Рішення від 18.06.2021 по справі 520/8402/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2021 року № 520/8402/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

14.05.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії посадових осіб Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради що полягають в несвоєчасному розгляді звернення від 12.11.2020 вх. № 420-172 та ненаданні відповіді на нього;

- зобов'язати посадових осіб Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради розглянути та надати у встановленому законом порядку відповідь на звернення від 12.11.2020 вх. №420-172;

- визнати протиправними дії посадових осіб Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради, що полягають в скасуванні особистого прийому громадян;

- зобов'язати посадових осіб Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради провести особистий прийом громадян та особисто ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії, що полягають в несвоєчасному розгляді звернення від 12.11.2020 вх. № 420-172 та ненаданні відповіді на нього та в скасуванні особистого прийому громадян.

Відповідач, Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що 12.11.2020 позивачем до Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради було подано заяву вх. № 420-172, в якій просив призначити комісію для вивчення питання та провести ремонт водовідводу ливних вод по вулиці Студентській та пров.Охтирський. В роботу комісії просив залучити позивача, де він дасть пояснення та фото відео явища.

Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради листом від 07.12.2020 року №3051-06 позивача повідомлено, що відповідно до звернення щодо проведення заходів направлених на недопущення потрапляння дощових талих та води з центрального водогону до приватного подвір'я за вищеназваною адресою, управління житлово-комунального господарства благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради повідомляє, що робочою групою з представників управління. КП «Комунальник» та безпосередньо заявника було проведено відповідне обстеження пров. Охтирського м. Куп'янська. Вказано, що за результатами обстеження, було вирішено здійснити облаштування захисного валу на повороті до житлового будинку та при продовженні капітального ремонту автодороги по АДРЕСА_1 , відновити раніше існуючий захисний вал. Також, вказано, що на даний час проведено завезення вторинного щебеню та грунту для вирівнювання дорожнього покриття, роботи по облаштуванню захисного валу, будуть виконані за сприятливих погодних умов, дату проведення робіт буде узгоджено додатково.

13.01.2021 року позивачем до Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради було подано інформаційний запит вх. № 3211, в якому, через неприйняття його на особистий прийом керівника, просив надати інформацію: чи була на роботі, чи була на лікарняному начальник управління УЖКГБ та КБ ОСОБА_2 07.12.20 та 06.01.21 згідно табелю робочого часу ; якщо була на лікарняному, то чи передавала свої службові обов'язки керівника іншим співробітникам на час відсутності, що має підтвердити наказ по управлінню , а саме передану повноважень на виконуючого обов'язки; хто має право підпису на зверненнях громадян, а саме на відповідях на звернення громадян, в управлінні УЖКГБ та КБ у відсутності керівника; на яких підставах був скасований прийом громадян, згідно графіку, а саме в першу середу місяця, тобто, 06.01.21 начальником управління УЖКГБ та КБ. Якщо дійсно скасовано було у зв'язку з короновірусом просив послатись на відповідний наказ.

Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради листом від 29.01.2021 року №253-06 позивача повідомлено, що 07.12.2020 р. та 06.01.2021 р. начальник управління - Гарбузова О. виконувала свої службові обов'язки згідно графіку роботи управління, відповідно, службові обов'язки іншим особам не передавались, право підпису документів мають, в тому числі, заступники начальника управління, в межах своїх обов'язків. Зазначено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» з 12 березня 2020 р. установлено на всій території України карантин. Крім того, Постановою Кабінету Міністрів від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, з 19 грудня 2020 р. до 28 лютого 2021 р. на території України карантин. У зв'язку з вказаними загальнодержавними заходами, особистий прийом громадян начальником управління буде проводитись після визначеного, у встановленому законодавством порядку, закінчення карантину.

29.01.2021 року позивачем до Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради було подано заяву, в якій просив надати графік особистих прийомів як керівником, так і заступником управління ЖКБ та КБ.

Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради листом від 02.02.2021 року №287-07 позивача повідомлено, що у відповіді управління № 100-06, на запит від 13.01.2021 р., була допущена технічна помилка в зазначені року: 14.01.2020 р., але в тексті відповіді управління № 100- 06 неодноразово було зазначено дату - 13.01.2021 р. Зазначено, що обставини були розглянуті та обговорені на службовій нараді під головуванням начальника управління. Спілкування ОСОБА_3 з позивачем відбувалось в присутності інших працівників управління. Зазначено, що особистий прийом громадян заступниками начальника управління та начальником управління на даний час не здійснюється. У зв'язку з тим, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» з 12 березня 2020 р. установлено на всій території України карантин. Крім того, Постановою Кабінету Міністрів від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, з 19 грудня 2020 р. до 28 лютого 2021 р. на території України карантин. Повідомлено, що у зв'язку з вказаними загальнодержавними заходами, прийом громадян начальником управління буде проводитись після визначеного, у встановленому законодавством порядку, закінчення карантину.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії посадових осіб Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради що полягають в несвоєчасному розгляді звернення від 12.11.2020 вх. № 420-172 та ненаданні відповіді на нього та зобов'язання посадових осіб Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради розглянути та надати у встановленому законом порядку відповідь на звернення від 12.11.2020 вх. №420-172, суд зазначає наступне.

Закон України «Про звернення громадян» № 393/96-ВР від 2 жовтня 1996 року (далі по тексту - Закон України № 393/96-ВР) регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення

Згідно зі ст. 3 Закону України № 393/96-ВР заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо. Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Відповідно до ст. 5 Закону України № 393/96-ВР звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Згідно зі ст. 15 Закону України № 393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Згідно зі ст. 19 Закону України № 393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи. У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев'ятого частини першої цієї статті.

Відповідно до ст. 20 Закону України № 393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Так, позивач обґрунтовуючи позовні вимоги у даній частині зазначив про несвоєчасність розгляду відповідачем звернення від 12.11.2020 вх. № 420-172 та невирішення зазначеного у зверненні питання.

Відповідач у відзиві на позовну заяву посилався на те, що відповідь на звернення позивача від 12.11.2020 року було надано листом від 07.12.2020 року № 3051-06.

Згідно листа Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради від 07.12.2020 року №3051-06 позивача повідомлено, що відповідно до звернення щодо проведення заходів направлених на недопущення потрапляння дощових талих та води з центрального водогону до приватного подвір'я за вищеназваною адресою, управління житлово-комунального господарства благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради повідомляє, що робочою групою з представників управління. КП «Комунальник» та безпосередньо заявника було проведено відповідне обстеження пров. Охтирського м. Куп'янська. Вказано, що за результатами обстеження, було вирішено здійснити облаштування захисного валу на повороті до житлового будинку та при продовженні капітального ремонту автодороги по АДРЕСА_1 , відновити раніше існуючий захисний вал. Також, вказано, що на даний час проведено завезення вторинного щебеню та грунту для вирівнювання дорожнього покриття, роботи по облаштуванню захисного валу, будуть виконані за сприятливих погодних умов, дату проведення робіт буде узгоджено додатково.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Так, у спірних правовідносинах відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано ані позивачу на його звернення від 12.11.2020 вх. № 420-172, ані до суду доказів на підтвердження вчинення заходів зазначених в листі від 07.12.2020 року №3051-06.

Крім того, відповідачем не доведено вчасного розгляду звернення позивача від 12.11.2020 вх. № 420-172 у строк передбачений статтею 20 Закону України № 393/96-ВР, а саме направлення або вручення листа від 07.12.2020 року №3051-06 позивачу.

За таких обставин, Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради вчинено протиправні дії що полягають в несвоєчасному розгляді звернення ОСОБА_1 від 12.11.2020 вх. № 420-172 та ненаданні відповіді на нього.

Враховуючи вищевикладене, суд для ефективного захисту порушених прав позивача вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради розглянути та надати у встановленому законом порядку відповідь на звернення ОСОБА_1 від 12.11.2020 вх. №420-172.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії посадових осіб Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради, що полягають в скасуванні особистого прийому громадян та зобов'язання посадових осіб Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради провести особистий прийом громадян та особисто ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Так, позивачем було направлено звернення до відповідача щодо підстав обмеження особистого прийому громадян начальником Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради Харківської області.

Відповідач, на звернення позивача повідомив, що особистий прийом громадян начальником Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради, не проводиться у зв'язку з встановленим на всій території України карантином через поширення коронавірусу COVID- 19.

На момент звернення позивача на всій території України було запроваджено карантинні обмеження, відповідно до вимог Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», з 19 грудня 2020 року до 28 лютого 2021 року на всій території України запроваджено карантин.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби COVID-19» встановлено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) власником підприємства, установи, організації або уповноваженим органом може змінюватися режим роботи органів, закладів, підприємств, установ, організацій, зокрема щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб. Інформація про такі зміни повинна доводитися до відома населення з використанням веб-сайтів та інших комунікаційних засобів.

Куп'янським міським головою 16.03.2020 року було видано розпорядження про невідкладні заходи щодо протидії поширенню коронавірусу COVID- 19, відповідно до якого працівникам підприємств, установ, організацій, що перебувають у комунальній формі власності було зокрема вказано максимально обмежити фізичне контактування, розглянути можливість здійснення виконуваної роботи шляхом віддаленого доступу із застосуванням електронних засобів комунікацій, новітніх технологій та поштового зв'язку.

Отже, особистий прийом громадян начальником Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради не проводився під час спірних правовідносин на підставі розпорядження Куп'янського міського голови від 16.03.2020 року про невідкладні заходи щодо протидії поширенню коронавірусу COVID- 19.

За таких обставин, відповідач у даній частині спірних правовідносин діяв правомірно.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дії посадових осіб Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради, що полягають в скасуванні особистого прийому громадян та зобов'язання посадових осіб Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради провести особистий прийом громадян та особисто ОСОБА_1 .

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради (63701, м Куп'янськ, проспект Конституції, 5) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради що полягають в несвоєчасному розгляді звернення ОСОБА_1 від 12.11.2020 вх. № 420-172 та ненаданні відповіді на нього.

Зобов'язати Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради розглянути та надати у встановленому законом порядку відповідь на звернення ОСОБА_1 від 12.11.2020 вх. №420-172.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.