Рішення від 03.06.2021 по справі 909/209/21

Справа № 909/209/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.06.2021 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.,

Секретар судового засідання: Тузін Г.П.

За участю: прокурора: Верешко М. І.

представника позивача: Крайник О. В.

відповідача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Першого заступника керівника Тернопільської місцевої прокуратури, бульвар Т. Шевченка, 7, м. Тернопіль, 46000, в інтересах держави в особі: Державної служби України з безпеки на транспорті, проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135,

до відповідача: Фізичної особи - підприємця Шкварок Ольги Мирославівни АДРЕСА_1 , про стягнення заборгованості з плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні у розмірі 556,87 євро, що еквівалентно 18 043, 03 грн та судових витрат,

встановив, що Перший заступник керівника Тернопільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Фізичної особи - підприємця Шкварок Ольги Мирославівни про стягнення заборгованості з плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у розмірі 556,87 євро, що еквівалентно 18 043, 03 грн ( вісімнадцять тисяч сорок три гривні 03 коп) - відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунків та судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог прокурор послався на те, що всупереч вимогам ЗУ "Про дорожній рух", "Про автомобільний транспорт", "Про автомобільні дороги", транспортний засіб відповідача ФОП Шкварок Ольги Мирославівни, згідно товарно-транспортної накладної від 10.03.2018 року СА-ЦБ/РНв-007046, здійснював перевезення вантажу ТОВ "Сандора", з пункту навантаження вул. Степова, буд 1 с. Мішково-Погорілове, Вітовський район, Миколаївська область до пункту розвантаження вул. Промислова, 3, с. Острів, Тернопільська область (687,5 км) з порушенням нормативно встановлених вагових параметрів, а саме на одиничну вісь 1,4т.

В підтвердження позовних вимог прокурор надав суду копії наказу № 234 від 07.03.2018 ДС України з безпеки на транспорті, графіку роботи пересувного пункту габаритно - вагового контролю на березень місяць 2018, направлення на перевірку № 019498 від 12.03.2018, сертифікату серії Б № 005682, виданого 13.01.2010 № UA-M1/1p-1275-2010, свідоцтва про провірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 15.08.2018 № 34-00/4028, довідку про результати здійснення габаритно - вагового контролю № 0008110 від 12.03.2018, акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0012080 від 12.03.2018, акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт № 045344, розрахунок плати за проїзд № 01 від 12.03.2018, товарно -транспортної накладної СА-ЦБ/РНв-007046 від 10.03.2018, інформації щодо відстані по маршруту, постанови про застосування адміністративно господарського штрафу № 030485 від 19.04.2018, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі № 352/1216/18 від 07.11.2018, постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі № 857/5/19 від 23.04.2019, постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 59196255 від 18.06.2019, повідомлення Укртрансбезпеки у Тернопільській області про заборгованість № 35/308-18 від 23.03.2016 та докази направлення, відповідь ОСОБА_1 від 19.04.2018 на повідомлення, рішення Господарського суду Івано-Франківської області у справі № 909/613/18 від 15.11.2018, постанови Західного апеляційного господарського суду у справі № 909/613/18 від 03.04.2019, витягу з офіційного сайту НБУ щодо курсу валют на день проведення розрахунків, лист ДС України з безпеки на транспорті прокуратурі, листи прокуратури Регіональному сервісному центру МВС в Тернопільській області, відповіді Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області № 31/19-603 від 24.04.2021 та № 31/9/646 від 23.02.2021, лист прокуратури до управління ДКС України у Тернопільській області, відповідь ГУ ДКС України у Тернопільській обл., листи прокуратури до УКРТРАНСБЕЗПЕКИ, відповідь УКРТРАНСБЕЗПЕКИ, витяги з ЄДРЮОФОПГФ щодо відповідача, щодо УКРТРАНСБЕЗПЕКИ, наказ № 340 від 09.09.2020 про упорядкування структури Укртнасбезпеки.

Відповідач, щодо позову заперечила, посилаючись на те, що прокурор, в силу положень Закону України "Про прокуратуру", практики ВС, викладеній у відповідних постановах, не уповноважений подавати позов в інтересах Державної служби України з безпеки на транспорті, а поданий позов є безпідставним, оскільки відповідач, передавши на підставі договору оренди (найму) транспортного засобу від 04.08.2014, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , транспортний засіб, яким здійснювалось перевезення, в тимчасове користування, не є перевізником, не отримує доходу, а відповідно до неї не може бути застосована така міра відповідальності, як стягнення плати за користування транспортним засобом габарити/ вага, якого перевищують нормативні.

В підтвердження своїх заперечень надала суду наступні документи копії: повідомлення про заборгованість № 35/308-18 від 23.03.2018, акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0012080 від 12.03.2018, довідки про результати здійснення габаритно - вагового контролю № 0008110 від 12.03.2018, розрахунок плати за проїзд № 01 від 12.03.2018, листа Укртрансбезпеки від 20.04.2018, копія паспорта ОСОБА_1 , довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , договір оренди (найму) транспортного засобу від 04.08.2014, акту приймання передачі транспортного засобу, лист ФОП Вівчаренко Б.М. вих № 20-07-2018 від 20.07.2018, відповідь на лист вих № 30/07/2018 від 30.07.2018., договору замовлення на перевезення вантажу № 0000003355, цивільно - правового договору від 07.03.2018, податкового розрахунку ФОП Вівчаренко Б.М. за 2018, звіту про суми нарахованої заробітної плати за 2018, відомості про трудові відносини осіб ФОП Вівчаренко Б.М, листа ФОП Вівчаренко Б.М. вих № 20-08-2018 від 20.08.2018, відповідь на лист вих №22/08/2018 від 22.08.2018, акту № ОУ-0000048 здачі - прийняття робіт (надання послуг), податкової накладної ТОВ "БІЗНЕС-ХОЛ", квитанції про реєстрацію податкової накладної, платіжне доручення № 167 від 04.04.2018, податкової декларації про майновий стан і доходи ФОП Шкварок О.М. за 2018.

В судовому засіданні представники сторін свої позиції підтримали.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позов слід задоволити.

При цьому суд врахував наступне.

Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Пунктом 3 вказаного Порядку встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Відповідно до ч.3 п. 2 цього Порядку великовагові та великогабаритні транспортні засоби це транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 %.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху регламентовано, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Згідно з пунктом 21 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 % подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку (пункти 26, 27 цього Порядку).

Відповідно до п. 28 вказаного Порядку плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту, визначено пунктом 30 Порядку, відповідно до якого плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км проїзду; В - відстань перевезення, км. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 м.

При визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно, двох та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази (пункт 31 Порядку).

Приписами пункту 31-1 Порядку встановлено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 % - у подвійному розмірі; на 10 - 40 % - у потрійному розмірі; більше як на 40 % - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Оскільки відповідачем не здійснено оплату нарахованої суми відшкодування, позивачем здійснено її розрахунок в гривнях, за офіційним курсом гривні до євро станом на момент вчинення правопорушення (станом на 12.03.2018, складає 18043,03 грн).

Відповідно до абзацу 4 п.1 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (із внесеними до нього змінами) передбачено, що зупинення транспортного засобу здійснюється для проведення рейдової перевірки посадовою особою в будь-який час на маршруті руху, а у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 і 3 до цього Порядку.

З матеріалів справи, зокрема, з довідки № 0008110 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 12.03.2018, акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 045344 та акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0012080 від 13.03.2018, товарно-транспортної накладної СА-ЦБ/НРв-007046 від 10.03.2018, вбачається, що автомобіль, зареєстрований за ОСОБА_1 , транспортний засіб марки DAF модель XF 95.480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , напівпричіп марки ROLFO модель S 3363 FR реєстраційний номер НОМЕР_2 , здійснюючи перевезення вантажу (автомобільний перевізник ФОП Шкварок О.М., згідно відомостей ТНСА-ЦБ/НРв-007046 від 10.03.2018), не дотримався вищевказаних норм та здійснював перевезення вантажу з порушенням нормативно встановлених вагових параметрів (фактична вага навантаження на одиничну вісь -12,4 т, замість допустимих 11 т).

Враховуючи викладене, позов є обґрунтованим .

Заперечення відповідача, щодо відсутності повноважень у прокурора заявляти позов в інтересах Державної служби України з безпеки на транспорті, судом не приймається, оскільки апеляційною інстанцією, у справах № 909/1037/19, № 909/1038/19, скасовано ухвали першої інстанції про залишення позовів прокурора поданих в інтересах Державної служби України з безпеки на транспорті, з підстав відсутності повноважень на їх подання, та направлено зазначені справи на розгляд на стадію порушення.

Не приймаються судом посилання відповідача на те, що вона не є перевізником в зв'язку з передачею, на підставі договору оренди (найму) транспортного засобу від 04.08.2014, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , транспортного засобу, яким здійснювалось перевезення, в тимчасове користування, так як зазначені обставини були предметом дослідження в адміністративній справі № 857/5/19 і не знайшли свого підтвердження (постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.04.2019 у справі № 857/5/19, де предметом позову було оскарження підприємцем Шкварок О.М. постанови від 19.04.2018 року № 030485 про застосування до неї адміністративного-господарського штрафу у розмірі 1700 грн. за порушення абзацу 3 частини першої ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт").

Договір - замовлення на перевезення вантажу № 0000003355 від 09.03.2018, також не спростовує відомостей зазначених в товарно-транспортній накладній СА-ЦБ/НРв-007046 від 10.03.2018, акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 045344, акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0012080 від 13.03.2018, довідці № 0008110 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 12.03.2018, а відповідно фактів порушення вимог законодавства, що мало наслідком пред'явлення прокурором позову про застосування такої міри відповідальності, як стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Згідно ст.ст. 74-75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом, а кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Судовий збір, відповідно до ст. 129 Господарсько процесуального кодексу України, слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.124 Конституції України, ст. ст. 74-75, 86, 129, 236-238, 240, 241 Господарсько процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

Стягнути з Фізичної особи підприємця Шкварок Ольги Мирославівни, код НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 , в дохід Державного бюджету України (отримувач: ГУК у Тернопільській області/тг м. Тернопіль/22160100 код одержувача 37977599, банк одержувача: Казначейство України р/р UA758999980313191216000019751; МФО 899998) - заборгованість з плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагонів та/або габаритів параметри яких перевищують нормативні, у розмірі 556,87 євро, що еквівалентно 18 043, 03 грн ( вісімнадцять тисяч сорок три гривні 03 коп) - відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунків.

Стягнути з Фізичної особи підприємця Шкварок Ольги Мирославівни, код НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 , на користь Тернопільської обласної прокуратури, р/р UA 498201720343190002000004091 в ДКСУ в м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 02910098, КЕКВ-2800 - 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.) судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне рішення складено 17.06.2021

Суддя І.М. Скапровська