308/2843/21
17.06.2021 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Хамник М.М., за участі представника особи відносно якої складено протокол про порушення митних правил, адвоката Мишинчука В.В., представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши справу про порушення митних правил, яка надійшла від Закарпатської митниці ДМС, відносно громадянина
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - Україна, м.Чернівці; місце - тимчасово не працює; місце проживання - АДРЕСА_1 ; закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 13.06.2014 року; орган, що видав - 7301,
за ст. 472 Митного кодексу України,
До Ужгородського міськрайонного суду після проведення додаткової перевірки надійшли матеріали справи про порушення митних правил з протоколом про порушення митних правил №1424/30500/20 від 10.09.2020, складеного у відношенні ОСОБА_1 . З вказаного протоколу вбачається, що 10.09.2020 року о 12 год. 51 хв. в зону митного контролю на ділянку (місце, час учинення, вид та характер порушень митних правил) «В'їзд» митного посту «Тиса» Закарпатської митниці Держмитслужби заїхав мікроавтобус марки «Volkswagen», моделі «Crafter», реєстраційний номерний знак Франції НОМЕР_2 , в якому в якості пасажира слідував гр.України ОСОБА_1 , що повертався з Португалії (м.Лісабон), де перебував у приватних справах, в Україну.
Формою проходження митного контролю гр. України обрав порядок проходження митного контролю по каналу “червоний коридор”. Громадянину України ОСОБА_1 було запропоновано заповнити митну декларацію, в якій він вказав свої паспортні дані, відомості про транспортний засіб та наявність меблів бувших у використанні (дві шафи, два комоди, два крісла, три люстри, декорації сім штук, дві лампи). При усному опитуванні гр.України ОСОБА_1 підтвердив відомості, вказані ним у митній декларації, та заперечив наявність будь-яких інших товарів, які підлягають письмовому декларуванню, в тому числі таких, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено.
В ході митного контролю особистих речей гр. України ОСОБА_1 , крім речей заявлених ним у митній декларації, було виявлено незаявлені в митній декларації старовинні предмети вагою 51 кг (Акт зважування від 10.09.2020), а саме:
- картина розміром 34*54 см виконана на дереві з зображенням чоловіка зі списом в золотистій рамці, з написом “Jerard”; картина розміром 35*54 см виконана на дереві з зображенням чоловіка зі шпагою в золотистій рамці, з написом “Jerard”;
- картина розміром 61,5*71 см виконана на дереві з зображенням трьох жінок на фоні небес в золотистій рамці, з написом “Сот”;
- картина розміром 109*74 см виконана на полотні з зображенням порта з човнами в нічний час в золотистій рамці, напис нерозбірливий;
- картина розміром 68*79 см виконана на полотні з зображенням жінки в золотистій рамці, напис нерозбірливий;
- картина розміром 93*63 з елементами декорування у вигляді птаха та квітів в дерев'яній декоративній рамці;
- картина розміром 93*63 з елементами декорування у вигляді двох птахів та квітів в дерев'яній декоративній рамці;
- бронзовий підсвічник для двох свічок з зображенням міфічної тварини розмірами 30*11*18 см;
- дзеркало в дерев'яній декоративній рамці у вигляді лицаря без видимих надписів розмірами 30*70 см;
- ваза фарфорова з кришкою синього кольору на білій основі, з нерозбірливим написом на дні вази, розміром 37*23 см;
- тарілки столові круглі діаметром 20 см з зображенням квітів торгової марки «Gien», країна виробник - Франція, в кількості 8 штук;
- тарілки столові круглі діаметром 22 см з металевою окантовкою жовтого кольору з написом на дні «Elite France», країна виробник - Франція, в кількості 5 штук;
- статуетка з зображенням чоловіка, який тримає дитину кольору слонової кістки, висота 43 см;
- годинник механічний настільний в дерев'яній основі без будь-якого маркування, розміром 55*26 см.
Вищезазначені предмети старовини були поміщені у 9 картонних коробок, що находились у багажному відсіку транспортного засобу серед інших особистих речей. Доступ до виявленого товару нічим не утруднювався.
Вартість виявленого потребує додаткової оцінки із залученням спеціаліста-експерта. Виявлені товари гр. України ОСОБА_1 не визнав своєю власністю, натомість повідомив, що він перевозив їх з Португалії (м. Лісабон) в Україну на прохання незнайомої йому жінки та про вміст коробок не знав.
Згідно висновку експертного дослідження від 07.05.2021 №ЕД-19/107-21/1096-МЗ товари вилучені протоколом про ПМП №1424/30500/20 не мають культурної цінності.
Таким чином, гр. України ОСОБА_1 не заявив за встановленою формою точних відомостей про переміщувані ним через митний кордон України товари, які в даній кількості підягають обов'язковому письмовому декларуванню та оподаткуванню.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ст.472 МК України.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я. в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України та застосувати відносно останнього адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті 472 МК України.
Представник особи відносно якої складено протокол про порушення митних правил, адвокат Мишинчук В.В., просив закрити провадження у справі, у зв'язку із відсутністю складу правопорушення, враховуючи, що вартість переміщуваного товару не перевищує 500євро, а вага товару становить менше 50кг.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, адвоката Мишинчука В.В., дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП- адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, а відповідно дост. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Відповідно ст. 472 МК України відповідальність настає за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується дією (недостовірне декларування) або бездіяльністю (недекларування), тобто це незаявлення за встановленою письмовою, усною, або будь-якою іншою формою відомостей або заявлення недостовірних відомостей про товари, їх митного режиму та інших відомостей для митної мети.
За змістом вказаної норми права, особи, які переміщують товари на митну територію України, повинні дотримуватися митних правил, визначених у Кодексі; за порушення (недотримання) цих правил у Кодексі передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 №451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.
З протоколу про порушення митних правил №1424/30500/20 від 10.09.2020 встановлено, що громадянину України ОСОБА_1 було запропоновано заповнити митну декларацію, в якій він вказав свої паспортні дані, відомості про транспортний засіб та наявність меблів бувших у використанні (дві шафи, два комоди, два крісла, три люстри, декорації сім штук, дві лампи). При усному опитуванні гр.України ОСОБА_1 підтвердив відомості, вказані ним у митній декларації, та заперечив наявність будь-яких інших товарів, які підлягають письмовому декларуванню, в тому числі таких, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено.
В ході митного контролю особистих речей громадянина гр. України ОСОБА_1 , крім речей заявлених ним у митній декларації, було виявлено незаявлені в митній декларації старовинні предмети вагою 51 кг.
Отже, правопорушення полягало в недекларуванні товару вага якого перевищує 51 кг.
Відповідно до вимог ч. 1 статті 374 Митного кодексу України товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Отже, декларуванню підлягають товари, які ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 500 євро та його сумарна вага перевищує 50 кг.
Згідно протоколу про порушення митних правил №1424/30500/20 від 10.09.2020 вага незадекларованого товару становить 51 кг., а його вартість згідно поданого митницею звіту про оцінку (експертного висновку) №247-05-321 від 24.05.2021, становить 486,36євро.
У попередньому судовому засіданні представник особи, відносно якої складено протокол про порушення митних правил, адвокат Мишинчук В.В. стверджував, що вага переміщуваного товару не перевищує 50кг., оскільки митним органом не враховано, що такий (товар) переміщувався у спеціальній упаковці, яка забезпечувала його схоронність, а також те, що перевищення ваги товару на 1 кг. можливе внаслідок допустимої похибки ваг.
Таким чином ОСОБА_1 не повинен був декларувати товар оскільки його вага не перевищувала 50грн., а вартість - 500 євро.
Представником ДМС Селеш О.Я. у судовому засіданні подано настанови щодо експлуатування ваги товарної платформної ВПД ДНВК 003.003.001 НЕ «Днєпровес», на якій згідно акту проведення зважування від 10.09.2020 проводилось зважування товару, які є предметом протоколу про ПМП. Згідно розділу 3 Технічні дані (таблиця 1) в межах зважування маси товару від 20 до 3000кг. Межі допустимої похибки становить +-1,5кг. Тобто, перевищення ваги переміщуваного ОСОБА_1 незадекларованого товару становить 1кг., що є в межах допустимої технічної похибки приладу зважування.
Статтею 472 МК України передбачено відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
За положеннями ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у їх вчиненні, які встановлюються протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до них, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, свідків, висновком експерта та іншими документами.
Оскільки судом встановлено, що у ОСОБА_1 був відсутній обов'язок декларувати переміщувані через митний кордон України товари, то відповідно у його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Згідно з частиною 3 статті 62 Конституції України обвинувачення не може грунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Стандарт доведення поза розумним сумнівом, який діє і в КУпАП, означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкриміноване правопорушення було вчинено і особа, яка притягується до адміністративної відповідальності є винною у вчиненні цього правопорушення. А обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Враховуючи зазначену практику Європейського суду з прав людини та презумпцію невинуватості, передбачену статтею 62 Конституції України, в матеріалах справи відсутні будь-які переконливі та достовірні докази наявності в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, не надані такі докази і в ході судового розгляду, що виключає склад правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Таким чином, з врахуванням наведеного, приходжу до висновку, що провадження у даній справі слід закрити на підставі п. 1ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
На підставі ст. 511 Митного кодексу Українивилучений згідно з протоколом про порушення митних правил №1424/30500/20 від 10.09.2020 товар повернути власнику, або за його дорученням уповноваженій особі.
Керуючись ст. ст.247,283,284 КУпАП, ст. ст.472,527-529 МК України,
Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 472 Митного кодексу України закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку відсутності в його діях складу правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Вилучений на підставі ст. 511 Митного кодексу України згідно з протоколом про порушення митних правил №1424/30500/20 від 10.09.2020 товар:
- картина розміром 34*54 см виконана на дереві з зображенням чоловіка зі списом в золотистій рамці, з написом “Jerard”; картина розміром 35*54 см виконана на дереві з зображенням чоловіка зі шпагою в золотистій рамці, з написом “Jerard”;
- картина розміром 61,5*71 см виконана на дереві з зображенням трьох жінок на фоні небес в золотистій рамці, з написом “Сот”;
- картина розміром 109*74 см виконана на полотні з зображенням порта з човнами в нічний час в золотистій рамці, напис нерозбірливий;
- картина розміром 68*79 см виконана на полотні з зображенням жінки в золотистій рамці, напис нерозбірливий;
- картина розміром 93*63 з елементами декорування у вигляді птаха та квітів в дерев'яній декоративній рамці;
- картина розміром 93*63 з елементами декорування у вигляді двох птахів та квітів в дерев'яній декоративній рамці;
- бронзовий підсвічник для двох свічок з зображенням міфічної тварини розмірами 30*11*18 см;
- дзеркало в дерев'яній декоративній рамці у вигляді лицаря без видимих надписів розмірами 30*70 см;
- ваза фарфорова з кришкою синього кольору на білій основі, з нерозбірливим написом на дні вази, розміром 37*23 см;
- тарілки столові круглі діаметром 20 см з зображенням квітів торгової марки «Gien», країна виробник - Франція, в кількості 8 штук;
- тарілки столові круглі діаметром 22 см з металевою окантовкою жовтого кольору з написом на дні «Elite France», країна виробник - Франція, в кількості 5 штук;
- статуетка з зображенням чоловіка, який тримає дитину кольору слонової кістки, висота 43 см;
- годинник механічний настільний в дерев'яній основі без будь-якого маркування, розміром 55*26 см.,
повернути власнику, або за його дорученням уповноваженій особі.
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області М.М. Хамник