Постанова від 15.06.2021 по справі 380/10639/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/10639/20 пров. № А/857/6815/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого судді Ніколіна В.В.

суддів Затолочного В.С., Пліша М.А.

за участі секретаря судового засідання Хомича О.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року (суддя - Сподарик Н.І., м. Львів, повне судове рішення складено 19 лютого 2021 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у листопаді 2020 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просила: визнати протиправною відмову відповідача від 04 травня 2020 року щодо обчислення пенсії по віку, яка призначена відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, згідно з довідкою № 20 від 02 квітня 2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років працюючого судді станом на 01 червня 2020 року в розмірі 129091,20 грн.), що видана Восьмим апеляційним адміністративним судом; зобов'язати відповідача обчислити їй пенсію по віку, яка призначена відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, згідно з довідкою № 20 від 02 квітня 2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років працюючого судді станом на 01 червня 2020 року в розмірі 129091,20 грн.), яка видана Восьмим апеляційним адміністративним судом; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області всупереч положенням ст.37 Закону України «Про державну службу» та пунктів 4, 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» відмовило ОСОБА_1 в обчисленні пенсії по віку згідно з довідкою Восьмого апеляційного адміністративного суду №20 від 02.04.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років працюючого судді станом на 01 червня 2020 в розмірі 129091,20 грн.). Позивач, вважаючи вказану відмову протиправною та такою, що порушує її право на отримання пенсії у встановленому Законом розмірі, просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року у справі №380/10639/20 позов задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 04 травня 2020 року № 2525-2845/Л-03/8-1300/20 про обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком, яка призначена відповідно до вимог ст.37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 №3723-ХІІ, згідно з довідкою № 20 від 02 квітня 2020 року Восьмого апеляційного адміністративного суду про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, яка призначена відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 №3723-ХІІ, згідно з довідкою Восьмого апеляційного адміністративного суду № 20 від 02 квітня 2020 року.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову. В обґрунтування апеляційних вимог зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області правомірно обчислило пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2020 №17, оскільки останнє місце праці, з якого позивач 16.03.2017 була звільнена з посади судді, був саме Львівський апеляційний адміністративний суд. Таким чином, відсутні підстави для обчислення позивачу пенсії на підставі довідки Восьмого апеляційного адміністративного суду №20 від 02.04.2020. При цьому, суд першої інстанції не врахував, що Львівський апеляційний адміністративний суд відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не є ліквідований, а перебуває у стані припинення.

Позивач подала відзив на апеляційну скаргу, в якому покликається на правильність висновків суду першої інстанції щодо задоволення позову, тому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 01.02.2017 отримує пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також позивач є інвалідом ІІ групи.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 у справі №1.380.2019.004448 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця, викладену в листі від 20.06.2019 №2745/02.12-11; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу”, починаючи з 06.06.2019; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду від 27.11.2019 у справі №1.380.2019.004448 звіт про виконання цього рішення.

На виконання рішення суду відповідач обчислив пенсію за віком державного службовця відповідно до вимог ст.37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року №3723-ХІІ із заробітку 24640 грн. згідно з довідкою про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці станом на 15.04.2019, яка знаходилась в матеріалах пенсійної справи до переведення ОСОБА_1 на пенсію по віку як державного службовця.

Позивач подала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку Восьмого апеляційного адміністративного суду № 20 від 02 квітня 2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років працюючого судді станом на 01 червня 2020 року). Розмір заробітної плати працюючого судді Восьмого апеляційного адміністративного суду станом на 01.06.2019 згідно з вказаною довідкою становив 129091,20 грн. Така довідка була видана на виконання рішення суду та скерована відповідачу, однак Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не врахувало цю довідку при здійсненні перерахунку та обчисленні пенсії позивача.

Разом з тим, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 04.05.2020 № 1300-0311-7/28351 повідомило ОСОБА_1 , що розмір її пенсії державного службовця з 06.06.2019 складає 14970 грн., з 01.07.2019 - 15640 грн., з 01.12.2019 і по даний час - 16380 грн. Щодо довідки, яка була видана на виконання рішення суду у справі про переведення позивача із пенсії за віком на пенсію державного службовця, то відповідач зазначив у рішенні, що перерахунок здійснено на підставі викладених вище розмірів, а також роз'яснено право на оскарження дій та рішень органу Пенсійного фонду до суду. Причин відмови у врахуванні довідки Восьмого апеляційного адміністративного суду № 20 від 02 квітня 2020 року при обчисленні пенсії відповідачем не зазначено.

Не погодившись із відмовою відповідача щодо обчислення пенсії згідно з довідкою Восьмого апеляційного адміністративного суду №20 від 02.04.2020, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що відмова відповідача щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком згідно з довідкою Восьмого апеляційного адміністративного суду № 20 від 02 квітня 2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця є протиправною, тому відповідач зобов'язаний здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії на підставі вказаної довідки.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх правильними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

01.05.2016 набув чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII), згідно з ч.2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Після 01.05.2016 згідно зі ст.90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, законодавством передбачено певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ. Так, відповідно до п.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Статтею 25 Закону №3723-XII передбачено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283, цим Порядком визначено посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби. До стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посаді судді.

Згідно зі ст.37 Закону №3723-ХІІ порядок визначення розміру заробітку для обчислення пенсії делеговано Кабінету Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб” затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 622 пенсія обчислюється державному службовцю із заробітної плати на час звернення за такою пенсією, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У пункті 6 Порядку № 622 зазначено, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі, відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

У справі встановлено, що останнім місцем роботи ОСОБА_1 перед виходом на пенсію був Львівський апеляційний адміністративний суд.

Також встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 у справі №1.380.2019.004448 була переведена на пенсію по віку відповідно до Закону України “Про державну службу” з 06.06.2019.

Разом з тим, Указом Президента України №455/2017 «Про ліквідацію апеляційних адміністративних судів та утворення апеляційних адміністративних судів в апеляційних округах» з 29 грудня 2017 року Львівський апеляційний адміністративний суд ліквідовано та створено Восьмий апеляційний адміністративний суд. Апеляційною інстанцією з цього часу в сфері адміністративного судочинства є Восьмий апеляційний адміністративний суд, а особові справи суддів Львівського апеляційного адміністративного суду були передані до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Тобто, на момент переведення ОСОБА_1 на пенсію по віку відповідно до Закону України “Про державну службу” (06.06.2019) Львівський апеляційний адміністративний суд Указом Президента України №455/2017 був ліквідований, а натомість створено Восьмий апеляційний адміністративний суд.

Таким чином, довідка Восьмого апеляційного адміністративного суду № 20 від 02.04.2020, яка була надана позивачем до органу Пенсійного фонду для обчислення їй пенсії із заробітної плати працюючого судді на момент переведення її на пенсію (06.06.2019), має бути врахована відповідачем при обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 .

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відмова відповідача щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком згідно з довідкою Восьмого апеляційного адміністративного суду № 20 від 02 квітня 2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця є протиправною, тому відповідач зобов'язаний здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії на підставі вказаної довідки.

Доводи апелянта про те, що Львівський апеляційний адміністративний суд не є ліквідованим, а тому для обчислення пенсії позивача необхідно враховувати довідку саме цього суду, не мають належного законодавчого обгрунтування, суперечать фактичним обставинам справи, а тому колегія суддів такі доводи до уваги взяти не може.

Таким чином, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення про задоволення адміністративного позову.

В підсумку, апеляційний суд переглянув оскаржуване рішення суду і не виявив порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до ухвалення незаконного судового рішення, щоб його скасувати й ухвалити нове.

Міркування і твердження відповідача не спростовують правильності правових висновків цього рішення, у зв'язку з чим його апеляційна скарга на рішення суду не підлягає задоволенню.

Згідно із статтею 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам статті 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги колегією суддів не встановлено.

Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.

Керуючись ч.3 ст. 243, ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року у справі №380/10639/20 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя В. В. Ніколін

судді В. С. Затолочний

М. А. Пліш

Повне судове рішення складено 17 червня 2021 року

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду