15 червня 2021 року Справа № 191/1030/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коренева А.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
02 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області із позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради Дніпропетровської області.
Ухвалою Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 05 квітня 2021 року справу передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
30 квітня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради Дніпропетровської області, в якій позивач просить:
визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради, яка полягає в не нарахуванні та виплаті в повному обсязі коштів для пільги на оплату комунальних послуг Позивачу ОСОБА_1 , - противоправною;
зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради нарахувати та виплатити Позивачу ОСОБА_1 , на мій особистий рахунок: АТ «ОЩАДБАНК», НОМЕР_1 , отримувач ОСОБА_1 , додатково кошти для пільги на оплату комунальних послуг в розмірі 4 701 грн. 71 коп. (чотири тисячі сімсот одна грн.) за період з жовтня 2019 року по грудень 2020 року включно.
В обґрунтування позову зазначено, що 18.01.2021 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради, про проведення перерахунку та донарахування і виплати допомоги на оплату комунальних платежів, в обсязі 75%, як це передбачено Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Згідно відповіді, на звернення, відповідач при розрахунку коштів на оплату комунальних послуг, посилається на норми споживання житлово-комунальних послуг, щодо оплати яких держава надає пільги, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування” та Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373, що не співпадає з вимогами норм п.4 та п. 5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Тож, Постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373 та від 06.08.2014 № 409 суперечать вимогам Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 травня 2021 року прийнто до провадження та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
31 травня 2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що Позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків, як учасник бойових дій та, відповідно до п. 4 та п. 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», має 75% знижку плати за користування комунальними послугами в межах норм споживання. В свою чергу, норми споживання житлово-комунальних послуг, щодо оплати яких держава надає пільги, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово - комунального обслуговування». Відповідно до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373, управління праці та соціального захисту населення розраховує щомісяця суму пільги на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право, кількості членів сім'ї, які мають таке право, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.
Виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 (далі - позивач) перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - ЄДАРП) як особа-учасник бойових дій за фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач користується пільгами на житлово-комунальні послуги відповідно до п.4 та п. 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» разом із матір'ю - ОСОБА_2 .
Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради Дніпропетровської області (далі - відповідач) із заявою від 18.01.2021 року щодо ненарахування йому належних сум допомоги у розмірі 3943,75грн., що складає 75% від 24587,85 (загальна сума, сплачена за комунальні послуги) за період з жовтня 2019 року по грудень 2020 року включно у відповідності до вимог ч. 4, 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У відповідь на подану заяву, відповідач листом від 18.01.2021 року №62/4-07 повідомив позивача про те, що позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків, як учасник бойових дій та, відповідно до п. 4 та п. 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», має 75% знижку плати за користування комунальними послугами в межах норм споживання. Норми споживання житлово-комунальних послуг, щодо оплати яких держава надає пільги, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово - комунального обслуговування». У випадку позивача, пільги розраховано з наступних соціальних нормативів: для користування послугами з централізованого водопостачання - 7,2 куб. м. води на місяць;для користування послугами з постачання та розподілу природного газу на плиту - 21 куб. м. газу на місяць; для користування послугами з постачання та розподілу природного газу на опалення 206, 22 куб. м. газу з листопада по березень щомісяця, 106,43 куб. м. газу в жовтні та 103,11 куб. м. газу в квітні, (пільга на розподіл природного газу надається з січня 2020 року);для користування послугами з електропостачання 100 кВт на місяць; пільга на послуги з вивезення твердих побутових відходів надається щомісяця на 2 особи.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо нарахування йому та виплати пільг, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституцій України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пільги для ветеранів війни різних категорій визначені приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII.
Відповідно до пунктів 4-6 частини першої статті 12 цього Закону учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги:
- 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
- 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);
- 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» в Україні затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі.
Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі, зокрема, пільг: комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
Вказаною Постановою, зокрема, для осіб, які мають право на пільги відповідно до законодавства України, запроваджена система монетизації. Дана форма передбачає отримання пільговиком розміру, розрахованої йому пільги через механізм грошової безготівкової форми або грошової готівкової форми.
Згідно пункту 6 зазначеної Постанови розмір пільги розраховується щомісяця до 25 числа на оплату житлово-комунальних послуг, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування; а також на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості.
Між тим, згідно зі статтею 1 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти - встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій; соціальні норми і нормативи - показники необхідного споживання продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг та забезпечення освітніми, медичними, житлово-комунальними, соціально-культурними послугами.
Відповідно до статті 9 вказаного Закону державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на найм житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло.
До державних соціальних нормативів належать, зокрема:
гранична норма витрат на управління житлом, оплату комунальних послуг, передбачених Законом України «Про житлово-комунальні послуги», залежно від отримуваного доходу;
соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.
Приписами статті 5 цього Закону визначено, що державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Виходячи із системного аналізу наведених норм, суд робить висновки, що до повноважень Кабінету Міністрів України віднесено вирішення питань щодо встановлення державних соціальних стандартів та нормативів у сфері житлово-комунальних послуг.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлені соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком.
Пунктом 2 Постанови № 409 встановлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для: оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метри на сім'ю.
Поряд з цим, згідно підпункту Постанови № 409 встановлені соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком:
- для користування послугами з централізованого водопостачання - 3,6 куб. метри холодної води на одну особу на місяць за відсутності послуги з постачання гарячої води (п. 2 ч. 3 Постанови № 409);
- для користування послугами з постачання та розподілу природного газу за наявності газової плити та газового водонагрівача - 10,5 куб. метра на одну особу на місяць (п. 5 ч. 3 Постанови № 409);
- для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях (будинках) не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 100 кВт/г на місяць (п. 6 ч. 3 Постанови № 409);
- для громадян, які використовують теплову енергію (для потреб централізованого або автономного опалення), природний газ або електричну енергію (для індивідуального опалення), опалювальний період для надання пільг та субсидій установлюється з 16 жовтня до 15 квітня включно (абз. 5 п. 1 ч. 3 Постанови № 409).
Єдиний державний реєстр осіб, які мають право на пільги - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою відповідно законам України, отримують пільги. Даний реєстр запроваджений та діє в Україні на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 «Про Єдиний державний реєстр осіб, які мають право на пільги».
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги як особа-учасник бойових дій за фактичним місцем проживання та користується пільгами на житлово-комунальні послуги відповідно до статті п.4 та п. 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» разом із матір'ю - ОСОБА_2 .
Тож, в облікову картку пільговика програмного комплексу ЄДАРП інформація внесена на дві особи.
Проаналізувавши зміст відповіді відповідача від 18.01.2021 року, суд дійшов висновку, розрахунок пільг з послуг, якими користувався позивач як адресат вказаної пільги, проведений відповідачем відповідно до п.4 та п. 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме у розмірі 75% в межах середніх норм споживання, та з урахуванням викладених вимог постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409, із розрахунку на двох осіб, тобто у відповідності до норм чинного законодавства.
Суд вважає безпідставними посилання позивача на те, що відповідач порушив його право на отримання пільг та оплату житлово-комунальних послуг на підставі встановлених обмежень Кабінетом Міністрів України, оскільки за приписами статті 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» право на встановлення, формування та затвердження державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування надано Кабінету Міністрів України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо застосування постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 є правомірними, та при нарахуванні позивачу пільг останній діяв у відповідності до норм чинного законодавства, у спосіб та у межах, наданих повноважень, а тому відсутні підстави для визнання таких дій протиправними.
З огляду на зазначене позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відшкодування судового збору позивачу не підлягає.
Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Коренев