з питань зміни способу і порядку виконання судового рішення
17 червня 2021 року Справа № 480/4885/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми заяву відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №480/4885/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного упправління Пенсійного фонду України в Сумській області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 у справі №480/8041/20 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено (а.с.55-62), зокрема:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.09.2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям в розмірі 60%, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, на підставі грошового атестату від 27.03.2020 №18 та довідки Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України/військова частина НОМЕР_1 для перерахунку пенсії від 30.03.2020 № 133;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям в розмірі 60%, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, на підставі грошового атестату від 27.03.2020 №18 та довідки Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України/військова частина НОМЕР_1 для перерахунку пенсії від 30.03.2020 № 133, з урахуванням проведених виплат.
Вказане рішення набрало законної сили та 23.03.2021 було видано виконавчий лист про зобов'язання ГГоловне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям в розмірі 60%, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, на підставі грошового атестату від 27.03.2020 №18 та довідки Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України/військова частина НОМЕР_1 для перерахунку пенсії від 30.03.2020 № 133, з урахуванням проведених виплат (а.с.72-73).
10.06.2021 від представника відділу примусового виконання рішень управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (далі - ВПВР УЗДВС у Сумській області) до суду надійшла заява про зміну способу і порядку виконання рішення, в якій представник просив встановити порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 по справі № 480/4885/20, про зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок га виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.09.2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям в розмірі 60%, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, на підставі грошового атестату від 27.03.2020 №18 та довідки Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України/військова частина НОМЕР_1 для перерахунку пенсії від 30.03.2020 № 133, з урахуванням проведених виплат, визначивши, що “з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_3 стягнути перераховані кошти з 01.04.2019 но 31.03.2021 в сумі 102666,73 грн., без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік” від 24.01.2020 № 22 (а.с.67-71).
Вказана заява обґрунтована тим, що на виконання рішення у березні 2021 року здійснено перерахунок пенсії з 01.09.2018. Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 10516,46 гри. Сума перерахованих коштів за період з 01.09.2018 по 31.03.2021 становить 102666,73 грн. Виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до головного управління па погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. У зв'язку з тим, що виплата перерахованих коштів буде здійснюватись позивачу згідно з постановою КМУ "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" від 24.01.2020 № 22 і у державного виконавця немає можливості виконати рішення суду без участі боржника, тому виникла необхідність у зверненні до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Заява була призначена до розгляду в судовому засіданні на 17.06.2021 (а.с.83).
Позивач, представник заявника та відповідача в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені (а.с.84-89).
У відповідності до норм статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Тому суд вважає можливим розгляд заяви здійснювати у відсутності позивача, представника заявника та відповідача.
Відповідно до вимог ч.13 ст.10 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи та доводи поданої заяви ВПВР УЗДВС у Сумській області з наданими доказами, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з частиною 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Тобто, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду. Разом із тим, зміна, на підставі статті 378 КАС України, способу чи порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права. Зміна способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення повинна узгоджуватися з тими обґрунтуваннями судового рішення, на які спираються висновки суду, що містяться в резолютивній частині судового рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не можуть змінювати рішення по суті та поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Отже, висновки судового рішення щодо способу і порядку його виконання чітко визначені та не можуть бути змінені іншим судовим рішенням без відповідного обґрунтування виняткової необхідності застосування такої зміни рішення.
Однак суд, дослідивши зміст рішення суду від 28.12.2020, зауважує, що воно є чітким, зрозумілим, додатково зміни способу і порядку виконання, відмінного від первинно визначеного у рішенні, не потребує.
Як встановлено судом, старшим державним виконавцем ВПВР УЗДВС у Сумській області постановою від 02.04.2021 відкрито виконавче провадження №65020971 з приводу примусового виконання виконавчого листа у справі №480/4885/20 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям в розмірі 60%, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, на підставі грошового атестату від 27.03.2020 №18 та довідки Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України/військова частина НОМЕР_1 для перерахунку пенсії від 30.03.2020 № 133, з урахуванням проведених виплат (а.с.74).
При цьому, як вбачається з листа відповідача від 30.04.2021 (а.с.75-76), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання рішення суду у даній справі у березні 2021 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.09.2018. Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 10516,46 гри. Сума перерахованих коштів за період з 01.09.2018 по 31.03.2021 становить 102666,73 грн.
Також, у вказаному листі було зазначено, що згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються статтею 23 цього Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
З урахуванням вказаних норм представник відповідача у листі від 30.04.2021 вказав, що виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до Головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
При цьому, представник ВПВР УЗДВС у Сумській області, обґрунтовуючи необхідність зміни способу і порядку виконання рішення суду, посилається на те, що оскільки виплата перерахованих коштів буде здійснюватись згідно з постановою КМУ "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" від 24.01.2020 № 22, то у державного виконавця немає можливості виконати рішення суду без участі боржника. Відтак, просить встановити порядок виконання рішення у даній справі, визначивши стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь позивача перераховані кошти без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою КМУ "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" від 24.01.2020 № 22.
Однак, суд зазначає, що прийняття Кабінетом Міністрів України постанови "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" від 24.01.2020 № 22 не має наслідком саме істотного ускладнення виконання судового рішення або неможливість його виконання, а зміна способу і порядку виконання рішення суду, з огляду на прийняття Кабінетом Міністрів України вказаної постанови, має наслідком надання оцінки можливості застосування при виконанні судового рішення норм матеріального права, що, з урахуванням положень статті 378 КАС України, є неприпустимим.
Питання щодо застосування тих чи інших норм матеріального права до спірних правовідносин можуть бути вирішені тільки під час розгляду справи по суті, а не під час розгляду процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судового рішення.
Суд відмічає, що під час прийняття рішення у цій справі питання про застосування до спірних правовідносин постанови КМУ "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" від 24.01.2020 № 22 не досліджувалось. Більш того, суд також не досліджував питання та не визначав розмір перерахованої пенсії. А тому задоволення заяви у такий спосіб не узгоджується з приписами статті 378 КАС України.
Як вбачається з досліджених доказів щодо виплати нарахованих позивачу коштів, відповідач не відмовляється від виконання рішення суду, а зазначає, що виплата пенсії в перерахованому розмірі буде виплачена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
Однак, такі обставини не вказують на неможливість виконання судового рішення у цій справі саме через спосіб захисту, застосований судом при його ухваленні, та не надають достатніх правових підстав для застосування процесуального інституту встановлення порядку і способу виконання судового рішення, регламентованого статтею 378 КАС України.
Крім того, суд зауважує, що враховуючи дискреційність повноважень відповідача щодо здійснення розрахунку на виконання рішення суду в цій справі, зміна застосованого судом способу захисту (зобов'язання вчинити вказані дії без визначення сум виплат) на фактично стягнення конкретних сум (які хоча і були розраховані відповідачем при проведенні перерахування пенсії позивача на підставі та на виконання судового рішення в цій справі, але безпосередньо судом не присуджувалися у конкретних розмірах), не відповідатиме юридичній сутності та змісту інституту, регламентованому статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки зміна на підставі статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом відповідно до статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права.
Вказані висновки також узгоджуються з висновками Верховного Суду викладеними у постанові від 30.01.2018 у справі 281/1820/14-а ( К/9901/1034/17), в якій Суд відмітив, що зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права, а тому зміна способу і порядку виконання рішення суду про зобов'язання органу ПФУ здійснити виплату на стягнення такої виплати є незаконною.
Отже, у контексті спірних правовідносин, обставини, якими обґрунтовується необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.
Враховуючи наведені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви представника ВПВР УЗДВС у Сумській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 378 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №480/4885/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали.
Суддя І.Г. Шевченко