15 червня 2021 р. № 400/1991/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
про:визнання протиправним та скасування рішення від 26.02.2021 № 23/4; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з вимогами про:
- визнання протиправним та скасування рішення від 26.02.2021 р. № 23/4 щодо стягнення суми пенсії в розмірі 4806,40 грн;
- зобов'язання повернути кошти, безпідставно стягнуті на підставі рішення від 26.02.2021 р. № 23/4;
- зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.05.2020 р. по 28.02.2021 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 р. № 251, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.03.2021 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. № 127.
В частині позовної вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.05.2020 р. по 28.02.2021 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 р. № 251, з урахуванням раніше виплачених сум, суд відмовив у відкритті провадження.
Ухвалою від 05.04.2021 р. суд забезпечив позов, зупинивши дію рішення від 26.02.2021 р. № 23/4 про утримання надміру виплачених сум пенсії позивача.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що виплата пенсії після перерахунку за рішенням суду повинна була залишитись у попередньому розмірі - 2753,51 грн, а тому рішення відповідача від 26.02.2021 р. № 23/4 є протиправним. Вимогу про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.03.2021 р. позивач обґрунтував з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. № 127.
27.04.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він посилається на те, що під час виконання рішення суду по справі № 400/2304/20 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.05.2020 р. Розмір пенсії зменшився з 2753,31 грн до 2272,87 грн, тобто, на 480,64 грн. У зв'язку з викладеним, виникла переплата за період з 01.05.2020 р. по 28.02.2021 р. у сумі 4806,40 грн. Рішення від 26.02.2021 р. № 23/4 прийнято у відповідності до Порядку № 6-4. Про здійснення перерахунку пенсії з 01.03.2021 р. на підставі Постанови № 127 позивач був повідомлений. Розмір пенсійної виплати збільшився на 244,96 грн. Відповідач вважає, що рішення суду по справі № 400/2304/20 є обставиною, яка тягне за собою зменшення пенсії.
Позивач подав відповідь на відзив 26.04.2021 р., в якій зазначив, що відповідач не виконав перерахунок пенсії позивача, як постановив суд у справі № 400/2304/20. Питання застосування величини оцінки одного року стажу в розмірі 1,35% встановлено рішенням суду по справі № 400/4441/19. Позивач заперечує існування надміру виплачених сум пенсії. Оскільки внаслідок перерахунку пенсії з 01.03.2021 р. на підставі Постанови № 127 її розмір зменшився, то пенсія повинна виплачуватись у раніше встановленому розмірі - 2753,51 грн. Рішення суду по справі № 400/2304/20 не є обставиною, яка тягне за собою зменшення пенсії.
Заслухавши пояснення позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивачу з 16.05.2003 р. призначено пенсію по інвалідності за Законом України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788).
З 01.01.2004 р. набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058), відповідно до ст. 43 якого перерахунок пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі.
У зв'язку з набранням чинності Закону № 1058, пенсійний орган з 01.01.2004 р. обчислив пенсію позивача по інвалідності відповідно до цього Закону.
28.11.2017 р. за заявою позивача йому призначено пенсію за віком згідно Закону № 1058. При її розрахунку, пенсійний орган застосовував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 р. по справі № 489/926/18 визнано протиправними дії пенсійного органу щодо проведення перерахунку пенсії позивача без урахування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% та зобов'язано здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вказаного коефіцієнту. Рішення суду набрало законної сили 11.09.2018 р.
На підставі Порядку № 124, з 01.03.2019 р. відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 %. Проте, в подальшому пенсійний орган відкоригував пенсію позивача, шляхом проведення перерахунку із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 р. по справі № 400/4441/19 визнано протиправними дії відповідача щодо проведення позивачу перерахунку пенсії з 01.03.2019 р. в частині застосування величини оцінки одного року страхового стажу 1% та зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії із застосуванням коефіцієнту 1,35%. Рішення суду набрало законної сили 14.04.2020 р.
На виконання рішення суду відповідачем нараховувалась та виплачувалась пенсія з розрахунку величини оцінки одного року страхового стажу - 1,35%. Пунктом 2 Постанови КМУ № 251 встановлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11 та величини оцінки одного року страхового стажу 1%, яка передбачена ст. 25 Закону № 1058 на дату проведення перерахунку. З огляду на наведені приписи законодавства, пенсійний орган у 2020 році відмовився здійснювати позивачу перерахунок пенсії, оскільки судовим рішенням йому встановлений обов'язок її перераховувати з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 р. по справі № 400/2304/20 визнано протиправними дії відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії позивача з 01.05.2020 р. та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі Постанови КМУ № 251 з 01.05.2020 р. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.02.2021 р. рішення суду першої інстанції скасовано в частині, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" від 01.04.2020 р. № 251, з 01.05.2020 р. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, з урахуванням раніше виплачених сум (а. с. 10-17).
На виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.02.2021 р. по справі № 400/2304/20 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.05.2020 р. Розмір пенсійної виплати зменшився з 2753,31 грн до 2272,87 грн, тобто, на 480,64 грн. У зв'язку з викладеним, виникла переплата за період з 01.05.2020 р. по 28.02.2021 р. у сумі 4806,40 грн.
Рішенням від 26.02.2021 р. № 23/4 відповідач зобов'язав позивача повернути суму переплати 4806,40 грн. У разі ненадходження коштів протягом місяця, переплату буде утримано по 20% з пенсійної виплати, починаючи з квітня 2021 року (а. с. 8).
Вирішуючи питання правомірності рішення від 26.02.2021 р. № 23/4, суд виходить з того, що за змістом ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 50 Закону № 1058 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно зі ст. 103 Закону № 1788 суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Отже, утримання надміру виплачених сум пенсій за приписами ст. 50 Закону № 1058, яку відповідач застосував приймаючи рішення від 26.02.2021 р. № 23/4, містить вичерпний перелік випадків, коли надмірно виплачені суми можуть бути утримані з пенсії: наявність зловживання з боку пенсіонера (у даному випадку позивача, згідно визначення термінів у ст. 1 Закону № 1058); подання страхувальником (поняття його викладено в ст. 1 та 14 Закону № 1058) недостовірних даних.
Крім того, цією нормою закону передбачено спосіб повернення надмірно виплаченої пенсії: добровільно пенсіонером або на підставі: 1) рішення територіального органу Пенсійного фонду; 2) у судовому порядку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.12.2018 р. по справі № 243/6453/17.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, не вказав жодну з підстав, встановлених ст. 50 Закону № 1058.
Відповідно до ст. 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 02.07.2014 р. (справа № 6-91цс14) та від 22.01.2014 р. (справа № 6-151цс13).
Верховним Судом сформульовано правовий висновок, відповідно до якого обов'язковою умовою для стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера, однак вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення пенсії на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера - в такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника. При цьому, оцінюючи докази, що свідчать про можливе зловживання, судам слід виходити з презумпції дійсності документів, наданих для призначення/перерахунку пенсії, та презумпції добросовісності заявника. Ці презумпції може бути спростовано на підставі доказів, що доводять умисел заявника на отримання пенсії без законних для цього підстав (постанова від 16.06.2020 р. у справі № 756/6984/16-а).
В матеріалах справи відсутні будь-які докази наявності вини позивача чи зловживань з його боку при отриманні пенсії. Не зазначив про такі факти і відповідач.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності оскаржуваного рішення, що є підставою для задоволення позову в цій частині.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання повернути кошти, безпідставно стягнуті на підставі рішення від 26.02.2021 р. № 23/4, суд встановив, що у квітні 2021 року з пенсійної виплати позивача утримано 503,48 грн. В подальшому, на виконання ухвали суду від 05.04.2021 р. про забезпечення позову, утримання припинено (лист відповідача від 28.04.2021 р. № 1400-0403-8/29450).
Таким чином, утримані кошти в сумі 503,48 грн підлягають поверненню позивачу. Позовні вимоги в цій частині належить задовольнити.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.03.2021 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. № 127, суд виходить з того, що такий перерахунок відповідачем уже проведено, про що позивача повідомлено листом від 15.03.2021 р. (а. с. 21-22). Розмір пенсійної виплати збільшився на 244,96 грн.
Розмір застосованої величини оцінки одного року страхового стажу при проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2021 р. позивач у даній справі не оскаржує, як не оскаржує і зменшення пенсійної виплати. Вимога позивача, що у разі зменшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку, виплачувати пенсію в раніше встановленому розмірі, задоволенню не підлягає, оскільки такі вимоги є передчасними та такими, що заявлені на майбутнє. На думку суду, це суперечить принципам адміністративного судочинства, які передбачають, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Судові витрати по справі відсутні, оскільки ухвалою від 05.04.2021 р. суд звільнив позивача від сплати судового збору за подання позову в даній справі.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення від 26.02.2021 р. № 23/4; зобов'язання повернути кошти, безпідставно стягнуті на підставі рішення від 26.02.2021 р. № 23/4; зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.03.2021 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. № 127 - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 26.02.2021 р. № 23/4 про утримання надміру виплачених сум пенсій.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повернути ОСОБА_1 кошти в сумі 503,48 грн (п'ятсот три грн 48 коп.), безпідставно стягнуті на підставі рішення від 26.02.2021 р. № 23/4.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 15.06.2021 р.
Суддя Н. В. Лісовська