14 червня 2021 р. № 814/4208/13-а
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Устинова І.А., розглянувши в письмовому провадженні заяву представника Головного упарвління ДПС у Миколаївській області від 07.06.2021р. по справі
за позовом:Вознесенської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Миколаївській обл., пров.Бр.Іпатових, 6, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500,
до відповідача:Публічного акціонерного товариства "Вознесенський сиркомбінат", вул. Молодогвардійська, 58-а, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500,
про:заява про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання та видачу дубліката виконавчого документа; заява про заміну стягувача,
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.10.2013 року позовні вимоги Вознесенської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Миколаївській обл. задоволено повністю.
На виконання вказаної постанови судом 26.12.2012 року видано виконавчий лист.
11.06.2021р. до суду надійшла заява від Головного управління ДПС у Миколаївській області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання та про заміну стягувача, яку належить розглянути в судовому засіданні.
Ухвалою від 09.06.2021р. вказану вище заяву призначено до розгляду в судовому засіданні.
У судове засідання сторони не з'явилися, про розгляд заяви повідомлялись телефонограмою.
Суд, розглянувши заяву Головного управління ДПС у Миколаївській області від 07.06.2021р. , виходить з наступного.
Вознесенським міськрайонним відідлрм ДВС ГТУЮ у Миколаївській області відкирито виконавче провадження за виданим судом виконавчим листом від 26.12.2021р. по справі № 814/4208/13-а.
З метою повного та своєчасного погашення податкового боргу Вознесенський сектор по роботі з податковим боргом управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Миколаївській області 02.04.2017р. звернувся з заявою до органу ДВС про отримання відомостей про примусові заходи, що вжиті відідом ДВС, а також отримання інформації про перспективи можливого погашення податкового боргу в найближчий строк стосовно виконання више зазначеного виконавчого документа.
21.04.2021р. на адресу Вознесенського сектору від орагну ДВС надійшов лист від 20.04.2021р. № 8161/91-36/1, яким ГУ ДПС у Миколаївській області повідомлено, що станом на 20.04.2021р. на виконанні у відділі ДВС не перебуває вище зазначений виконавчий документ та додано копію постанови про повернення виконавчого документа стягувану ВП № 42008842 виданий 05.04.2017р.
Як вказав представник ГУ ДПС у Миколаївській області в своїй заяві, зазначений вище виконавчий документ відсутній в ГУ ДПС у Миколаївській області, так як на адресу управління не надходив. Таким чином, на думку заявника, наявні всі підстави вважати втраченим такий виконавчий документ, отримання дублікату такого втраченого виконавчого листа, а також наявні підстави для поновлення строків на пред'явлення виконавчого листа до органу ДВС.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження", виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Частиною 6 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття (ч. 2 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження").
У відповідності до ч. 5 та 6 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження" у разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.
Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
На підставі п. 18.4 Перехідних положень КАС України у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви.
Оскільки виконавчий лист втрачено позивачем до закінчення строку, встановленого для пред'явлення його до виконання, суд вважає за необхідне заяву представника позивача задовольнити та видати дублікат виконавчого листа.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 376 КАС України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
З урахуванням втрати виконавчого листа та необхідності видачі його дублікату, а також реорганізації в органах податкової служби України, а отже - зміни стягувача у виконавчому провадженні, суд дійшов висновку, що причини пропуску строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання є поважними.
Крім того, судом встановлено, що відповідно до постанови КМУ від 06.08.2014 № 311 «Про утворення територіальних органів ДФС та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів КМУ» вбачається що територіальні органи Міністерства доходів та зборів були реорганізовані шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів ДФС.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.18 №296 про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби, передбачено, реорганізація територіальних органів ДФС шляхом приєднання їх як структурні підрозділи до відповідних територіальних органів Служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018р. №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р Кабінет Міністрів України погоджується з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2016 №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій та повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податку службу.
28.08.2019р. Державною податковою службою України прийнято наказ №36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України», згідно якого розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 12.07.2019 №14 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС», затверджено положення, зокрема про Головне управління ДПС у Миколаївській області ( далі - ГУ ДПС у Миколаївській області).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 01.08.2019 внесено запис в Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію Головного управління ДПС у Миколаївській області як юридичної особи.
Відповідно до вищезазначених постанов Кабінету Міністрів України податкові оргаци реорганізовувались, повноваження органів ДПС змінювались а матеріали справ передавались у різні частини Миколаївської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягуївачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Відповідно до наказу ДПС України від 24.12.2020р. року №755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій», розпочати з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 «Про утвор|ення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови №893.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС», затверджено положення, зокрема про Головне управління ДПС у Миколаївській області.
Зг|ідно п.1 Положення, Головне управління ДПС у Миколаївській області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Миколаївської області. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Миколаївській області (ЄДРПОУ 43144729).
Відповідно до пп.15 п.5 Положення, ГУ ДПС утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України є розпорядником бюджетних коштів.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис в Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію Головного управління ДПС у Миколаївській області як юридичної особи, як відокремленого підрозділу (код ЄДРПОУ ВП 44104027).
Таким чином, відбулось фактичне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання адміністративної компетенції від повноважень Головного управління ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 43144729) до Головного управління ДПС у Миколаївській області, як відокремленого підрозділу ДПС України (код ЄДРПОУ ВП 441040274).
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Згідно з ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч. 4 ст. 379 КАС України).
Таким чином, заміна сторони правонаступником може відбуватись як при відкритому виконавчому провадженні, так і за відсутності виконавчого провадження, тобто, може бути проведена на будь-якій стадії процесу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність заміни боржника у виконавчому листі від 23.10.2013р.
Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд вважає, що заява Головного управління ДПС у Миколаївській області від 07.06.2021р. підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Заяву представника Головного управління ДПС у Миколаївській області від 07.06.2021р. - задовольнити.
2. Поновити Головному управлінню ДПС у Миколаївській області строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.12.2013 року по справі № 814/4208/13-а.
3. Замінити стягувача у виконавчому листі від 23.10.2013 року у справі № 814/4208/13-а з Вознесенської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Миколаївській області на Головне управління ДПС у Миколаївській області (54001, м. Миколаїв, вул.Лягіна, 6, код ЄДРПОУ ВП 441040274).
4. Видати Головному управлінню ДПС у Миколаївській області дублікат виконавчого листа від 23.10.2013 року по справі № 814/4208/13-а.
5. Ухвалу направити сторонам.
Ухвалу суду за результатами розгляду заяви про поновлення пропущеного строку може бути оскаржено в порядку, встановленому КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя І. А. Устинов