14.06.21 р. № 400/4239/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді О.В. Малих розглянувши матеріали справи
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
доАдміністративної комісії адміністрації Центрального району Миколаївської міської ради, вул. Інженерна, 1-а, м. Миколаїв, 54001,
провизнання протиправною та скасування постанови від 26.05.2021 № 495,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Адміністративної комісії адміністрації Центрального району Миколаївської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови № 495 про накладення адміністративного стягнення від 26.05.2021 року.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд встановив наступне:
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
У відповідності до ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
За таких осбтавин, дана справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
При зазначених вище обставинах, Миколаївський окружний адміністративний суд не є "встановленим законом судом" щодо розгляду такого спору.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративну справу слід передати на розгляд до Центрального районного суду м. Миколаєва.
Керуючись ст.ст. 7, 19, 20, 29, 243, 286, 318 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративну справу № 400/4239/21 за позовом ОСОБА_1 звернулась до Адміністративної комісії адміністрації Центрального району Миколаївської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови № 495 про накладення адміністративного стягнення від 26.05.2021 року - передати на розгляд до Корабельного районного суду м. Миколаєва.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя О.В. Малих