Постанова від 15.06.2021 по справі 345/3998/20

Справа №345/3998/20

Провадження № 3-в/345/1/2021

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.06.2021 м.Калуш

Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Мигович О.М., розглянувши подання старшого інспектора Калуського МРС філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області Лосик О.Й. про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови Калуського міськрайонного суду від 18.12.2020,-

ВСТАНОВИВ:

Старший інспектор Калуського МРС філії ДУ «Центр пробації» Лосик О.Й. звернулася до суду з поданням про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови. Подання обґрунтовує тим, що постановою Калуського міськрайонного суду від 18.12.2020 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді 120 годин суспільно-корисних робіт. ОСОБА_1 поставлений на облік в Калуському МРС 12.01.2021. 20.01.2021 та 29.01.2021 порушник викликався до уповноваженого органу з питань пробації, однак за викликами не з'явився. Згідно інформації Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради від 09.02.2021, згідно даних картки реєстрації особи, які передані відповідно до розпорядження міського голови № 44 від 05.02.2016 та згідно бази обліку реєстрації у Калуській міській територіальній громаді, інформація про реєстрацію місця проживання (перебування) ОСОБА_1 , 1984 р.н., відсутня. Відповідно до інформації Відділу обліку і моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання в Івано-Франківській області ОСОБА_1 зареєстрованим чи знятим з реєстрації не значиться. Відповідно до інформації дільничого офіцера поліції Калуського РВП, даний громадянин по АДРЕСА_1 не проживає. По даній адресі проживає гр. ОСОБА_2 , яка повідомила, що проживає разом з сім'єю. ОСОБА_3 являється їй двоюрідним братом та не проживає в даній квартирі близько 6 років та не з'являється там. Також повідомила, що гр. ОСОБА_1 проживає у Вінницькій області разом з родичами, точна адреса їй невідома, родинних зв'язків не підтримує. Відповідно до інформації Калуського МРВ Державної виконавчої служби станом на 31.03.2021 у відділі відсутня будь-яка інформація, яка б могла сприяти встановленню місця проживання чи перебування гр. ОСОБА_1 .

Тому просить вирішити питання щодо подальшого виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 18.12.2020.

Представник Калуського МРС філії ДУ «Центр пробації» Лосик О.Й. в судове засідання не з'явилась, однак подала заяву, в якій вказує, що подання підтримує, просить розгляд подання проводити у її відсутності.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.

Дослідивши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 , особисту справу № 13/2021, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 325-1 КУпАП встановлено, що постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.

Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт". Так, згідно розділу 11 вказаного Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування.

Наказом від 19.03.2013 року № 474/5 Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції, в розділі XIII пунктах 13.13 та 13.14 передбачено наступне:

13.13. якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови;

13.14. усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.

Так, Калуський МРС філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області , відповідно до ст. 304 КУпАП, просить суд вирішити питання щодо подальшого виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 18.12.2020, враховуючи наявність підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови, оскільки місце перебування ОСОБА_1 не відоме.

Відповідно до ст. 304 КУпАП України, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Однак, як вбачається зі ст.ст. 183-2 КУпАП, 302КУпАП, ст. 325-4 цього ж Кодексу, питання, пов'язані з виконанням постанови суду можуть бути вирішені різним чином.

Порядок виконання постанови про застосування суспільно корисних робіт визначений Главою 31-А КУпАП (ст.ст. 325-1 - 325-4 КУпАП).

Згідно ст. 325-4 КУпАП у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.

Відповідальність за ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбаченаст.183-2 КУпАП. Під ухиленням особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт у цій статті слід розуміти неприбуття порушника до місця виконання суспільно корисних робіт (підприємства, установи, організації) протягом двох днів з дати, визначеної у направленні уповноваженою посадовою особою органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, без поважних причин, невихід на суспільно корисні роботи або відмова від виконання роботи, вид якої визначений підприємством, установою, організацією, більше двох разів протягом місяця без поважних причин, а також поява на робочому місці у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння. Поважними причинами є хвороба особи та інші документально підтверджені обставини, що фактично позбавляють можливості порушника прибути для відпрацювання суспільно корисних робіт.

Відповідно до вимог ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Згідно зі ст. 302 КУпАП, за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.

Відповідно до пунктів 5, 6 і 9 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

Таким чином, законодавцем визначено чіткий перелік випадків у разі настання яких орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання, а саме: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

В усіх інших випадках постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання.

Крім того, санкцією ч. 1 ст. 183-1 КУпАП передбачено лише один вид стягнення, а саме виконання суспільно корисних робіт. Можливість заміни стягнення у вигляді суспільно корисних робіт Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачена.

Також, чинний Кодекс України про адміністративне правопорушення передбачає можливість відстрочки, заміни або припинення виконання адміністративного стягнення.

Разом з цим, відповідно до ст. 36 КВК України, уповноважений орган з питань пробації звертається до відповідних правоохоронних органів щодо розшуку засуджених, місцезнаходження яких невідоме. Отже орган пробації не здійснив всіх заходів, передбачених діючим законодавством України, щодо встановлення місця знаходження порушника ОСОБА_1 .

Крім того, відсутність правопорушника при розгляді подання у суді позбавляє його права захищати свої інтереси та порушує його право на захист в стадії виконання постанови, передбачене Кодексом України про адміністративне правопорушення, тому суд, виходячи з інтересів правильного вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови, вважає обов'язковою присутність правопорушника при вирішенні питання пов'язаних з виконанням постанови.

Враховуючи наведені обставини в сукупності, а також те, що відсутня вказівка, яким чином суд повинен вирішити порушене у ньому питання, суд позбавлений можливості розглянути подання відповідно до вимог КУпАП.

Разом з цим, слід зазначити, що на теперішній час відсутній законодавчо визначений механізм щодо вжиття будь-яких заходів у випадку відсутності особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності, за її місцем проживання та невідомим місцем перебуванням, що також є підставою для відмови в задоволені вищевказаного подання.

Керуючись ст.ст. 304, 325-1 325-4 КУпАП України, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні подання старшого інспектора Калуського МРС філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області Лосик О.Й. щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Калуського міськрайонного суду від 18.12.2020 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відмовити.

Особову справу № 13/2021 щодо ОСОБА_3 повернути до Калуського МРС філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області для продовження виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 18.12.2020.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: