ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" червня 2021 р. справа № 300/81/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства “КЕЙ” до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування припису від 13.10.2020, постанови № 01-06/55 від 09.12.2020, постанови № 01-06/56 від 09.12.2020, -
Приватне підприємство “КЕЙ” (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати: припис про виконання законних вимог про усунення порушень законодавства про захист прав споживачів від 13.10.2020; постанову про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України “Про захист прав споживачів” № 01-06/55 від 09.12.2020; постанову про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України “Про захист прав споживачів” № 01-06/56 від 09.12.2020.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 у справі № 300/81/21 позов Приватного підприємства “КЕЙ” до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області задоволено частково: визнано протиправними та скасовано постанови про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України “Про захист прав споживачів”, № 01-06/55 від 09.12.2020 та № 01-06/56 від 09.12.2020. Відмовлено в задоволенні позову в частині вимоги про визнання протиправним та скасування припису державного інспектора Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області про виконання законних вимог про усунення порушень законодавства про захист прав споживачів від 13.10.2020.
Під час судового розгляду справи судом встановлено обставини, які вказують на недоліки в роботі Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
Так, судом під час розгляду цієї справи встановлено таке.
На підставі наказу від 25.11.2020 № 2147 та направлення № 2308 від 25.11.2020 Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області здійснило позаплановий захід державного нагляду (контролю) у ПП «Кей» за адресою: вул. Страчених, 7, м.Івано-Франківськ, на предмет дотримання вимог припису до акту № 0201 від 13.10.2020.
За результатами перевірки складено акт № 0234 від 30.11.2020 згідно якого зафіксовано, що позивач не виконав вимоги припису до акту перевірки від 13.10.2020 № 0201, а саме: не повернув кошти споживачу за відмовлену туристичну послугу відповідно до п. 2.3.9 та 4.2.1 договору № 11636168183 на туристичне обслуговування від 10.01.2020, чим порушив п. 9 ч. 1 ст. 23 та п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів».
Також за результатами перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення ІФ № 16 від 30.11.2020, в якому зазначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10:00 год. 08.12.2020 в приміщенні управління захисту споживачів ГУ ДПСС в Івано-Франківській області за адресою: вул. Шевченка, 1, с. Підлужжя, Тисменицький район, Івано-Франківської області.
09.12.2020 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення ІФ № 01-06/54, яким за вчинення правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 288-2 КУпАП накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 306 грн.
Також Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області 09.12.2020 винесло постанови про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів», № 01-06/55 у розмірі 340,00 грн. та № 01-06/56 у розмірі 36400,00 грн. (а.с. 24-25).
Процедуру накладення стягнень уповноваженими особами Держпродспоживслужби та її територіальних органів з суб'єктів господарювання за порушення законодавства про захист прав споживачів, визначає Порядок накладення стягнень за порушення законодавства про захист прав споживачів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 № 1177 (далі - Порядок № 1177).
Пунктом 4 Порядку № 1177 визначено, що рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки суб'єкта господарювання та інших матеріалів, пов'язаних з цією перевіркою, за наявності порушень, зазначених у пункті 2 цього Порядку, і оформляється постановою за формою, що встановлюється Мінекономіки.
Питання про накладення штрафу розглядається за участю представника суб'єкта господарювання. У разі його відсутності справу може бути розглянуто лише у випадку, коли незважаючи на своєчасне повідомлення суб'єкта господарювання про місце і час розгляду справи від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Вказане положення не зазначає в якій формі має бути зроблено повідомлення суб'єкта господарювання про місце і час розгляду його справи. Однак законодавство однозначно вказує на те, що суб'єкту, до якого застосовується адміністративна санкція, має бути забезпечено право завчасно знати про час та місце розгляду його справи. Це право є гарантією реалізації інших прав: на участь в розгляді справи про правопорушення його представника, висловлення міркувань, надання доказів, тобто права на захист.
При цьому, за змістом пункту 4 Порядку № 1177, обов'язок щодо своєчасного повідомлення суб'єкта владних повноважень про час та місце розгляду справи не вичерпується лише надсиланням такого повідомлення, але й обов'язково включає в себе також перевірку факту своєчасності отримання такого повідомлення. Саме лише надсилання, без отримання, не свідчить про поінформованість особи про час та місце розгляду справи, а отже, робить це право недієвим: суб'єкт господарювання не може забезпечити явку свого представника на розгляд справи чи подати клопотання про відкладення розгляду справи, тобто реалізувати надані йому вказаним Порядком процедурні гарантії.
Судом встановлено, що справа про притягнення ПП «Кей» до відповідальності за правопорушення, відповідальність за які передбачена статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів», розглянута Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області 09.12.2020. За результатами розгляду прийнято спірні постанови.
В підтвердження належного та вчасного повідомлення ПП «Кей» про місце і час розгляду справи про притягнення до відповідальності згідно з статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів», Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області посилається на те, що директор підприємства - ОСОБА_1 була повідомлена під розписку в протоколі про адміністративне правопорушення ІФ № 16 від 30.11.2020 (дата: 08.12.2020, час: в 10 год. 00 хв., місце: АДРЕСА_1 ). Також стверджує, що в подальшому, оскільки розгляд справи 08.12.2020 не відбувся через неявку, ОСОБА_1 повідомлена на номер її мобільного зв'язку в месенджері «Viber» про перенесення розгляду її справи на 09.12.2020 в 10 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_2 ).
Водночас, як встановлено судом, в протоколі про адміністративне правопорушення ІФ № 16 від 30.11.2020, фізичну особу ОСОБА_1 повідомлено під розписку про розгляд 08.12.2020 справи про адміністративне правопорушення, яке передбачене статтею 188-2 КУпАП. Суду не подано доказів повідомлення про перенесення розгляду такої справи на 09.12.2020.
Окрім цього, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, згідно з частиною 2 статті 77 КАС України не подано суду жодного доказу повідомлення саме ПП «Кей», зокрема, й через її директора ОСОБА_1 про те, що 08.12.2020 також відбудеться й розгляд справи про притягнення ПП «Кей» до відповідальності, передбаченої статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів».
Також суду не подано доказів повідомлення ПП «Кей» про розгляд справи й 09.12.2020 в будь-який спосіб, що забезпечив би дотримання процедурних гарантій, встановлених пунктом 4 Порядку № 1177.
У відзиві на позов судом встановлено, що відповідач безпідставно ототожнює розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності фізичної особи - директора ПП «Кей», за правопорушення передбачене статтею 188-2 КУпАП, та розгляд справи про притягнення суб'єкта господарювання - ПП «Кей» до відповідальності за правопорушення, передбачені статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів».
Суд не заперечує можливості розгляду вказаних справ в один день, оскільки вони пов'язані обставинами та спільними доказами. Однак, враховуючи, що такі справи стосуються різних правопорушень, суб'єктів відповідальності та самої відповідальності, такі справи не можуть бути розглянуті одночасно. Також, безумовно, суб'єкти щодо яких ініційовано розгляд таких справ, повинні бути повідомлені належним чином про конкретні дату, час та місце розгляду кожної з таких справ в порядку передбаченому спеціальним законом: КУпАП та Порядком № 1177 відповідно.
Не повідомлення ПП «Кей» про дату, час та місце розгляду справи про притягнення цього суб'єкта господарювання до відповідальності, передбаченої статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів», стало підставою для скасування судом постанов № 01-06/55 та № 01-06/56 від 09.12.2020 про застосування штрафів. При цьому, в справі судом було зроблено висновок про правомірність припису державного інспектора Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області про виконання законних вимог про усунення порушень законодавства про захист прав споживачів від 13.10.2020.
За встановлених судом у справі обставин, суд дійшов висновку про те, що посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області в порушення пункту 4 Порядку № 1177 не повідомлено суб'єкта господарювання - ПП «Кей» про розгляд його справи за статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів», що стало підставою для скасування судом постанов, прийнятих без участі представника вказаного підприємства.
З відзиву на позов судом встановлено, що в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області безпідставно на практиці ототожнюють розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності фізичної особи - директора суб'єкта господарювання, за правопорушення, передбачене статтею 188-2 КУпАП, та розгляд справи про притягнення суб'єкта господарювання - юридичної особи чи фізичної особи-підприємця до відповідальності за правопорушення, передбачені статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів». Вказане підтверджується тим, що повідомлення фізичної особи - директора підприємства в протоколі про адміністративне правопорушення про дату, час та місце розгляду її справи про притягнення до адміністративної відповідальності, також визнається належним повідомленням й самого суб'єкта господарювання про дату, час та місце розгляду його справи про притягнення до відповідальності, передбаченої статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів».
Вказані обставини свідчать або про неналежну адміністративну практику в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області щодо повідомлення суб'єктів господарювання про дату, час та місце розгляду їх справ, яку необхідно змінити, або про неналежне виконання своїх службових обов'язків посадовими особами в справі ПП «Кей», тобто наявність ознак дисциплінарного проступку.
Відповідно до частини 1 статті 249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Отже, виявивши під час розгляду справи порушення посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області вимог національного законодавства, суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу і направити її Головному управлінню Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Копію цієї окремої ухвали для відома та контролю надіслати Держпродспоживслужбі України.
Керуючись ст.ст. 248, 249, 256, 293, 295 КАС України, суд, -
Повідомити начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області про встановлені під час розгляду справи порушення вимог законодавства для вжиття невідкладних заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Головному управлінню Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області повідомити суд про вжиті заходи у 60-денний строк з дня отримання окремої ухвали.
Копію цієї окремої ухвали для відома та контролю надіслати Держпродспоживслужбі України.
Окрема ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується, до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на окрему ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо повна окрема ухвала не була вручена в день її складення, особа, якої вона стосується, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення їй повного тексту окремої ухвали.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.