11 травня 2010 р. Справа № 90188/09/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді Улицького В.З.
Суддів Олендера І.Я. , Каралюса В.М.
при секретарі судового засідання Неміш О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради на постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2009 року у справі №2а-1175/09 за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради,-
встановила:
У вересні 2009 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради.
Позивачка свої позовні вимоги мотивувала тим, що 03.10.2007 року вона подала відповідачу заяву про надання дозволу на встановлення індивідуального опалення у своїй квартирі АДРЕСА_1 та відключення квартири від системи центрального опалення.
На її заяву в.о.голови райадміністрації 16.10.2007 року надала відповідь, що у зв'язку з початком опалювального сезону надання дозволів на відключення від системи опалення з влаштуванням індивідуального опалення тимчасово призупиняється.
В подальшому позивачка звернулася до суду і постановою Шевченківського район ного суду м. Львова від 22.06.2009 року її позов був задоволений та зобов'язано відпо відача розглянути на постійно діючій міжвідомчій комісії з розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання заяву ОСОБА_1 від 03.10. 2007 року про надання дозволу на встановлення індивіду ального опалення у квартирі АДРЕСА_1 та прийняти рішення відповідно до повноважень.
____________________________________________________________________________________ ____
Суддя 1 інст. Невойт П.С. Ряд.стат.звіту №2.29 Суддя доповідач - Улицький В.З.
Справа №2а-1175/1328 №90188/09/9104.doc
Позивачка звернулася до відповідача про добровільне виконання судового рішення, але листом від 19.08.2009 року Шевченківська райадмінстрація повідомила, що комісія немає законних підстав видати дозвіл, посилаючись на наказ Міністерства з питань ЖКГ України № 169 від 06.11.2007 року.
Вважаючи, що така відмова є незаконною, оскільки комісія повинна була розглянути її звернення та надати такий дозвіл, позивачка звернулася до суду.
В подальшому уточнила позовні вимоги та просила зобов'язати відповідача надати дозвіл позивачу на влаштування автономного опалення у квартирі у квартирі АДРЕСА_1 у відповідності до нормативно-правових актів діючих на день первинного звернення тобто 03.10.2007 року, відповідно до наказу Міністерства будівни цтва, архітектури та ЖКГ України № 4 від 22.11.2005 року.
Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2009 року позов задоволено частково. Зобов'язано Шевченківську районну адміністрацію Львівської міської ради в особі постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання при Шевченківській районній адміністрації Львівської міської ради, у десятиненний строк з дня набрання постановою законної сили, видати ОСОБА_1 позитивне рішення комісії у формі протоколу про можливість відключення від мережі ЦО і ГВП та влаштування автономної системи тепло та гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1 та надати ОСОБА_1 перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов на розробку проекту автономного теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанову суду оскаржила Шевченківська районна адміністрація. Вважає, що постанова суду є незаконною, необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та провадження по справі закрити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу апелянта слід задоволити частково з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про теплопостачання" до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері теплопостачання належать розробка та реалізація державної політики у сфері теплопостачання.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують, зокрема Кабінет Міністрів України та центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
Постанова Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 р. N 1268 "Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" вносить зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. N 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення".
Крім того, п. 3 висновку Міністерства юстиції України за результатами правової експертизи проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630" від 09.10.2007 р. встановлено, що проект оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України відповідає актам законодавства, що мають вищу юридичну силу.
Згідно ст. 319 Цивільного кодексу України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Оскільки будинок не належить позивачу, сім'ї позивача на праві власності, вони є власниками квартири в будинку. Будь-яке втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців.
Зміни до постанови N 630 та наказу N 4 внесені з метою впорядкування питань, що виникають під час надання дозволів на влаштування індивідуального опалення, та з метою запобігання виникнення надзвичайних ситуацій у житловому фонді.
Частиною другою статті 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Згідно п. 2.2.3 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2006 року №169, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія з розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Таким чином, здійснення власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогам і правилам експлуатації будинку.
Колегія суддів не отримала доказів згоди всіх мешканців будинку АДРЕСА_1 на відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Керуючись вищенаведеним, судова колегія приходить до переконання, що апеляційна скарга частково підлягає задоволення у зв'язку із порушенням судом першої інстанції матеріального права, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів -
постановила:
Апеляційну скаргу Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради задоволити частково. Скасувати постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2009 року у справі №2а-1175/09 та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову протягом одного місяця може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Улицький В.З.
Судді Олендер І.Я. , Каралюс В.М.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 13.05.2010 року