79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"14" червня 2021 р. Справа №914/2692/20
Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого - судді О.В. Зварич
суддів В.М. Гриців
О.І. Матущак,
секретар судового засідання М.С. Кіра,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Львівгаз” б/н від 19.03.2021 року (вх. № 01-05/998/21 від 22.03.2021 року)
на рішення господарського суду Львівської області від 19.02.2021 року (суддя Т.Б. Фартушок; повний текст рішення складено 24.02.2021 року)
у справі № 914/2692/20
за позовом: Приватного акціонерного товариства “Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів” (надалі ПрАТ“ДЗУБМ”),
до відповідача: Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Львівгаз” (надалі АТ “Львівгаз”)
про зобов'язання відновити газопостачання (розподіл природного газу),
за участю:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: Шеремета М.М. - адвокат (довіреність №007Др-265-1020 від 29.10.2020 року),
Короткий зміст позовних вимог і рішення суду першої інстанції
16.10.2020 року ПрАТ “Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів” звернулось до господарського суду Львівської області з позовом до АТ “Львівгаз” про зобов'язання відновити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкті Товариства, розташованого за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Трускавецька, буд.73.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відмова відповідача відновити газопостачання на об'єкті позивача є неправомірною. Чинним законодавством не передбачено такої підстави ддля припинення газопостачання, а також відмови в відновленні газопостачання, як необхідність реконструкції ВОГ. Відповідно до п.п.3 п.9.1 Типового договору та п.6 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС встановлено обов'язок оператора ГРМ відновити протягом двох робочих днів у містах та протягом п'яти календарних днів у сільській місцевості газопостачання споживача на підставі його заяви.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає про правомірність припинення газопостачання об'єкта позивача. Зауважує, що в Акті контрольного огляду вузла обліку від 04.09.2020 року встановлено припис: «Підбір тиску заміру лічильника, що розрахований в проектно-технічній документації і змонтований на ВОГ не відповідає газоспоживаючому обладнанню. Тому для відновлення газопостачання провести реконструкцію ВОГ, згідно Кодексу ГРС, який буде відповідати фактичному ГСО». Позивач встановив газоспоживаюче обладнання, номінальна витрата газу яким перевищує межу вимірювань встановленого на ВОГ лічильника. Згідно доводів Відповідача вказаним Висновком службового розслідування від 28.12.2020 року підтверджується факт існування порушення вимог Кодексу ГРС, а відтак, правомірність відмови у відновленні газопостачання об'єкту позивача.
Рішенням господарського суду Львівської області від 19.02.2021 року у справі №914/2692/20 (суддя Т.Б. Фартушок) повністю задоволено позов ПрАТ “Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів”. Зобов'язано АТ “Львівгаз” відновити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкті ПрАТ “ДЗУБМ”, розташованого за адресою: Львівська область, м. Дрогобич, вул. Трускавецька, буд.73. Стягнуто з АТ “Львівгаз” на користь ПрАТ “ДЗУБМ” 2102,00 грн. судового збору.
В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що матеріалами справи не підтверджується факт порушення позивачем вимог Кодексу ГРС та укладеного із відповідачем Типового договору, оскільки приписами п.7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС прямо передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення. Згідно п.6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу). Відповідач не довів, що Акт контрольного огляду вузла обліку газу від 04.09.2020 року складено за формою, передбаченою для Актів про порушення, розглянуто комісією відповідача у встановленому Кодексом ГРС порядку та строки, визнано правомірним, прийнято відповідне рішення про його задоволення повністю чи частково та здійснено нарахування обсягів необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно складеного комісією акту-розрахунку. З врахуванням наведеного суд визнав неправомірною відмову відповідача у відновленні газопостачання позивачу в порядку, передбаченому п.6 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС, а також п.9.2. укладеного між сторонами договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) №0942008331СЗ016 від 01.01.2016 року.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
У своїй апеляційній скарзі (вх. № 01-05/998/21 від 22.03.2021 року) на рішення господарського суду Львівської області від 19.02.2021 року у справі №914/2692/20, АТ “Львівгаз” просить скасувати зазначене судове рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову ПрАТ “Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів”. В обґрунтування вимог апеляційної скарги покликається на те, що згідно висновку службового розслідування від 28.12.2020 року мінімальна витрата газового обладнання (конвектор АКОГ-2) становить 0.27 мЗ/год. Крім цього, сумарна номінальна потужність споживання газу конвекторами згідно паспортних даних на них становить 5,56 мЗ/год. Сумарна номінальна потужність споживання газу газовим котлом становить 7,01 мЗ/год. Таким чином, сумарна номінальна потужність споживання газу усіма конвекторами або частиною конвекторів разом з газовим котлом є меншою за поріг чутливості лічильника, яка відповідно до настанови з його експлуатації складає 13 мЗ/год. Внаслідок цього об'єм розподіленого (спожитого) природного газу комерційним ВОГ не обліковується. Водночас, в акті контрольного огляду вузла обліку газу від 04.09.2020 року, з урахуванням можливості безоблікового споживання газу позивачем, зазначено: «підбір типу розміру лічильника, що розрахований в проектно-технічній документації і змонтований на ВОГ не відповідає газоспоживаючому обладнанню, тому для відновлення газопостачання необхідно провести реконструкцію комерційного ВОГ», тобто привести його у відповідність до вимог Кодексу газорозподільних систем. Відповідно до пункту 6 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п'яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу). Проте, незважаючи на вищевказані обставини суд прийшов до висновку, що подані сторонами докази та наведені доводи в своїй сукупності та взаємозв'язку не підтверджують доведення факту встановлення відповідачем порушення позивачем вимог Кодексу ГРС у встановленому чинним законодавством порядку і спосіб, а відтак, не підтверджують правомірності відмови відповідача у відновленні газопостачання позивачу. Вважає, що висновок суду про неправомірність відмови у відновленні газопостачання не відповідає обставинам справи.
Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи
Позивач не надавав відзиву на апеляційну скаргу.
В письмовому клопотанні (вх. № 01-04/4341/21 від 11.06.2021 року) просить залишити без змін оскаржене рішення суду першої інстанції, апеляційну скаргу - без задоволення. Зауважує, що апеляційна скарга обгрунтована виключно тим, що висновком службового розслідування від 28.12.2020 року, проведеного АТ «Львівгаз» встановлено, що підбір лічильника не відповідає газоспоживаючому обладнанню позивача. При цьому, при дослідженні вказаного висновку, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що таким доводиться вина працівників відповідача у здійсненні в Технічних умовах №567-2012 підбору лічильника, який не відповідає газоспоживаючому обладнанню позивача, а відтак, вказаний Висновок спростовує вину позивача в порушенні, яке описано в Акті контрольного огляду вузла обліку газу від 04.09.2020 року, та є вираженням позиції відповідача щодо вини саме його працівників.
В судовому засіданні представник скаржника підтримав вимоги апеляційної скарги з наведених у ній підстав.
Позивач не делегував свого представника в судове засідання, в клопотанні (вх. № 01-04/4341/21 від 11.06.2021 року) просить розглядати справу без його участі.
Згідно з положеннями статті 129 Конституції України, статті 2 Господарського процесуального кодексу України одним із завдань судочинства є своєчасний розгляд справи, що відповідає вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, згідно з якою кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Враховуючи практику Верховного Суду та Європейського Суду з прав людини з даного питання, й те, що явка сторін у справі не визнавалася судом обов'язковою, участь у судовому засіданні є правом, а не обов'язком сторони, колегія суддів прийшла до висновку, що справу може бути розглянуто при відсутності позивача.
Обставини справи
З наявних у справі копій документів видно, що 01.01.2016 року ПАТ “Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів”, правонаступником якого є ПрАТ “Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів”, підписало заяву-приєднання до умов типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498, розміщеного на сайті оператора ГРМ - ПАТ «Львівгаз», правонаступником якого є ПрАТ «Львівгаз» в мережі Інтернет за адресою: http:www.lv.104ua, яка є додатком №2 до договору розподілу природного газу №0942008331СР016, на об'єкті споживача (точки комерційного обліку): м.Дрогобич, вул. Трускавецька, 73 (а.с. 9а, т.1).
Відповідно до п.1.1 Типового договору розподілу природного газу цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Згідно з п.1.3 Типового договору цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Відповідно до п.1.4 Типового договору послуга з розподілу природного газу - послуга Оператора ГРМ, яка надається Споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного Споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача.
Пунктами 2.1, 2.2 Типового договору встановлено, що за цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ.
Споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду (п.3.1 Типового договору).
Відповідно до п.3.3 Типового договору Споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання.
Пунктами 5.1, 5.2. Типового договору встановлено, що Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
Відповідно до п.6.1 Типового договору Оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством Споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів. Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який є побутовим, до 20 числа (включно) місяця, в якому надаються послуги з розподілу природного газу, на підставі рахунка Оператора ГРМ (п.6.6. Типового договору).
Згідно з п.7.1 Типового договору Оператор ГРМ зобов'язується: забезпечити можливість цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи та передачу належних Споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання Споживачем вимог цього Договору; забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по Споживачу, у тому числі формування загального об'єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу Споживачу за відповідний період; дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до п.7.2 Типового договору Оператор ГРМ має право: отримувати від Споживача оплату за цим Договором; не здійснювати фактичний розподіл природного газу Споживачу або обмежити його чи припинити у порядку та на підставах, передбачених цим Договором; безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством та цим Договором; перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; інші права, передбачені цим Договором та Кодексом газорозподільних систем.
Споживач має право на отримання цілодобового доступу до газорозподільної системи та передачу належних Споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з належним рівнем надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання ним вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем; інші права, передбачені цим Договором та Кодексом газорозподільних систем (п.7.3 Типового договору).
Пункту 7.4 Типового договору встановлено, що Споживач зобов'язується: здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до п.9.1 Типового договору Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу Споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі: 1) несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим Договором; 2) відсутності Споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у розрахунковому періоді; 3) подання Споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання; 4) несанкціонованого відбору природного газу, крім перевищення добового підтвердженого обсягу природного газу; 5) визнання в установленому порядку аварійним стану газорозподільної системи та/або ліквідації наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт; 6) відмови споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»; 7) відмови представникам Оператора ГРМ в доступі на об'єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання.
Відновлення газопостачання здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п'яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням Споживача про відновлення газопостачання та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування витрат на припинення та відновлення газопостачання. (п.9.2. Типового договору).
Згідно з п.12.1 Типового договору Цей Договір укладається на невизначений строк.
В додатку №4 до Типового договору розподілу природного газу, який додається до заяви №0942008331СР016 від 01.01.2016 року - Розрахунок втрат і витрат природного газу. Перелік точок комерційного обліку споживача, сторони погодили перелік точок комерційного обліку об'єкта споживача: лічильник ЛГК №11782 типорозмір; коректор/обчислювач ОЕ-VPT №29672 (а.с.55, т.1).
В таблиці №2 вказаного додатку визначено перелік газоспоживаючого обладнання позивача: конвектор АКОГ 2М-СП, кількість - 1, номінальна витрата природного газу 0,27м3/год; конвектор АКОГ3-СП, кількість - 2, номінальна витрата природного газу 0,36м3/год; конвектор АКОГ 4-СП, кількість - 4, номінальна витрата природного газу 0,48м3/год; конвектор АКОГ 5-ОП-4, кількість - 4, номінальна витрата природного газу 0,6м3/год; котел Viessman Vitogas 100F-60, кількість - 1, номінальна витрата природного газу 7,17 м3/год; пальник ГС.Н 120, кількість - 18, номінальна витрата природного газу 8,36 м3/год.
В письмовому повідомленні №79021-Сл-5704-0820 від 10.08.2020 року АТ «Львівгаз» просило ПАТ “Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів” забезпечити доступ для комплексного приладного обстеження розподільного газопроводу, який знаходиться на території цегельного заводу за адресою:Львівська обл., м. Дрогобич, вул.Трускавецька, 73, а також газопроводу-вводу до ГРП об'єкта на 13.08.2020 року. Крім того, АТ «Львівгаз» просило забезпечити 12.08.2020 року доступ на територію Підприємства для проведення підготовчих робіт, а саме розкопування шурфів вздовж осі розподільного газопроводу, зазначивши графік виконання вказаних робіт та повідомивши прізвища працівників, які будуть виконувати дані роботи (а.с.52, т.1).
В листі-відповіді за № 62 від 11.08.2020 року позивач повідомив відповідачу про те, що з 01.08.2020 року Підприємство призупинило виробничий процес у зв'язку із відсутністю реалізації готової продукції, з метою недопущення зростання заборгованостей за спожиті енергоносії, заробітної плати, бюджетних платежів і т.д. Весь керівний склад, ІТП та робітники відправлені у вимушені відпустки. Будь-які земельні роботи на території Підприємства можливі лише в присутності відповідальних осіб Заводу для запобігання пошкодження існуючих комунікаційних мереж. Виходячи з наведенного, позивач просив відповідача перенести роботи на період з 15.09.2020 року, так як в цей період будуть проводитись пусконалагоджувальні роботи з метою подальшого запуску виробництва (а.с.10, т.1).
Як видно зі змісту наявної у справі паперової копії заявки відповідача від 11.08.2020 року №414 на об'єкті позивача за адресою: м.Дрогобич, вул.Трускавецька, 73 встановлено пломби №R27030295, С52847157 (грн. розмежування), характер заявки - зупинка виробництва (а.с.11, т.1).
04.09.2020 року представники відповідача за участю представника позивача склали Акт контрольного огляду вузла обліку на об'єкті ПрАТ “Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів” за адресою: м.Дрогобич, вул.Трускавецька, 73 (а.с. 42, т.1), в якому встановлено:
- комерційний вузол обліку газу складається з наступних ЗВТ: лічильник газу, заводський №13307, межа вимірювання 32-650; коректор, заводський №29672; вбудований перетворювач тиску, межа вимірювання 0-0,7мПа; вбудований перетворювач температури, межа вимірювання -29 +60оС.; модем iMod02638.
- на Підприємстві встановлено наступне газоспоживаюче обладнання: тунельна піч ГСН-120 з 18 пальниками; ГС-3; котел Vitogas 100F; КПВ-2; КПВ-3 (2шт.); КПВ-4 (4 шт.); КПВ-5 (4 шт.).
Проект на вузол обліку: 04/2012-209 ВОГ, ТУ567-2012 від 20.02.2012 року.
Акт контрольного огляду вузла обліку б/н від 04.09.2020 року містить припис: Підбір типу розміру лічильника, що розрахований в проектно-технічній документації і змонтований на ВОГ не відповідає газоспоживаючому обладнанню. Тому для відновлення газопостачання провести реконструкцію комерційного ВОГ згідно Кодексу ГРС, який буде відповідати фактичному ГСО».
Вказаний Акт підписаний п'ятьма представниками відповідача та керівником позивача.
В листі від 08.09.2020 року №66 позивач просив відповідача видати технічні умови на реконструкцію комерційного вузла обліку газу у відповідності до вимог Акту контрольного огляду від 04.09.2020 року (а.с.12, т.1).
Також позивач звертався до відповідача із заявою №67 від 08.09.2020 року про здійснення робіт з реконструкції діючого комерційного ВОГ за адресою: м.Дрогобич, вул.Трускавецька, 73 (а.с.13, т.1).
В листі за №68 від 14.09.2020 року, який відповідач отримав 16.09.2020 року, позивач просив вжити невідкладних заходів для негайного відновлення газопостачання виробничого об'єкту за адресою: м.Дрогобич, вул.Трускавецька, 73; провести необхідні перевірки з метою встановлення причин порушень прав Товариства та притягнення до відповідальності винних посадових осіб, бездіяльність яких призвела до повного зупинення діяльності Підприємства, матеріальних збитків, що може спричинити втрату робочих місць працівниками, а також ненадходження податків і зборів до місцевого та державного бюджетів (а.с.15-19).
В заяві-зверненні № 70 від 06.10.2020 року позивач вимагав від відповідача відновити постачання природного газу на об'єкт за адресою: м.Дрогобич, вул.Трускавецька, 73 (а.с.38, т.1).
Відповідно до наказу голови правління АТ «Львівгаз» від 08.12.2020 року № На-131-1220 проведено службове розслідування з метою встановлення зловживання службовим становищем працівниками АТ «Львівгаз» під час здійснення розрахунків по вибоиру обладнання витратомірного комплексу для комерційного вузла обліку газу ВАТ “Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів”, за результатами якого складено висновок службового розслідування від 28.12.2020 року, затверджений в.о. голови правління АТ «Львівгаз» О.В. Ганжа (а.с.144, 157-163, т.1).
Проведеною перевіркою комісія АТ «Львівгаз», зокрема, встановила, що використання споживачем газових конвекторів АКОГ та газового котлу Vitogas 100F» 60 кВт - як самостійно, так і разом з газовими конвекторами використання яких не буде перевищувати витрати газу у 5 м3/год, призводить до безоблікового споживання природнього газу ПрАТ «Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів», оскільки показники параметрів номінальної витрати газу даним обладнанням у певних випадках (при їх використанні без тунельної печі) не охоплюється параметрами роботи комерційного вузла обліку газу, зокрема існуючим на ньому лічильником газу G400 ЛГ-К-150-2/20-0.63. Тобто сумарна номінальна потужність споживання газу конвекторами, яка згідно паспортних даних на них становить 5,56 м3/год, та/або певною кількістю конвекторів разом з газовим котлом, номінальна потужність споживання газу якого становить 7,01 м3/год, менша за поріг чутливості підібраного типорозміру лічильника, яка відповідно до настанови з його експлуатації складає 13 м3/год. Дана ситуація є порушенням вимог та правил Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року в частині належної організації достовірного обліку спожитого газу комерційним споживачем та відноситься до такого виду порушення як робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, в наслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природнього газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, що передбачене пп.1 п.3 глави 2 розділу XI Кодексу. Акт про порушення по даному факту не складався в зв'язку з припиненим газопостачанням на момент проведення робіт з приладового обстеження розподільного газопроводу, що унеможливлювало фіксацію такого факту. Однак, в роздруківці з коректора (обчислювача) об'єму природного газу ОЕ-VPT заводський №29672, дата виготовлення 26.12.2011р., дата повірки 16.10.2019р. «Звіт про газоспоживання (події)», наявні неодноразові фіксації події «витрата за РУ менша мінімальної», що в свою чергу свідчило про неправильність здійсненого розрахунку з підбору лічильника газу. За результатами проведених обстежень був складений АКТ контрольного огляду вузла обліку газу від 04.09.2020 року, де в приписі, з урахуванням можливості безоблікового споживання газу ПрАТ «Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів», що в свою чергу завдає збитків та суперечить комерційним інтересам АТ «Львівгаз» було зазначено: «підбір типу розміру лічильника, що розрахований в проектно - технічній документації і змонтований на ВОГ не відповідає газоспоживаючому обладнанню, тому для відновлення газопостачання необхідно провести реконструкцію комерційного ВОГ», тобто привести його у відповідність до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Підставою звернення позивача до місцевого господарського суду з даним позовом слугувало те, що відповідач не відновив газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкті ПрАТ «Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів», розташованому за адресою: Львівська область, м. Дрогобич, вул. Трускавецька, буд.73.
Норми права та мотиви, якими керується суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови та висновки суду за результатами розгляду апеляційної скарги
Згідно з частиною 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України «Про ринок природного газу» Постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Частиною 1 статті 714 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
У відповідності із статтею 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Згідно ст. 193 ГК України та ст. 526 ЦК України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Між сторонами у справі виникли цивільні правовідносини на підставі договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) № 0942008331СР016 від 01.01.2016 року.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року Договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
Згідно з п.2 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРС на підставі укладеного договору розподілу природного газу Оператор ГРМ надає послугу споживачу із забезпечення цілодобового доступу до ГРМ для можливості споживання ним відповідних об'ємів природного газу, виділених постачальником природного газу.
В пункті 1 глави 5 розділу VІ Кодексу ГРС передбачено, що споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови: включення споживача до Реєстру споживачів будь-якого постачальника на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Згідно з п.1 глави 5 розділу VІ Кодексу ГРС оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках: 1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу; 2) отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках: відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді; відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача; 3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання; 4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»; 5) розірвання договору розподілу природного газу; 6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; 7) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт; 9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ; 10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим); 11) відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об'єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання; 12) в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до п.4 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС Пломбування та розпломбування газового обладнання на об'єктах споживачів, що пов'язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу X цього Кодексу. При припиненні (відновленні) розподілу природного газу на об'єкт споживача складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача. При складанні акта про припинення розподілу природного газу Оператор ГРМ зазначає в ньому про наслідки несанкціонованого відновлення газоспоживання, передбачені цим Кодексом, а також обов'язково фіксує фактичні показання лічильника газу на дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), за винятком випадків відмови в доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
В силу положень п.6 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС Відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п'яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).
В пунктах 1, 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом. Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
Згідно з п.6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу). Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
Відповідно до п.7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби, повноваження тощо) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується актом про усунення порушення.
Згідно п.1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС У разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
У відповідності до пункту 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення. Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ) (п.7 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС).
В пункті 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Згідно з п.11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Акти про порушення реєструються в журналі реєстрації актів про порушення Оператора ГРМ. Журнал повинен бути пронумерований, прошитий, скріплений печаткою (за наявності) Оператора ГРМ. Строк зберігання журналу становить три роки від дати останнього в ньому запису. Акт про порушення, акт-розрахунок та рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, а також документи, які підтверджують факт їх отримання споживачем (несанкціонованим споживачем), та інші документи, пов'язані з актом про порушення, зберігаються Оператором ГРМ не менше трьох років від дати оформлення акта про порушення (п.13 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС).
З врахуванням вищеописаних положень Кодексу ГРС та обставин даної справи, колегія суддів вважає вірним висновок місцевого господарського суду про те, що в матеріалах справи відсутні докази про порушення позивачем вимог Кодексу ГРС та укладеного із відповідачем договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) № 0942008331СР016 від 01.01.2016 року, оскільки представниками відповідача не було складено на об'єкті позивача акта про порушення відповідно до п.7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС.
Нормами Кодексу ГРС не передбачено можливості реагування Оператора ГРС шляхом видання приписів, які оформлюються Актами контрольного огляду вузла обліку газу, а тому зазначений в Акті від 04.09.2020 року припис за своєю правовою природою не підтверджує виявлення порушення позивачем як споживачем вимог Кодексу ГРС.
При цьому, відповідач не довів, що Акт контрольного огляду вузла обліку газу від 04.09.2020 року складено за формою, передбаченою для актів про порушення, як і те, що даний акт розглянуто комісією відповідача у встановленому Кодексом ГРС порядку та строки, визнано правомірним, прийнято відповідне рішення про його задоволення повністю чи частково та здійснено нарахування обсягів необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно складеного комісією акту-розрахунку.
З наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції підставно визнав неправомірною відмову відповідача у відновленні газопостачання позивачу в порядку, передбаченому п.6 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС, а також п.9.2 договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 01.01.2016р. №0942008331СЗ016.
Твердження скаржника про те, що факт порушення позивачем вимог Кодексу ГРС підтверджується Висновком службового розслідування від 28.12.2020 року, є помилковим, оскільки зазначений Висновок - це внутрішній службовий документ ПрАТ «Львівгаз», який стосується дій працівників відповідача у здійсненні підбору лічильника при встановленні газоспоживаючого обладнання на об'єкті позивача, тому не є належним доказом вини споживача у вчиненні порушення, описаного в Акті контрольного огляду вузла обліку газу від 04.09.2020 року.
Відповідно до ч.1, 2 статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).
Таким чином, у господарському процесі обов'язок сторін довести ті обставини, на які вони посилаються, як на підставу своїх вимог чи заперечень, коригується (співвідноситься) з правом суду прийняти чи не прийняти докази в контексті їхнього значення для справи, що і є предметом оцінки господарського суду.
Відповідно до ч.1-5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, у рішеннях судів та органів, що вирішують спори, має бути належним чином викладено підстави, на яких вони ґрунтуються. Обсяг цього обов'язку щодо обґрунтовування рішення може бути різним залежно від характеру самого рішення і має визначатись з урахуванням обставин відповідної справи. Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент.
Підсумовуючи вищевказане, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції вірно встановив обставини, що мають значення для справи, надав належну оцінку дослідженим доказам, прийняв законне обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального і процесуального права, тому його необхідно залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Судові витрати
З огляду на те, що суд залишає апеляційну скаргу без задоволення, судові витрати, пов'язані з розглядом справи у суді апеляційної інстанції, покладаються на скаржника відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України
Керуючись, ст. ст. 86, 269, 270, 275, 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд -
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Львівгаз” б/н від 19.03.2021 року (вх. № 01-05/998/21 від 22.03.2021 року) залишити без задоволення, рішення господарського суду Львівської області від 19.02.2021 року у справі №914/2692/20 - без змін.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покласти на скаржника.
Справу повернути в господарський суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Строки та порядок оскарження постанов (ухвал) апеляційного господарського суду визначені в § 1 глави 2 Розділу IV ГПК України.
Веб-адреса судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http//reyestr.court.gov.ua.
Головуючий суддя О.В. Зварич
Суддя В.М. Гриців
Суддя О.І. Матущак