Рішення від 04.06.2021 по справі 440/3017/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3017/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною.

Позовні вимоги:

визнати протиправною бездіяльність Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ Скороходівської селищної ради рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради № 143 від 18.12.2020 "Про підготовку та проведення конкурсу на визначення виконавців послуг щодо поводження з побутовими відходами".

Під час розгляду справи суд

ВСТАНОВИВ:

30.03.2021 ОСОБА_1 (далі - позивач; ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Аргументи учасників справи

В обґрунтування своїх вимог позивач стверджував про порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин у зв'язку з несвоєчасним оприлюдненням відповідачем публічної інформації, а саме: рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради № 143 від 18.12.2020 "Про підготовку та проведення конкурсу на визначення виконавців послуг щодо поводження з побутовими відходами".

20.04.2021 до суду від відповідача надійшов відзив, в якому Скороходівська селищна рада позов не визнала. Зазначила, що 18 грудня 2020 року відбулося засідання Виконавчого комітету Скороходівської сільської ради, на якому було прийнято рішення № 143 від 18 грудня 2020 року "Про підготовку та проведення конкурсу на визначення виконавців послуг щодо поводження з побутовими відходами". При цьому у період формування організаційно-правової структури Скороходівської об'єднаної територіальної громади офіційний веб-сайт https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ працював не в повній мірі, а тому оприлюднення відбувалося на інформаційному стенді. Вказував на відсутність порушення прав позивача внаслідок оскаржуваних дій відповідача.

У відповіді на відзив, що надійшла до суду 22.04.2021 через систему "Електронний суд", позивач зазначив про безпідставність доводів відповідача щодо роботи сайту ради не в повній мірі, оскільки наведене не було підтверджено доказами, а також стверджував про порушення його прав на доступ до публічної інформації.

Разом з відповіддю на відзив позивач надіслав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив зобов'язати відповідача, відповідно до частини 2 статті 15 Закону України №2939-VI, в межах наданих повноважень невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа, забезпечити оприлюднення на офіційному веб-сайті https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ Скороходівської селищної ради інформації, передбаченої частиною 1 статті 15 Закону України №2939-VI, в тому числі рішень виконавчого комітету Скороходівської селищної ради, починаючи з першого червня 2021 року.

12.05.2021 через систему "Електронний суд" надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог, в якій позивач просив: визнати протиправною бездіяльність Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ Скороходівської селищної ради рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради № 143 від 18.12.2020 "Про підготовку та проведення конкурсу на визначення виконавців послуг щодо поводження з побутовими відходами".

З огляду на відповідність заяви вимогам статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважав за можливе прийняти до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог від 12.05.2021 року та розглядати справу в межах уточнених позовних вимог.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи.

Обставини справи, встановлені судом

18.12.2020 року виконавчим комітетом Скороходівської селищної ради прийнято рішення № 143 від 18.12.2020 року "Про підготовку та проведення конкурсу на визначення виконавців послуг щодо поводження з побутовими відходами".

Вказане рішення оприлюднене на офіційному веб-сайті https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ Скороходівської селищної ради 29.01.2021 року.

Стверджуючи про порушення Скороходівською селищною радою закону щодо своєчасного оприлюднення інформації, що становить публічний інтерес, у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ Скороходівської селищної ради - рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради №143 від 18 грудня 2020 року "Про підготовку та проведення конкурсу на визначення виконавців послуг щодо поводження з побутовими відходами", позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Норми права, які підлягають застосуванню

Положенням статті 57 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є не чинними.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналогічна правова норма щодо органів місцевого самоврядування закріплена у статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України Про доступ до публічної інформації. Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно з статтею 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами.

Пункт 2 частини 1 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачає, що розпорядники публічної інформації зобов'язані оприлюднювати, зокрема, нормативно-правові акти та акти індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийняті розпорядником, а частина 2 зазначеної правової норми передбачає, що ці акти підлягають обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше 5 робочих днів з дня затвердження документу. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Таким чином, Закон України "Про доступ до публічної інформації" чітко встановлює строки оприлюднення нормативно-правових актів та актів індивідуальної дії, до яких відносяться і рішення місцевих рад, та передбачає, що такі рішення підлягають оприлюдненню, в тому числі на сайті, невідкладно, але не пізніше 5 робочих днів з моменту їх затвердження.

Висновки щодо правозастосування

Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У цій справі предметом спору є бездіяльність Скороходівської селищної ради щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ Скороходівської селищної ради рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради № 143 від 18.12.2020 "Про підготовку та проведення конкурсу на визначення виконавців послуг щодо поводження з побутовими відходами".

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом встановлено та учасниками справи не заперечується наявність у Скороходівської громади офіційного веб-сайту за адресою https://skorohodivska-gromada.gov.ua/, на якому здійснюється відповідне оприлюднення інформації, зокрема рішень виконавчого комітету Скороходівської селищної ради в графах "Скороходівська громада - Офіційні документи".

Як вже зазначалося судом вище, 18.12.2020 відбулося засідання Скороходівської селищної ради на якому було прийнято рішення "Про підготовку та проведення конкурсу на визначення виконавців послуг щодо поводження з побутовими відходами" від 18.12.2020 року № 143.

29 січня 2021 року на офіційному веб-сайті Скороходівської громади https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ було оприлюднено рішення виконавчого комітету Скороходівської сільської ради від 18.12.2020 року № 143 "Про підготовку та проведення конкурсу на визначення виконавців послуг щодо поводження з побутовими відходами".

Таким чином, рішення виконавчого комітету Скороходівської сільської ради від 18.12.2020 року №143 було оприлюднено на офіційному веб-сайті Скороходівської громади https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття такого документа.

Положеннями статті 16 Регламенту роботи Скороходівської селищної ради VІІІ скликання, затвердженого рішенням 2 позачергової сесії Скороходівської селищної ради VІІІ скликання від 27.11.2020 №14, унормовано порядок доведення рішень селищної ради та її виконавчого комітету до відома населення. Зокрема, пунктом 2 Регламенту передбачено, що рішення селищної ради та її виконавчого комітету нормативно-правового характеру набирають чинності з дня розміщення інформації на дошці оголошень та/або на офіційному сайті селищної ради, якщо не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

Згідно розпорядження Скороходівської селищної ради від 12.11.2020 №31 "Про розміщення інформації на інформаційних стендах Скороходівської селищної ради" виконавчий комітет Скороходівської селищної ради зобов'язано забезпечити своєчасне наповнення стендів, перелік яких вказаний у додатку та своєчасне, систематичне і оперативне оновлення інформації про діяльність селищної ради.

Відповідно до додатку до розпорядження Скороходівської селищної ради від 12.11.2020 №31, до переліку інформаційних стендів віднесено стенди: "Скороходівська селищна рада", "Інформація (3 шт.)"; "Військовий облік"; "Графік прийому громадян"; "Дошка оголошення" (2 шт.); "Інформація землевпорядника".

Відповідно до частини другої статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Відповідач у цій справі стверджував, що на час виникнення спірних правовідносин офіційний веб-сайт Скороходівської селищної ради працював не в повній мірі.

Суд зауважує, що обов'язок щодо оприлюднення інформації на офіційному веб-сайті не залежить від якості роботи офіційного веб-сайту ради. Ця обставина не звільняє розпорядника інформації від виконання обов'язку, передбаченого частиною другою статті 15 Закону № 2939-VI щодо оприлюднення інформації на офіційному веб-сайті за його наявності.

Разом з тим, згідно зі статтею 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Таким чином, оприлюднити інформацію можна не лише шляхом її розміщення на офіційному веб-сайті в мережі Інтернет, а й зокрема, шляхом розміщення на інформаційних стендах, надання інформації на запити зацікавлених осіб.

Публікація інформації на веб-сайті не є винятковим і єдиним способом, обов"язково визначеним способом її оприлюднення.

Так, оскаржуване рішення відповідачем було розміщене на інформаційному стенді Скороходівської селищної ради, тобто у визначений законом спосіб. Цей факт позивачем не було спростовано.

Крім того в подальшому, 29.01.2021 року відповідачем оприлюднено рішення виконавчого комітету Скороходівської сільської ради від 18.12.2020 року № 143 на офіційному веб-сайті Скороходівської громади https://skorohodivska-gromada.gov.ua/.

Окремо суд вважає за необхідне надати оцінку доводам позивача щодо його порушеного права на своєчасне копіювання, публікування, поширювання, використання, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічної інформації.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Тобто, умовою для звернення особи до адміністративного суду з позовом щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльності будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб таких органів є наявність у позивача суб'єктивного переконання в порушенні його прав або свобод чи в існуванні перешкод у здійсненні цих прав.

У свою чергу, порушенням суб'єктивного права особи є створення будь-яких перепон у реалізації нею такого права, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона може розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи.

Отже, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків такої особи, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.

При цьому, виходячи з наведених вище положень частини другої статті 55 Конституції України, особа-позивач на власний розсуд визначає, чи порушені її права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.

Водночас задоволення відповідних позовних вимог особи можливе лише в разі наявності порушення, тобто встановлення, що рішення, дія або бездіяльність протиправно породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, при цьому така зміна відбувається з порушенням критеріїв правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, встановлених частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.

Суд зазначає, що за результатами розгляду справи фактів порушення прав позивачем не доведено, а позивач посилається на формальне порушення закону.

Навіть у разі задоволення позовних вимог позивача про визнання бездіяльності відповідача протиправною не відбудеться будь яких змін щодо його прав та законних інтересів, а отже і не відбудеться їх поновлення.

Крім того, суд зазначає, що прийняте відповідачем рішення не стосується особистих прав та інтересів позивача. Позивачем не надано до суду доказів того, що інформація, що зазначена в рішенні Скороходівської селищної ради від 18.12.2020 №142, могла б бути використана ним у комерційних цілях чи, що у ОСОБА_1 є потреба у включенні такої інформації до якого-небудь власного продукту.

Таким чином, позивач не надав доказів порушення своїх прав та законних інтересів. В будь якому разі, саме по собі порушення процедури при розміщення інформації не є порушенням прав та законних інтересів позивача.

Суд зазначає, що гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем не надано обґрунтованих доказів виникнення певних публічно-правових відносини у зв'язку з прийняттям чи виконанням рішень відповідача, що є предметом спору.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої та другої 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд приходить до висновку про недоведеність порушення прав та законних інтересів позивача, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

З огляду на те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню також не підлягають.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.С. Шевяков