вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"25" травня 2021 р. м. Київ Справа № 911/891/21
Господарський суд Київської області у складі судді Мальованої Л.Я. за участю секретаря судового засідання Майбороди В.М. розглянувши справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Київської міської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", м. Київ
до Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, Київська обл., смт. Бородянка
про стягнення 308 784 грн. 18 коп.
Без виклику представників сторін.
Обставини справи:
До господарського суду Київської області звернулось Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Київської міської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" з позовом до Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації про стягнення 308 784 грн. 18 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації виник обов'язок по оплаті витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.
06.04.2021 року до загального відділу суду від позивача надійшло клопотання про заміну сторони у справі, а саме: Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації на його правонаступника Бучанську районну державну адміністрацію Київської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
З огляду на вищевикладені обставини ухвалою суду від 11.05.2021 р. заявлене клопотання було задоволено.
Одночасно, разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.
Згідно з пунктом 1 частини п'ятої статті 12 Господарського процесуального кодексу України справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб є малозначними справами.
Частиною першою статті 247 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що малозначні справи розглядаються у порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини першої статті 250 Господарського процесуального кодексу України питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Ухвалою господарського суду Київської області від 29.03.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/891/21, задоволено клопотання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.
У частині восьмій статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Згідно статей 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
Публічне акціонерне товариство «Укртелеком» (надалі - Позивач), як оператор телекомунікацій у своїй діяльності керується нормами діючого законодавства, зокрема Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України «Про телекомунікації» від 18.1 1.2003 № 1280-1V, Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України 11.04.2012 № 295, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ч. 3 ст.63 Закону України "Про телекомунікації"' та п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №295 від 11.04.2012 телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України за місцем їх проживання з дня пред'явлення документа, що підтверджує право на пільги.
Позивач надає телекомунікаційні послуги на пільгових умовах категоріям споживачів, на яких поширюється дія п.19 ч.І ст. 12. п.10 ч.І ст. 13, п. 18 ч.І ст.14, п.20 ч.І ст. 15, п.7 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-Х11; п.19 ст.6-4 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань» від 23.03.2000 № 1584-111: п. 11 ч. І ст.20; ч.2 ст.20 та ст.21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-Х1І; п.6 ч.І ст.6: ч.3 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» від 24.03.2008 № 203/98-ВР; ч.5 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-Х1І; та п.4 ч.3 ст.13 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-III.
Загальні засади фінансування витрат пов'язаних з наданням пільг на підставі вказаних законів визначено безпосередньо у цих законах, а саме: у ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у ч. 6 ст. 6 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань", у ст. 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у ст. 9 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист"; у ст. 23 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовці та членів їх сімей», у ч.І, 4 ст.20 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
Відповідно до положень вказаних Законів фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Законів про соціальний захист, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, а не за власні кошти Позивача.
Позивачем належним чином виконуються обов'язки, щодо надання пільговим категорія громадян телекомунікаційних послуг на пільгових умовах. На виконання вимог законодавчих актів період з 01.01.2020 по 31.12.2020 надано телекомунікаційних послуг на пільгових умовах на сум 344 763,59 грн., з яких Відповідачем відшкодовано 35 979,41 грн., що підтверджується розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг-форма № 2-пільга та актами звіряння розрахунків за надані населенню телекомунікаційні послуги, на які надаються пільги відповідно до законодавства - форма № 3-пільга.
Відповідно до п. 1 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 (далі Положення № 117) Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі Реєстр), - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України.
Відповідно до п. 3 Положення № 117 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання інформації про осіб, які мають право на пільги та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків; вносять до Реєстру відповідні уточнення у разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Відповідно до п.2. та п.п 3 п. 4 Положення про управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням т.в.о. голови Бородянської районної державної адміністрації 01.06.2018 № 197 (далі - Положення), управління забезпечує виконання повноважень, встановлених законодавством України у сфері соціально захисту населення; соціальної підтримки та надання соціальних послуг особам похилого віку, особі з інвалідністю, сім'ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим та іншим соціально вразливим верствам населення; захисту прав та реалізації соціальних гарантій визначених законодавством України для окремих категорій населення, у тому числі ветеранів війни та праці, жертв політичних репресій та нацистських переслідувань, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Основним завданням управління є забезпечення реалізації державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення, що включає призначення та виплату соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, установлених законодавством України для відшкодування витрат на оплату пільг з послуг зв'язку.
Відповідно до абз.2,9,10,12,15 п.п.27, абз.5 пп.28 та пп.31 п.5 Положення, управління відповідно до визначених повноважень виконує функції з питань реалізації заходів соціальної підтримки населення: організовує в межах своєї компетенції роботу щодо надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, пільг з оплати житлово-комунальних послуг, послуг зв'язку, пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу та пільгового проїзду окремим категоріям громадян, інших пільг, передбачених законодавством України; проводить електронні звірки інформації від організацій-надавачів послуг щодо витрат, пов'язаних з наданням пільг окремим категоріям громадян, з відомостями, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги; проводить розрахунки з організаціями-надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян та призначені житлові субсидії населенню; проводить інвентаризацію особових справ і особових рахунків осіб, які одержують соціальну допомогу, субсидії та пільги в установленому законодавством порядку; здійснює контроль відповідно до чинного законодавства за цільовим використанням коштів, спрямованих на надання державних соціальних допомог та інших видів соціальної підтримки, передбачених законодавством України; організовує в межах своєї компетенції роботу з надання пільг пенсіонерам, особам з інвалідністю, ветеранам війни та праці, одиноким непрацездатним громадянам та іншим категоріям осіб, які мають право на пільги відповідно до законодавства України; забезпечує ведення єдиної інформаційно-аналітичної системи соціального захисту населення (ІАССЗН), Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП) тощо.
З огляду на зазначене, органом уповноваженим державою здійснювати від її імені повноваження в спірних правовідносинах є Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, правонаступником якого є Бучанська районна державна адміністрація Київської області (далі - відповідач).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 04.10.2007 № 535 (далі - Наказ № 535) затверджено форму для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг "2-пільга", інструкцію про порядок її заповнення та введено в дію електронний формат цієї форми.
Відповідно до п.2 Інструкції, затвердженої наказом № 535 підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа, що настає після звітного періоду, формують та надають до управлінь праці та соціального захисту населення на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2- пільга". Електронний формат форми "2-пільга" надається у вигляді файлів DBF або ТХТ-формату. Цей файл є уніфікованою базою даних у DBF-форматі, яка складається з однієї таблиці і в ній відображаються: код ЄДРПОУ організації; дані про пільговика: П.І.Б., адреса, ідентифікаційний номер або паспортні дані (якщо коду не має); серія та номер пільгового посвідчення, що дає право на пільгу; номер особового рахунку пільговика в організації, яка надає послуги; рік та місяць, в якому завантажується пільга; код пільги; початок та кінець періоду, за який проведено обрахування; кількість осіб, що отримують пільги; код категорії пільговика; розмір пільги (у відсотках); сума нарахованої пільги; тариф за одиницю послуги: ознака для перерахунків тощо.
На виконання наведеного, розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг форма "2-пільга" за спірний період, складені за формою "2-пільга", затвердженою наказом №535, Позивачем щомісячно надсилались Відповідачу в електронному форматі і на паперових носіях із супровідними листами з описом вкладення та з проханням звірити надану інформацію з інформацією, що міститься в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, здійснити узгодження цієї інформації, оформити акти звіряння - форма "3-пільга" та відшкодувати витрати за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах, що підтверджується доказами надсилання на електронну адресу та супровідними листами № 82і250/58-269 від 11.02.2020, № 82і250/58-376 від 11.03.2020, №82і250/58-469 від 06.04.2020, №82і250/58-583 від 06.05.2020, №82і250/58-688 від 04.06.2020, № 82і250/58-794 від 06.07.2020, № 82і250/58-866 від 06.08.2020, № 82і250/58-981 від 07.09.2020, № 82і250/58-1168 від 05.10.2020, № 82і250/58-І271 від 05.11.2020, № 82і250/58-І443 від 05.12.2020, № 82і250/58-28 від 06.01.2021 розрахунків видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг, форма "2-пільга" та актів звіряння розрахунків за надані послуги на пільгових умовах, форма "3-пільга", зокрема: за січень 2020 на суму 31 420,93 грн., за лютий 2020 на суму 30 782,18 грн., за березень 2020 на суму 32 903,85 грн., за квітень 2020 на суму 32 234,31 грн., за травень 2020 на суму 31 826.83 грн., за червень 2020 на суму 31 449,36 грн., за липень 2020 на суму 30 316,35 грн., за серпень 2020 на суму 29 209.06 грн., за вересень 2020 на суму 27 541,27 грн., за жовтень 2020 на суму 26 855,54 грн., за листопад 2020 на суму 26 773,32 грн., за грудень 2020 на суму 13 450,59 грн., які відповідно до відміток про отримання в рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, отримані Відповідачем.
Відповідно до п.4 Положення № 117 припинення права на пільги здійснюється на підставі наданої Відповідачем інформації, а тому здійснення перерахунку по пільговому нарахуванню абонентам, що втратили право на пільгу відбувається в тому місяці, коли Відповідачем надана відповідна інформація.
Варто зазначити, що надана Відповідачем за спірний період інформація про громадян, які померли чи вибули, відпрацьована, з відповідним зменшенням нарахувань.
Тому, акти звіряння розрахунків за надані населенню телекомунікаційні послуги, на які надаються пільги відповідно до законодавства - форма "3-пільга" за спірний період на суму 308784,18 грн. є підставою для відшкодування Відповідачем грошових сум у зв'язку із наданням пільг, визначених законом.
Зважаючи на те, що норми Законів України, якими встановлено пільги з оплати послуг зв'язку, не втратили чинність, визначені в цих Законах особи мають право користуватися послугами зв'язку на пільгових умовах, а Позивач, виконуючи встановлений законом обов'язок, продовжує їх надавати, то держава в особі Відповідача зобов'язана компенсувати витрати Позивача, понесені ним внаслідок надання послуг зв'язку на пільгових умовах.
Згідно із ч. І ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу (ч.2 ст. 509 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. І ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Статтею 174 Господарського кодексу України визначено, що господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту.
Відповідно до ч. І ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (ч. 2. ст. 19, Господарського кодексу України).
Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст.ст. 526 і 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства та у встановлений строк.
Згідно ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Пунктами 1,6 ст. 92 Конституції України встановлено, що виключно законами Україні визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту тощо.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та Законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії". Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно Законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Отже, цивільні права та обов'язки між Позивачем та Відповідачем виникли безпосередньо із Законів України.
Не зважаючи на те, що законодавство України не передбачає обов'язковості укладення договору про розрахунки з постачальниками послуг, наданих особам, які мають право на пільги, Позивач листом з описом вкладення № 82і250/58-98 від 08.01.2020, надіслав Відповідачу проект договору на 2020 рік, який залишено без оформлення. Крім того, позивач даним листом повідомив відповідача про наявність заборгованості за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах і необхідність їх оплати.
Про наявність заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах Відповідач освідомлений, оскільки розмір заборгованості зазначається щомісячно в актах звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги - форма "3-пільга", наростаючим підсумком.
Варто зазначити, що листами № 82і250/58-305 від 11.02.2020 та № 82і250/58-345 від 27.02.2020 р. Позивач повідомив Відповідача про розмір абонентної плати.
Листами № 11/205 та № 11/6 Відповідачу надіслано претензії № 50 від 17.12.2020 та № 1 від 22.01.2021 із вимогою в термін до 29.12.2020 та до 03.02.2021 перерахувати на рахунок Позивача заборгованість за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям населення за спірний період, які Відповідач отримав 19.12.2020 та 25.01.2021 відповідно, що підтверджується інформацією з сайту Укрпошти. У відповідь на претензію № 50 від 17.12.2020 листом № 3777/01 від 28.12.2021 Відповідач зазначив про відсутність коштів і що з даним питанням необхідно звертатись до Бородянської, Немішаївської ОТГ та Бучанської ОТГ. Відповідь на претензію № 1 від 22.01.2020 Відповідач не надав.
Однак, ОТГ, які створені та функціонують на території Бородянського району не мають відповідних обов'язків щодо ведення Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та проведення розрахунків із підприємствами та установами, які надають населенню послуги на пільгових умовах.
Крім того, законодавством не передбачена залежність розміру відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення чи випадки повного або часткового звільнення від обов'язку здійснення розрахунків з постачальниками послуг на пільгових умовах, оскільки надання пільг певним категоріям населення відбувається відповідно до вимог Законів України.
Відповідно до ч.6 ст.48 Бюджетного кодексу України зобов'язання щодо виплат субсидій, допомог, пільг по оплаті за надані послуги та компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із Законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органам Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Господарського кодексу України Позивач є суб'єктом господарювання який надає телекомунікаційні послуги споживачам за встановлену плату, метою діяльності позивача як учасника господарських відносин є досягнення економічних та соціальних результатів і одержання прибутку.
Отже, Відповідач зобов'язаний компенсувати Позивачу вартість послуг зв'язку, наданих пільговим категоріям громадян, у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, тобто до 01.02.2021 року. включно, проте Відповідач не виконує обов'язки щодо відшкодування в повному обсязі витрат, які понесені Позивачем в результаті надання послуг на пільгових умовах.
Враховуючи викладене суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі, у зв'язку тим, що спір виник в результаті неправильних дій відповідача, що призвело до необхідності позивачу звертатися з позовом до суду та здійснювати додаткові витрати на сплату судового збору, суд, відповідно до свого права, передбаченого частиною 9 ст.129 ГПК України, покладає на відповідача відшкодування позивачу судового збору.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13 73-92, 129, 207, 247-252 ГПК України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Бучанської районної державної адміністрації Київської області (08292, Київська обл., м. Буча, вул. Енергетиків, буд. 12, код 44014159) на користь Публічного акціонерного товариства “Укртелеком”, в особі Київської міської філії ПАТ «Укртелеком» (01601, м. Київ, б-р. Т. Шевченка, 18, код 21560766) - 308 784,18 грн. (триста вісім тисяч сімсот вісімдесят чотири гривні 18 коп.) заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, судовий збір в розмірі 4 631 (чотири тисячі шістсот тридцять одна) грн. 76 коп.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України .
Повний текст рішення підписано 15.06.2021 року.
Суддя Л.Я. Мальована