Справа № 504/1766/21
Номер провадження 3/504/918/21
16.06.2021смт.Доброслав
Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Жовтан П.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Одеської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері, про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт.Віньківці Віньковецького району Хмельницької області, громадянина України, освіта вища, неодруженого, начальника інженерної служби в/ч НОМЕР_1 , учасника бойових дій, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 18.06.2007р. Віньковецьким РВ УМВС України в Хмельницькій області, ІПН НОМЕР_3 ,
за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В провадженні Комінтернівського районного суду Одеської області перебуває справа, об'єднана в одне провадження відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Судом встановлено, що з 03.03.2018 року капітан ОСОБА_1 проходить військову службу за контрактом, з 25.02.2020 року перебуває на посаді начальника інженерної служби військової частини НОМЕР_1 , дислокованої за адресою: АДРЕСА_2 .
Будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст.ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), капітан ОСОБА_1 зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Відповідно до ст.ст. 82-84 Статуту капітан ОСОБА_1 в мирний і воєнний час відповідає за відповідний вид забезпечення бригади цією службою; за підготовку підрозділів бригади відповідно до своєї спеціальності; за забезпечення бригади озброєнням, бойовою та іншою технікою і матеріальними засобами зі своєї служби, їх правильне використання та утримання в порядку і справності; за бойову та мобілізаційну готовність, бойову підготовку, виховання, військову дисципліну і морально-психологічний стан особового складу, підпорядкованих підрозділів і служби; за додержання правил охорони довкілля підпорядкованими підрозділами на об'єктах служби, їх пожежну безпеку і санітарний стан; за стан навчально-матеріальної бази відповідно до своєї спеціальності. Капітан ОСОБА_1 зобов'язаний: знати вимоги статутів, наказів, порадників та інструкцій щодо організації керівництва службою, додержуватися їх у службовій діяльності; брати участь у розробленні планів бойової та мобілізаційної готовності, бойової підготовки та організовувати їх виконання відповідно до своєї спеціальності; керувати діяльністю служби і бойовою підготовкою підпорядкованих підрозділів, підтримувати в них внутрішній порядок; знати ділові та морально-психологічні якості кожного військовослужбовця офіцерського, сержантського (старшинського) складу служби і безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів, проводити з ними індивідуально-виховну роботу; проводити заняття з військовослужбовцями офіцерського, сержантського (старшинського) складу та підрозділами бригади зі своєї спеціальності, здійснювати заходи щодо підготовки відповідних класних спеціалістів; вживати заходів щодо охорони державної таємниці; знати наявність і стан, а також будову і правила експлуатації (використання) озброєння, бойової та іншої техніки і матеріальних засобів зі своєї служби; своєчасно проводити заходи щодо метрологічного забезпечення озброєння, бойової та іншої техніки, обладнання та майна служби і підпорядкованих підрозділів; здійснювати контроль та вживати заходів для забезпечення надійної охорони підпорядкованого складу, а також озброєння і техніки підпорядкованого підрозділу; стежити за справністю озброєння, бойової та іншої техніки і матеріальних засобів зі своєї служби в підрозділах бригади і на підпорядкованому складі, організовувати їх правильну експлуатацію (використання) та забезпечувати при цьому виконання вимог безпеки; здійснювати контроль за ощадливим витрачанням і правильністю використання пального та мастильних матеріалів в озброєнні, бойовій та іншій техніці служби; вести облік і складати звітність у встановленому порядку, щомісяця проводити з підрозділами і підпорядкованим складом бригади звірку облікових даних, в установлені терміни проводити перевірку підрозділів відповідно до своїх обов'язків із складанням відповідних актів; своєчасно подавати заявки на озброєння, бойову та іншу техніку і матеріальні засоби для своєї служби, здійснювати їх одержання, зберігання, видачу в підрозділи і своєчасно поновлювати (освіжати) непорушний запас; організовувати ремонт озброєння, бойової та іншої техніки (майна) зі своєї служби в бригаді, контролювати якість і терміни його проведення, своєчасно забезпечувати здавання в ремонт озброєння, бойової та іншої техніки (майна), які не можуть бути відремонтовані своїми силами; брати участь у розробленні планів проведення паркового і парко-господарського днів; оглядати озброєння, бойову та іншу техніку служби, що надходять у бригаду та відправляються з бригади; вживати заходів для запобігання надзвичайним подіям під час експлуатації озброєння, бойової та іншої техніки і використання матеріальних засобів зі своєї служби, виявляти причини цих подій і забезпечувати їх усунення; здійснювати контроль за виконанням вимог пожежної безпеки в підпорядкованих підрозділах і службі, а також заходи щодо охорони довкілля; перевіряти несення бойового чергування і служби добовим нарядом згідно з графіком, затвердженим командиром бригади; керувати роботами з обладнання навчально-матеріальної бази відповідно до своєї спеціальності.
Відповідно до ст. 85 Статуту, капітан ОСОБА_1 , як начальник інженерної служби бригади підпорядковується командирові бригади і є прямим начальником особового складу інженерно-саперного підрозділу бригади. На додаток до вимог, викладених у статтях 82-84, начальник інженерної служби бригади зобов'язаний: планувати заходи інженерного забезпечення дій бригади як у мирний, так і у воєнний час, керувати їх здійсненням; особисто брати участь у перевірці стану озброєння, бойової та іншої техніки зі своєї служби, що надходять або відправляються з бригади; проводити не рідше ніж один раз на три місяці перевірку наявності та технічного стану засобів інженерного озброєння в підрозділах і на складі бригади, щорічно проводити інвентаризацію.
Відповідно примітки до ст. 172-13 КУпАП та ст. 425 КК України під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
З огляду на викладене, капітан ОСОБА_1 являється військовою службовою особою, яка здійснює професійну діяльність, пов'язану із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Також, капітан ОСОБА_1 відповідно до вище перелічених обов'язків та прав наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями.
Визначено ст. 200 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, що розподіл часу у військовій частині протягом доби і протягом тижня здійснюється згідно з розпорядком дня, яким встановлюється виконання основних заходів повсякденної діяльності, навчання й побуту особового складу підрозділів, штабів. Розпорядок дня встановлюється командиром (начальником) відповідно до завдань, покладених на військову частину, та залежно від пори року.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 визначено, що робочий день офіцерів, прапорщиків, військовослужбовців військової служби за контрактом та працівників ЗСУ починається о 9 год. 00 хв., закінчується о 18 год. 00 хв. згідно розпорядку дня у військовій частині.
З протоколу про адміністративне правопорушення складеного 21.05.2021р. прокурором Одеської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Богатир В.К. (первинний номер справи №504/1767/21) вбачається, що капітан ОСОБА_1 , проходячи військову службу за контрактом та будучи військовою службовою особою, під час перебування на посаді начальника інженерної служби військової частини НОМЕР_1 , діючи протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення вимог законодавства, недбало віднісся до своїх службових обов'язків та не виконав їх в умовах особливого періоду, а саме: у період з 09 години 00 хвилин 23.04.2021р. до 15 години 30 хвилин 26.04.2021р. був відсутній за місцем несення служби без поважних причин та відповідного дозволу старшого командира (начальника), у зв'язку із чим не виконував своїх службових обов'язків за посадою на території військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), що призвело до порушення військової дисципліни та зниження боєготовності ввіреного йому підрозділу, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Крім того, З протоколу про адміністративне правопорушення складеного 21.05.2021р. прокурором Одеської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Богатир В.К. (первинний номер справи №504/1766/21) вбачається, що капітан ОСОБА_1 , проходячи військову службу за контрактом та будучи військовою службовою особою, під час перебування на посаді начальника інженерної служби військової частини НОМЕР_1 , діючи протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення вимог законодавства, недбало віднісся до своїх службових обов'язків та не виконав їх в умовах особливого періоду, а саме з 14 години 00 хвилин 21.05.2021 до 14 годин 30 хвилин того ж дня був відсутній за місцем несення служби без поважних причин та відповідного дозволу старшого командира (начальника), у зв'язку із чим не виконував своїх службових обов'язків за посадою на території військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), що призвело до порушення військової дисципліни та зниження боєготовності ввіреного йому підрозділу, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився про дату, час та місце проведення якого був сповіщений своєчасно, належним чином, однак надав заяви (по кожному з протоколів), в яких просив розглянути справу без його участі, свою вину визнає в повному обсязі та просить його суворо не карати, у зв'язку із чим, керуючись ст.268 КУпАП, суддя вважає можливим справу розглянути в його відсутності.
Дослідивши і проаналізувавши докази по справі, суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень доведена та підтверджується наступними матеріалами:
- даними протоколів про адміністративне правопорушення від 21.05.2021р.;
- даними матеріалів службового розслідування від 27.04.2021р.: рапортом заступника командира в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 від 23.04.2021р. про відсутність ОСОБА_1 під час ранкового шикування; довідкою-доповіддю про відсутність на військовій службі військовослужбовця ОСОБА_1 №277 від 23.04.2021р.; актом службового розслідування від 27.04.2021р.; рапортом діловоду штабу в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 ; рапортом заступника начальника штабу в/ч НОМЕР_1 Овсяник від 24.04.2021р.; довідкою - доповіддю про повернення ОСОБА_1 на військову службу № 279 від 26.04.2021р.; рапортом заступника командира в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 від 26.04.2021р.;
- розпорядком дня в/ч НОМЕР_1 на 2021 навчальний рік, затвердженим командиром в/ч НОМЕР_1 ;
- письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 21.05.2021р.;
- письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 21.05.2021р.;
- письмовими поясненнями ОСОБА_6 від 21.05.2021р.;
- заявами ОСОБА_1 від 07.06.2021р. про визнання вини та розгляд справи в його відсутності;
Таким чином, у діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-15 КУпАП, а саме: недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суддя при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , негативну характеристику за місцем служби, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, його щире каяття у вчиненому.
Згідно ст.36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушення правил адміністративного нагляду особами щодо яких встановлено такий нагляд, а саме, суддя дійшов висновку, що на нього має бути накладено стягнення у виді штрафу за ч.2 ст.172-15 з урахуванням вимог ст.36 КУпАП.
Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення сплачується у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено стягнення.
Відповідно до п. 13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України у справах, пов'язаних із порушенням їхніх прав.
Згідно позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 27.06.2018р. у справі №572/2088/17, зазначена норма статті даного Закону не містить посилань на те, що позов має бути заявлений лише з підстав порушення прав та законних інтересів позивача саме як учасника бойових дій, а також прямо та чітко не зазначає, що справа має стосуватись порушених прав саме позивача, що має статус учасника бойових дій, без уточнення характеру такого права та підстав його порушення.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджено копією посвідчення серії НОМЕР_4 ,суддя вважає необхідним звільнити його від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.25, 27, 30, 32, 33-35, 36, 283, 284 ч.1 п.1, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення:
-за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП (за першим епізодом) у виді штрафу на користь держави в розмірі ста шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідає сумі 2720 (дві тисячі сімсот двадцять) гривень.
-за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП (за другим епізодом) у виді штрафу на користь держави в розмірі в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідає сумі 3400 (три тисячі чотириста) грн.
На підставі ст.36 КУпАП, визначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідає сумі 3400 (три тисячі чотириста) грн.
ОСОБА_1 звільнити від сплати судового збору відповідно до п.13 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення та на неї може бути внесено подання прокурора у той же строк.
Суддя П. В. Жовтан