Постанова від 15.06.2021 по справі 400/2438/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2021 р.м.ОдесаСправа № 400/2438/20

Категорія:108060000

Головуючий в 1 інстанції: Мельник О. М.

Місце ухвалення: м. Миколаїв

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Бітова А. І.

- Ступакової І. Г.

при секретарі - Поварчук В. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2021 року по справі за позовом Приватного акціонерне товариство "Миколаївська теплоелектроцентраль" до Адміністрації Інгульського району Миколаївської міської ради, третя особа ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

ПАТ "Миколаївська теплоелектроцентраль" звернулося до суду з позовом до Адміністрації Інгульського району Миколаївської міської ради, третя особа ОСОБА_1 , в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення голови міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП при Адміністрації Інгульського району Миколаївської області Волкова І.В. від 11.12.2018 року щодо затвердження акту про відключення квартири, що належить на праві власності ОСОБА_1 від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням постійно діючої Міжвідомчої комісії Адміністрації Інгульського району з розгляду питань пов'язаних з відключенням окремих квартир від мереж ЦО та ГВП ухвалено 07.09.2017 року протокол №5 про надання дозволу на виконання проектних та монтажних робіт для подальшого влаштування газового турбо-котла в квартирі ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 . 09.11.2018 року було проведено відключення в квартирі ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 шляхом видимого розриву зварюванням приєднань радіаторів (конвекторів), заварюванням стояків, ізольованих стояків, про що складено відповідний акт. 11.12.2018 року головою міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП при Адміністрації Інгульського району Миколаївської області Волковим І.В. затверджено акт про відключення вищезазначеної квартири. Позивач вважає рішення Міжвідомчої комісії Адміністрації Інгульського району щодо затвердження акту про відключення за адресою АДРЕСА_1 , що належить на праві власності ОСОБА_1 протиправним, незаконними та таким, що суперечить нормам чинного законодавства України.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2021 року у задоволенні позову Приватного акціонерного товариства “Миколаївська теплоелектроцентраль” до Адміністрації Інгульського району Миколаївської міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування рішення голови міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП при Адміністрації Інгульського району Миколаївської області Волкова І.В. від 11.12.2018 року щодо затвердження акту про відключення квартири, що належить на праві власності ОСОБА_1 від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ПАТ "Миколаївська теплоелектроцентраль" подало апеляційну скаргу, в якій зазначено про порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, з'ясування не всіх обставин справи, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не взято до уваги те, що змінами в законодавстві, зокрема внесеними постановою № 1268 передбачено відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не у квартирах багатоквартирного будинку, а у багатоквартирних будинках в цілому, що унеможливлює відключення від мереж окремих квартир.

Учасники справи у судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлені належним чином, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста їх участь в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 2 ст. 313 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.

Згідно ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 якій належить на праві власності квартира за адресою АДРЕСА_1 звернулась з заявою до директора КЖЕП ММР “Зоря” про надання дозволу на відключення квартири від централізованого опалення для подальшого встановлення та підключення автономного опалення.

07.09.2017 року рішенням постійно діючої Міжвідомчої комісії Адміністрації Інгульського району з розгляду питань пов'язаних з відключенням окремих квартир від мереж ЦО та ГВП ухвалено протокол №5 про надання дозволу на виконання проектних та монтажних робіт для подальшого влаштування газового турбо-котла в квартирі ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 .

09.11.2018 року представниками КЖЕП ММР “Зоря” було проведено відключення квартири АДРЕСА_2 від внутрішньобудинкових мереж ЦО та ГВП шляхом видимого розриву зварюванням приєднань радіаторів (конвекторів), заварюванням стояків, ізольованих стояків, про що складено відповідний акт.

11.12.2018 року головою міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП при Адміністрації Інгульського району Миколаївської області ОСОБА_2 затверджено акт про відключення вищезазначеної квартири.

14.08.2019 року позивач направив на адресу відповідача лист з проханням надати належним чином завірені копії документів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , а саме: витяг з рішення міжвідомчої комісії; протокол щодо складу комісії; узгоджений з ПрАТ “Миколаївська ТЕЦ” проект відключення; 4 акти претензії, що підтверджують одержання неякісної послуги; довідку про відсутність боргів за теплопостачання; інші документи, які мають відношення до відповідного відключення.

19.09.2019 року відповідач надав відповідь на лист позивача та копії запрошених документів на 18 аркушах.

Не погоджуючись з рішенням голови міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП при Адміністрації Інгульського району Миколаївської області ОСОБА_2 від 11.12.2018 року щодо затвердження акту про відключення квартири, що належить на праві власності ОСОБА_1 від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що за вимогами Закону «Про житлово-комунальні послуги", що діє з 10.12.2017 року, можливе відключення квартири від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та влаштувати систему індивідуального теплопостачання якщо у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, а тому прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Надаючи правову оцінку законності і обґрунтованості рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 1 пункту «а» статті 30 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Згідно з частиною першою статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Відповідно до частини шостої статті 26 Закону України від 24.06.2004 № 1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Приписами статті 24 Закону України від 02.06.2005 № 2633-IV «Про теплопостачання» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що споживач теплової енергії має право, зокрема, на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (далі - Правила № 630; у редакції від 30.08.2017 року, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Згідно з пунктом 25 Правил № 630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відповідно до пункту 26 Правил № 630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Згідно з пунктом 1.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4 (далі - Порядок № 4; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, був чинним до 17.09.2019), для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії. Засідання постійно діючої міжвідомчої комісії відбуваються у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць.

Пунктом 2.1 Порядку № 4 передбачено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Згідно з пунктом 2.2 Порядку № 4 комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.

Відповідно до пункту 2.3 Порядку № 4 отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією.

Аналіз наведених вище правових норм дає суду підстави для висновку, що відключення від мереж централізованого опалення та теплопостачання може бути лише за умови відключення цілого житлового будинку, на підтвердження чого додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування в будинку системи індивідуального або автономного опалення. При цьому, можливість відключення окремої квартири (приміщення) Порядком № 4 не передбачена, а заяву, що надходить від власника або наймача (орендаря) окремого приміщення житлового будинку, Комісія має право не розглядати.

З вище переліченими нормами діючого законодавства узгоджується й прийняття Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради Рішення № 821 від 27.09.2017 року «Про визнання таким, що втратило чинність, Рішення Виконавчого комітету ММР № 1517 від 24.07.2009 року «Про надання погоджень переведення окремих квартир у багатоповерхових житлових будинках на влаштування автономних систем опалення та гарячого водопостачання».

Так, саме на виконання цього Рішення № 821 ВК ММР була утворена Відповідачем Міжвідомча комісії по розгляду питань, пов'язаних з організацією відключення виключно окремих житлових будинків від мереж ЦО та ГВП, комісія не наділена повноваженням розглядати питання, пов'язані з організацією відключення окремих приміщень (квартир) у багатоквартирних будинках.

Крім того, наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.11.2007 за № 1320/14587, у Порядок № 4 були внесені зміни, загальний зміст яких зводиться до можливості відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише цілого житлового будинку, а не його окремих приміщень.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 234/1116/16-а, від 04.04.2018 у справі № 826/9835/16, від 15.08.2019 у справі № 210/2496/15-а (2-а/210/14/16, від 03.07.2020 у справі № 234/15728/17 (№К/9901/56921/18).

Таким чином, суд приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення від відповідач діяв поза межами своїх повноважень та не у спосіб, визначений Законом, що помилково не встановлено судом першої інстанції.

Натомість висновок суду першої інстанції, що за вимогами Закону «Про житлово-комунальні послуги», що діє з 10.12.2017 року, можливе відключення квартири від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та влаштувати систему індивідуального теплопостачання якщо у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води ґрунтуються на неповному з'ясуванні обставин справи, оскільки доказів того, що не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води матеріали справи не містять.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, а ухвалене судове рішення на підставі вимог ст.317 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 308, 313, 315, 316, 317, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" задовольнити.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2021 року скасувати.

Ухвалити по справі нове рішення, яким позов ПАТ "Миколаївська теплоелектроцентраль" до Адміністрації Інгульського району Миколаївської міської ради, третя особа ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення голови міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП при Адміністрації Інгульського району Миколаївської області Волкова І.В. від 11.12.2018 року щодо затвердження акту про відключення квартири, що належить на праві власності ОСОБА_1 від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено та підписано 16 червня 2021року.

Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: А. І. Бітов

Суддя: І. Г. Ступакова