Іменем України
17 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/944/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом адвоката Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до 9 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції,
01.03.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до 9 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - І відповідач), Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - ІІ відповідач) в якій, з урахуванням уточнених вимог, просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність 9 Державної пожежно-рятувальна частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо не донарахування та невиплати ОСОБА_1 винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по грудень 2016 року у розмірі 30099,37 грн;
- стягнути з 9 Державної пожежно-рятувальна частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по грудень 2016 року у розмірі 30099,37 грн, з відрахуванням установлених законом податків, зборів та інших обов'язкових платежів;
- визнати протиправною бездіяльність Аварійно- рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо не донарахування та невиплати ОСОБА_1 винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з грудня 2016 року по квітень 2018 року у розмірі 8424,66 грн;
- стягнути з Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з жовтня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 8424,66 грн, з відрахуванням установлених законом податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач проходив службу у ДСНС України, в тому числі у відповідача 1 та відповідача 2, та згідно наказу до Наказу № 169 від 24.05.2019, ГУ ДСНС України в Луганській області, «Про звільнення зі служби», позивача звільнено зі служби цивільного захисту (із зняттям з військового обліку) за пунктами 173, 176 підпунктом 3, Постанови КМУ № 593 від 11.07.2013.
В період проходження служби цивільного захисту в підрозділах ГУ ДСНС України у Луганській області, позивач, на підставі наказів залучався та брав безпосередню участь у Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з метою виконання службових задач у відповідні періоди 2015 - 2018 років.
Відповідно до наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) та наказів відповідачів, позивач залучався та брав безпосередню участь у АТО на території Луганської області для забезпечення її проведення з метою виконання службових (бойових) задач у відповідні періоди 2015-2018 роки, що підтверджується наказами № 220 від 08.08.2015 № 32 від 08.10.2015 № 6 від 27.01.2015 № 63 від 03.03.2016 №63 від 03.03.2016, № 120 від 29.04.2016, № 309дск від 04.11.2016, № 5 дек від 05.01.2017, № 132 дск від 11.05.2017, № 132 дск від 11.05.2017, № 179 дск від 26.06.2017, № 326-НО від 02.11.2017, № 333-НО від 15.11.2017, № 10-НО від 11.01.2018, № 20-НО від 22.01.2018, №48-НО від 16.02.2018, № 65-НО від 01.03.2018, № 94-НО від 30.03.2018, № 125-НО від 16.04.2018, № 118 дск від 28.04.2018 та довідками відповідача.
Відповідно до чинного законодавства, відповідач зобов'язаний був виплатити позивачу і винагороду за безпосередню участь в АТО за вищевказані періоди, але цього в повному розмірі зроблено не було, навіть, при звільненні.
У зв'язку із вищевказаним, представник позивача вважає, що відповідачі зобов'язані сплатити позивачу, заборгованість по винагороді за безпосередню участь в АТО: ДПРЧ-9 ГУ ДСНС України у Луганській області 30099,37 грн, АРЗ СП Головного управління ДСНС України у Луганській області 8424,66 грн.
9 Державна пожежно-рятувальна частина Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області та Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області ухвалу суду від 16.03.2021 про відкриття провадження в адміністративній справі отримали 23.03.2021 та 24.03.2021 відповідно, про що свідчить реєстр про вручення поштового відправлення (арк. спр. 54, 55). Правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів, якщо такі докази не надані позивачем, відповідачі не скористалися.
Згідно з частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Ухвалою суду від 03.03.2021 позов заяву залишено без руху (арк. спр. 41-42).
Ухвалою суду від 16.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу надати до суду відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також витребувано документи (арк. спр. 49-50).
Ухвалою суду від 14.05.2021 вирішено подальший розгляд адміністративної справи за позовом адвоката Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до 9 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 26.05.2021 клопотання про розгляд справи № 360/944/21 у загальному позовному провадженні задоволено; вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження; продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі на тридцять календарних днів (арк. спр. 132-133).
Ухвалою суду від 11.06.2021 у задоволені заяви про заміну відповідача відмовлено; закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 150-151).
Позивач та представники відповідачів у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, представники відповідачів просили розглядати справу без їх участі.
Згідно з частиною третьою статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (частина дев'ята статті 205 КАС України).
З огляду на положення статті 205 КАС України справу розглянуто за відсутності сторін у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є учасником бойових дій, що підтверджено копіями документів, а саме: паспортом громадянина України (арк. спр. 5), карткою платника податків (арк. спр. 7), посвідчення учасника бойових дій (арк. спр. 8).
Відповідно до наказу № 406 св від 16.12.2016 (по особовому складу цивільного захисту) «Про кадрові питання» позивача, згідно з пунктами 60, 61, 63 Положення позивача водія 64 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, звільнено із займаної посади та за його згодою призначено водієм-електриком рятувального відділення групи рятувальних робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (арк. спр. 83-84).
Наказом № 169 від 24 травня 2019 року “Про кадрові питання” позивача звільнено у відставку за пунктом 173, 176 підпунктом 3 (за станом здоров'я) з 24 травня 2019 року (арк. спр. 9, 86).
Відповідно до витягу з послужного списку (пункт 11) позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 22.07.2015 по 05.02.2016, з 16.02.2016 по 22.02.2016, з 17.03.2016 по 03.10.2016, з 17.10.2016 по 19.12.2016, з 19.12.2016 по 16.04.2017, з 03.06.2017 по 24.10.2017, з 07.11.2017 по 09.01.2018, з 13.01.2018 по 14.01.2018, з 20.01.2018 по 28.04.2018 (арк. спр. 31, 59-68).
Інформація про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 22.07.2015 по 04.02.2016 (включно), з 16.02.2016 по 16.03.2016 (включно), по 16.03.2016 (включено), по 02.10.2016 (включено), з 19.12.2016 по 15.04.2017 (включно), з 03.06.2017 по 23.10.2017 (включно), з 07.11.2017 по 08.01.2018 (включно), 13.01.2018, з 21.01.2018 по 12.02.2018 (описка в році в наказі 48-НО), з 23.02.2018 по 27.03.2018 (включно), з 07.04.2018 по 27.04.2018 (включно), що підтверджена витягами з наказів першого заступника керівника антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 03.03.2016 № 63, від 29.04.2016 № 120, від 04.11.2016 № 309дск, від 05.01.2017 № 5дск, від 11.05.2017 № 132дск, від 26.06.2017 № 179дск, від 28.04.2018 № 118дск, а також витягами з наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області “Про залучення та вилучення співробітників структурних та підпорядкованих підрозділів Головного управління до виконання завдань за призначенням у зоні АТО на території Луганської області” № 326-НО від 02.11.2017, №333-НО від 15.11.2017, № 10-НО від 11.01.2018, № 20-НО від 22.01.2018, № 48-НО від 16.02.2018, № 65-НО від 01.03.2018, №94-НО від 30.03.2018, № 125-НО від 16.04.2018 (арк. спр. 10-30, 69-82).
Згідно з довідкою без номера та без дати, виданою ІІ відповідачем позивачу за період з січня 2017 року по травень 2018 року, ОСОБА_1 сплачено винагороду за участь в АТО в сумі 7837,35 грн з яких: у 2017 році - 6003,89 грн (за 152 дні залучення в АТО), у 2018 році - 1833,46 грн (за 46 днів залучення в АТО) (арк. спр. 36), що підтверджена довідкою № 01/56 від 25.03.2021 (арк. спр. 57).
Відповідно до довідки № 01/62 від 30.03.2021, виданої ІІ відповідачем, позивач за період з 20.01.2017 по 28.04.2018 був залучений до участі в АТО з метою виконання службових завдань на протязі 197 днів (у грудні 2016 року 4 дні, у 2017 році 148 днів, у 2018 році 45 днів) (арк. спр. 58).
Згідно з наказом (по особовому складу цивільного захисту) № 32 від 08.10.2015 позивач в період з 11.10.2015 по 18.10.2015 був відряджений до ДПРЧ-30 (м. Попасна) (арк. спр. 11).
Відповідно до наказу (по особовому складу цивільного захисту) № 6 від 27.01.2016 «Про відпустки», позивачу надано відпустку терміном 46 днів з 22 лютого по 07 квітня 2016 року (арк. спр. 12).
Згідно з довідкою про щомісячне грошове забезпечення № 9/01-301 від 06.05.2020 розмір грошового забезпечення позивача за період з 01.07.2015 по 18.12.2016 (арк. спр. 32) склав:
з липня по грудень 2015 року: у липні - 2898,68 грн, у серпні - 3633,86 грн (у тому числі 800,00 грн - разова премія), у вересні - 3436,71 грн (у тому числі 500,00 грн - разова премія), у жовтні - 3093,63 грн, у листопаді - 3963,42 грн, у грудні - 4303,28 грн (у тому числі мінус 46,91 грн - матеріальна допомога на оздоровлення);
з січня по грудень 2016 року: у січні - 3569,58 грн, у лютому - 3573,45 грн, у березні - 7098,60 грн (у тому числі 3532,83 грн), у квітні - 3532,83 грн, у травні - 3567,04 грн, у червні - 3669,74 грн (у тому числі 90 грн разова премія), у липні - 4234,63 грн (у тому числі 646,05 грн винагорода АТО), у серпні - 4015,93 грн (у тому числі 440,00 грн винагорода АТО), у вересні - 3532,83 грн, у жовтні - 5868,89 грн (у тому числі винагорода АТО - 1252,71 грн), у листопаді - 3681,56 грн, у грудні - 2236,64 грн.
Згідно з довідками про щомісячне грошове забезпечення позивача, виданими ІІ відповідачем, розмір грошового забезпечення позивача за період з 19.12.2016 по 19.05.2019 склав (арк. спр. 33, 34, 35):
грудень 2016 року - посадовий оклад 253,71 грн та спец. звання - 25,16 грн;
з січня по грудень 2017 року: у січні - 7184,06 грн, у лютому - 5619,39 грн, у березні - 6221,88 грн (у тому числі 774,19 грн винагорода АТО), у квітні - 6640,28 грн (у тому числі 1180,65 грн винагорода АТО), у травні - 11093,29 грн (у тому числі 280,00 грн винагорода АТО, 5395,50 грн матеріальна допомога), у червні - 5895,50 грн (у тому числі 500 грн святкова премія), у липні - 5432,79 грн, у серпні - 7263,04 грн (у тому числі 560,00 грн винагорода АТО, 1000,00 грн святкова премія), у вересні - 6213,32 грн (у тому числі 541,94 грн винагорода АТО), у жовтні - 7227,10 грн (у тому числі винагорода АТО - 541,94 грн), у листопаді - 6690,38 грн, у грудні - 9558,20 грн (у тому числі 1544,52 грн винагорода АТО, 1540,00 грн святкова премія);
з січня по грудень 2018 року:
у січні - 7600,78 грн, у лютому - 8371,38 грн (у тому числі 967,75 грн винагорода АТО), у березні - 8312,44 грн (у тому числі 385,71 грн винагорода АТО), у квітні - 8060,35 грн (у тому числі 580,65 грн винагорода АТО), у травні - 7959,70 грн (у тому числі 480,00 грн винагорода АТО), у червні - 7959,10 грн, у липні - 7959,10 грн, у серпні - 16918,20 грн (у тому числі 7959,10 матеріальна допомога та 1000,00 грн святкова премія), у вересні - 8959,10 грн (у тому числі 1000 грн святкова премія), у жовтні - 7959,10 грн, у листопаді - 7959,10 грн та у грудні - 14577,29 грн (у тому числі 2115,46 грн матеріальна допомога та 4000,00 грн святкова премія);
з січня по травень 2019 року:
у січні - 9937,29 грн, у лютому - 19964,00 грн (у тому числі 9982,00 грн матеріальна допомога), у березні - 10129,00 грн, у квітні - 11107,00 грн, у травні - 11107,00 грн.
Згідно з довідкою № 9/01-578 від 02.06.2021 позивач з 05.02.2016 по 15.02.2016 перебував на лікарняному (тимчасова непрацездатність), з 22.02.2016 по 07.04.2016 перебував у щорічній основній відпустці та з 03.10.2016 по 16.10.2016 перебував у додатковій відпустці, як учасник бойових дій (арк. спр. 141).
Відповідно до довідкових даних щодо нарахування та виплати винагороди за участь в АТО ОСОБА_1 позивач залучався до участі в АТО за 2016 рік: з 21.01.2016 - 6 днів, у лютому - 10 днів, у березні 0 днів, у квітні - 11 днів, у травні - 15 днів, у червні - 16 днів, у липні - 14 днів, у серпні - 18 днів, у вересні - 16 днів, у жовтні - 7 днів, у листопаді - 16 днів та в грудні - 10 днів, всього 139 днів, та позивачу виплачено винагороду за участь АТО 5497,48 грн (арк. спр. 142, 143).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам, якими сторони обґрунтовують свої вимоги, суд виходить з такого.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24 “Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій” (далі - Постанова № 24), яка була чинною до 21.01.2016, в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.
Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.
Винагорода військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва).
На виконання Постанови № 24 наказом Міністерства оборони України від 02.02.2015 № 49 затверджено Порядок та умови виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Порядок № 49), який діяв до 18.03.2016.
Вказаний Порядок визначав механізм та умови виплат винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці) за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи в антитерористичній операції (далі - АТО), інших заходах в умовах особливого періоду.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку № 49 військовослужбовцям (крім резервістів) у період мобілізації (у тому числі часткової) або з моменту введення воєнного стану та до дати завершення демобілізації або закінчення (скасування) воєнного стану, у період проведення АТО за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою виплачується винагорода у розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення.
Розмір винагороди визначається, виходячи з розміру посадового окладу (у тому числі посадового окладу за посадою, до тимчасового виконання обов'язків (завдань) за якою допущено військовослужбовця), окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії, та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць. У разі участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 гривень (пункт 2 розділу ІІ Порядку № 49).
Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 49 винагорода виплачується за час, обрахований з дня фактичного початку участі військовослужбовців (крім резервістів) у заходах, зазначених у пункті 1 цього розділу, до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (штабу АТО).
Пунктом 5 розділу ІІ Порядку № 49 передбачено, що військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов:
залучені до проведення АТО;
перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу АТО (крім військовослужбовців військових прокуратур та розвідувальних органів України);
перебувають у районі проведення АТО.
З системного аналізу вищевказаних норм, з урахуванням змістового навантаження розділових знаків у пункті 2 Постанови № 24, пункті 1 додатку № 1 до Постанови № 24, пункті 1 розділу ІІ Порядку № 49 можна дійти висновку, що у період до 21.01.2016 за безпосередню участь в антитерористичних операціях військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу правоохоронних органів виплачувалася винагорода, яка обчислювалася у розмірі 100 % місячного грошового забезпечення з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір не повинен бути меншим ніж 3000 грн на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу правоохоронних органів брали безпосередню участь у антитерористичній операції менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 “Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських” (далі - Постанова № 18) в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.
Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.05.2016 № 385 (далі - Наказ № 385) затверджено Інструкцію про порядок та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 3 Наказу № 385 цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 “Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських”.
Згідно з пунктом 1 Розділу І Інструкції, вона визначає механізм та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) ДСНС, її територіальних органів, установ та організацій, що належать до сфери управління ДСНС, за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
Пунктами 1 та 2 Розділу ІІ Інструкції передбачено, що виплата винагороди особам рядового і начальницького складу здійснюється за безпосередню участь в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду у таких розмірах із розрахунку на місяць:
у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) - 4200 гривень;
в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200 гривень.
Згідно з пунктом 3 Розділу ІІ Інструкції особи рядового і начальницького складу вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов:
залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО;
перебування у безпосередньому підпорядкуванні керівництва оперативного штабу з управління АТО (далі - штаб АТО);
перебування у районі проведення АТО.
При цьому, відповідно до пункту 5 Розділу ІІ Інструкції підтвердженням безпосередньої участі для осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) у Донецькій та Луганській областях у заходах у районах (місцях) проведення АТО є:
витяг з наказу штабу АТО про включення (виключення) до (зі) складу сил та засобів АТО та безпосереднє залучення до виконання завдань (робіт) за призначенням у районах проведення АТО;
витяг з наказу органу управління (підрозділу) про залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО;
оперативні донесення (звіти) про виконані заходи в районі проведення АТО, а також інші заходи в умовах особливого періоду з визначенням території (місця) їх виконання;
витяги з книг служб органів управління (підрозділів) про виконані заходи (чергування) у районі проведення АТО;
витяги з графіків несення служби в районі проведення АТО;
інші офіційні документи або витяги з них, видані оперативним штабом АТО (штабами секторів або оперативно-тактичних угрупувань), що містять достатні докази безпосередньої участі в АТО на території відповідних областей.
Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу VI Порядку організації внутрішньої, гарнізонної та караульної служб в органах управління і підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.10.2014 № 1032 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.12.2014 за № 1563/26340, служба в чергових караулах підрозділів гарнізону ОРС ЦЗ здійснюється з урахуванням кількості відпрацьованого особовим складом часу згідно з чинним законодавством України. Організація служби в чергових караулах здійснюється в чотири чергові зміни. Тривалість чергової зміни - 24 години.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.04.2015 № 475 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, втратив чинність 14.09.2018) затверджено Інструкцію про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція про виплату грошового забезпечення).
Відповідно до пункту 3 Інструкції про виплату грошового забезпечення до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Розділом IV “Надбавки і доплати” Інструкції про виплату грошового забезпечення передбачено такі види надбавок і доплат: надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавка за знання та використання іноземної мови, доплата за науковий ступінь, доплата за вчене звання, надбавка за спортивні звання, надбавка за почесне звання, надбавка фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць, надбавка за кваліфікаційну категорію, надбавка за кваліфікацію, надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі, надбавка за операторське обслуговування і збереження засобів засекреченого автоматичного зв'язку, доплата за службу в нічний час, надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах, курсантська посадова надбавка, надбавка за службу у високогірних місцевостях, надбавка за службу в умовах режимних обмежень.
Норми аналогічні за змістом містить Інструкція про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623 (Розділи ІV-XV).
З системного аналізу наведених вище нормативних актів (постанов Кабінету Міністрів України № 24, № 18, наказу Міністерства внутрішніх справ України № 385), можна дійти висновку, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях обчислюється у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір до 20.01.2016 не повинен бути меншим ніж 3000,00 грн, а з 21.01.2016 (з дня набрання чинності наказом Міністерства внутрішніх справ України № 385) повинен становити у розмірі із розрахунку на місяць: у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) - 4200 гривень; в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200 гривень.
При цьому, особи вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов: залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО; перебування у безпосередньому підпорядкуванні керівництва оперативного штабу з управління АТО (далі - штаб АТО); перебування у районі проведення АТО, підтвердженням чого, зокрема, є: витяги з наказів штабу АТО про включення (виключення) до (зі) складу сил та засобів АТО та безпосереднє залучення до виконання завдань (робіт) за призначенням у районах проведення АТО; витяг з наказу органу управління (підрозділу) про залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО.
Аналізом відомостей вказаних відповідачем в наданих документах, судом встановлено, що дані залучення позивача до участі в АТО вказані в довідці 01/56 та 01/62 в них зазначено різну кількість днів участі позивача в АТО та різні періоди, проте наявні дані про залучення, наявність описок в даті залучення, а тому суд вважає за необхідне застосувати дані визначені відповідачем самостійно в послужному списку з співставленням відомостей визначених в наказах АТЦ та даних перебування позивача у відпустках і на лікарняному.
Судом встановлено, що позивача залучено до безпосередньої участі у Антитерористичній операції на території Луганської областей згідно з наказами Першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ з 22.07.2015 по 04.02.2016 (включно), з 16.02.2016 по 21.02.2016 (наказ № 6 від 27.01.2016 «Про відпустки», а наказом № 120 від 29.04.2016 фактично виключено 17.03.2016), по 02.10.2016 (включно за відсутністю даних щодо залучення), з 19.12.2016 по 15.04.2017 (включно), з 03.06.2017 по 23.10.2017 (включно), з 07.11.2017 по 08.01.2018 (включно), 13.01.2018, з 21.01.2018 по 12.02.2018 (описка в році в наказі 48-НО), з 23.02.2018 по 27.03.2018 (включно), з 07.04.2018 по 27.04.2018 (включно).
Суд наголошує, що І відповідач не надав документів, які підтверджують кількість днів залучення до участі в АТО за період з 22.07.2015 по 04.02.2016 (виключено 05.02.2016, наказ № 63 від 03.03.2016, а тому 05.02.2016 не вважається днем залучення), з 16.02.2016 по 20.02.2016 (наказу № 6 від 27.01.2016), та суму виплачену за період залучення.
Проте І відповідач надав довідку без номера та без дати, яка підтверджує кількість днів залучення позивача до участі в АТО та суму, виплачену за період безпосередньої участі в АТО з 21.02.2016 по 19.12.2016 (арк. спр. 142).
Крім того, в довідці без номера та без дати, виданої ІІ відповідачем, позивачу за період з січня 2017 року по травень 2018 року був залучений до участі в АТО на протязі 198 днів та сплачено винагороду за участь в АТО в сумі 7837,35 грн з яких: у 2017 році - 600,89 грн (за 152 дні залучення в АТО), у 2018 році - 1833,46 грн (за 46 днів залучення в АТО) (арк. спр. 36), що підтверджена довідкою № 01/56 від 25.03.2021 (арк. спр. 57), проте в довідці № 01/62 від 30.03.2021 видану ІІ відповідачем позивач за період з 20.01.2017 по 28.04.2018 був залучений до участі в АТО з метою виконання службових завдань на протязі 197 днів (у грудні 2016 року 4 дні, у 2017 році 148 днів, у 2018 році 45 днів) (арк. спр. 58).
При цьому суд зазначає, що ІІ відповідачем самостійно визначено кількість днів участі позивача в АТО, підтверджуються факт його безпосередньої участі в АТО, надано внутрішні накази про залучення позивача до такої участі, а тому суд дійшов висновку, що позивач приймав участь в АТО у період з 25.12.2016 по 28.04.2018, всього 198 днів.
У вказаний час позивач перебував у районі проведення АТО, оскільки м. Лисичанськ Луганської області (місцезнаходження 9 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області) та м. Рубіжне Луганської області (місцезнаходження Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області) були та є зоною проведення АТО згідно з розпорядженням Кабінет Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України”.
Таким чином суд дійшов висновку, що позивачу у період безпосередньої участі в АТО відповідно до Постанови № 24, Порядку № 49, Постанови № 18 та Наказу № 385 мала бути нарахована та виплачена винагорода за весь час безпосередньої участі в антитерористичній операції згідно з наказами Першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника АТО на території Луганської області) та наказами керівника ГУ ДСНС у Луганській області.
Оскільки матеріали справи не містять доказів безпосередньої участі позивача в АТО у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення), а лише в інших районах (місцях) проведення АТО, тому з 20.01.2016 обчислення винагороди позивачу за участь в АТО повинно здійснюватися з розрахунку 1200,00 грн на місяць.
З урахуванням зазначеного, враховуючи положення Постанови № 18, Наказу № 385, Інструкції, суд приходить до висновку, що обчислення винагороди повинно здійснюватися з дня фактичного початку участі в операціях і заходах до дня завершення такої участі, тобто винагорода виплачується військовослужбовцям за відповідні місяці із дня фактичної участі в операціях до дня завершення такої участі.
Обраховуючи розмір винагороди позивача за безпосередню участь в АТО, суд враховує, що згідно з Інструкцією про виплату грошового забезпечення, індексація та нічні є складовою грошового забезпечення та носить постійний характер, відповідно, має враховуватися під час обчислення суми винагороди, а разові премії до свят та матеріальна допомога носять разовий характер, відповідно, не враховуються при обчисленні суми винагороди за безпосередню участь в АТО.
Таким чином, з урахуванням викладеного, враховуючи накази про залучення позивача до участі в АТО, періоди залучення та розмір винагороди за безпосередню участь в АТО відповідно до відомостей наданих документів з липня 2015 року по грудень 2016 року у 9 державній пожежно-рятувальній частині Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області мав складати (без врахування одноразових виплат):
за 2015 рік: за липень - 967,74 грн (3000,00 грн/31 день х 10 днів участі в АТО);
за серпень - 3000,00 грн (3000,00 грн/31 день х 31 днів участі в АТО);
за вересень - 3000,00 грн (3000,00 грн/30 день х 30 днів участі в АТО);
за жовтень - 3093,63 грн (3093,63 грн/31 день х 31 днів участі в АТО);
за листопад - 3963,42 грн (3963,42 грн/30 день х 30 днів участі в АТО),
за грудень- 3000,00 грн (3000,00 грн/31 день х 31 днів участі в АТО), а всього за 2015 рік 17024,79 грн.
Враховуючи дані довідки (арк. спр. 142, 143):
за січень 2016 року - 2535,21 грн (3569,58 грн/ 31 день х 20 днів участі в АТО=2302,95 грн) + (1200 грн/31 день х 6 днів участі в АТО = 232,26 грн);
за лютий 2016 року - 413,79 грн (1200,00 грн/29 день х 10 днів участі в АТО),
за березень 2016 року - 0,00 грн (перебування у відпустці, наказ №6 від 27.01.2016),
за квітень 2016 року - 440,00 грн (1200,00 грн/30 день х 11 днів участі в АТО),
за травень 2016 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 день х 15 днів участі в АТО),
за червень 2016 року - 640,00 грн (1200,00 грн/ 30 днів х 16 днів участі в АТО),
за липень 2016 року - 541,94 грн (1200,00 грн/31 день х 14 днів участі в АТО),
за серпень 2016 року - 696,77 грн (1200,00 грн/31 день х 18 днів участі в АТО),
за вересень 2016 року - 640,00 грн (1200,00 грн/30 день х 16 днів участі в АТО),
за жовтень 2016 року - 270,97 грн (1200,00 грн/31 день х 7 днів участі в АТО);
за листопад 2016 року - 640,00 грн (1200,00 грн/30 день х 16 днів участі в АТО);
за грудень 2016 року - 387,10 грн (1200,00 грн/31 день х 10 днів участі в АТО), а всього з січня 2016 року по 18.12.2016 - 7786,43 грн.
З наведених розрахунків за період служби з 22.07.2015 по 18.12.2016, позивач мав право на отримання винагороди за участь в АТО у розмірі 24811,22 грн (17024,79+7786,43)
Першим відповідачем сплачено позивачу винагороду за безпосередню участь в АТО у загальному розмірі 5497,48 грн, тобто позивачу недоплачено 19313,74 грн (24811,22 грн - 5497,48 грн).
Крім того, з урахуванням матеріалів справи та встановлених обставин, враховуючи відомості, надані ІІ відповідачем, та довідку за вихідним № 01/62 від 30.03.2021, а також накази про залучення позивача до участі в АТО, розмір винагороди за безпосередню участь в АТО за період роботи з 16.12.2016 по 28.04.2018 у Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області мав складати:
з 19.12.2016 по 31.12.2016 - 154,84 грн (1200,00 грн/31 день х 4 дні участі в АТО),
за січень 2017 року - 619,35 грн (1200 грн/31 день х 16 дні участі в АТО),
за лютий 2017 року - 600,00 грн (1200,00 грн/28 днів х 14 дні участі в АТО),
за березень 2017 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 днів х 15 дні участі в АТО),
за квітень 2017 року - 280,00 грн (1200,00 грн/30 днів х 7 днів участі в АТО),
за травень 2017 року - 0,00 грн (відомості відсутні),
за червень 2017 року - 560,00 грн (1200,00 грн/30 днів х 14 днів участі в АТО),
за липень 2017 року - 541,94 грн (1200,00 грн/31 день х 14 днів участі в АТО),
за серпень 2017 року - 541,94 грн (1200,00 грн/ 31 день х 14 дні участі в АТО),
за вересень 2017 року - 640,00 грн (1200,00 грн/ 30 днів х 16 днів участі в АТО),
за жовтень 2017 року - 464,52 грн (1200,00 грн/31 день х 12 днів участі в АТО),
за листопад 2017 року - 440,00 грн (1200,00 грн/30 днів х 11 днів участі в АТО),
за грудень 2017 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 день х 15 дні участі в АТО), всього 6003,89 грн;
за січень 2018 року - 387,10 грн (1200,00 грн/31 день х 10 днів участі в АТО),
за лютий 2018 року - 385,71 грн (1200,00 грн/28 днів х 9 днів участі в АТО),
за березень 2018 року - 541,94 грн (1200,00 грн/31 день х 14 днів участі в АТО),
за квітень 2018 року - 480,00 грн (1200,00 грн/ 30 днів х 12 днів участі в АТО), всього 1794,75 грн.
З наведених розрахунків, ІІ відповідач повинен був виплатити позивачу винагороду за безпосередню участь в АТО у розмірі 7798,64 грн.
Відповідачем сплачено позивачу винагороду за безпосередню участь в АТО у загальному розмірі 7837,35 грн.
Отже, за розрахунком суду ІІ відповідачем позивачу сплачено винагороду за безпосередню участь в АТО, а тому в цій частині позовних вимог позивача слід відмовити.
Розрахунок суми винагороди за безпосередню участь в АТО у спірному періоді, наведений позивачем у позовній заяві, є відмінним від розрахунку суми такої винагороди, здійсненого судом, оскільки представником позивача під час розрахунку не враховано всіх відомостей наявних у справі та неправильно визначено кількість днів, коли позивач був залучений до безпосередньої участі в АТО, а тому зроблено неправильний арифметичний розрахунок суми винагороди за безпосередню участь в АТО, без врахуванням періоду фактичного залучення, перебування позивача на лікарняному та у відпустках.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову та стягнення з І відповідача на користь позивача винагороду за безпосередню участь в АТО в сумі 19313,74 грн, в іншій частині вимог слід відмовити.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, яким, на думку суду, є саме стягнення з І відповідача невиплаченої винагороди за безпосередню участь в АТО, а не визнання протиправною бездіяльність.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, у зв'язку з чим позов слід задовольнити частково.
Згідно з пунктом 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 24.12.1999 № 13 “Про практику застосування судами законодавства про оплату праці”, задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки, справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Відповідно до пункту 171.1 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).
Таким чином, відповідач як податковий агент згідно вимог Податкового кодексу України зобов'язаний виплатити позивачеві винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до 9 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. В. Сосюри, буд. 324, ідентифікаційний код 38188036), Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (93001, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Заводська, буд. 4, ідентифікаційний код 08588599) про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції задовольнити частково.
Стягнути з 9 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 22 липня 2015 року по 18 грудня 2016 року в загальній сумі 19313,74 грн (дев'ятнадцять тисяч триста тринадцять грн 74 коп.), з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива