Рішення від 14.06.2021 по справі 200/4059/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2021 р. Справа№200/4059/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5, код ЄДРПОУ 23346787) про скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

08 квітня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі-позивач) до Управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області (далі-відповідач), в якій просить:

- скасувати рішення відповідача від 18.09.2020 року та 07.10.2020 року, в частині відмови позивачу у виплаті з 11.09.2019 року пенсії без обмеження її максимальним розміром та виплати донарахованої суми;

- скасувати рішення відповідача від 30.03.2021 року щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії з 11.09.2019 року із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, який наведений у довідці № 14-43 вих-21 від 09.02.2021 року з додатком до неї;

- зобов'язати відповідача з 11.09.2019 року здійснити перерахунок пенсії позивачу із включенням в заробіток для обчислення пенсії розмір виплат із розрахунку 60 відсотків від середньомісячної суми виплат за останні 60 календарних місяців розділених на 60 із врахуванням суми посадового окладу, надбавки за вислугу років, окладу за військовим званням, що наведено у довідці № 14-43 вих-21 від 09.02.2021 року з додатком до неї, та виплачувати зазначену пенсію без обмеження її максимальним розміром;

- зобов'язати відповідача з 11.09.2019 року виплатити пенсію із розрахунку 60 відсотків від середньомісячної суми виплат за останні 60 календарних місяців розділених на 60 із врахуванням суми посадового окладу, надбавки за вислугу років, окладу за військовим званням, що наведено у довідці № 14-43 вих-21 від 09.02.2021 року з додатком до неї, тобто без обмеження її максимальним розміром, із виплатою донарахованих сум, з урахуванням виплаченої пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за його заявою відповідачем здійснено перерахунок пенсії за вислугу років згідно статті 86 Закону України “Про прокуратуру”. Позивач вважає, що під час розрахунку пенсії протиправно застосовано обмеження максимального розміру пенсії встановленого частиною 15 статті 86 Закону України “Про прокуратуру”, оскільки на позивача, як на військовослужбовця, який проходить службу в органах прокуратури в особливий період, поширюються перехідні положення Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №911-VІІІ та Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №1774-VІІІ та обмеження не застосовуються. Позивач вказав, що відповідачем неправомірно здійснено перерахунок пенсії з урахуванням чинної заробітної плати за відповідною посадою, не врахувавши середній заробіток за 60 останніх місяців роботи, згідно довідки військової прокуратури об'єднаних сил. Позивач вказав, що неодноразово звертався із клопотаннями та скаргами щодо неправомірного розрахунку пенсії, проте отримував листи з яких убачається про відмову у визначені належного розміру пенсії. Вважає рішення відповідача та відмови у перерахунку пенсії протиправними та такими, що підлягають скасуванню як необґрунтовані і незаконні, у зв'язку із чим звернувся до суду із згаданим

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без виклику сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву та всі докази на його підтвердження, які наявні у відповідача.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволені позову, мотивуючи тим, що при перерахунку пенсії в довідку про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) враховується: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років під час перерахунку пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлені на момент виникнення права на перерахунок пенсії. В довідці про складові заробітної плати /грошове забезпечення (за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) враховуються: інші складові заробітної плати (крім посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на прокурорських посадах підряд перед зверненням за перерахунком пенсії.

Разом з тим, коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. У всіх випадках заробіток для перерахування пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, перерахунок пенсії позивача здійснено на підставі поданої довідки з урахуванням чинної заробітної плати за відповідною посадою.

Стосовно виплати пенсії без обмеження граничного розміру відповідач вказав, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Вважає, що управлінням недопущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, паспорт серії НОМЕР_2 виданий 14.11.2003, РНОКПП НОМЕР_1 , є учасником бойових дій відповідно посвідчення серії НОМЕР_3 від 14.06.2017, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 8, 23-25).

На час виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 обіймає посаду у Військовій прокуратурі об'єднаних сил, що підтверджується копією наказу №14-к від 11.09.2020 (арк. справи 16).

07.09.2020 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області із заявою про виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, проте, відповідач рішеннями від 19.09.2020 та 07.10.2020, оформлені листами позивачу відмовив (арк. справи 13-14).

15.03.2021 позивач звертався до управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням посадового окладу, додавши довідку про складові заробітної плати/грошового забезпечення №14-43 вих 21 від 09.02.2021, що видана Військовою прокуратурою об'єднаних сил та довідку про складові заробітної плати (арк. справи 17-21).

Проте, відповідач відмовив у такому перерахунку листом від 30.03.2021 (арк. справи 22).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

14 жовтня 2014 року прийнятий Закон України № 1697-VІІ “Про прокуратуру” (далі - Закон № 1697).

13 грудня 2019 року Другий сенат Конституційного Суду України ухвалив рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ.

Цим рішенням Конституційний Суду України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; визначив, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення № 7-р(II)/2019:

частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

“ 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.

Так, зі змісту частини 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” слідує, що пенсія працюючим пенсіонерам перераховується у зв'язку з призначенням на вищу посаду та збільшенням розміру його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті.

Згідно з частиною 3 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до частини 4 статті 86 Закону № 1697 середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Положеннями частини 1 статті 81 Закону України “Про прокуратуру” заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 2 статті 81 цього Закону встановлено, що заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.

Відповідно до частини 2 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” визначено, що до виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Застосування положень частини 2 статті 86 Закону № 1697 під час перерахунку пенсії прямо передбачено частиною 20 цієї статті.

Розмір виплат, що включаються в заробіток для перерахунку пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за перерахунком пенсії. Застосування положень частини 3 статті 86 Закону № 1697 під час перерахунку пенсії прямо передбачено частиною 20 цієї статті.

Перерахунок пенсії здійснюється із застосуванням середньомісячної суми зазначених виплат за 60 календарних місяців, яка визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Зазначені виплати підлягають коригуванню із застосуванням коефіцієнта підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Застосування положень частини 4 статті 86 Закону № 1697 під час перерахунку пенсії прямо передбачено частиною 20 цієї статті.

Так, позивачем подано заяву про перерахунок пенсії разом із довідкою Військової прокуратури об'єднаних сил від 09.02.2021 від № 14-43 вих. 21, додатком до якої є довідка про складові заробітної плати/грошового забезпечення (за будь-які 60 календарні місяці роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії). Вказана вище довідка відображає інформацію про те, що чинна заробітна плата за відповідною посадою становить 41 102,23 грн., середня заробітна плата/грошове забезпечення ОСОБА_1 , яке позивач отримував працюючи в органах прокуратури за останні 60 місяців складає 48 844,45 грн. (2 930,667,05 грн./60 міс.).

Враховуючи викладене, суд зазначає, що ОСОБА_1 має право на перерахунок призначеної пенсії за вислугу років у зв'язку із підвищенням на посаді та підвищенням посадового окладу із розрахунку заробітної плати/грошового забезпечення ОСОБА_1 (яке позивач отримував працюючи в органах прокуратури) за 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за перерахунком пенсії.

При цьому пенсійним органом при перерахунку пенсії ОСОБА_1 застосовано середньомісячний заробіток/чинна заробітна плата за відповідною посадою 41 102,23 грн.

При цьому, суд погоджується з доводами позивача, що умови і порядок перерахунку пенсії прокурорів визначені частиною 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру”, Офіс Генерального прокурора та Міністерство соціальної політики України не наділені повноваженнями визначати порядок перерахунку пенсії, оскільки ці питання регулюються законом.

Таким чином, відповідачем протиправно здійснено перерахунок пенсії позивача із застосуванням чинної заробітної плати за відповідною посадою, не урахувавши заробітну плату/грошове забезпечення позивача.

На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача в частині визначення розміру пенсії за вислугу років із застосуванням чинної заробітної плати/грошового забезпечення за відповідною посадою, а тому рішення відповідача, оформлене листом від 30.03.2021 підлягає скасуванню.

Стосовно позовних вимог в частині виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Згідно статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697- VІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, розділом II Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 1774-VIII “Прикінцеві та перехідні положення” передбачено, що обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Національній поліції України, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені відповідно до законів України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", на період виконання особами, яким вони призначені, повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.

Після завершення особливого періоду виплата пенсій таким особам здійснюється згідно із законодавством.

Згідно з пунктом 13-1 Розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.

Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами.

При цьому, розділом XIII “Перехідні положення” Закону України “Про прокуратуру” встановлено, що на прокурорів та слідчих військової прокуратури, які не є військовослужбовцями, у разі виконання ними повноважень у районах проведення антитерористичних операцій поширюються соціальні гарантії, передбачені для військовослужбовців військової прокуратури.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій прокуратурі об'єднаних сил в особливий період та приймав участь в операції об'єднаних сил, він має право на перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром до дня звільнення зі служби.

На підставі викладено вище, суд дійшов висновку, що відповідачем помилково застосовані обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 при перерахунку пенсії.

При цьому, оскільки рішеннями відповідача від 18.09.2020, 07.10.2020 відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії без обмеження її максимального розміру, суд вважає за необхідне визнати протиправними такі рішення, оформлені листами №352-007/Г-02/8-0531/28 від 18.09.2020 та № 419-412/Г-02/8-0531/20 від 07.10.2020.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для часткового задоволення позову, шляхом скасування рішення відповідача про перерахунок пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із розрахунку середнього заробітку/грошового забезпечення за останні 60 місяці роботи та у виплаті пенсії без обмеження її максимальним розміром, та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум, за період з дня первинного перерахунку пенсії.

Враховуючи те, що норми КАС України та Закону України "Про судовий збір" не передбачають розподілу (стягнення) судових витрат, які не були здійснені, тому питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5, код ЄДРПОУ 23346787) про скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області від 18.09.2020 та 07.10.2020 щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті з 11.09.2019 року пенсії без обмеження її максимальним розміром та виплати донарахованої суми.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області від 30.03.2021 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 11.09.2019 із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, який наведений у довідці № 14-43 вих-21 від 09.02.2021 року з додатком до неї.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5, код ЄДРПОУ 23346787) з 11.09.2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із включенням в заробіток для обчислення пенсії розмір виплат із розрахунку 60 відсотків від середньомісячної суми виплат за останні 60 календарних місяців розділених на 60 із врахуванням суми посадового окладу, надбавки за вислугу років, окладу за військовим званням, що наведено у довідці № 14-43 вих-21 від 09.02.2021 з додатком до неї, та виплачувати зазначену пенсію без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині відмовити у задоволенні позовних вимог.

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 14 червня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко