021 р. позовну заяву залишено без руху, надано позивачам строк для усунення недоліків. Позивачі недоліки усунули.
Ухвалою від 21.04.2021р. відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.
Відповідно до витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 17.06.2021р., зробленого судом за ЄДРПОУ 26347342 зареєстрований орган місцевого самоврядування - Чорнобаївська сільська рада, відтак назва відповідача відповідно до ЄДРПОУ - Чорнобаївська сільська рада
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачам на праві спільної сумісної власності належить будинок АДРЕСА_1 . Чорнобаївська сільська рада надала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, яка знаходиться в с. Чорнобаївка з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність АДРЕСА_1 . На виконання зазначеного рішення позивачами розроблений відповідний проект та разом із заявою направлений на адресу відповідача для затвердження. Стверджують, що відповідач протиправно, без жодних на те належних правових підстав, діючи за межами чинного законодавства України, яке встановлює чіткі межі повноважень органів місцевого самоврядування при розгляді питання про погодження проекту землеустрою, не розглянув зазначене питання на сесії сільської ради із незаконним формулюванням - "відкласти заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .... до вирішення земельного спору. Позивачі стверджують, що ніякого спору у позивачів відносно землі не має, більше того не цій же сесії сільської ради було прийняте інше рішення, яким було встановлено межі земельної ділянки із суміжними користувачами.
Вважаючи такі дії протиправними, просять задовольнити позов повністю із підстав, викладених у позові.
Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що рішенням Чорнобаївської сільської ради від 17.10.2018р № 583 надано дозвіл ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (присадибної ділянки), яка знаходиться в АДРЕСА_1 орієнтованою площею 0,1436 га з метою подальшої передачі земельної ділянки у спільну сумісну власність. Та зобов'язано громадян надати технічну документацію на затвердження сесії сільської ради. Херсонським державним підприємством геодезії, картографії та кадастру (ДП Херсонгеоінформ) від 2018 року за заявою ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розроблена технічна документація. При цьому у технічній документації відсутні підписи суміжних власників (землекористувачів) ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 22.04.2014р (сторінка 20 технічної документації), акті узгодження меж земельної ділянки від 22.04.2014р, акті приймання-передачі межових знаків на зберігання від 26.11.2018р (ст. 65), та гр. ОСОБА_5 у акті погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами від 26.11.2018р (ст. 43).
05.02.2019р ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулася з заявою до Чорнобаївської сільської ради, яка зареєстрована за № Б-68. У зазначеній заяві ОСОБА_1 та ОСОБА_2 «В зв'язку з відмовою підпису в акті погодження меж та в акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання технічної документації суміжними землевласниками ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ), ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 )...» просить «скликати засідання земельної комісії Чорнобаївської сільської ради для розгляду та прийняття рішення щодо підстав (мотивів) відмови суміжних землевласників від підпису, на що скласти акт відмови та прийняте рішення засвідчити протокольно» та видати заявникам. Проте, в даній заяві немає прохання погодити технічну документацію, технічна документація серед додатків не зазначена та не надана. Заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 05.02.2019р № Б-68 розглядалася на сесії сільської ради 01.03.2019р. За розглядом заяви було прийняте рішення № 668 «Про затвердження акту погодження зовнішніх меж земельних ділянок» та рішення № 663, пунктом 3 якого відкладено погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (присадибної ділянки), яка знаходиться в АДРЕСА_1 з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність до вирішення земельного спору. Враховуючи той факт, що зміни визначені актом погодження зовнішніх меж земельної ділянки від 28.02.2019р у проектну документацію не внесені, рішенням Чорнобаївської сільської ради № 663 від 01.03.2019р відкладено розгляд питання про передачу у приватну спільну власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 0, 1436га. Таким чином, звинувачення позивачів у бездіяльності Чорнобаївської сільської ради, що полягає у не погодженні технічної документації є безпідставними. Що стосується вимоги позивачів повторно розглянути заяву про затвердження технічної документації із землеустрою, стверджує, що заява позивачів від 05.02.2019р № Б-68 на сесії сільської ради була розглянута, прохання затвердити технічну документацію у даній заяві позивачі не формулювали.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Позивачі надіслали суду відповідь на відзив, посилаючись на практику ВС стверджують, що відсутність підписаного акту погодження меж земельної ділянки самостійного значення не має та не призводить до виникнення, зміни або припинення прав на земельну ділянку. Також зазначають: «…сторона відповідача в своєму відзиві відверто маніпулює документами. Так, до матеріалів справи нами була долучена заява про затвердження технічної документації, заповнена на спеціальному бланку, отриманому в сільській раді, яка і слугувала винесенню питання на сесію сільської ради. А відповідач в своєму відзиві посилається зовсім на іншу заяву, яка була подана нами в процесі вирішення питання про затвердження технічної документації, мотивуючи тим, що саме в цій заяві відсутні вимоги про затвердження технічної документації…».
Заперечення на відповідь на відзив до суду не надходили.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
Рішенням Чорнобаївської сільської ради від 17.10.2018р № 583 надано дозвіл ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (присадибної ділянки), яка знаходиться в АДРЕСА_1 орієнтованою площею 0,1436га з метою подальшої передачі земельної ділянки у спільну сумісну власність. Та зобов'язано громадян надати технічну документацію на затвердження сесії сільської ради.
Херсонським державним підприємством геодезії, картографії та кадастру (ДП Херсонгеоінформ) від 2018 року за заявою ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр.. ОСОБА_2 та ОСОБА_1 площею 0,1436га для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 .
05.02.2019р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Голови Чорнобаївської сільської ради із заявою про погодження технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтованою площею 0,1436га з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність.
Дана заява зареєстрована Чорнобаївською сільською радою за вхідним номером Б-69 від 05.02.2019р.
Рішенням ХХХІХ сесії Чорнобаївської сільської ради від 01.03.2019р. № 663 вирішено: «…Відкласти заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 щодо погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) земельної ділянки в натурі (на місцевості) (присадибної ділянки), яка знаходиться в с. Чорнобаївка з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність АДРЕСА_1 , до вирішення земельного спору…».
До сьогодні зазначена технічна документація із землеустрою не затверджена.
Вважаючи такі дії/бездіяльність відповідача протиправними, позивачі звернулись до суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд враховує наступні правові норми.
Відповідно до ст. 40 ЗКУ громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом.
Частиною 2 ст. 116 ЗК України встановлено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частини першої статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Втім, орган місцевого самоврядування приймає рішення з дотриманням певної процедури.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлений статтею 118 ЗК України.
Так, за змістом ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч. 8 ст. 118 ЗК України).
За змістом ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. (ч. 10 ст. 118 ЗК України)
Таким чином, зі змісту наведених вище норм ЗК України слідує, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадянам, у тому числі для обслуговування житлового будинку, здійснюється після прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, до повноважень якого належить передача земельних ділянок, рішення про затвердження погодженого проекту землеустрою.
Передумовою прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування рішення про передачу у власність земельної ділянки є вчинення наступних дій: отримання громадянином дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розроблення проекту землеустрою, погодження проекту землеустрою відповідно до вимог ст. 186-1 ЗК України, державна реєстрація сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, затвердження проекту землеустрою.
Рішення про затвердження проекту землеустрою або про відмову у затвердженні орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування приймає у двотижневий строк з дня звернення громадянина із відповідним клопотанням.
Також, п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Так, судом встановлено, що заява позивачів про затвердження технічної документації із землеустрою була предметом розгляду на сесії Чорнобаївської сільської ради від 01.03.2019 р. Проте, як вбачається із витягу з протоколу засідання та рішення сесії від 01.03.2019р. № 663 питання по суті не вирішене ні під час його розгляду на сесії 01.03.2019р., ні до часу звернення позивачів до суду 2021р.
Суд погоджується із позивачами, що норми ЗК України не передбачають такого вирішення звернення особи про затвердження проекту землеустрою як «відкладення заяви».
На думку суду, орган місцевого самоврядування має або затвердити технічну документацію, або відмовити у її затвердженні із посиланням на причини такої відмови (недоліки технічної документації, які належить заявникам усунути).
Відтак наявна протиправна бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивачів по-суті із прийняттям відповідного рішення у встановлений ст. 118 та ст. 186-1 ЗК України спосіб.
Повноваження суду при вирішенні адміністративної справи визначені статтею 245 КАС України, відповідно до пункту 4 частини 2 якої у разі задоволення адміністративного позову суд може визнання бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
За таких обставин суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву від 05.02.2019 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про погодження проекту землеустрою щодо погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, яка знаходиться в с.Чорнобаївка з метою подальшою передачі земельної ділянки у власність АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду та прийняттям відповідного рішення по-суті.
Щодо позовної вимоги визнати протиправними дії Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області щодо не погодження технічної документації із землеустрою, суд зазначає наступне.
Суд має право визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язати вчинити певні дії. При цьому суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень щодо непогодження технічної документації, якщо для її погодження виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Визнання таких дій протиправними може мати місце лише у випадку, якщо судом встановлено відсутність підстав для відмови у затвердження технічної документації, які передбачені законом.
При цьому, суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх вказаних підстав, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки.
Прийняття судом такого рішення без перевірки наявності чи відсутності усіх названих підстав для відмови, може бути необґрунтованим та призвести до затвердження проекту землеустрою з порушенням закону.
У контексті зазначеного, застосування такого способу захисту вимагає з'ясування судом, чи виконано позивачем усі визначені законом умови, необхідні для затвердження проекту землеустрою.
Суд враховує, що відповідач технічну документацію позивачів по-суті не розглядав, оцінку її повноти та відповідності ЗК не надавав, відтак, суд не може надавати оцінку дій Чорнобаївської сільської ради, що полягають у непогодженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, яка знаходиться в с.Чорнобаївка з метою подальшою передачі земельної ділянки у власність АДРЕСА_1 , у зв'язку із чим відмовляє позивачам у задоволенні позову у цій частині.
Статтею 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 90 КАС України).
За таких обставин суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Частиною 3 статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки судом в ухвалі про відкриття провадження у справі було зазначено, що у зв'язку з відсутністю доказів сплати ОСОБА_2 судового збору, питання щодо розподілу судових витрат буде вирішене під час прийняття рішення, суд відшкодовує лише ОСОБА_1 судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог та стягує із ОСОБА_2 несплачений судовий збір.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Чорнобаївської сільської ради щодо не розгляду по-суті із прийняттям відповідного рішення заяви від 05.02.2019 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про погодження проекту землеустрою щодо погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, яка знаходиться в с.Чорнобаївка з метою подальшою передачі земельної ділянки у власність АДРЕСА_1 .
Зобов'язати Чорнобаївську сільську раду (Херсонська область, Херсонський район, сел.Чорнобаївка, вул.Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) повторно розглянути заяву від 05.02.2019 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про погодження проекту землеустрою щодо погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, яка знаходиться в с.Чорнобаївка з метою подальшою передачі земельної ділянки у власність АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду та прийняттям відповідного рішення по-суті.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чорнобаївської сільської ради (Херсонська область, Херсонський район, сел. Чорнобаївка, вул.Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) 00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чорнобаївської сільської ради (Херсонська область, Херсонський район, сел. Чорнобаївка, вул.Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) судовий збір в Державний бюджет України (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача : Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) 00 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_5 , рнокпп НОМЕР_2 ) судовий збір в Державний бюджет України (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача : Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) 00 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Г.М. Морська
кат. 109020100