м. Вінниця
14 червня 2021 р. Справа № 120/3048/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішення відповідача за №025250002624 від 03.02.2021 щодо відмови у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Тому, з метою призначення такої пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 13.04.2021 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) відповідно до положень ст. 263 КАС України. Даною ухвалою також встановлено відповідачу 15-денний строк для подачі до суду відзиву на позовну заяву.
30.04.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначено, що для підтвердження права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку Позивач падав посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії серія НОМЕР_1 та уточнюючу довідку №12 від 15.01.2020р., видану Сектором культури, сім'ї, молоді та спорту Томашпільської районної державної адміністрації, згідно якої Позивач працював на посаді шофера кіновідеомережі в якій зазначено: прийнятий згідно наказу №14 від 13.03.1987р., звільнений згідно наказу №12І2 від 01.04.1996 р.; прийнятий наказ №1 від 20.06.1996 р. звільнений наказ - наказ №54 від 01.03. 2000р. та відповідно до своїх посадових обов'язків щоденно забезпечував плівкових фільмів для кінопоказу по сільських населених пунктах.
Згідно наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу, страховий стаж заявника становить 36 років 05 місяців 25 днів.
Проте, перелік населених пунктів віднесених до зон радіологічного забруднення, внаслідок ЧК, затвердженого в постанові Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року №106 - населений пункт Томашпіль до зони радіологічного забруднення васлідок Чорнобильської катастрофи не відноситься.
Отже, відповідач вказує, що згідно наданих документів не вбачається, що заявник постійно проживав, працював у зоні посиленого радіологічного контролю, отже підтвердити, що станом на 01.01.1993 заявник працював у зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4-х років не можливо, чим не дотримано вимоги п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку позивач немає.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив наступне.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до посвідчення серія НОМЕР_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 4, тому вважає, що має право пенсію по віку зі зниженням пенсійного віку на 5 років.
В лютому 2021 позивач звернувся до Головного Управління ПФ України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
До заяви позивач надав посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії серія НОМЕР_1 та уточнюючу довідку №12 від 15.01.2020р., видану Сектором культури, сім'ї, молоді та спорту Томашпільської районної державної адміністрації. У довідці зазначено, що Позивач працював на посаді шофера кіновідеомережі: прийнятий згідно наказу №14 від 13.03.1987р., звільнений згідно наказу №1212 від 01.04.1996 р.; прийнятий наказ №1 від 20.06.1996 р. звільнений наказ - наказ №54 від 01.03. 2000р. та відповідно до своїх посадових обов'язків щоденно забезпечував плівкових фільмів для кінопоказу по сільських населених пунктах, які згідно з постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року №106 відносяться до зони радіологічного забруднення.
Спірним рішенням за №025250002624 від 03.02.2021 позивачу відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з підстав того, що згідно наданих документів не вбачається, що заявник постійно проживав, працював у зоні посиленого радіологічного контролю, отже підтвердити, що станом на 01.01.1993 заявник працював у зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4-х років не можливо, тому права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку немає.
З таким рішенням відповідача позивач не погоджується, вважає його незаконним та необґрунтованим, а тому звернувся до суду з позовною заявою з метою його скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (ч. 1, 2 ст. 5 Закону № 1058). Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених Законом № 1058, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону №796-ХІ1 особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на зменшення віку на 2 роки за умови постійного проживання чи роботи у зазначеній зоні з моменту аварії по 31.07.1986 року незалежно від часу проживання чи роботи в цей період та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону №796-ХІІ призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 55 Закону №796-ХІІ пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.
Тобто, обов'язковою умовою наявності у особи права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі ч. 2 ст. 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 - є факт проживання та (або) праця такої особи у зоні радіологічного контролю протягом чотирьох років з моменту аварії до 01 січня 1993 року.
Статтею 14 Закону №796-ХІІ визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій. До них, зокрема, належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше чотирьох років, - категорія 4.
Документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (ч. 3 ст. 65 Закону №796-ХІІ).
За змістом частин третьої та четвертої статті 15 Закону №796-ХІІ підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 6 Порядку видачі посвідчення, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 №501 (чинного на час видачі позивачу посвідчення, далі - Порядок №501), громадянам, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видається посвідчення коричневого кольору, серія В.
Відповідно до п. 10 Порядку №501, посвідчення видається, зокрема, громадянам, які постійно проживають або працюють у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - не менше трьох років, - на підставі довідки встановленого зразка.
Отже, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Таку ж правову позицію підтримує Верховний Суд у постановах від 1 1.09.2019 року по справі № 205/8713/16-а, від 25.1 1.2019 року по справі № 464/4150/17. від 09.01.2020 року по справі № 363/3976/16-а, від 26.03.2020 року по справі № 652/610/16-а, від 18.06.2020 року по справі № 75 1/2738/17.
Відповідно до посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 (а.с. 7) зазначено, пред'явник посвідчення має право на пільги і компенсацію, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для осіб, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років.
Отже, суд погоджується із доводами позивача, що належними і допустимими доказами того, що позивач станом на 01.01.1993 проживав та працював на території зони посиленого радіологічного контролю не менше 4 років, є отримане ним у відповідності до законодавства України Чорнобильське посвідчення 4 категорії та уточнююча довідка, видана Сектором культури, сім'ї, молоді та спорту Томашпільської районної державної адміністрації.
Отже, висновки того, населений пункт Томашпіль не відноситься до зони радіологічного забруднення васлідок Чорнобильської катастрофи, не спростовують факту постійного проживання та роботи в зоні посиленого радіологічного контролю, що підтверджено довідкою та посвідченням потерпілої особи, внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Страховий стаж заявника становить 36 років 05 місяців 25 днів, про що зазначено в спірному рішення відповідача відповідно до даних та індивідуальних відомостей про застраховану особу, що цілком достатньо для призначення пенсії позивачу.
На підставі вищевикладеного, спірне рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області за №025250002624 від 03.02.2021 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку згідно з ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є протиправним, а тому наявні підстави для його скасування.
Щодо вимоги зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії з 27.02.2021, то при її вирішенні суд керується наступним.
Так, відповідно до матеріалів справи, 27.02.2021 року позивачу виповнилось 55 років, тобто ним було отримано право на пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи ту обставину, що заяву про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку було подано в лютому 2021 року, то суд при вирішенні даного спору вважає, що саме з 28.02.2021 слід зобов'язати відповідача здійснити йому призначення в силу того, що пенсія призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Такі положення врегульовані ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір в розмірі 908,00 грн, належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 9, 14, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за №025250002624 від 03.02.2021 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 та виплачувати пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії з 28.02.2021.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (іден. номер - НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036)
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна