про закриття провадження у справі
17 червня 2021 року Справа № 480/3269/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до АТ "Сумиобленерго" в особі філії "Сумський МРЕМ", третя особа: Виконавчий комітет Сумської міської ради в особі Комісії по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлової субсидії, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
У провадженні суду знаходиться справа за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до АТ "Сумиобленерго" в особі філії "Сумський МРЕМ", третя особа: Виконавчий комітет Сумської міської ради в особі Комісії по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлової субсидії, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика, в якій позивач, як суб"єкт владних повноважень , просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність АТ «Сумиобленерго» в особі філії «Сумський МРЕМ» у відмові надання департаменту інформації про розмір невикористаної та поверненої до бюджету суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з електропостачання;
- зобов'язати АТ «Сумиобленерго» в особі філії «Сумський МРЕМ» надати департаменту інформацію про розмір невикористаної та поверненої до бюджету суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з електропостачання по кожному одержувачу житлової субсидії за 2018 - 2019 роки помісячно.
Ухвалою суду від 20.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
18.05.2021 до суду представником відповідача подано відзив на позовну заяву. Крім того, представником відповідача подано заяву про залишення позову без розгляду.
Ухвалою суду від 26.05.2021 розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено судове засідання.
Ухвалою суду від 17.06.2021 у задоволенні заяви представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.
17.06.2021 представником відповідача подано клопотання про закриття провадження у справі, яке обгрунтоване відсутністю у позивача владних управлінських повноважень на звернення до адміністративного суду з даними позовними вимогами, що виключає можливість розгляду і вирішення даної справи по суті заявлених позовних вимог, внаслідок відсутності, у даному випадку, у позивача права визначеного законом на звернення з даним позовом.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наявність підстав для закриття провадження у справі, та зазначає наступне.
Відповідно до статті 2, пункту 1 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно із частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду в и к л ю ч н о у випадках, визначених Конституцією та законами України (частина 4 статті 5).
За загальним правилом, звернення суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічного права) до суб'єкта приватного права відбувається з метою ефективного захисту суспільних інтересів (інтересів необмеженого кола осіб).
Відповідно до ч. 2 ст. 46 КАС України, позивачем в адміністративній справі можуть бути, крім громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Зазначене також підтверджується положеннями пункту 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, яка передбачає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб з суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, окрім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Ця стаття також передбачає право будь-якої юридичної особи (суб'єкта приватного права та суб'єкта публічного права) на звернення до адміністративного суду за єдиного обмеження, якщо для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження. Поняття «інший» слід розуміти як поширення предметної юрисдикції, зокрема, цивільного або господарського суду на вирішення такого спору.
Важливо, що ч. ч. 1, 3 та 4 ст. 6 КАС України містять положення, згідно з якими суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави; звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується; забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Виходячи з положень КАС України, усі справи за позовом суб'єкта владних повноважень можна умовно поділити на такі категорії:
1) справи за позовом суб'єкта владних повноважень до іншого суб'єкта владних повноважень;
2) справи за позовом суб'єкта владних повноважень до суб'єкта приватного права.
Так, стосовно другої категорії справ слід зазначити, що ч. 5 ст. 46 КАС України визначено, що особи, які не є суб'єктами владних повноважень (громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи), можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:
1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання;
2) про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання;
3) про затримання іноземця або особи без громадянства чи примусове видворення за межі території України;
4) про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);
5) в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень з а к он о м.
Спільною ознакою цих вимог, які можуть бути предметом позову суб'єкта владних повноважень, є правообмежувальний характер. Завдання адміністративного судочинства у таких справах досягається шляхом усунення загрози необґрунтованого втручання та порушення прав з боку суб'єкта владних повноважень (постанова Верховного Суду від 13 червня 2018 року у справі №815/332/17).
Таким чином можна дійти до висновку, що т і ль к и для справ за позовом суб'єкта владних повноважень до суб'єкта приватного права законом мають бути передбачені безумовні вимоги щодо підстави звернення суб'єкта владних повноважень до адміністративного суду, у той час як у справах за позовом суб'єкта владних повноважень до суб'єкта владних повноважень звернення до суду може здійснюватися також з підстави, що прямо не передбачена законом, але безпосередньо слідує з відповідних функцій (покликання) цього суб'єкта.
За змістом наведених норм до адміністративного суду за зверненням суб'єкта владних повноважень може бути подано позов лише у випадку спору між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також коли право звернення до суду з позовом до іншого суб'єкту владних повноважень надано такому суб'єкту законом.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №915/478/18 (провадження № 12-245гс18) сформульовано правову позицію згідно якої, поведінка органів, через які діє держава у цивільних або адміністративних відносинах, розглядається як поведінка держави у цивільних або адміністративних відносинах. Отже, як у цивільних, так і в адміністративних відносинах органи, через які діє держава, не мають власних прав і обов'язків, але наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних відносинах. Держава в особі відповідних органів може брати участь в судових процесах, в тому числі в якості позивача, за правилами цивільного, господарського або адміністративного судочинства, виходячи, в першу чергу, із суті правовідносин та з урахуванням, зокрема, суб'єктного складу сторін та інших чинників, які можуть впливати на визначення юрисдикції судів.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.11.2019 №826/3115/17 винятком із вищезазначеного правила є компетенційний спір.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкт владних повноважень як позивач повинен відповідати основним умовам, а саме: такий суб'єкт має бути наділений повноваженнями для звернення до суду.
Судом встановлено, що Перелік завдань та функцій, а також прав Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради було визначено Положенням про департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 21 жовтня 2020 року № 7568-МР.
Аналіз вказаного положення свідчить, що позивач не має повноважень на збирання інформації про розмір невикористаної та поверненої до бюджету суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з електропостачання, а також наділений правом на звернення до суду щодо забезпечення їх виконання в судовому порядку.
За змістом ст. 2 КАС метою вирішення спору у сфері публічно-правових відносин є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У спорі, що розглядається судом, позивач - Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, не реалізовує публічно-владні управлінські функції стосовно відповідача. Крім цього, позивачем не доведено, що йому відповідним законом України (саме законом України, а не Положенням про департамент), як суб'єкту владних повноважень надано право звернення до адміністративного суду з позовом про зобов"язання відповідача надати відповідну інформацію. Позивачем не наведено належних правових обґрунтувань стосовно того, що даний спір відноситься до категорії публічно-правового спору у розумінні ст.19 КАС України, відповідно не спростовано доводів відповідача, які викладено у клопотанні про закриття провадження у даній справі.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Отже, враховуючи правову позиції Великої Палати Верховного Суду у вказаних судових рішеннях, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, та задоволення клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі №480/3269/21.
Керуючись ст. ст. 238, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі №480/3269/21 - задовольнити.
Провадження у справі за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до АТ "Сумиобленерго" в особі філії "Сумський МРЕМ", третя особа: Виконавчий комітет Сумської міської ради в особі Комісії по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлової субсидії, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Суддя О.М. Кунець