Рішення від 08.06.2021 по справі 920/201/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

08.06.2021 Справа № 920/201/21

м. Суми

Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Яковенка В.В., за участю секретаря судового засідання Саленко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи № 920/201/21 в порядку загального позовного провадження

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “Сумитехнобудсервіс” (40035, м. Суми, вул. Зеленко, 4, код ЄДРПОУ 37845869)

до відповідача: акціонерного товариства “Сумиобленерго” (40035, м. Суми, вул. Івана Сірка, 7, код ЄДРПОУ 23293513)

про визнання протиправним та скасування рішення комісії,

представники сторін:

позивача - Литвиненко В.О.;

відповідача: Зякун С.О.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення засідання комісії філії “Сумський МРЕМ” акціонерного товариства “Сумиобленерго” по розгляду акту про порушення № 001830 від 22.07.2020, оформлене протоколом № 2 від 08.09.2020.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 05.03.2021 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 06.04.2021.

23.03.2021 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в повному обсязі в задоволенні позовних вимог, оскільки саме позивач несе відповідальність за порушення Правил, у вигляді сплати вартості не облікованої електроенергії.

Ухвалою суду від 06.04.2021 відкладено підготовче засідання на 11.05.2021.

Ухвалою суду від 11.05.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 27.05.2021.

Ухвалою суду від 27.05.2021 відкладено розгляд справи по суті на 08.06.2021.

Згідно зі статтею 194 ГПК України завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат.

Статтею 114 ГПК України визначено, що суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом у межах наданих йому повноважень створено належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Сумитехнобудсервіс» є виконавцем послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору № 794-У на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 01.08.2018, укладеного з департаментом інфраструктури міста Сумської міської ради, відповідно до умов якого позивач надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, зокрема: придбання електричної енергії на освітлення місць загального користування, підвальних приміщень та підкачування води, а також енергопостачання ліфтів.

28.12.2018 позивачем було підписано заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору № 161002895 від 20.10.2015 про постачання електричної енергії, укладеного між позивачем та відповідачем.

Згідно з пунктами 2.1, 2.3 договору від 20.10.2015 під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема: Правилами користування електричною енергією (далі ПКЕЕ), затвердженими в установленому порядку. Оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають встановленим показникам, а споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 договору та інші послуги оператора системи згідно з додатком 4 до договору.

Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, який є додатком 6 до договору від 20.10.2015, по житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 визначено, що межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності електромереж та установок встановлюється в точці підключення 2 КЛ - 0,4 кВ в ВРП (ввідно-розподільчому пристрої) житлового будинку за вказаною адресою. Тобто, оператор системи забезпечує розподіл електричної енергії з дотриманням показників якості в точку підключення 2 КЛ - 0,4 кВ в ВРП житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 і покриває всі витрати та витрати електроенергії пов'язані з розподілом електроенергії саме до цієї точки, а споживач в свою чергу відповідає за використання електроенергії від точки підключення 2 КЛ - 0,4 кВ в ВРП житлового будинку в повному обсязі через облік для надання відповідної житлово-комунальної послуги власникам (користувачам) квартир та нежитлових приміщень будинку.

Відповідно до п. 1.1. договору на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 01.08.2018 № 794-У, укладеного між департаментом інфраструктури Сумської міської ради та позивачем, предметом договору є передача замовником виконавцю функцій з утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій, при цьому замовник покладає, а виконавець приймає на себе зобов'язання по наданню послуги з утримання житлових будинків, споруд і прибудинкових територій, надання житлово-комунальних послуг власникам та користувачам житлових та/або нежитлових приміщень, згідно з переліком будинків, зазначених в додатку № 1 до договору, та проведення з ними розрахунків.

Пунктом 1.2. договору від 01.08.2018 визначено, що позивач зобов'язується надавати послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, зокрема: освітлення місць загального користування, підвальних приміщень та підкачування води, енергозабезпечення ліфтів.

Згідно з п.п. 2.2.2, 2.2.5 договору від 01.08.2018 позивач зобов'язується: надавати споживачам якісні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, згідно з переліком складових, що входять до складу тарифу, відповідно до правил і норм технічної експлуатації житлових будинків, інших нормативних документів в межах суми затвердженого тарифу. Відшкодувати шкоду (збитки), завдану майновим та немайновим правам та інтересам департаменту інфраструктури Сумської міської ради, споживача, власникам (користувачам), юридичним та фізичним особам внаслідок невиконання або неналежного виконання своїх обов'язків у розмірі та порядку згідно з чинним законодавством України.

Отже, відповідно до вищезазначених положень договору на утримання, саме позивач прийняв на себе зобов'язання по наданню послуги з утримання житлових будинків, споруд і прибудинкових територій, надання житлово-комунальних послуг власникам та користувачам житлових та/або нежитлових приміщень, зокрема, і по багатоквартирному житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 . До переліку послуг, які зобов'язаний надавати позивач, віднесено освітлення місць загального користування, підвальних приміщень та підкачування води, енергозабезпечення ліфтів. І саме позивач зобов'язаний надавати споживачам якісні послуги та відшкодувати шкоду (збитки), завдану майновим та немайновим правам та інтересам юридичних та фізичних осіб внаслідок невиконання або неналежного виконання своїх обов'язків.

22.07.2020 під час проведення представниками відповідача перевірки електроустановки багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 було виявлено порушення п.п. 20 п. 5.5.5, п. 7.6. , п.п. 7 п. 8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312.

З акту від 22.07.2020 № 001830 вбачається, що було виявлено самовільне підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, струмоприймачів освітлення місць загального користування поза розрахунковим приладом обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку.

26.08.2020 відбулось засідання комісії філії «Сумський МРЕМ» АТ «Сумиобленерго» по розгляду акту про порушення № 00183 від 22.07.2020, яке було перенесено на 08.09.2020, про що складено протокол № 1 засідання комісії від 26.08.2020.

08.09.2020 відбулось друге засідання комісії філії «Сумський МРЕМ» АТ «Сумиобленерго» по розгляду акту про порушення № 00183 від 22.07.2020, про що складено протокол № 2 засідання комісії.

Відповідно до протоколу № 2 від 08.09.2020 засідання комісії філії «Сумський МРЕМ» АТ «Сумиобленерго» по розгляду акту про порушення № 001830 від 22.07.2020 було вирішено розрахувати обсяг та вартість необлікованої електричної енергії згідно з пп. 8.4.12 п. 8.4. ПРЕЕ, згідно з формулою 8 пп. 8.4.12 п. 8.4. ПРЕЕ.

До протоколу № 2 від 08.09.2020 засідання комісії філії «Сумський МРЕМ» АТ «Сумиобленерго» по розгляду акту про порушення № 001830 від 22.07.2020 додано розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії, відповідно до якого позивачу нараховано штраф за не обліковану електричну енергію у розмірі 49081,68 грн. з ПДВ.

Протоколи засідання комісії по розгляду акту про порушення № 001830 від 22.07.2020, розрахунок кількості та вартості необлікованої електроенергії по акту та рахунок для оплати було надіслано ТОВ «Керуюча компанія «Сумитехнобудсервіс».

Предметом спору у цій справі є правомірність складання відповідачем акта про порушення № 001830 від 22.07.2020 та прийнятого на його підставі рішення комісії філії “Сумський МРЕМ” ПАТ “Сумиобленерго”, оформленого протоколом від 08.09.2020 № 2, щодо нарахування позивачу необлікованої електричної енергії за період з 23.01.2020 по 22.07.2020 в розмірі 16433 кВт/год на суму 49081,68 грн.

Вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установленим законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ, безпосередньо впливає на права та обов'язки відповідного суб'єкта господарювання у контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість недоврахованої електроенергії, покладає додаткові обов'язки та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача у майбутньому.

Згідно з ч. 5 ст. 277 ГК України відповідальність за порушення правил користування енергією встановлюється законом.

Спірні правовідносини регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, які затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (далі ПРРЕЕ).

Відповідно до п. 1.2.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно ПРРЕЕ, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку електричної енергії.

У відповідності до п. 1.1.2 ПРРЕЕ контрольний огляд засобу комерційного обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів; технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності Кодексу комерційного обліку та відповідним нормативно-технічним документам стану вузла обліку електричної енергії (крім тих його характеристик та властивостей, забезпечення яких покладається на постачальника послуг комерційного обліку) та схеми його підключення, електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання, а також з метою виявлення позаоблікових підключень.

Пунктами 1.1.1, 2.1.2, 2.1.6 ПРРЕЕ передбачено, що ПРРЕЕ є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку. Оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи.

Відповідно до п. 8.2.4. ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4. цього розділу.

Згідно з пп. 7 п. 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушення: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.

Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави (п. 8.4.1. ПРРЕЕ).

У відповідності до пп. 2 п. 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

На підставі підпункту 20 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Згідно з п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення оформлюється акт про порушення.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4. цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно зі ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Перевіркою встановлено порушення позивачем пп. 20 п. 5.5.5., п. 7.6., пп. 7 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора системи струмоприймачів освітлення місць загального користування, поза розрахунковим приладом обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку.

Точки самовільних підключень на момент перевірки 22.07.2020 знаходились в поверховому електрощиті 5 поверху 5 під'їзду житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується схемою електроживлення споживача зазначеною в акті про порушення, а також фото фіксацією виявленого порушення, який розміщено на сходовій клітині будинку, а не в тамбурі як зазначає позивач.

В акті зазначено, що споживачем не надано паспорти на все наявне електрообладнання, відсутня можливість провести виміри при підключенні всього обладнання на повну потужність.

Акт складено у присутності та підписаний представником споживача Гребенюк О.М., який підписаний із зауваженнями, в яких зазначено, що від поверхового щита провід прокладено відкрито у кабель-каналі по стіні з установкою вимикача на стіні. Тобто сам представник споживача зазначив, що самовільне підключення здійснено відкрито.

Комісією постачальника електричної енергії розглянуто акт про порушення № 001830 від 22.07.2020. Рішення комісії оформлене протоколом засідання комісії № 2 від 08.09.2020.

Позивач зазначив, що є лише виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та не є власником спільного майна багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Вважає, що відповідальність за внутрішньо будинкові системи електропостачання несуть власники квартир та нежитлових приміщень вищевказаного багатоквартирного будинку. Крім того, самовільне підключення було виконано у тамбурі під'їзду, де знаходяться квартири, тому у позивача відсутній вільний доступ до вищевказаного приміщення.

Здійснюючи контрольний огляд засобу обліку, представники енергопостачальника здійснюють зняття показань приладу обліку споживача та візуально обстежують цілісність приладу обліку та пломб, встановлених на ньому, а також візуально проводять обстеження приладу обліку на предмет виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій. Контрольний огляд засобу обліку проводиться візуально, без використання спеціальних технічних засобів, що підтверджується положеннями п. 1.1.2. ПРРЕЕ.

У протоколі засідання комісії № 2 від 08.09.2020 та розрахунку по акту про порушення відповідачем застосований період з 23.01.2020 (шість календарних місяців, що передували дню виявлення порушення) по 22.07.2020 (дата виявлення порушення), що становить 182 дні.

Позивач зазначив, що відповідач під час розрахунку вартості обсягів необлікованої електроенергії повинен був здійснювати розрахунок по акту з дати проведення робіт зазначених в акті від 22.05.2020 представниками позивача, по день виявлення порушення працівниками оператора системи 22.07.2020.

Відповідач з думкою позивача не погоджується, оскільки для визначення періоду за який здійснюється нарахування застосовуються норми пп. 2 п. 8.4.8 ПРРЕЕ.

У відповідності до додатку № 12 «Перелік об'єктів споживача та субспоживачів, їх потужність, кількість годин роботи» до договору про постачання електричної енергії № 161002895 від 20.10.2015, сторонами визначений режим роботи електроустановки споживача 24 години та 7 робочих днів на тиждень.

Як зазначає позивач, 21.05.2020 - 22.05.2020 останнім у присутності мешканців багатоквартирного будинку за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 58А було здійснено технічне обслуговування внутрішньо будинкових систем електропостачання. У ході технічного обслуговування було оглянуто ввідно-розподільчий пристрій 0,4 кВ в електрощитовій будинку, поверхові розподільчі щитки у 1, 2, 3, 4, 5 під'їздах з 1 по 9 поверх у кожному під'їзді та мережа комунального освітлення у кожному під'їзді. Були проведені роботи з виявлення позаоблікових сторонніх підключень та відновлення схеми електропостачання у разі необхідності (сторонніх підключень не виявлено).

Згідно з пунктами 6.5.1, 6.5.2, 6.5.4, 6.5.10 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою від 14.03.2018 № 311 НКРЕКП оператор системи зобов'язаний проводити не рідше одного разу на шість місяців контрольний огляд та не рідше одного разу на три роки технічну перевірку вузлів обліку у споживачів відповідно до затверджених графіків за місцем провадження господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії. Контрольний огляд вузлів обліку та схем їх підключення у споживачів проводяться у присутності споживача або уповноважених представників споживача. Технічна перевірка вузлів обліку у споживачів здійснюється оператором системи у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), та відповідного ППКО (за рішенням споживача). Результати контрольного огляду/технічної перевірки оформляються актом контрольного огляду/технічної перевірки із зазначенням у ньому прізвищ та номерів службових посвідчень уповноважених представників оператора системи, які проводили контрольний огляд/технічну перевірку, та інформації про інших осіб, які були присутні під час проведення контрольного огляду/технічної перевірки, підстав проведення та детального опису результатів контрольного огляду/технічної перевірки.

Відповідно до вищевикладеного контрольний огляд та/або технічна перевірка вузлів обліку та схем їх підключення проводиться саме представниками оператора системи, а не будь-якими іншими особами, зокрема і представниками споживача, з оформленням акту контрольного огляду/технічної перевірки, як того передбачають положення Кодексу комерційного обліку.

З наведеного слідує, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог Правил, у разі виявлення порушення, яке зафіксоване в акті про порушення № 00183 від 22.07.2020, визначається згідно підпункту 2 пункту 8.4.8. ПРРЕЕ.

Нарахування по акту про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, за своєю правовою природою, є вартістю недоврахованої електричної енергії.

Розмір нарахування за недовраховану електроенергію відповідачем здійснено згідно з п. 8.4. ПРРЕЕ.

У відповідності до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 ГПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Отже, оскільки позивачем не спростовано факт виявленого порушення ПРРЕЕ, а акт про порушення № 001830 від 22.07.2020 містить достатній обсяг вихідних даних, необхідних для визначення обсягу та вартості недорахованої електричної енергії за формулою 9 п. 8.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії з 23.01.2020 по 22.07.2020 виходячи з семи робочих днів на тиждень та часу використання самовільного підключення протягом 12 год/добу, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовних вимог відмовити.

Згідно зі статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 цього Кодексу.

Повне рішення складено 15.06.2021.

Суддя В.В. Яковенко