ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"17" червня 2021 р. справа № 300/2318/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання про дотримання строку звернення до суду з адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Міленд Груп" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0017950902 від 21.12.2020 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 140 000,00 гривень, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Міленд Груп" (надалі по тексту також - позивач, ТОВ "Міленд Груп", товариство, підприємство) 20.05.2021 звернулося в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (надалі по тексту також - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0017950902 від 21.12.2020 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 140 000,00 гривень.
Підставою звернення ТОВ "Міленд Груп" із вказаним позовом є протиправні, на думку позивача, дії Головного управління Державної податкової служби у Львівській області і Головного управління Державної податкової служби у Чернівецькій області щодо організації та проведення фактичної перевірки господарської одиниці акцизного складу оптової торгівлі реалізації пального в м. Чернівці, а також прийняття у зв'язку із цим податкового повідомлення-рішення №0017950902 від 21.12.2020 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 140 000,00 гривень, з підстав невірного встановлення фактичних обставин.
20.05.2021 разом із позовною заявою представником ТОВ "Міленд Груп" подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, яка мотивована тим, що у зв'язку із введенням карантинних заходів, відсутністю штатного юриста на підприємстві, зміною директора товариства, яке відбулося 27.04.2021, позбавило позивача можливості у встановлений строк звернутись до суду за захистом своїх прав. Також, позивач сподівався на досудове врегулювання порушених прав, у зв'язку із чим подав скаргу до Державної податкової служби України №31-12/20 на податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Львівській області №0017950902 від 21.12.2020 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 140 000,00 гривень. Однак, у зв'язку з карантинними заходами, рішення "Про результати розгляду скарги" від 15.03.2021 товариством було отримано 19.03.2021.
Судом без вирішення питання щодо поновлення пропущеного строку звернення до суду, ухвалою від 25.05.2021 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України).
Від Головного управління Державної податкової служби в Львівській області на адресу суду 11.06.2021 надійшло клопотання за №354 про залишення позовної заяви без розгляду на підставі статті 123 КАС України, яке датоване 08.06.2021. Відповідно до змісту клопотання представник контролюючого органу щодо заявлених позовних вимог заперечив та зазначив, що позивач скористався досудовим порядком вирішення цього спору, за результатами якого одержав рішення 19.03.2021, а позовну заяву подано до суду тільки 20.05.2021. Тому, покликаючись на правову позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 26.11.2020 у справі №200/2486/19 (провадження №К/9901/19455/20), згідно якої пункт 56.19 статті 56 Податкового кодексу України (надалі по тексту також - ПК України) прямо встановлює строк для звернення до суду у разі застосування платником податку досудового порядку оскарження податкового повідомлення-рішення чи іншого рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання, і цей строк становить один місяць від наступного дня після закінчення процедури адміністративного оскарження, контролюючий орган вважає, що товариство із даним позовом звернувся до адміністративного суду з пропущенням місячного строку.
З'ясовуючи відповідність адміністративного позову вимогам, визначених в КАС України (після відкриття провадження у справі), в частині дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Міленд Груп" строків звернення до суду із вказаним позовом, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
Пунктам 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, процесуальний закон) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно частини 4 статті 122 КАС України передбачено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
При цьому, в силу вимог частини 3 статті 122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відносини у сфері оподаткування, права та обов'язки платників податків і зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження та обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Спеціальною нормою, яка встановлює порядок оскарження рішень контролюючих органів, є стаття 58 ПК України. З її змісту вбачається, що у платника податків є право розсуду в обранні адміністративного та/або судового порядку оскарження такого рішення після його отримання. Обрання платником податків в першу чергу адміністративного порядку оскарження рішення не виключає можливості надалі звернутися до суду з відповідним позовом, що визнається досудовим порядком вирішення спору. Водночас якщо після отримання рішення контролюючого органу платник податків звертається до суду з позовом, його право на адміністративне оскарження такого рішення втрачається.
Пунктом 56.18 статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України, у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Зі змісту пунктів 56.2, 56.3, 56.18 статті 56, пункту 57.3 статті 57 ПК України слідує, що процедура адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення розпочинається з дня подання скарги до контролюючого органу вищого рівня, яка засвідчує безпосередню незгоду платника з визначеними йому грошовими зобов'язаннями, і закінчується настанням однієї з подій, передбачених пунктом 56.17 статті 56 ПК України. Строк для подачі первинної скарги за загальним правилом становить 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення.
Верховний Суд у постанові від 26.11.2020 у справі №500/2486/19 сформував правовий висновок, відповідно до якого норма пункту 56.18 статті 56 ПК України не визначає процесуального строку звернення до суду і, відповідно, не є спеціальною щодо норми пункту 56.19 статті 56 ПК України. Водночас норма пункту 56.19 статті 56 ПК України є спеціальною щодо норми частини четвертої статті 122 КАС України, має перевагу в застосуванні у податкових спорах і регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов'язань за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України). Вона встановлює строк для їх оскарження протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Відтак, для забезпечення узгодженості судової практики з висновком, викладеним у постанові від 26.11.2020 у справі №500/2486/19, суд зазначає, що під час вирішення тотожних спорів повинні враховуватися наведені висновки щодо застосування норм права.
Крім того, згідно з висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 22.01.2021 у справі № 1640/2885/18 (провадження № К/9901/20715/19) пункт 56.19 статті 56 ПК України прямо встановлює строк для звернення до суду у разі застосування платником податку досудового порядку оскарження податкового повідомлення-рішення чи іншого рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання, і цей строк становить один місяць від наступного дня після закінчення процедури адміністративного оскарження.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В зв'язку із вищенаведеним, у випадку досудового вирішення спору, тобто оскарження податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку, встановлюється місячний строк звернення до суду, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження.
Звертаючись до суду із даним позовом, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0017950902 від 21.12.2020 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 140 000,00 гривень.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Міленд Груп" подано до Державної податкової служби України скаргу в адміністративному порядку від 31.12.2021 за №31-12/20 про перегляд податкового-повідомлення рішення №0017950902 від 21.12.2020.
Рішенням про результати розгляду скарги №5855/6/99-0006-030106 від 15.03.2021 Державна податкова служба України скаргу позивача задоволено без задоволення.
Вищенаведене рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги №5855/6/99-0006-030106 від 15.03.2021 позивачем отримано 19.03.2021, що підтверджується роздруківкою з сайту Укрпошти про відстеження поштового відправлення (а.с.18), та підтверджено позивачем у поданій заяві від 20.05.2021 .
Відтак, про рішення, прийняте за результатами закінчення процедури адміністративного оскарження відповідного податкового повідомлення-рішення, позивач дізнався 19.03.2021, а до суду з позовом звернувся 20.05.2021, тобто з пропуском місячного строку звернення до суду з позовом, що встановлений пунктом 56.19 статті 56 Податкового кодексу України, виходячи з положень частини 3 статті 122 КАС України.
Відповідно до приписів частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як зазначено судом вище, 20.05.2021 разом із позовною заявою представником ТОВ "Міленд Груп" подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, яка мотивована наступним. Наявність сукупності обставин, які полягають із введенням карантинних заходів згідно постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 9 грудня 2020 року "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", на території України встановлено карантин з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, встановленого з 19.12.2020 до 30.06.2021, а також зважаючи на відсутність в штатні товариства юриста, зміну директора підприємства, яке відбулося 27.04.2021, позбавило позивача можливості у встановлений строк звернутись до суду за захистом своїх прав.
В обґрунтування поважності підстав пропуску строку звернення до суду представник позивача посилається на постанову Кабінету Міністрів України №1236 від 9 грудня 2020 року "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", згідно якої, на території України встановлено карантин з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19 до 30.04.2021.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 за №405) до 30 червня 2021 року на території України продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до приписів пунктів 5, 6 коментованої постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 за №1236 самоізоляція здійснюється з метою запобігання поширенню COVID-19 та зменшення кількості хворих з тяжким перебігом COVID-19. З метою протидії поширенню COVID-19 та моніторингу самоізоляції використовується електронний сервіс "Вдома" Єдиного державного веб-порталу електронних послуг.
Пунктом 7 вказаної Постанови визначено перелік осіб, які підлягають самоізоляції.
Однак, позивачем на підтвердження перебування уповноважених осіб ТОВ "Мілен Груп" на самоізоляції та дотримання визначеного вказаною Постановою порядку самоізоляції, відповідних доказів не надано.
Суд звертає увагу, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 30.08.2018 в адміністративній справі № 813/2897/16.
Таким чином, оскільки з 19.03.2021 позивачу було відомо про порушення своїх прав, а також беручи до уваги те, що зміна керівництва у ТОВ "Мілен Груп" та відсутність штатного юриста на підприємстві, жодним чином не впливає на реалізацію права позивача, оскільки реалізація особою наданих їй прав залежить від її власного волевиявлення і тягар наслідків, які настають у разі пропуску певних визначених меж, покладається на власника відповідного права.
Тому, враховуючи встановлені обставини, та висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.01.2021 у справі № 1640/2885/18 (провадження № К/9901/20715/19) щодо місячного строку звернення до суду із вказаним позовом, то суд вважає безпідставним посилання представника позивача викладені в заяві від 20.05.2021, на підставі яких останній просить поновити процесуальний строк звернення до суду, а доводи з приводу причин пропуску строку звернення до суд із вказаним позовом, неповажними.
Враховуючи наведене, позивачу необхідно надати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з посиланням на обставини, які перешкоджали товариству звернутись до суду із відповідним позовом з дотриманням строку, встановленого приписами пункту 56.19 статті 56 ПК України, виходячи з положень частини 3 статті 122 КАС України, навести нові і належні доводи на обґрунтування поважності причин пропуску строку та надати докази на підтвердження даних доводів.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статті 161 КАС України.
В силу вимог частини 13 статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
У зв'язку із викладеним, позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків шляхом подання заяви про поновлення строку із зазначення поважних причин пропуску строку звернення до суду.
На підставі наведеного, керуючись статтями122, 123, 161, частиною 13 статті 171 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Визнати не поважними причини пропуску Товариством з обмеженою відповідальністю "Міленд Груп" строку звернення до адміністративного суду із позовом до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0017950902 від 21.12.2020 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 140 000,00 гривень.
2. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Міленд Груп" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0017950902 від 21.12.2020 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 140 000,00 гривень, - залишити без руху.
3. Надати позивачу п'ятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення вказаного недоліку шляхом подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з посиланням на обставини, які перешкоджали позивачу звернутись до суду із відповідним позовом з дотриманням строку, встановленого пунктом 56.19 статті 56 Податкового кодексу України, та навести нові і належні доводи на обґрунтування поважності причин пропуску такого строку, надати докази на підтвердження даних доводів.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде залишена без розгляду.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.