Рішення від 18.06.2021 по справі 500/2001/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/2001/21

18 червня 2021 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу

ВСТАНОВИВ:

23 березня 2021 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування в сумі 25751,00 грн та по військовому збору в сумі 2061,90 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у відповідача наявний податковий борг в сумі 27812,90 грн, який в добровільному порядку не сплачений, а тому підлягає стягненню в примусовому порядку за рішенням суду.

Ухвалою суду від 20.04.2021 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви шляхом сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн на належний рахунок та подання до суду доказів такої сплати.

05.05.2021 ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 02.06.2021.

В судовому засіданні 02.06.2021 розгляд справи відкладено на 14.06.2021 у зв'язку з неявкою відповідача.

Головним управлінням ДПС у Тернопільській області через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду подано клопотання про розгляд цієї справи без участі уповноваженого представника в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами. Позовні вимоги підтримують у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання 14.06.2021 повторно не з'явилася, хоча належним чином повідомлялася про дату, час та місце розгляду справи.

Так, судом на виконання вимог частини третьої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) на адресу відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Тернопільській області направлено запит щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На адресу суду відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Тернопільській області надано інформацію, згідно з якою ОСОБА_1 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , яка також була зазначена позивачем у позовній заяві.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі від 05.05.2021 була надіслана на адресу відповідача, яка зазначена у позовній заяві та надана відділом обліку та моніторингу про реєстрацію місця проживання УДМС України у Тернопільській області: АДРЕСА_2 , проте поштове відправлення повернуто на адресу суду із відміткою відділення поштового зв'язку "адресат відсутній за вказаною адресою".

Крім того, згідно з частиною сьомою статті 171 КАС України, якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється у порядку, визначеному статтею 130 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 130 КАС України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.

На виконання вимог статті 130 КАС України повідомлення про розгляд справи №500/2001/21 розміщене 02.06.2021 на офіційному веб-сайті судової влади України та офіційному веб-сайті Тернопільського окружного адміністративного суду.

За наведених обставин суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про розгляд даної адміністративної справи.

Своїм правом на подання відзиву на позов відповідач не скористалася, заяв чи клопотань суду не направляла.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно частини третьої статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Частиною четвертою статті 229 КАС України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 визначено перейти до розгляду справи №500/2001/21 за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в порядку письмового провадження.

Суд, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, встановив таке.

Фізична особа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться на обліку в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області як платник податків.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Також, підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно довідки про наявність податкового боргу у відповідача наявний податковий борг перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 27 812,90 грн. (основний платіж - 18 595,07 грн., штрафні санкції - 4 857,77 грн., пеня - 4 360,06 грн.) в т.ч. по наступних платежах:

- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі - 25 751,00 грн. (основний платіж - 17 264,75 грн., штрафні санкції - 4 486,29 грн.. пеня - 3 999,96 грн.);

- по військовому збору - 2 061,90 грн. (основний платіж - 1 330,32 грн., штрафні санкції - 371,48 грн., пеня - 360,10 грн.).

Заборгованість по платежу податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування виникла у зв'язку з несплатою узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих згідно податкових повідомлень - рішень:

- №0070501306 від 04.04.2018 винесеного на підставі акта перевірки №1261/19-00-13-06/ НОМЕР_1 від 19.03.2018, яким встановлено заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності, в результаті чого визначено з даного податку на суму 17265,14 грн (однак враховуючи переплату 0,39 грн, заборгованість становить 17264,75 грн) та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 4316,29 грн.;

- 070521306 від 04.04.2018 року винесеного на підставі акта перевірки №1261/19-00-13-06/ НОМЕР_1 від 19.03.2018, яким встановлено несвоєчасне подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік, відповідно застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 170,00 грн.

Також, нараховано пеню на виявлені суми заниження податкових зобов'язань згідно №0070501306 від 04.04.2018 на суму 2829,71 грн нарахована пеня в сумі 1606,66 грн за період з 19.02.2016 по 13.04.2018 на суму 12059,97 грн нарахована пеня в сумі 2325,82 грн за період з 19.02.2017 по 13.04.2018 на суму 2375,46 грн нарахована пеня в сумі 67,48 грн за період з 19.02.2018 по 13.04.2018.

Заборгованість по платежу військовий збір що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, виникла у зв'язку з несплатою узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих згідно податкового повідомлення - рішення №00704813061 від 04.04.2018 винесеного на підставі акта перевірки №1261/19-00-13-06/ НОМЕР_1 від 19.03.2018, яким встановлено заниження військового збору з доходів від підприємницької діяльності, в результаті чого визначено суму податкових зобов'язань з даного платежу на суму 1485,92 грн (однак враховуючи переплату 155,60 грн, заборгованість становить 1330,32 грн) та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 371,48 грн.

Також, нараховано пеню на виявлені суми заниження податкових зобов'язань згідно податкового повідомлення - рішення №0070481306 від 04.04.2018 на суму 282,97 грн нарахована пеня в сумі 160,66 грн за період з 19.02.2016 по 13.04.2018, на суму 1005,00 грн нарахована пеня в сумі 193,82 грн за період з 19.02.2017 по 13.04.2018 на суму 197,95 грн нарахована пеня в сумі 5,62 грн за період з 19.02.2018 по 13.04.2018.

Зазначені податкові повідомлення-рішення, відповідачем не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому грошові зобов'язання визначені в них, вважаються узгодженими.

Виконанням податкового обов'язку згідно пункту 38.1 статті 38 ПК України є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Платник податку на доходи фізичних осіб - підприємців, у відповідності; до підпункту 49.18.5 пункту 49.18 статті 49 ПК України, зобов'язаний протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку.

Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця (пункт 177.2 статті 177 ПК України).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару (пункт 177.10 статті 177 ПК України).

Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, визнається податковим боргом.

Виникнення та існування такого податкового боргу також підтверджується наявними у матеріалах справи доказами: випискою з інтегрованої картки платника податку та розрахунком суми боргу.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідачу виставлялась та була надіслана податкова вимога "Ф" №14455-17 від 17.04.2018 з часу виставлення якої податковий борг не переривався.

Згідно пункту 45.1 статті 45 ПК України платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

З наявних в матеріалах справи вбачається, що позивач належним чином надіслав відповідачу для узгодження податкові повідомлення-рішення та податкову вимогу.

Таким чином, як встановлено судом, передбачені чинним законодавством заходи не привели до погашення податкового боргу. Сума податкового боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена. Тобто, оскільки встановлено порушення відповідачем вищезазначених норм Податкового кодексу України, суд визнає, що податковий борг виник саме внаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов'язання.

Згідно з пунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Аналіз зазначених вище вимог законодавства, наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог законодавства не сплачено суму податкового боргу в розмірі 27812,90 грн, а отже позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають, оскільки за приписами частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно витрати, пов'язані із залученням свідків та проведення експертизи.

З урахуванням цих положень витрати позивача - суб'єкта владних повноважень зі сплати судового збору за звернення до суду із цим позовом із відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг в сумі 27812,90 грн:

- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 25751,00 грн. на р/р НОМЕР_2 , код одержувача 37977599, МФО 899998, банк одержувача ГУК у Терн.обл. / тг м.Терноп., код бюджетної класифікації 11010500;

- по військовому збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 2061,90 грн на р/р НОМЕР_3 , код одержувача 37977599, МФО 899998, банк одержувача ГУК у Терн.обл. / тг м.Терноп. код бюджетної класифікації 11011001.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 18 червня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ: 44143637);

відповідач:

- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце проживання: с. Мужилів, Підгаєцький район, Тернопільська область, 48011, РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Головуючий суддя Мартиць О.І.