Справа № 523/9190/21
Номер провадження 3/523/4980/21
"02" червня 2021 р. м. Одеса
Суддя Суворовського районного суду м. Одеси Кремер І.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Білгород-Дністровський, Одеської області, громадянина України, місце реєстрації та місце мешкання: АДРЕСА_1 , працюючого заступником начальника з продовольчого складу, т.в.о. заступника командира в/ч. НОМЕР_1 - начальник ОПВ
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст. 212 - 2 КпАП України, -
До Суворовського районного суду м. Одеси надійшли матеріали з Управління Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення передбаченого п.6 ч.1 ст. 212-2 КпАП України.
Із Протоколу № 17/7/1/-8п від 06.06.2021 року вбачається, що 06 травня 2021 року Управлінням ДВКР Служби безпеки України було здійснено заходи, спрямовані у відповідності із ст. 37 Закону України «Про державну таємницю» на забезпечення контролю за станом охорони державної таємниці в суб'єктах режимно - секретної діяльності регіону.
За результатами проведення вказаних заходів виявлено факт порушення вимог чинного законодавства України у сфері охорони державної таємниці, «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях» затвердженого постановою КМ України від 18 грудня 2013 року №939дск, (далі - «Порядок 939»), з боку т.в.о. заступника командира частини -начальник організаційно планового відділення в/ч НОМЕР_2 , та згідно функціональних обов'язків, покладені обов'язки щодо виконання заходів охорони державної таємниці та захисту інформації з обмеженим доступом, забезпечення охорони державної таємниці тощо.
На підставі чинної «Номенклатури посад військовослужбовців в/ч НОМЕР_2 , перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці», ОСОБА_1 було оформлено допуск до державної таємниці за формою 3 (Розпорядження УСБ України в Одеській області №177-д від 07.12.2020p.), та надано доступ до інформації, яка має ступінь секретності «Таємно».
У зв'язку з допуском до державної таємниці, ОСОБА_1 взяв на себе письмове «Зобов'язання громадянина України у зв'язку з допуском до державної таємниці», форма якого визначена додатком 9 до «Порядку-939», та був проінформований про відповідальність за порушення законодавства у зазначеній сфері.
Таким чином, відповідно до покладених обов'язків, ОСОБА_1 зобов'язаний знати вимоги нормативно-правових актів України, постанов та інструкцій щодо забезпечення охорони держаної таємниці.
Зокрема, в ході перевірки режиму секретності у в/ч НОМЕР_2 в службовому приміщенні №25 (знаходиться у будівлі штабу в/ч НОМЕР_2 ) в якому не створено комплекс технічного захисту інформації для оброблення секретної інформації технічними засобами, за допомогою службового ПEOM, що не пройшов спеціальних досліджень для обробки секретної інформації, здійснювалась обробка, накопичення та зберігання інформації з грифом обмеження доступу «Таємно».
Так, за вказаним ПEOM, який не закріплений встановленим порядком за жодною посадовою особою в/ч НОМЕР_2 було виявлено документ з грифом секретності «Таємно» - «Донесення щодо бойової та мобілізаційної готовності військової частини НОМЕР_2 (яка утримується на організації та штатах мирного часу) станом на 01.01.2020». Даний документ збережений в форматі Excel під назвою «46 ОЦЗ», загальним об'ємом 191 Кб, згідно фонарику документ підготовлений підполковником ОСОБА_1 та засекречений ним на підставі cт.1.1.5 ЗВДТ-05, термін до 29.05.2024p.
Разом з тим, встановлено, що вказаний документ в грудні 2020 року ОСОБА_1 на особистому незареєстрованому флеш-накопичувачі передав лейтенанту ОСОБА_2 , як зразок з метою його подальшого відпрацювання.
Зазначений документ, зі слів ОСОБА_1 у порушення вимог Порядку та Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», був скопійований на некатегорований ПEOM у зв'язку з відсутністю у в/ч A2756 належної кількості категорованих встановленим порядком ПEOM для відпрацювання документальних матеріалів з грифом секретності та обмеженого доступу, з метою подальшого прискореного виконання поставлених вищестоящим командуванням завдань щодо відпрацювання документальних матеріалів службової діяльності.
Таким чином, вбачається, що дії ОСОБА_1 , як військової службової особи створили передумови до порушення конфіденційності, доступності чи цілісності ввіреної службової інформації, яка має гриф обмеження доступу «Таємно». Водночас, ОСОБА_1 , будучи зобов'язаний бути обізнаним з вимогами законодавства у сфері охорони державної таємниці, із станом справ у в/ч НОМЕР_2 та своєчасно вживати заходів для забезпечення режиму секретності у частині, не організував та не забезпечив виконання вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці, своїми діями (бездіяльністю), не вживав передбачених чинним законодавством України заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, чим вчинив триваюче адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 статті 212-2 КпАП України.
Вищезазначені порушення вимог чинного законодавства України про державну таємницю, містять ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст. 212-2 КпАП України - порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці.
Правопорушник ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнав, проти обставин, викладених в протоколі не заперечує, зобов'язався в майбутньому не вчиняти порушення законодавства України про державну таємницю.
Згідно з приписами ст. ст. 245, 251, 252, 280 КпАП України завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За правилами ст. ст. 252, 254, 255, 256 КпАП України протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КпАП України, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Окрім визнання своєї вини правопорушником, така підтверджується Протоколом про адміністративне правопорушення № 17/7/1/-8П від 06.05.2021 року, Допуском за формою №2 для надання доступу до державної таємниці, функціональним обов'язками, письмовими поясненнями ОСОБА_1 та іншими матеріалами справи.
Згідно до ст.280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212 - 2 КпАП України - порушення законодавства про державну таємницю, а саме невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.
Враховуючи характер та обставини адмінправопорушення, приходжу до переконання про необхідність накладення на ОСОБА_1 адмінстягнення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КпАП України у вигляді адміністративного штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір" звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Керуючись п.6 ч.1 ст.212-2, ст. 283, 284 КпАП України, -
За вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КпАП України накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця: АДРЕСА_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510/п'ятсот десять/грн.
Строк звернення постанови для виконання - три місяці з дня винесення постанови.
На постанову може бути подана апеляція на протязі десяти днів до Одеського апеляційного суду.
Суддя Суворовського
районного суду м. Одеси І.О. Кремер