Рішення від 16.06.2021 по справі 360/406/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

16 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/406/21

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Борзаниці С.В.

при секретарі судового засідання Печегіної Є.Є.,

за участю сторін:

представник позивача Андрєєва А.М.

представника відповідача Коробкової Х.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправною та скасування вимоги, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» (далі також - позивач, АТ «Луганськгаз») до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі також - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною та скасувати вимогу Офісу великих платників податків ДПС про сплату боргу (недоїмки) від 10.12.2020 № Ю-78-17;

- визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДПС із незарахування відповідних платежів та зобов'язати Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків зарахувати платежі згідно платіжних доручень: від 03.11.2020 № 18486 на суму 7 100,00 грн.; від 05.11.2020 № 18598 на суму 181 000,00 грн.; від 05.11.2020 № 18599 на суму 2 630,12 грн.; від 05.11.2020 № 18600 на суму 4 856,63 грн.; від 05.11.2020 № 18601 на суму 6,12 грн.; від 05.11.2020 № 18611 на суму 5 000,00 грн.; від 05.11.2020 № 18618 на суму 13 700,00 грн.; від 05.11.2020 № 18666 на суму 53 064,00 грн.; від 05.11.2020 № 18679 на суму 850,00 грн.; від 09.11.2020 № 18854 на суму 3 000,00 грн.; від 09.11.2020 № 18859 на суму 1 200,00 грн.; від 12.11.2020 № 18922 на суму 4 800,00 грн.; від 13.11.2020 № 18975 на суму 4 150,00 грн.; від 17.11.2020 № 19039 на суму 2 500,00 грн.; від 19.11.2020 № 19091 на суму 4 150,00 грн.; від 20.11.2020 № 19131 на суму 160 800,00 грн.; від 20.11.2020 № 19136 на суму 14 000,00 грн.; від 27.11.2020 № 19319 на суму 5 500,00 грн. в рахунок сплати Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» єдиного внеску за листопад 2020 року.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що 14.12.2020 позивачем отримано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 10.12.2020 № Ю-78-17, в якій вказано про наявність боргу за підприємством з єдиного соціального внеску в розмірі 5 899 750,98 грн.

Отримавши зазначену вимогу від 10.12.2020 № Ю-78-17, позивач 17.12.2020 звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою щодо скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 10.12.2020 № Ю-78-17 на суму 5 899 750,98 грн як такої, що є необґрунтованою.

На адресу позивача 14.01.2021 надійшло рішення Державної податкової служби України від 11.01.2021 № 394/6/99-00-06-02-01-06, згідно з яким вищезазначена скарга АТ «Луганськгаз» була залишена без задоволення.

Податковим органом не було враховано факт здійснення ТОВ «Луганськгаз Збут» сплати єдиного соціального внеску від імені АТ «Луганськгаз» у період з лютого 2019 року по листопад 2020 року.

Таким чином, грошові кошти зі сплати єдиного соціального внеску від імені АТ «Луганськгаз» своєчасно надійшли на розрахункові рахунки податкового органу.

Оплата від імені АТ «Луганськгаз» сплачена ТОВ «Луганськгаз збут» також була здійснена із зазначенням усіх необхідних відомостей в полі «Призначення платежу» вищезазначених розрахункових документів та суворим дотриманням вимог Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.08.2015 № 974/27419.

Позивач зазначає, що своїми листами доводило до відома податкового органу про те, що перерахування у лютому 2019 року - листопаді 2020 року єдиного соціального внеску по заробітній платі працівників було здійснено ТОВ «Луганськгаз Збут» по договору Доручення № Д-3 від 19.09.2016 та просило зарахувати зазначену оплату в рахунок сплати ЄСВ по АТ «Луганськгаз». Додатками до цих листів були додані копії договору доручення від 19.09.2016 № Д-3.

Отже, позивач вважає, що АТ «Луганськгаз» дотримано всіх вимог чинного законодавства при здійсненні вищезазначених платежів.

Позивач зазначив, що об'єктивною передумовою застосування ним положень глави 68 Цивільного кодексу України, яка регулює відносини сторін за договором доручення, став факт арешту всіх відкритих рахунків, що належать позивачу. Укладеним договором доручення та виданими на підставі договору доручення довіреностями передбачені чіткі юридичні дії, які має вчинити повірений, а саме: сплачувати (перераховувати) податки, збори та інші обов'язкові платежі, передбачені чинним законодавством України. Отже, у даному випадку Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганськгаз Збут», перераховуючи єдиний внесок, діяв як повірений від імені та за рахунок позивача, а не як самостійний платник.

При цьому, надані позивачем договори безпроцентної позики та договори про відступлення права вимоги підтверджують, що повірений вчиняв юридичні дії за рахунок довірителя - позивача у даній справі.

З огляду на зазначене, позивач вважає, що застосування положень глави 68 Цивільного кодексу України не суперечить вимогам Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а навпаки - надає законодавчо визначену можливість виконання страхувальнику свого обов'язку щодо сплати єдиного внеску, що відповідає положенням частини другої статті 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Отже, перерахування повіреним грошових коштів на сплату єдиного внеску від імені та за рахунок довірителя не суперечить положенням частини дев'ятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», оскільки таке перерахування не є передачею платником єдиного внеску своїх обов'язків зі сплати єдиного соціального внеску третім особам.

З посиланням на положення статей 1000, 1003, 1004 Цивільного кодексу України, статей 2, 3, 6, 9, 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», позивач просить визнати протиправною та скасувати оскаржувану вимогу.

Крім того, позивач вважає протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДПС щодо незарахування платежів згідно з платіжними дорученнями: від 03.11.2020 № 18486 на суму 7 100,00 грн.; від 05.11.2020 № 18598 на суму 181 000,00 грн.; від 05.11.2020 № 18599 на суму 2 630,12 грн.; від 05.11.2020 № 18600 на суму 4 856,63 грн.; від 05.11.2020 № 18601 на суму 6,12 грн.; від 05.11.2020 № 18611 на суму 5 000,00 грн.; від 05.11.2020 № 18618 на суму 13 700,00 грн.; від 05.11.2020 № 18666 на суму 53 064,00 грн.; від 05.11.2020 № 18679 на суму 850,00 грн.; від 09.11.2020 № 18854 на суму 3 000,00 грн.; від 09.11.2020 № 18859 на суму 1 200,00 грн.; від 12.11.2020 № 18922 на суму 4 800,00 грн.; від 13.11.2020 № 18975 на суму 4 150,00 грн.; від 17.11.2020 № 19039 на суму 2 500,00 грн.; від 19.11.2020 № 19091 на суму 4 150,00 грн.; від 20.11.2020 № 19131 на суму 160 800,00 грн.; від 20.11.2020 № 19136 на суму 14 000,00 грн.; від 27.11.2020 № 19319 на суму 5 500,00 грн. в рахунок сплати Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» єдиного внеску за листопад 2020 року.

Представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник Північного відповідача проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні заявлених вимог в повному обсязі, посилаючись на таке (том 2 арк. спр. 39-40).

Відповідно до Закону України від 08.07.2010 № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464) визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і слати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини 7 статті 9 Закону 2464 єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Приписами частини 8 статті 9 Закону № 2464 визначено, що Платники зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (крім гірничих підприємств).

Відповідно до частини 10 статті 9 Закону №2464 днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідний рахунок податкового органу - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу зарахування на рахунок податкового органу.

Згідно з частиною 12 статті 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до частини 4 статті 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Відповідно до пункту 3 розділу 6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зі змінами та доповненнями (далі - Інструкція №449), у разі якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску, органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки).

У такому випадку вимога надсилається платнику протягом десяти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Згідно того ж пункту Інструкції № 449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Слід зауважити, що передача платниками єдиного внеску своїх обов'язків з його сплати третім особам - заборонена, крім випадків, сплати головою сімейного фермерського господарства внесків за себе і членів такого господарства (частини 9 статті 25 Закону №2464).

АТ «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» не є фермерським господарством, тому немає на то законних підстав надавати право TОB «Луганськгаз Збут» відповідно до договору Доручення №Д-3 від 19.09.2016 перераховувати єдиний соціальний внесок по заробітній платі працівників АТ «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз».

Відповідно до абз. 5 пункту 4 розділу VI Інструкції № 449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.

Відповідно до абз.7. пункту 5 розділу VI Інструкції № 449 орган доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги (набрання нею чинності): вносить вимогу до Єдиного державного реєстру виконавчих документів та пред'являє її до виконання в порядку встановленому законом; надсилає її до органу ДФС; надсилає її в порядку, встановленому Законом до органів Казначейства.

У відповідності до вищезазначених норм Закону № 2464 та Інструкції № 449 уповноваженою особою Східного управління Офісу великих платників податків ДПС сформовано та направлено на адресу підприємства вимогу про сплату боргу (недоїмки) по ЄСВ №Ю-78-17 від 10.12.2020 на суму 5 899 750,98 грн. (станом на 30.11.2020) у зв'язку з несплатою самостійно задекларованих зобов'язань по ЄСВ.

Відповідно до пункту 4 статті 25 Закону № 2464 вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Згідно пункту 5 розділу 6 Інструкції № 449 платник зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) сплатити зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені.

У разі незгоди з розрахунком органу доходів і зборів суми боргу (недоїмки) платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання вимоги, узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) в адміністративному або судовому порядку.

Виходячи з системного тлумачення норм Закону № 2464 та Інструкції № 449, лише після остаточного узгодження вимога про сплату недоїмки передається на примусове виконання.

АТ «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» знаходиться на обліку в Північному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з ВПП з 01.01.2021

Було встановлено, що сплату єдиного внеску за АТ «Луганськгаз» на підставі договору Доручення № Д-3 від 19.09.2016 здійснює ТОВ «Луганськгаз Збут» (код ЄДРПОУ 40268230).

Повторно наголошує, що частиною 9 статті 25 Закону №2464 заборонена передача платниками єдиного внеску своїх обов'язків з його сплати третім особам.

При заповненні платіжних доручень у полі «Код платника» зазначено код 40268230 ТОВ «Луганськгаз Збут», а у полі «Призначення платежу» згідно вимог Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24 липня 2015 року № 666 зазначено код 05451150 АТ «Луганськгаз».

Листом ДПС №11467/7/99-99-13-02-01-17 від 10.05.2017 доведено, що при невідповідності поля «Код платника» коду платника в полі «Призначення платежу» сплачені суми єдиного внеску зараховуються на код платника, що є власником рахунка. У разі відсутності платника - власника рахунку на обліку, сплачені ним суми потрапляють до реєстру «Нерознесені платежі».

У пункті 3 частини 2 статті 1 розділу III «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №422 від 07.04.2016 зазначено, що, якщо платника податків з податковим номером, що визначений інформаційною системою з платіжного документа, не знайдено серед платників податків, що перебувають на обліку в органі ДПС, сума розрахункового документа розноситься до ІКП зі спеціальним кодом «Платежі до з'ясування».

У задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі.

Ухвалою від 27.01.2021 відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати в порядку загального позовного провадження (том 1 арк. спр. 178-180).

Ухвалою від 18.03.2021 за клопотанням Офісу великих платників податків ДПС замінено відповідача - Офіс великих платників податків ДПС на його правонаступника - Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (том 1 арк. спр. 242-243).

Ухвалою від 18.03.2021 продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів (том 1 арк. спр. 244).

Ухвалою від 15.04.2021 закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті (том 2 арк. спр. 7).

Ухвалою від 06.05.2021 за клопотанням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків замінено відповідача - Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків на Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, визначено розгляд справи проводити спочатку, справу розглядати за правилами загального позовного провадження (том 2 арк. спр. 34-35).

Ухвалою від 02.06.2021 у задоволенні клопотання Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про залучення співвідповідача в адміністративній справі за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено (том 2 арк. спр.54-55)

Ухвалою від 02.06.2021 закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті (том 2 арк. спр. 56-57).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Судом встановлено, що Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» (організаційно-правова форма приватне акціонерне товариство) зареєстроване в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 05451150, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 87, з 01.01.2021 АТ «Луганськгаз» переведено на облік до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (том 1 арк. спр. 11, том 2 арк. спр. 29-30).

Згідно зі статутом, АТ «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» є новим найменуванням публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз». Товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз», Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз», Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» (том 1 арк. спр. 12-14).

Пунктом 1.5.10. визначено, що Товариство самостійно організовує та здійснює облік результатів власної господарсько-фінансової діяльності. Бухгалтерський та податковий облік і звітність ведуться Товариством відповідно до чинного законодавства.

Згідно пункту 1.5.12. Товариство самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

Відповідно до вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-78-17 від 10.12.2020 Відповідачем Позивачу визначений податковий борг (недоїмка) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5899750,98 грн (том 1 арк. спр. 16, том 2 арк. спр. 41-42).

Отримавши зазначену вимогу від 10.12.2020 № Ю-78-17, позивач 17.12.2020 звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою щодо скасування спірної вимоги, як такої, що є необґрунтованою (том 1 арк. спр. 17-23).

Рішенням Державної фіскальної служби про результати розгляду скарги від 11.01.2021 № 394/6/99-00-06-02-01-06 зазначена скарга Позивача була залишена без задоволення (том 1 арк. спр. 24-25, том 2 арк. спр. 43-44).

Не погоджуючись із прийнятою вимогою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Пунктом 9 частини 1 статті 1 Закону № 2464 визначено, що страхові кошти - це кошти, які формуються за рахунок сплати єдиного внеску та надходжень від фінансових санкцій (штрафів та пені), що застосовуються відповідно до закону; а пункт 10 встановлює поняття страхувальників, якими є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Частинами 1 та 2 статті 2 Закону № 2464 встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.

Згідно статті 3 Закону № 2464 збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами:

законодавчого визначення умов і порядку його сплати;

обов'язковості сплати;

законодавчого визначення розміру єдиного внеску;

прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску;

захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб;

державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску;

відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.

Абзацом першим частини п'ятої статті 9 Закону № 2464 визначено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Абзацом першим частини сьомої статті 9 Закону № 2464 передбачено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Пунктом 1 частини десятої статті 9 Закону № 2464 встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Частиною 12 статті 9 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до частини 9 статті 25 Закону № 2464 передача платниками єдиного внеску своїх обов'язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством.

Статтею 1000 Цивільного кодексу України визначено, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя.

Згідно частини 1 статті 1004 Цивільного кодексу України (виконання доручення) повірений зобов'язаний вчиняти дії відповідно до змісту даного йому доручення. Повірений може відступити від змісту доручення, якщо цього вимагають інтереси довірителя і повірений не міг попередньо запитати довірителя або не одержав у розумний строк відповіді на свій запит. У цьому разі повірений повинен повідомити довірителя про допущені відступи від змісту доручення як тільки це стане можливим.

Постановами приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Щербакова І.М. від 25.01.2019 та від 24.04.2019, в рамках зведеного виконавчого провадження № 58204438 було накладено арешт на кошти, що містяться на усіх відкритих рахунках, що належать боржнику АТ «Луганськгаз» (його філіям) (том 1 арк. спр. 121-127).

Постановами приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Пилипчука В.Г. від 22.11.2019, в рамках виконавчого провадження № 60685512 накладено арешт на кошти, що містяться на усіх відкритих рахунках, що належать боржнику АТ «Луганськгаз» (його філіям) (т.1 арк. спр. 128-134).

Постановами приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Пилипчука В.Г. від 20.10.2020 ВП № 63348518 відкрито виконавче провадження та приєднано до зведеного виконавчого провадження по наказу Господарського суду Луганської області № 913/69/16 від 15.04.2016 на суму 26889718,02 грн (том 1 арк. спр. 135, 136).

19.09.2016 між ПАТ «Луганськгаз» (довіритель) та ТОВ «Луганськгаз Збут» (повірений) укладений договір доручення № Д-3, відповідно до пунктів 1.1., 1.2 якого повірений зобов'язується від імені, в інтересах та за рахунок довірителя виконувати грошові зобов'язання. Виконані грошові зобов'язання, вчинені повіреним на виконання цього договору, створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обов'язки довірителя (том 1 арк. спр.27-28).

Пунктом 2.1. договору передбачено, що довіритель зобов'язаний видати повіреному довіреність на вчинення юридичних дій, визначених у даному договорі, забезпечити повіреного інформацією та надати повний пакет документів.

На виконання вказаного договору позивач видав ТОВ «Луганськгаз Збут» (повіреному) довіреність від 19.09.2016 № 103, згідно умов якої позивач уповноважує повіреного сплачувати (перераховувати) від імені ПАТ «Луганськгаз№, зокрема єдиний соціальний внесок (том 1 арк.спр. 30 зв. бік).

Додатком №1 до договору доручення № Д-3 від 19.09.2016 підтверджується, що Позивач (Довіритель) доручає ТОВ «Луганськгаз Збут» здійснювати від імені і за рахунок Довірителя розрахунки (платежі) по зобов'язанням Довірителя (том 1 арк. спр. 30-35).

На підтвердження виконання умов договору надані копії платіжних доручень про оплату ТОВ «Луганськгаз Збут» як «платником» відповідних сум єдиного внеску за імені ПАТ «Луганськгаз», про що прямо зазначено в призначенні платежу в кожному платіжному дорученні (том 1 арк.спр. 36-120).

Листами від 21.02.2019 № 01-02-38/479, від 13.03.2019 № 01-02-38/598, від 28.03.2019 № 01-02-38/714, від 11.04.2019 № 01-02-38/786, від 16.05.2019 № 01-02-38/1020, від 04.06.2019 № 01-02-38/1115, від 04.07.2019 № 01-02-38/1319, від 12.08.2019 № 01-02-38/1521, від 16.09.2019 № 01-02-38/1694, від 15.10.2019 № 01-02-38/1854, від 06.11.2019 № 01-02-38/1994, від 12.12.2019 № 01-02-38/2188, від 17.01.2020 № 01-02-40/115, від 13.02.2020 № 01-02-40/341, від 12.03.2020 № 01-02-40/508, від 13.04.2020 № 01-02-40/668, від 18.05.2020 № 01-02-40/866, від 11.06.2020 № 01-02-40/1034, від 14.07.2020 № 01-02-40/1226, від 12.08.2020 № 01-02-40/1405, від 15.09.2020 № 01-02-40/1567, від 15.10.2020 № 01-02-40/1765, від 13.11.2020 № 01-02-40/1978 та від 16.12.2020 № 01-02-40/2203 Позивач довів до відома податковий орган про те, що перерахування у вересні-листопаді 2016 році єдиного соціального внеску по заробітній платі працівників було здійснено ТОВ «Луганськгаз Збут» по договору Доручення № Д-3 від 19.09.2016 та просило зарахувати зазначену оплату в рахунок сплати ЄСВ по ПАТ «Луганськгаз». Додатками до цих листів були копії договору доручення від 19.09.2016 № Д-3 та платіжні доручення (том 1 арк. спр. 137-160).

Пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 прямо встановлено, що недоїмку складають суми єдиного внеску, які не сплачені у встановлені строки. Однак цією нормою не визначено, що ці суми повинні бути сплачені саме «страхувальниками». Тобто, відповідно до положень Закону № 2464, який є спеціальним для даних спірних правовідносин, не передбачено виключного обов'язку саме страхувальника особисто сплачувати єдиний внесок, що в свою чергу надає справо страхувальнику застосовувати положення ЦК України щодо вибору способу сплати єдиного внеску в залежності від тієї ситуації, яка склалася при здійсненні своєї господарської діяльності.

Можливість страхувальника застосовувати положення ЦК України щодо вибору способу сплати єдиного внеску прямо передбачена частиною 9 статті 25 Закону № 2464, яка дозволяє застосовувати випадки, передбачені законодавством, щодо передачі свого обов'язку третім особам зі сплати єдиного внеску.

При даних спірних правовідносинах випадком, передбаченим законодавством, є передбачена статтею 1000 ЦК України можливість доручити іншій особі від свого імені та свій рахунок вчинити юридичну дію - сплату сум єдиного внеску.

При цьому суд, оцінюючи вибраний Позивачем спосіб виконання свого обов'язку зі сплати єдиного внеску, виходить з тих положень, що страхувальник відповідно до положень статті 3 Закону № 2464 повинен дотримуватися принципів законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов'язковості сплати; законодавчого визначення розміру єдиного внеску;

Як встановлено судом, об'єктивною передумовою застосування Позивачем положень Глави 68 ЦК України, яка регулює відносини сторін за договором доручення, щодо доручення ТОВ «Луганськгаз Збут» сплати єдиного внеску став факт арешту усіх відкритих рахунків, що належать ПАТ «Луганськгаз» в рамках виконавчих проваджень № 58204438, № 60685512.

Судом визнається правомірним обраний Позивачем спосіб сплати єдиного внеску, оскільки в даному випадку ПАТ «Луганськгаз» дотрималося принципу законодавчого визначення умов і порядку його сплати та обов'язковості сплати. При цьому Позивач вжив передбачених саме законом - Цивільним кодексом України заходів щодо виконання передбаченого частиною 12 статті 9 Закону № 2464 обов'язку сплати єдиного внеску незалежно від фінансового стану платника.

При цьому застосування положень Глави 68 ЦК України не суперечить Закону № 2464, а навпаки - надає законодавчо визначену можливість виконання страхувальнику свого обов'язку щодо сплати єдиного внеску. Такий висновок відповідає положенням частини 2 статті 2 Закону № 2464.

Суд зазначає, що аналіз положень абзацу 1 частини 5 статті 9 Закону № 2464 дає можливість стверджувати про те, що внесення сум єдиного внеску не віднесене до виключної компетенції страхувальника (в даному випадку - Позивача).

В свою чергу, абзацом 1 частини 7 статті 9 Закону № 2464 також визначено, що єдиний внесок сплачується платником, а не виключно «страхувальником», що надає право на підставі положень частини 9 статті 25 Закону №2464 сплачувати єдиний внесок відповідно до положень статті 1000 ЦК України.

Пунктом 1 частини 10 статті 9 Закону № 2464 встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів. При даних спірних правовідносинах такі події мали місце. При цьому знову ж таки вказаною нормою не передбачено, що таке перерахування повинно бути здійснено саме страхувальником, що вказує на належне виконання Позивачем свого обов'язку щодо сплати єдиного внеску.

Накладення арешту на кошти платника єдиного внеску при даних спірних правовідносинах не може бути визнане як випадок, передбачений законодавством, оскільки ця подія (накладення арешту) є об'єктивною передумовою застосування випадку сплати єдиного внеску шляхом доручення повіреному (ТОВ «Луганськгаз Збут») обов'язку вчинити від імені та за рахунок довірителя (ПАТ «Луганськгаз») певної юридичні дії - сплати єдиного внеску. Такий випадок прямо передбачений законодавством - частини 1 статті 1000 Цивільного кодексу України.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що Позивач не порушував положення частини дев'ятої статті 25 Закону №2464 в частині передачі свого обов'язку зі сплати єдиного внеску ТОВ «Луганськгаз Збут», оскільки вчинив такі дії у передбачений чинним законодавством спосіб, у зв'язку з чим позовні вимоги щодо скасування спірної податкової вимоги підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача зарахувати платежі згідно платіжних доручень в рахунок сплати АТ «Луганськгаз» єдиного внеску за листопад 2020 року суд зазначає таке.

Дослідженням платіжних доручень про сплату єдиного внеску, які позивач просить зарахувати в рахунок сплати АТ «Луганськгаз» єдиного внеску за листопада 2020 року встановлено, що платником у вказаних платіжних дорученнях визначено наступне призначення платежу: від 03.11.2020 № 18486 на суму 7 100,00 грн. - ЄСВ за жовтень 2020 року; від 05.11.2020 № 18598 на суму 181 000,00 грн. - ЄСВ за жовтень 2020 року; від 05.11.2020 № 18599 на суму 2 630,12 грн. - ЄСВ за жовтень 2020 року; від 05.11.2020 № 18600 на суму 4 856,63 грн. - ЄСВ за жовтень 2020 року; від 05.11.2020 № 18601 на суму 6,12 грн. - ЄСВ за жовтень 2020 року; від 05.11.2020 № 18611 на суму 5 000,00 грн.; від 05.11.2020 № 18618 на суму 13 700,00 грн. - ЄСВ за листопад 2020 року; від 05.11.2020 № 18666 на суму 53 064,00 грн. - ЄСВ за жовтень 2020 року; від 05.11.2020 № 18679 на суму 850,00 грн. - ЄСВ за листопад 2020 року; від 09.11.2020 № 18854 на суму 3 000,00 грн. - ЄСВ за листопад 2020 року; від 09.11.2020 № 18859 на суму 1 200,00 грн. - ЄСВ за листопад 2020 року; від 12.11.2020 № 18922 на суму 4 800,00 грн. - ЄСВ за листопад 2020 року; від 13.11.2020 № 18975 на суму 4 150,00 грн. - ЄСВ за листопад 2020 року; від 17.11.2020 № 19039 на суму 2 500,00 грн. - ЄСВ за листопад 2020 року; від 19.11.2020 № 19091 на суму 4 150,00 грн. - ЄСВ за листопад 2020 року; від 20.11.2020 № 19131 на суму 160 800,00 грн. - ЄСВ за листопад 2020 року; від 20.11.2020 № 19136 на суму 14 000,00 грн. - ЄСВ за листопад 2020 року; від 27.11.2020 № 19319 на суму 5 500,00 грн. - ЄСВ за листопад 2020 року (том 1 арк. спр. 116-120).

Отже, платіжні доручення від 03.11.2020 № 18486 на суму 7 100,00 грн.; від 05.11.2020 № 18598 на суму 181 000,00 грн.; від 05.11.2020 № 18599 на суму 2 630,12 грн.; від 05.11.2020 № 18600 на суму 4 856,63 грн.; від 05.11.2020 № 18601 на суму 6,12 грн.; від 05.11.2020 № 18666 на суму 53 064,00 грн. мають призначення платежу: сплата ЄСВ за жовтень 2020 року, що також виключає задоволення позовних вимог про зарахування сплачених сум єдиного внеску в рахунок сплати єдиного внеску за листопад 2020 року.

За встановлених вище обставин, відповідно до частини шостої статті 25 Закону № 2464 сплачені позивачем суми єдиного внеску згідно з платіжними дорученнями від 05.11.2020 № 18611 на суму 5 000,00 грн.; від 05.11.2020 № 18618 на суму 13 700,00 грн.; від 05.11.2020 № 18679 на суму 850,00 грн.; від 09.11.2020 № 18854 на суму 3 000,00 грн.; від 09.11.2020 № 18859 на суму 1 200,00 грн.; від 12.11.2020 № 18922 на суму 4 800,00 грн.; від 13.11.2020 № 18975 на суму 4 150,00 грн.; від 17.11.2020 № 19039 на суму 2 500,00 грн.; від 19.11.2020 № 19091 на суму 4 150,00 грн.; від 20.11.2020 № 19131 на суму 160 800,00 грн.; від 20.11.2020 № 19136 на суму 14 000,00 грн.; від 27.11.2020 № 19319 на суму 5 500,00 грн. підлягають зарахуванню відповідачем в рахунок сплати АТ «Луганськгаз» єдиного внеску за листопад 2020 року відсутні.

Відтак, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача зарахувати платежі згідно з платіжними дорученнями в рахунок сплати АТ «Луганськгаз» єдиного внеску за листопад 2020 року підлягають частковому задоволенню.

Посилання представника відповідача як на підставу для відмови у задоволенні позову на положення п. 1.5.12. стосовно того, що Товариство самостійно повинно відповідати за своїми зобов'язаннями, є незмістовним, оскільки судом встановлено, що на виконання положень вказаного пункту позивач у встановленому законодавством порядку самостійно уклав договір з ТОВ «Луганськгаз Збут» та кошти саме АТ «Луганськгаз» були сплачені в рахунок сплати єдиного внеску за листопад 2020 року.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем платіжними дорученнями від 19.01.2021 № 20944 та № 20945 (том 1 арк. спр. 9, 10) сплачено судовий збір у загальному розмірі 24970,00 грн.

Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог (підлягає задоволенню за вимогу майнового характеру), сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 24970,00 грн

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 87, ідентифікаційний код: 05451150) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ідентифікаційний код: 44131658, місцезнаходження: 61052, Харківська обл., м. Харків, вул. Благовіщенська, буд. 30) про визнання протиправною та скасування вимоги, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Офісу великих платників податків ДПС від 10.12.2020 № Ю-78-17 в частині визначення податкового боргу Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» по сплаті суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5899750,98 грн (п'ять мільйонів вісімсот дев'яносто дев'ять тисяч сімсот п'ятдесят гривень 98 коп.).

Визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДПС щодо незарахування платежів згідно з платіжними дорученнями від 05.11.2020 № 18611 на суму 5 000,00 грн.; від 05.11.2020 № 18618 на суму 13 700,00 грн.; від 05.11.2020 № 18679 на суму 850,00 грн.; від 09.11.2020 № 18854 на суму 3 000,00 грн.; від 09.11.2020 № 18859 на суму 1 200,00 грн.; від 12.11.2020 № 18922 на суму 4 800,00 грн.; від 13.11.2020 № 18975 на суму 4 150,00 грн.; від 17.11.2020 № 19039 на суму 2 500,00 грн.; від 19.11.2020 № 19091 на суму 4 150,00 грн.; від 20.11.2020 № 19131 на суму 160 800,00 грн.; від 20.11.2020 № 19136 на суму 14 000,00 грн.; від 27.11.2020 № 19319 на суму 5 500,00 грн. в рахунок сплати Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» єдиного внеску за листопад 2020 року.

Зобов'язати Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків зарахувати платежі згідно платіжних доручень від 05.11.2020 № 18611 на суму 5 000,00 грн.; від 05.11.2020 № 18618 на суму 13 700,00 грн.; від 05.11.2020 № 18679 на суму 850,00 грн.; від 09.11.2020 № 18854 на суму 3 000,00 грн.; від 09.11.2020 № 18859 на суму 1 200,00 грн.; від 12.11.2020 № 18922 на суму 4 800,00 грн.; від 13.11.2020 № 18975 на суму 4 150,00 грн.; від 17.11.2020 № 19039 на суму 2 500,00 грн.; від 19.11.2020 № 19091 на суму 4 150,00 грн.; від 20.11.2020 № 19131 на суму 160 800,00 грн.; від 20.11.2020 № 19136 на суму 14 000,00 грн.; від 27.11.2020 № 19319 на суму 5 500,00 грн. в рахунок сплати Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» єдиного внеску за листопад 2020 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 24970,00 грн. (двадцять чотири тисячі дев'ятсот сімдесят гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано у повному обсязі 17 червня 2021 року.

Суддя С.В. Борзаниця