Рішення від 09.06.2021 по справі 380/7403/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2021 року справа № 380/7403/20

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Кедик М.В.,

секретар судового засідання Липитчук Я.І.,

за участю:

представник позивача Іваненко О.В.,

відповідач не прибув,

представник третьої особи Бірюков Ю.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), у якій просить суд зобов'язати ОСОБА_1 демонтувати самочинно встановлений металевий гараж розміром 3,10х5,75 (на схемі під № 1) на землях комунальної власності міста біля житлового будинку АДРЕСА_1 .

Ухвалою від 06.10.2020 суддя відкрила провадження у справі та призначила справу до розгляду в загальному позовному провадженні.

Ухвалою, постановленою в підготовчому засіданні 16.12.2020 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівську міську раду.

Ухвалою, постановленою в судовому засіданні 09.06.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 , мешканцем квартири АДРЕСА_2 самочинно встановлено металевий гараж розміром розміром 3,10x5,75м на землях комунальної власності, що підтверджується актом ЛКП «Левандівка» від 20.07.2020. Оскільки гараж встановлений самочинно без дозвільних документів та без відведення земельної ділянки для цієї мети, власником якої є Львівська міська рада, Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради розпорядженням від 11.08.2020 № 425 рекомендувала відповідачу в термін до 31.08.2020 демонтувати самочинно встановлений гараж розміром 3,10х5,75 (на схемі під № 1) на землях комунальної власності міста біля житлового будинку АДРЕСА_1 . Проте позивач вимоги цього розпорядження не виконав.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в позові, просила суд позов задовольнити.

Відповідач подав відзив на позовну заяву від 13.05.2021 (вх. № 33630) у якому зазначає, що Залізничною районною адміністрацією Львівської міської ради не надано належних та достовірних доказів щодо порушення будівельних норм, що в свою чергу ставить під сумнів правомірність заявлених позовних вимог щодо демонтажу металевого гаражу. Просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідач в судове засідання не з'явився, подав заяву від 12.03.2021 (вх. № 15953), у якому просить розглядати справу без його участі.

У судовому засіданні представник третьої особи позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позові, просив суд позов задовольнити.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Залізнична районна адміністрація є органом місцевого самоврядування, ідентифікаційний код 04056084, зареєстрована як юридична особа 16.09.1994.

ОСОБА_1 мешканець квартири АДРЕСА_2 самочинно встановив металевий гараж розміром розміром 3,10x5,75м на землях комунальної власності, що підтверджується актом ЛКП «Левандівка» від 20.07.2020.

ЛКП «Левандівка» складено протокол від 20.07.2020 про адміністративне правопорушення, за яким 20.07.2020 о 10:50 год. виявлено порушення про те, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 , і працює на посаді: не встановлено, здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення тим, що без дозвільних документів самочинно встановив на землях комунальної власності за адресою АДРЕСА_1 металевий гараж без фундаменту, зайнявши при цьому територію/частину території об'єкта благоустрою м. Львова, що є порушенням “Правил благоустрою м. Львова” п. 20.1.31.

Копію цього протоколу скеровано відповідачу засобами поштового зв'язку листом № 2/858.

Актом від 20.07.2020 комісії в складі головного інженера ЛКП “Левандівка”, майстрів з експлуатації житлового фонду, з виходом на місце проведено обстеження території між житловим будинком АДРЕСА_1 та АДРЕСА_4 . Під час обстеження виявлено вісім тимчасових металевих конструкцій без фундаменту, які використовувались, як гаражі для автомобілів та розміщені на землях комунальної власності. Металевий гараж під номером АДРЕСА_5 . На даний час власником металевого гаража є ОСОБА_1 , 1997 року народження, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 . Дозвільних документів на цей гараж не надано. На гр. ОСОБА_1 за самочинне зайняття об'єкта благоустрою м. Львова складено адміністративний протокол, який передано в юридичний відділ Залізничної РА для притягнення його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.

Постановою від 10.08.2020 № 151 адміністративної комісії при Залізничній РА від накладено на відповідача штраф у розмірі 340,00 грн.

Згідно з витягом з протоколу № 13 засідання міжвідомчої комісії від 11.08.2020 заслухано інформацію ЛКП “Левандівка про самочинне будівництво біля будинку АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 мешканцем квартири АДРЕСА_6 металевого гаража розміром 3,10х5,75м (на схемі №1) на землях комунальної власності та вирішено рекомендувати відповідачу демонтувати такий гараж.

Розпорядженням Залізничної РА від 11.08.2020 № 425 затверджено висновок міжвідомчої комісії від 11.08.2020 № 13; рекомендовано гр. ОСОБА_1 , демонтувати металевий гараж розміром 3,10х5,75м (на схемі №1), самочинно встановлений на землях комунальної власності міста біля житлового будинку АДРЕСА_1 ; при невиконанні даного розпорядження зобов'язати ЛКП “Левандівка” в термін до 02.09.2020 підготувати та передати в юридичний відділ Залізничної РА відповідні документи для заявлення позову в суд про примусове виконання п. 2 даного розпорядження.

Листом від 21.08.2020 № 2-1044 адміністрація ЛКП “Левандівка” скерувала відповідачу розпорядження від 11.08.2020 № 425 та рекомендувала в термін до 31.08.2020 демонтувати відповідний гараж.

Листом від 28.08.2020 за № 2/1077 повторно рекомендовано відповідачу добровільно до 31.08.2020 демонтувати металевий гараж. В іншому випадку розпорядження 11.08.2020 № 425 буде виконане в примусовому порядку.

Відповідно до акту від 01.09.2020 ЛКП “Левандівка” відповідач самочинно встановив металевий гараж розміром 3,10х5,75м (на схемі №1), на землях комунальної власності міста біля житлового будинку АДРЕСА_1 не демонтував в термін до 31.08.2020. Розпорядження 11.08.2020 № 425 не виконано

Невиконання відповідачем обов'язку щодо демонтажу самочинно встановленого металевого гаражу розміром 3,10х5,75м (на схемі №1), на землях комунальної власності міста біля житлового будинку АДРЕСА_1 , стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон № 2807-IV).

Статтею 5 вказаного Закону встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Пунктом 1 частини першої статті 9 Закону № 2807-IV передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері благоустрою населених пунктів віднесено забезпечення реалізації державної політики у цій сфері.

Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів, у розумінні частини першої статті 12 Закону № 2807-IV, є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

До об'єктів благоустрою населених пунктів статтею 13 Закону № 2807-IV віднесено прибудинкові території (пункт 2 частини першої цієї статті)

Режим використання об'єктів благоустрою визначено статтею 14 вказаного Закону, яка передбачає, що такі об'єкти використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Відповідно до частини другої статті 21 Закону № 2807-IV до об'єктів благоустрою належать малі архітектурні форм, які визначаються цією правовою нормою як елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про основи містобудівної діяльності», тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Відповідно до приписів частин першої, другої статті 34 Закону № 2807-IV правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Правила включають, зокрема: порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

Згідно з положеннями частини першої статті 39 Закону № 2807-IV державний контроль за дотриманням законодавства у сфері благоустрою території населених пунктів здійснюється місцевими державними адміністраціями.

Ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 № 376 затверджено Правила благоустрою м. Львова (далі - Правила № 376).

Пунктом 12.2.6 Правил № 376 передбачено, що демонтаж, перевезення та зберігання самочинно збудованих малих архітектурних форм здійснюється особою, яка його здійснила самочинно за свій рахунок або районними адміністраціями м. Львова з подальшим відшкодуванням витрат власниками і підлягає знесенню в установленому порядку.

Відповідно з пунктом 19.3.5 районні адміністрації забезпечують демонтаж самовільно встановлених МАФ, парканів, тимчасових споруд, обмежувальних паркувальних пристроїв, які перешкоджають під'їзду автомобілів швидкої медичної допомоги, пожежної, рятувальної, аварійно-відновлювальної техніки до житлових будинків та інших визначених споруд у м. Львові

Згідно із пунктом 2.2 розділу VІ ухвали міської ради від 08.07.2010 № 3704 «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради» (далі - ухвала № 3704) до повноважень районних адміністрацій, зокрема, належить: здійснення контролю за станом благоустрою житлового фонду, а також прилеглих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Відповідно до підпунктів 4.46, 4.49, 4.66 «Положення про Залізничну районну адміністрацію Львівської міської ради», затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 01.11.2016 № 977 (далі - Положення № 977), до повноважень Залізничної районної адміністрації, окрім іншого, належить:

створення районної міжвідомчої комісії та організація її роботи;

надання дозволів на влаштування елементів благоустрою і озеленення у встановленому виконавчим комітетом порядку;

звернення до судових органів з позовними заявами, скаргами щодо справ про виселення громадян з жилих приміщень, у яких вони незаконно проживають; визнання осіб такими, які втратили право на користування жилими приміщеннями; щодо фактів самочинного будівництва; з інших справ, які виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень.

Процедуру вирішення питань, пов'язаних з самочинним будівництвом на території м. Львова, з метою визначення можливості збереження самочинно збудованих (реконструйованих) об'єктів містобудування та архітектури, в редакції, чинній на час прийняття Розпорядження, врегульовано «Положенням про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові», затверджене рішенням Міської ради від 09.09.2011 №835 (далі - Положення № 835).

Водночас, у розумінні частини першої статті 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» об'єктами архітектурної діяльності (об'єктами архітектури) є будинки і споруди житлово-цивільного, комунального, промислового та іншого призначення, їх комплекси, об'єкти благоустрою, садово-паркової та ландшафтної архітектури, монументального і монументально-декоративного мистецтва, території (частини територій) адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів.

Малі архітектурні форми підпункт 1.5.8 пункту 1.5 Положення № 835 визначає як невеликі споруди декоративного, допоміжного чи іншого призначення, що використовуються для покращання естетичного вигляду громадських місць і міських об'єктів, організації простору та доповнюють композицію будинків, будівель, їх комплексів.

Ознаки і класифікація самочинного будівництва, розширення, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, переобладнання, порушення правил експлуатації житлового фонду, охорони і використання пам'яток культурної спадщини, влаштування малих архітектурних форм наведені у пункті 1.6 Положення №835, підпунктом 1.6.6 якого до таких ознак віднесено влаштування (встановлення, будівництво) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності без дозволу виконавчого органу міської ради і належно затвердженої проектної документації або з істотним відхиленням від проекту.

Пунктами 3,4.8 рішення міської ради № 835 встановлено, що підготовку проектів розпоряджень голів районних адміністрацій за фактами здійсненого (здійснюваного) фізичними та юридичними особами самочинного будівництва (реконструкції) об'єктів містобудування здійснюють міжвідомчі комісії при районних адміністраціях. Висновок міжвідомчої комісії при районній адміністрації з рекомендаціями затверджує своїм розпорядженням голова районної адміністрації.

Відповідно до пункту 5.1 та його підпунктів 5.1.3, 5.1.3.3, пункту 5.3 Положення № 835 міжвідомчі комісії при районних адміністраціях можуть приймати у кожному конкретному випадку самочинного будівництва одне з таких рішень: про знесення у терміни, визначені розпорядчими документами, самочинного будівництва особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, за її кошти у разі порушення прав інших осіб. У разі ухилення або відмови особи від знесення самочинного будівництва у терміни, визначені розпорядчими документами, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за кошти особи, яка здійснила будівництво.

Суд встановив, що біля житлового будинку АДРЕСА_4 , самочинно встановлено металевий гараж, який використовується відповідачем в своїх потребах без відведення земельної ділянки для таких цілей, без дозволу органу місцевого самоврядування на влаштування такого елемента благоустрою.

Доказів зворотного до матеріалів справи не надано, позаяк долученими позивачем схемами та фотокопіями підтверджується наявність самовільно встановленого монтажу.

Також, допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 (батько позивача) вказав, що саме він придбав металевий гараж біля житлового будинку АДРЕСА_1 , та такий належить йому.

Однак, доказів на підтвердження до вказаного матеріалів справи не надано.

Згідно з статтею 9 Закону України “Про архітектурну діяльність” будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеної Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності”.

Відповідно до п.3.7.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76,зареєстрованим в Мін'юсті України 25.08.2005 року за № 927/11207, забороняється довільно зменшувати нормовану ширину доріг та проїздів. До всіх будівель і споруд має бути забезпечений вільний доступ. Протипожежні розриви між будинками, спорудами, відкритими майданчиками для зберігання матеріалів, устаткування тощо повинні відповідати вимогам будівельних норм. їх не дозволяється захаращувати стоянками транспорту, будівництвом та встановленням тимчасових будинків і споруд, у тому числі індивідуальних гаражів тощо.

Спірний гараж встановлений на землях комунальної власності міста біля будинку АДРЕСА_1 із порушенням наведених Правил благоустрою м. Львова п. 20.1.31.

Вказане зумовило складення висновку Міжвідомчою комісією стосовно демонтажу відповідачем металевого гаражу, що розташований біля житлового будинку АДРЕСА_4 , та прийняття Залізничною РА відповідного розпорядження від 11.08.2020 № 425 “Про демонтаж металевого гаража, самочинно встановленого гр. ОСОБА_1 ”

При цьому, судом встановлено, що відповідач не подав до суду доказів оскарження чи скасування розпорядження від 11.08.2020 № 425 “Про демонтаж металевого гаража, самочинно встановленого гр. ОСОБА_1 ”

Також, відсутні докази оскарження чи скасування постанови адміністративної комісії при Залізничній РА від 10.08.2020 № 151. Тобто позивач у жодний спосіб не заперечує та не спростовує факт самочинного будівництва металевого гаражу розміром 3,10х5,75м (на схемі №1), самочинно встановлений на землях комунальної власності міста біля житлового будинку АДРЕСА_4 .

Оскільки вимоги, що наведені у розпорядженні від 11.08.2020 № 425 не були виконані, позивач як суб'єкт, що здійснює контроль за дотриманням правил благоустрою, зокрема, розміщення на прибудинкових територіях таких елементів благоустрою, як малі архітектурні форми без дозволу на їх розміщення, внаслідок існування порушення правил благоустрою звернувся до суду із цим позовом.

Отже, враховуючи вказане вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання ОСОБА_1 демонтувати самочинно встановлений металевий гараж розміром 3,10 х5,75 (на схемі під № 1) на землях комунальної власності міста біля житлового будинку АДРЕСА_1 .

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд, яка викладена в постанові від 26.09.2019 справа № 1527/632/12, касаційне провадження № К/9901/13486/18.

Відповідно до ч.ч .1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, під час розгляду даної справи судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради (вул. Виговського, 34, м. Львів, 79022, ЄДРПОУ 04056084) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_7 , РНОКПП НОМЕР_1 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Зобов'язати ОСОБА_1 демонтувати самочинно встановлений металевий гараж розміром 3,10 х5,75 (на схемі під № 1) на землях комунальної власності міста біля житлового будинку АДРЕСА_1 .

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст судового рішення складений 17.06.2021.

Суддя Кедик М.В.