Рішення від 14.06.2021 по справі 380/11650/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2021 року справа №380/11650/20

зал судових засідань №10

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Демчина В.Ю.,

за участю:

представника відповідача Кулика А.Я.,

розглянув у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Львівської міської ради (місцезнаходження: 79000, м.Львів, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 26256622), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення від 16.10.2020 №931 виконавчого комітету Львівської міської ради «Про відновлення тротуарного покриття біля будинку АДРЕСА_2 ».

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що оскаржуваним рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради порушено його права як власника підвального приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , вхід до якого є безпосередньо з вулиці. Вважає, що орган місцевого самоврядування не наділений правом приймати рішення та вчиняти дії на ліквідацію самовільно збудованих об'єктів. Відтак, виконком Львівської міської ради не мав права, здійснюючи благоустрій на АДРЕСА_2 , відновлювати тротуарне покриття на тому місці, де є сходи, якими можна спуститися до приміщення підвалу, що належить на праві власності ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 17.03.2020 позовну заяву залишено без руху з огляду на її невідповідність вимогам КАС України.

Ухвалою суду від 14.12.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

Ухвалою суду від 29.12.2020 відкрито провадження у цій справі.

Ухвалою суду від 28.01.2021 вирішено судовий розгляд справи провадити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Відповідач заперечив щодо позовних вимог з підстав, викладених у відзиві (а.с.36-37). Відповідач вважає, що позивач не може покликатися на норми, що регулюють право власності, як на підставу обґрунтування позовних вимог, оскільки сходи до підвального приміщення у будинку АДРЕСА_2 є неіснуючим конструктивним елементом об'єкта. Крім того, відповідач зазначив, що приймаючи оскаржуване рішення та відновлюючи тротуарне покриття біля будинку АДРЕСА_2 , відповідач не руйнував майно позивача, не здійснював демонтаж самовільного будівництва. До того ж відповідач наголошує, що з матеріалів реєстраційної справи щодо об'кта нерухомого майна за адресою: приміщення підвалу (1-18) будинок АДРЕСА_2 видно, що проходу до означеного підвального приміщення не існувало.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив (а.с.68), в якому зазначив, що долучений позивачем технічний паспорт, виготовлений ОКП ЛОР БТІ та ОЕ від 25.10.2005, свідчить, що вхід до підвалу, що належить на праві власності позивачу у будинку АДРЕСА_2 , з вулиці вже існував.

Інші заяви по суті спору учасники судового процесу не подавали.

З метою забезпечення виконання Указу Президента України від 13 березня 2020 року № 87/2020, ст. 24 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Протоколу № 8 позапланового засідання міської комісії з питань техногенної-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Львівської міської ради від 17.03.2021, Протоколу № 8 позачергового засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 18.03.2021 року, Протоколу зборів суддів Львівського окружного адміністративного суду № 2 від 18.03.2021 року, та з метою попередження розповсюдження нової коронавірусної інфекції (COVID-19) у Львівському окружному адміністративному суді в період з 19 березня по 28 березня 2021 року включно (з можливим подовженням в залежності від епідеміологічної ситуації): встановлено особливий режим роботи суду, а саме: - обмежено вхід відвідувачам до приміщення суду; - прийом кореспонденції здійснюватиметься дистанційно за допомогою скриньки для вхідної кореспонденції розміщеної при вході в приміщення суду; - сторонам по справі рекомендується скористатися іншими дистанційними засобами подачі документів (електронна пошта, «Електронний суд», факсимільний зв'язок, поштове відправлення або кур'єрська доставка);- розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участі учасників судового процесу не здійснюватиметься, у зв'язку з припиненням їх пропуску до залів судових засідань; - ознайомлення учасників судового процесу з матеріалами судової справи, за наявності технічної можливості, здійснювати в дистанційному режимі шляхом надсилання сканкопій матеріалів судової справи на електронну адресу або проводити ознайомлення після скасування посилення протиепідемічних заходів у Львівському окружному адміністративному суді; - самостійне переміщення учасників судового процесу та інших осіб по суду не допускається; - враховуючи припинення пропуску осіб до залів судових засідань та обмежень щодо переміщення будівлі суду, скасовуються раніше призначені сеанси відеоконференцзв'язку з іншими судами, - обмежується проведення ВКЗ до завершення посилених карантинних заходів. Рекомендується учасникам судового процесу використовувати можливість участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Особливий режим роботи суду було продовжено відповідно до Протоколу зборів суддів Львівського окружного адміністративного суду № 3 від 25.03.2021 року - до 04 квітня 2021 включно; відповідно до Протоколу зборів суддів Львівського окружного адміністративного суду № 4 від 02.04.2021 року - по 12 квітня 2021 включно; відповідно до Протоколу зборів суддів Львівського окружного адміністративного суду № 5 від 09.04.2021 року - по 19 квітня 2021 включно; Протоколу зборів суддів Львівського окружного адміністративного суду № 6 від 16.04.2021 року - по 04 травня включно.

Сторони у цій справі не скористалися можливістю участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, тому розгляд справи було призначено у судовому засіданні 19.05.2021.

Ухвалою суду від 19.05.2021 суд витребував в управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (79040, м. Львів, вул. Городоцька, 299) належним чином засвідчену копію реєстраційної справи щодо об'єкта нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 - приміщення підвалу (18-1) площею 19,5кв.м (опис згідно з технічним паспортом), реєстраційний номер 541515946101, яку було виконано повністю.

У судове засідання 14.06.2021 представник позивача не з'явився, був повідомлений про дату час та місце розгляду справи, однак не повідомив суд про причини неявки. Тому суд, на підставі п.1 ч.3 ст.205 КАС України, розглядав справу за відсутності представника позивача.

При цьому суд також урахував, що позивач скористався правом надання заяви по суті справи.

Суд встановив таке.

Виконавчим комітетом Львівської міської ради від 16.10.2020 №931 «Про відновлення тротуарного покриття біля будинку АДРЕСА_2 » вирішено відновити тротуарне покриття біля будинку АДРЕСА_2 , визначити Галицьку районну адміністратицію виконавцем робіт та забезпечити виконання робіт з ремонту тротуарного покриття з ліквідацією самовільно влаштованого приямку зі сходами у приміщення під індексом 18-1 будинку АДРЕСА_2 .

Власником приміщення підвалу під індексом 18-1 будинку АДРЕСА_2 є ОСОБА_1 , позивач. Підставою для реєстрації права власності на означене приміщення підвалу під індексом 18-1 будинку АДРЕСА_2 за позивачем, став договір купівлі-продажу, приміщення підвалу, серія та номер 1959, виданий 25.08.2020, посвідчений приватним нотаріусом Львівського МНО Пшеничною У.В.

Право власності на це приміщення зареєстроване за ОСОБА_1 25.08.2020.

Позивач, вважає, що відповідач діяв протиправно, приймаючи оскаржуване рішення, оскільки без рішення суду не мав права вчиняти дії, спрямовані на ліквідацію самовільно влаштованого приямку зі сходами у приміщення підвалу, власником якого позивач є. Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Суд застосовує такі джерела права.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-IV(далі- Закон - 2807) до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, серед іншого, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, серед іншого, забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.

Згідно з ст.12 Закону - 2807 суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Таким чином, безспірним є повноваження органів місцевого самоврядування здійснювати контроль за станом благоустрою території.

Відповідно до положень статті 13 Закону - 2807 до об'єктів благоустрою населених пунктів, серед іншого, належать: території загального користування: вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; прибудинкові території.

Стаття 14 Закону - 2807 визначає, що об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 16 Закону - 2807 визначено, що на об'єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом. Також частиною 2 ст. 17 Закону - 2807 встановлені такі обов'язки громадян у сфері благоустрою населених пунктів, зокрема, утримувати в належному стані об'єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об'єктів територію; дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів; не порушувати права і законні інтереси інших суб'єктів благоустрою населених пунктів.

Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону - 2807 елементами (частинами) об'єктів благоустрою є, зокрема, покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм.

Частинами 1-2 ст. 34 цього Закону передбачено, що Правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.

Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.

Правила включають: порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; 2) вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій; 3) вимоги до утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою - територіях загального користування; 4) вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території; 5) вимоги до санітарного очищення території; 6) розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні; 7) порядок розміщення малих архітектурних форм; 8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів; 9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

Згідно зі ст.40 Закону-2807 самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами. Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів. Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється, зокрема, шляхом: проведення перевірок території; участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій; подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об'єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту.

Відповідно до ухвали Львівської міської ради від 21.04.2011 №376 «Про Правила благоустрою м.Львова» заходами з благоустрою міста є роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації впорядкування об'єктів благоустрою з врахуванням особливостей їх використання.

Пунктом 2.1.1 передбачено, що благоустрій території міста включає:

проведення на визначеній території міста (мікрорайон, квартал, парк, вулиця, провулок тощо) робіт з влаштування (відновлення) твердого покриття доріг і тротуарів, обладнання пристроями безпеки руху, озеленення, забезпечення зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами, розміщення малих архітектурних форм, садово-паркових меблів, здійснення інших заходів, спрямованих на поліпшення технічного і санітарного стану території, комфортності проживання мешканцям та гостям м.Львова.

Таким чином, до обов'язків громадян, визначених Законом - 2807, а також відноситься утримання в належному стані прилеглої території до будинку, покриття вулиці як елемента об'єкта благоустрою загального користування; дотримання правил благоустрою території населених пунктів; не порушення прав і законних інтересів інших суб'єктів благоустрою населених пунктів.

Водночас, відповідач, як уповноважений суб'єкт здійснення благоустрою має право проводити роботи з влаштування тротуарів, метою чого є забезпечення комфортності проживання мешканців.

Як встановив суд, станом на день набуття позивачем та реєстрації за ним права власності на приміщення підвалу під індексом 18-1 будинку АДРЕСА_2 , до цього приміщення був лише один вхід - з будинку; входу з вулиці до означеного приміщення не існувало.

Позивач самовільно зробив вхід до приміщення підвалу під індексом 18-1 будинку АДРЕСА_2 безпосередньо з АДРЕСА_3 , що підтверджується технічним паспортом, виготовленпим 09.09.2020.

При цьому сторони не заперечували того, що вхід до приміщення підвалу під індексом 18-1 будинку АДРЕСА_3 було здійснено у спосіб встановлення приямку, таким чином було порушено цілісність тротуарного покриття.

Як видно зі змісту оскаржуваного рішення, Виконавчий комітет Львівської міської ради вирішив відновити тротуарне покриття біля будинку АДРЕСА_3 , визначити Галицьку районну адміністратицію виконавцем робіт та забезпечити виконання робіт з ремонту тротуарного покриття з ліквідацією самовільно влаштованого приямку зі сходами у приміщення під індексом 18-1 будинку АДРЕСА_3 .

Отже, приймаючи це рішення, відповідач діяв відповідно до наданих йому, як органу місевого самоврядування, повноважень у сфері благоустрою населеного пункту, здійснених шляхом прийняття рішення для належного утримання покриття вулиці (тротуару) як елемента об'єкта благоустрою загального користування з метою забезпечення комфортності проживання мешканців.

Позивач вважає, що відповідач діяв протиправно, оскільки законодавством визначено спеціальний порядок знесення самочинного будівництва. Водночас, позивач, вважає, що він дійсно порушив законодавство, встановивши самовільно вхід до приміщення підвалу з АДРЕСА_3 , однак не погоджується з правовими способами та засобами, обраними відповідачем для усунення відповідного порушення.

Із зазначеним аргументом позивача суд не погоджується, тому що відновлення зруйнованого тротуарного покриття, як елемента благоустрою є не знесенням самовільного будівництва, як вважає позивач, а роботами із благоустрою населеного пункту. Крім того, жодних прав позивача як власника підвального приміщення під індексом 18-1 будинку АДРЕСА_3 порушено не було, оскільки станом на день набуття позивачем та реєстрації за ним права власності на означене приміщення, входу з вулиці до нього не існувало.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач, при прийнятті оскаржуваного рішення діяв лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд також звертає увагу, що ані в позові, ані під час розгляду справи судом, позивачем не наведено обґрунтованих підстав щодо того, яким чином оскаржуване рішення відповідача порушує права позивача, тобто породжує, змінює або припиняє його права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи зазначене вище, оцінивши наявні в справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про правомірність прийнятого відповідачем оскаржуваного рішення,

З огляду на це у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Судові витрати, відповідно до ст. 139 КАС України, покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Львівської міської ради (місцезнаходження: 79000, м.Львів, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 26256622) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити повністю.

Судові витрати покладаються на позивача.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 15.06.2021

Суддя Лунь З.І.