Суддя Черняк В. Г.
Справа № 644/1730/21
Провадження № 2-а/644/44/21
15.06.2021
15 червня 2021 року м. Харків
Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого - судді Черняка В. Г.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, в порядку адміністративного судочинства, позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, Департаменту патрульної поліції, в якій просить скасувати постанову серії ЕАН № 3815632 від 22.02.2021 року, винесену поліцейським 3 батальйону 6 роти Управляння патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Даценко Артемом Володимировичем про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КУпАП, а справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 121 КУпАП закрити.
Крім того, позивач ОСОБА_1 просить суд стягнути на його користь з Департаменту патрульної поліції) витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 гри.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.02.2021 року позивач ОСОБА_1 здійснював рейс на автобусі марки «TEMSA PRESTIGE», д.н.з. НОМЕР_1 .Приблизно о 8 годині ранку вказаний транспортний засіб під керуванням позивача було зупинено поліцейським 3 батальйону 6 роти Управління патрульної поліції в Харківській області Даценко А.В. на стаціонарному пості «Валки», розташованому на 429 км автомобільної дороги «М-03 Київ - Харків - Довжанський». При цьому будь-яких причин для зупинки вказаного транспортного засобу не було. Після перевірки транспортного засобу, яка тривала щонайменше 30 хвилин, поліцейський ОСОБА_2 почав стверджувати, що наявна в автобусі аптечка не відповідає ДСТУ 3961 та ДСТУ 3649, оскільки перелік лікарських засобів, який в ній міститься не містить відбитка печатки підприємства виробника.
Саме на цій підставі поліцейським Даценко А.В. було складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАН № 3815632 від 22.02.2021 року в якій було зазначено недостовірні відомості про те, що водій керував ТЗ, який надає послуги з перевезення пасажирів та не виконав вимоги ДСТУ 3961, ДСТУ 3649, а саме не мав аптечки медичної автомобільної АМА 2 встановленого зразка, чим порушив п. 31.1. ПДР - керування водієм ТЗ, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, що має несправності, передбачені частиною першої цієї статті (ч. 2 ст. 121 КУпАП).
Позивач посилається на те, що наявні в автобусі аптечки європейського зразка DIN 13164:2014 та аптечка АМА 2 в повній мірі відповідають вимогам ДСТУ 3961. У свою чергу ДСТУ 3961- 2000 не містить такої вимоги, щоб перелік наявних в аптечці АМА 2 медичних засобів містив відбиток печатки підприсмства - виробника.
Позивач вважає постанову серії ЕАН N° 3815632 від 22.02.2021 року необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню в зв'язку невідповідністю висновків поліцейського фактичним обставинам справи.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 16.03.2021 року вказаний адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи визначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Копія даної ухвали разом з копією позовної заяви та доданими до неї документами отримана відповідачами Управлінням патрульної поліції в Харківській області та Департаментом патрульної поліції - 31.03.2021 року та 01.04.2021 року відповідно.
Протягом встановленого судом строку, відповідачами відзив на позовну заяву з наданням відповідних доказів, які підтверджують необґрунтованість вимог позивача не подавалися.
Згідно з правилами ст. 12 КАС України зазначений спір є незначної складності, а тому відповідно до вимог ст. 257, 262 КАС України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Протягом встановленого судом строку, сторонами клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторінне заявлялося.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними у справі матеріалами, у зв'язку з відсутністю клопотання сторін про інше, відповідно до положень ст. ст. 257-263 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 22.02.2021 року позивач ОСОБА_1 здійснював рейс на автобусі марки «TEMSA PRESTIGE», д.н.з. НОМЕР_1 . О 08-00 годині вказаний транспортний засіб під керуванням позивача було зупинено поліцейським 3 батальйону 6 роти Управління патрульної поліції в Харківській області Даценко А.В. на стаціонарному пості «Валки», розташованому на 429 км автомобільної дороги «М-03 Київ - Харків - Довжанський».
Поліцейським Даценко А.В. було складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАН № 3815632 від 22.02.2021 року, згідно якої водій ОСОБА_1 керував ТЗ, який надає послуги з перевезення пасажирів та не виконав вимоги ДСТУ 3961, ДСТУ 3649, а саме не мав аптечки медичної автомобільної АМА 2 встановленого зразка, чим порушив п. 31.1. ПДР - керування водієм ТЗ, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, що має несправності, передбачені частиною першої цієї статті (ч. 2 ст. 121 КУпАП). За вказане адміністративне правопорушення позивача було притягнуто до адміністративно відповідальності за ч. 2 ст. 121 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 680,00 грн.
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що висновки відповідача, щодо наявності вини в діях ОСОБА_1 не підтверджені матеріалами справи.
Відповідно до п.31.1 Правил дорожнього руху Українитехнічний стан транспортних засобів та їх обладнання повинні відповідати вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, а також правил технічної експлуатації, інструкцій підприємств-виробників та іншої нормативно-технічної документації.
Частиною 2 ст. 121 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування водієм транспортним засобом, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, що мас несправності, передбачені частиною першою цієї статті, або технічний стан і обладнання якого не відповідають вимогам стандартів, правил дорожнього руху і технічної експлуатації.
При цьому відповідачами не надано жодних доказів того, що особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 було порушено вимоги п.31.1 Правил дорожнього руху України.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 5 КАС України відповідно до кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Статтею 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративної відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідачами відзив на позовну заяву у встановленому законом порядку не подавався, а тому у відповідності до ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
У справах за позовом фізичної особи щодо оскарження постанов про притягнення до адміністративної відповідальності на суб'єкта владних повноважень, в силу приписів статті 77 КАС України, покладається обов'язок доказування правомірності своїх дій у разі, якщо останній заперечує проти позову.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що поліцейським 3 батальйону 6 роти Управління патрульної поліції в Харківській області Даценко А.В. не з'ясовано всіх обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, не встановлено факт вчинення адміністративного правопорушення, з посиланням на належні та допустимі докази та наявність вини в діях ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 121 КУпАП. Відповідачами протилежне не доведено, а, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача ОСОБА_1 про стягнення на його користь з Департаменту патрульної поліції витрат зі сплати судового збору у розмірі 908,00 гри. суд зауважує наступне.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В Постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 року у справі № 543/775/17 Верховний Суд дійшов висновку, що за подання позовної заяви про скасування постанови про адміністративне правопорушення належить сплачувати судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 454,00 грн.
Разом з цим, з долученої до позовної заяви позивачем квитанції про сплату судового збору вбачається, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., що перевищує встановлений розмір судового збору.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про стягнення з відповідача суб'єкта владних повноважень - Департаменту патрульної поліції за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь позивача ОСОБА_1 витрат по сплаті судового збору у розмірі 454,00 грн.
Разом з цим, позивач ОСОБА_1 не позбавлений права на звернення до суду із відповідною заявою про повернення йому зайво сплаченого судового збору у встановленому законом порядку.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 5-10, 77, 139, 242-244, 246, 255, 295 КАС України, п. п. 9, 10, 15.5 п. 1 Розділу VII Перехідні положення КАС України, ст. ст. 9-10, ч. 2 ст. 122, ст. ст. 254, 258, 280 КУпАП, суд -
Позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху - задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення серії ЕАН № 3815632 від 22.02.2021 року, винесену поліцейським 3 батальйону 6 роти Управління патрульної поліції в Харківській області Даценко Артемом Володимировичем, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн. - скасувати.
Провадження по справі у відношенні ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 121 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Стягнути з відповідача суб'єкта владних повноважень - Департаменту патрульної поліції (ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження: м.Київ, вул. Федора Ернста, буд.3) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 454,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду, через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: В.Г. Черняк