Справа №175/2217/21
провадження №2/175/703/21
Іменем України
15 червня 2021 року смт. Слобожанське
Суддя Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області Озерянська Ж.М. ознайомившись з матеріалами цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби про звільнення майна з під арешту, -
14 червня 2021 року до Дніпропетровського районного суду надійшла вищевказана позовна заява ОСОБА_1 до Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби про звільнення майна з під арешту.
Суд вважає, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства виходячи з наступного.
У позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що на виконанні у Дніпровському районному відділі державної виконавчої служби перебувало виконавче провадження №49609494 з виконання виконавчого листа №175/2240/14 від 31 березня 2015 року Дніпропетровського районного суду про стягнення коштів, а саме 5481 грн. 00 коп., виконавчого листа №175/2240/14 від 31 березня 2015 року Дніпропетровського районного суду про стягнення коштів, а саме 52343 грн. 16 коп. та виконавчого листа №175/2240/14 від 31 березня 2015 року Дніпропетровського районного суду про стягнення коштів в розмірі 799352 грн. 18 коп. з ОСОБА_1 . Державним виконавцем було накладено арешт на рухоме майно ОСОБА_1 . При закінченні виконавчого провадження державним виконавцем арешт на рухоме майно не було знято.
ОСОБА_1 пред'явив позов, зі змісту якого не вбачається спору між сторонами про право власності (володіння, користування, розпорядження) на майно, на яке накладено арешт, і таке право позивача ніким не оспорюється, не містить позов і матеріально-правових вимог до відповідача, а тому позовна заява не підлягає розгляду в порядку позовного провадження, оскільки передбачається інша форма звернення та порядок вирішення.
Відповідно до абз. 5 п. 1 та 5 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 03.06.2016 Про судову практику у справах про зняття арешту з майна на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби стороною виконавчого провадження може бути подана скарга, яка підлягає розгляду в порядку, передбаченому розділом VII ЦПК, крім випадків, коли розгляд таких скарг відбувається за правилами іншого судочинства. У разі якщо опис та арешт майна проводився державним виконавцем, скарга сторони виконавчого провадження розглядається в порядку, передбаченому розділом VII ЦПК, а якщо такі дії вчинялися при виконанні вироку суду щодо цивільного позову у кримінальному провадженні, то відповідна скарга підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства відповідно до вимог статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України. Інші особи, які є власниками (володільцями) майна і які вважають, що майно, на яке накладено арешт, належить їм, а не боржникові, можуть звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту, що передбачено статтею 60 Закону про виконавче провадження.
Відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Згідно з частинами третьою-п'ятою статті 59 Закону України "Про виконавче провадження" у разі виявлення порушення порядку накладення арешту, встановленого цим Законом, арешт з майна боржника знімається згідно з постановою начальника відповідного відділу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець.
Аналогічна за змістом правова позиція викладена у постанові Верховного Суду №712/12136/18 від 24 травня 2021 року.
Чинне законодавство України передбачає широке коло можливостей впливу на хід виконавчого провадження, рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби.
Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності державних виконавців регламентується як Законом України Про виконавче провадження так і відповідними положеннями процесуальних кодексів які повинні застосовуватися у сукупності заходів оскарження.
Отже, згідно із вимогами п.1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позивач може звернутися до начальника відповідного відділу державної виконавчої служби з заявою про скасування арешту з майна або захистити свої права у спосіб оскарження бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо відмови у відкритті провадження у цій справі.
Керуючись статтями 2, 4, 19, 175, 177, 186 ЦПК України, суд,-
У відкритті провадження по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби про звільнення майна з під арешту - відмовити.
Цю ухвалу надіслати заявнику та до цієї ухвали додати позовні матеріали (копія позовної заяви залишається в суді) не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому ст. 272 цього Кодексу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Озерянська Ж.М.