Рішення від 03.06.2021 по справі 916/288/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"03" червня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/288/21

Господарський суд Одеської області у складі:

Суддя Гут С.Ф.

При секретарі судового засідання Борисовій Н.В.

За участю представників сторін:

від позивача: Павленко А.Л. на підставі ордеру, Кващук-Клецова О.В. (директор), паспорт серія № НОМЕР_1 , дата видачі : 26.06.08; Павленко Р.А. на підставі ордеру

Від відповідача: - Кавійчик В.П. - на підставі ордеру;

розглянувши справу за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА" до відповідача Обслуговуючого кооперативу "ЖИТЛОВО-БУДІВЕЛЬНИЙ КООПЕРАТИВ "ДИНАСТІЯ" про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

05.02.2021 року позивач - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою (вх. ГСОО № 302/21) до відповідача - Обслуговуючого кооперативу "ЖИТЛОВО-БУДІВЕЛЬНИЙ КООПЕРАТИВ "ДИНАСТІЯ" про зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.02.2021р. було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначення підготовчого засідання на "02" березня 2021 р. о 10:15 год.

05.02.2021р. разом із позовною заявою позивачем було подано до суду клопотання за вх. ГСОО№3360/21 про витребування доказів з Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 26302537, 65009, м. Одеса., вул. Черняховська, 6), а саме: інформацію у вигляді завіреної належним чином копію технічного паспорту на квартирний (багатоповерховий) будинок № 4, корпус 2 по вул. Незалежності в селі Фонтанка Лиманського (Комінтернівського) р-ну Одеської області, який внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності вказаного будинку.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.02.2021р. було задоволено клопотання Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА" про витребування доказів по справі №916/288/21 та витребувано у Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 26302537, 65009, м. Одеса., вул. Черняховська, 6) інформацію у вигляді завіреної належним чином копію технічного паспорту на квартирний (багатоповерховий) будинок № 4, корпус 2 по вул. Незалежності в селі Фонтанка Лиманського (Комінтернівського) р-ну Одеської області, який внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності вказаного будинку.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.03.2021р. було відкладено підготовче засідання до 23.03.2021р. о 10:10 год.

25.02.2021 року від Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 26302537, 65009, м. Одеса., вул. Черняховська, 6) надійшли пояснення, відповідно яких зазначено, що витребуване майно знаходиться у Лиманському районі Одеської області, пропонуємо Вам звернутися до Лиманської районної державної адміністрації Одеської області (67500, Одеська обл., Лиманський р-н, смт. Доброслав, просп. 40-річчя Визволення, буд. 1), яка визначена виконавчим органом, який здійснює повноваження суб'єктів зберігання реєстраційних справ, що передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для виконання вищевказаної ухвали.

У судовому засіданні 02.03.2021р. представник позивача звернувся до суду з клопотанням про витребування у Лиманської районної державної адміністрації Одеської області (67500, Одеська обл., Лиманський р-н, смт. Доброслав, просп. 40-річчя Визволення, буд. 1) інформацію у вигляді завіреної належним чином копію технічного паспорту на квартирний (багатоповерховий) будинок № 4, корпус 2 по вул. Незалежності в селі Фонтанка Лиманського (Комінтернівського) р-ну Одеської області, який внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності вказаного будинку.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.03.2021р. було задоволено клопотання Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА" про витребування доказів по справі №916/288/21 та витребувано у Лиманської районної державної адміністрації Одеської області (67500, Одеська обл., Лиманський р-н, смт. Доброслав, просп. 40-річчя Визволення, буд. 1) інформацію у вигляді завіреної належним чином копію технічного паспорту на квартирний (багатоповерховий) будинок № 4, корпус 2 по вул. Незалежності в селі Фонтанка Лиманського (Комінтернівського) р-ну Одеської області, який внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності вказаного будинку.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.03.2021р. було продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання до 20.04.2021р. о 12:00 год.

01.04.2021 року від Лиманської районної державної адміністрації Одеської області надійшов лис, відповідно якого останній зазначив, що у зв'язку з реорганізацією Лиманської райдержадміністрації, трансформацією ЦНАП Лиманської РДА щодо переходу до Доброславської ОТГ, державний реєстратор не має технічної можливості надати документи зазначені в ухвалі суду, так як відсутній доступ до державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. В зв'язку з вищевикладеним, пропонуємо Вам звернутися до державного реєстратора Доброславської селищної ради, щодо виконання вищезазначеної ухвали суду.

У судовому засіданні представник позивача звернувся до суду з клопотанням про витребування у державного реєстратора Доброславської селищної ради інформацію у вигляді завіреної належним чином копію технічного паспорту на квартирний (багатоповерховий) будинок № 4, корпус 2 по вул. Незалежності в селі Фонтанка Лиманського (Комінтернівського) р-ну Одеської області, який внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності вказаного будинку.

16.04.2021р. до канцелярії Господарського суду Одеської області від позивача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи за вх.№10615/21.

16.04.2021р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву за вх.№10675/21.

19.04.2021 року від представника відповідача надійшло клопотання про проведення судового засідання в режимі відео конференції поза межами суду.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.04.2021р. було задоволено клопотання Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА" про витребування доказів по справі №916/288/21 та витребувано у державного реєстратора Доброславської селищної ради (Україна, 67500, Одеська обл., Лиманський р-н, селище міського типу Доброслав, ВУЛИЦЯ КИЇВСЬКА, будинок 77) інформацію у вигляді завіреної належним чином копію технічного паспорту на квартирний (багатоповерховий) будинок № 4, корпус 2 по вул. Незалежності в селі Фонтанка Лиманського (Комінтернівського) р-ну Одеської області, який внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності вказаного будинку.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.04.2021р. було відкладено підготовче засідання до 06.05.2021р. о 11:00 год.

06.05.2021р. від позивача надійшла відповідь на відзив за вх.№12340/21.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.05.2021р. було закрито підготовче провадження із призначенням справи до розгляду по суті на 11.05.2020р. о 14:30 год.

У судовому засіданні було оголошено протокольну ухвалу про перерву у судовому засіданні до 27.05.2021р. о 14:00 год.

19.05.2021р. до канцелярії Господарського суду Одеської області від відповідача надійшли письмові заперечення на відповідь на відзив за вх.13609/21.

У судовому засіданні було оголошено протокольну ухвалу про перерву у судовому засіданні до 03.06.2021р. о 14:00 год.

03.06.2021р. до канцелярії Господарського суду Одеської області від відповідача надійшло клопотання про зменшення витрат за вх.15032/21.

03.06.2021р. у судовому засіданні від позивача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи за вх.№15106/21.

У даному випадку суд враховує, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України Про доступ до судових рішень).

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

В ході розгляду даної справи господарським судом Одеської області, у відповідності до п.4 ч.5 ст.13 ГПК України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ГПК України.

03.06.2021р. судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку ст. 240 ГПК України, було проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані сторонами докази, заслухавши пояснення позивача, суд встановив:

Як вбачається з пояснень позивача, Обслуговуючий кооператив «Житлово-Будівельний кооператив «Династія» (ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ») є замовником будівництва 9-ти поверхового 3-х секційного будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та творчими майстернями в рівні технічного поверху в селі Фонтанка, вулиця Незалежності, 4 Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області (секція 2) (далі - Будинок).

09.06.2017 року зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації вказаного об'єкту, який належить до І-ІІІ категорії складності.

Рішенням установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку було вирішено у відповідності до вимог статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» створити ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА» (ОСББ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА»), яке 08.07.2019 року було зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач зазначає, що неодноразово звертався до представників ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ», замовник будівництва, листом від 30.12.2019 року повідомив про місце, дату та час передачі документації на Будинок.

Також зазначає, що 18.01.2020 року передача документації не відбулась у зв'язку з неповним та невідповідним обсягом технічної документації та неприйнятністю умов п.2 Акту від 18.01.2020 р. через невідповідність обсягу та змісту представлених для передачі документів, а також неприйнятністю умов п. 3 Акту про відсутність жодних заперечень щодо змісту та обсягу документації, що передається. Крім цього, представники ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ» відмовились включати до вказаного Акту членів комісії від ОСББ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА».

Крім того, представниками ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ» було запропоновано передати доповнений пакет документів на 29.02.2020 року, а також поставлено вимогу, що у разі не прийняття документів у тому вигляді і об'ємі що передається, мешканці, які заселяються до своїх квартир, не зможуть користуватись ліфтом, у зв'язку з його відключенням до передачі паспорта ліфта новому балансоутримувачу - ОСББ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА».

29.02.2020 року між ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ» та ОСББ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА» складено та підписано Акт приймання-передачі документації. Відповідно до даного Акту голові правління ОСББ передано частину технічних документів відносно будинку, які не відповідають вимогам Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Приписами наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 176 від 17.07.2018 року затверджено Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок, а саме: 1. Технічний паспорт на багатоквартирний будинок; 2. Паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва; 3. Енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; 4. Проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; 5. Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6. Технічна документація обладнання котельнь; 7. Технічна документація на ліфти; 8. План земельної ділянки; 9. Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; 10. Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

Позивач стверджує, що на даний час керівництвом ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ» не передано всі визначені переліком документи, а ті які передані, не відповідають вимогам, що пред'являються до таких документів.

Так, згідно Акту приймання-передачі документації від 29.02.2020 року ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ» передав, а ОСББ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА» прийняло наступні документи: - у підпункті 1.2 значиться - «Схеми електротехнічних мереж - реєстр. №2015.21-02-ЕО-4, копія схеми каналізації - реєстр. №2015-02-ВК, копія схеми водопроводу - реєстр. №2015.21-02-ВК (завірені копії)». Проте фактично передані копії є окремими аркушами з невідомого проекту, невідомо ким і коли затвердженого, що містять посилання на відсутні аркуші, нібито завірені печаткою № 5 ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ», а тому не можуть бути визнані належними для передачі при прийнятті на баланс ОСББ.

Документ, що має назву «План типового поверху», визначений в Акті як «Схеми електротехнічних мереж - реєстр. №2015.21-02-ЕО-4» вказує лише на місця розташування електричних елементів, але не містить жодних розрахункових та вимірювальних величин прокладеної в Будинку мережі, а також відсутні межі балансової належності.

Документ, що має назву «Каналізація. План типового поверху», визначений в Акті як «Копія схеми каналізації - реєстр. №2015.02-ВК» містить інформацію про розташування та діаметри труб лише на одному, хоча і типовому поверсі, проте відсутні сторінки плану розташування технічного та над технічним поверху, цоколю, а також відсутні межі балансової належності каналізаційних комунікацій Будинку.

Документ, що має назву «Водопровід. План типового поверху», визначений в Акті як «Копія схеми каналізації - реєстр. №2015.21-02-ВК» містить інформацію про розташування та діаметри труб лише на одному, хоча і типовому поверсі, проте відсутні сторінки плану розташування технічного та над технічним поверху, цоколю, а також відсутні межі балансової належності водопровідних комунікацій Будинку.

- у підпункті 1.5 значиться - «План земельної ділянки, кадастровий №5122786400020012866 (завірена копія)». Проте фактично переданий «Додаток до акта прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 04.11.2011 року кадастровий номер земельної ділянки 5122786400020012866», що вказує на невідповідність переданого документу опису зазначеного в акті.

- у підпункті 1.6 значиться - «Однолінійна схема електропостачання споживача (завірена копія)». Проте, вказаний документ є чорно-білою копією хоча має визначення за кольоровими мітками та не є самостійним документом, а додатком до договору від 01.01.2019 року № 716, що унеможливлює його застосування без тексту вказаного договору.

У вказаному Акті також значяться інші непронумеровані документи, які Відповідач передав з метою уявного збільшення пакету технічної документації, а саме:

- технічний звіт випробовування електрообладнання № 0227ЕЛ (оригінал). Вказаний документ стосується лише окремого елементу - заземлення та не містить інформацію про інше обладнання в системі енергозабезпечення Будинку;

- акт виконання робіт з технічного обслуговування насосної станції № 26 від 07.02.2020 р. (оригінал) - є не чим іншим як первинним документом бухгалтерського обліку, наданий без відповідного договору про надання послуг та не містить жодної інформації про саму насосну станцію.

Таким чином, позивач зазначає, що передані документи не містять належної та повної технічної інформації про схему влаштування внутрішньобудинкових систем, а тому посилання на п. 3 Акту приймання-передачі документації від 29.02.2020 року не може бути обґрунтуванням повного виконання обов'язку замовника будівництва вимог по передачі технічної документації на Будинок.

23.06.2020 року голова правління надсилала голові ОК ЖБК «Династія» Білолисому Д.А звернення з багатьма питаннями щодо належного передання документації.

В претензії наголошувалось на необхідності передання документів, визначених вказаними вище нормативними актами задля уникнення в подальшому судового спору.

Позивач зазначає, що технічні умови приєднання № 0352-2017-0101 до електричних мереж електроустановок, яке не є стандартними, видані 18 серпня 2017 року. Робоча документація внутрішнього електропостачання виготовлена в квітні 2019 року. Це свідчить про те, що на момент отримання забудовником Декларації Д2 в червні 2017 року, Технічні умови приєднання до електричних мереж не тільки були не виконані, а навіть не отримані.

Для укладення договору між Лиманським РЕМ і ОСББ обов'язковою умовою є наявність у ОСББ особи, відповідальної за електрогосподарство в будинку. Для того, щоб заключите договір з таким спеціалістом, Позивач стикається з проблемою неможливості надання такому спеціалісту технічної документації на будинок, що стосується електропостачання, в тому числі і Технічними умовами як забудовник їх не передав.

При виготовлені проектної документації і пояснень до проекту зазначено що будинок 10-ти поверховий і в пояснювальній записці до проекту (пункт 4) вказано що надано Технічний паспорт БТІ на 10-поверховий будинок. Забудовник передав Позивачу Технічний паспорт на 9-ти поверховий будинок. Потужність об'єкту 106 кВт.

16 листопада 2016 року укладено Договір № 200.02.01.055 про сплату внесків у ОК «ЖБК Династія», по якому асоційований член кооперативу сплатив внески за квартиру (будівельний номер 94) на 10 поверсі. У Позивача дев'ятиповерховий будинок. В Технічному паспорті, який Позивачу передав Відповідач - це нежитлове приміщення № 10т. Таких договорів по технічному поверсі десять. Також на всі апартаменти, а їх в Декларації двадцять чотири, укладались договори як на квартири. Для прикладу, квартира №15.

Забудовник після реєстрації ОСББ продовжує продавати нежитлові приміщення в секції Позивача.

На етапі будівництва (котловану) на 7 і 9 поверхах по дві квартири було об'єднано в одну на замовлення власників, ними були сплачені додатково кошти, ніби то за внесення змін до проекту. Ці зміни внесені не були, тому після квартири №59 в будинку пішло зміщення номерів квартир, а відповідно і їх площі на один номер, а після квартири №82 на два номери. Фактично в Будинку 92 квартири, а в Технічному паспорті 94 (з урахуванням квартир на 10 поверсі). При виготовленні Технічного паспорта на квартиру останнім часом на титульному листі є Примітка: Технічний паспорт на квартиру (кімнату, житловий блок, секцію) є додатком до технічного паспорта на житловий будинок квартирного типу (гуртожиток).

Технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_1 , яка має площу 43,7 м2. В нашому разі він не є таким, тому що в Технічному паспорті, який Позивачу передав забудовник, це інша квартира, яка має площу 53,4м2.

Квартира №84 фактично знаходиться на 10 поверсі і має площу 53,5м2, а в Технічному паспорті, який Позивачу передав забудовник, квартира № 84 знаходиться на 9 поверсі і має площу 45,1 м2.

Тому Позивач і наполягає на тому, щоб Відповідач привів у відповідність всю проектно-технічну документацію і передав Позивачу її належним чином.

Не погоджується Позивач з тим, що розміщення труб на технічному плані та над технічним поверхом є типовим, а тому всі інші поверхи є аналогічними, а межі балансової належності каналізації та водопровідних комунікацій зазначаються безпосередньо при укладенні в договорі з відповідною організацією.

Так, Позивач вказує, що не передано належним схем розміщення системи водовідведення. Частина каналізаційних стояків, ревізії в цих стояках, знаходяться в нежитлових приміщеннях №1 і №2, які знаходяться в приватній власності. Після того, як буде здійснено ремонтні роботи в цих приміщеннях і ці труби будуть «зашиті» і сховані, ОСББ не будемо знати де розміщені самі труби і каналізаційна ревізія.

Теж саме позивач зазначає і по системі водопостачання. На копії схеми № 2015.21 -02-ВК, що передана Позивачу забудовником, труби передбачені аж до газового котла (з «обв'язкою» котла). Насправді водопровідна труба заведена лише в приміщення санвузла і заглушена. Таким чином є підстави стверджувати, що копія схеми не відповідає дійсності. Не має жодної інформації про ливневу каналізацію, труби якої розміщені в середині будинку в несучій стіні.

Також звертає увагу суду позивач на те, що зовнішні мережі водопостачання і водовідведення станом на сьогодні не передані ні на баланс ТОВ «Інфоксводоканал», ні на баланс Фонтанської сільської ради, що унеможливлює заключения прямих договорів між власниками приміщень і постачальником послуг, а саме таку форму договору обрано більшістю співвласників на загальних зборах. Вказане підтверджується листом від 1304.2020 року вих.№ 1428-04/2523 ТОВ «Інфокс» Філія «Інфоксводоканал ».

По проекту Будинок комбінований в плані опалення: смарт квартири з електроопаленням, всі інші - з АОГВ. ПАТ «Одесагаз» щороку нараховує плату за обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Сума залежить від довжини цих мереж. Позивачу не передано ні технічні умови (ТУ), ні жодного документу по газифікації секції. Позивач не знає, який саме проект передано в ПАТ «Одесагаз» для розрахунку довжини мереж, так як проектів було два. Власники також не можуть внести зміни до проекту (за потреби), тому що на ОСББ не передано проект.

З наведених підстав Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА" звернулось до Господарського суду Одеської області із позовом до Обслуговуючого кооперативу "ЖИТЛОВО-БУДІВЕЛЬНИЙ КООПЕРАТИВ "ДИНАСТІЯ" про зобов'язання вчинити певні дії.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані сторонами докази, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Як встановлено судом, Обслуговуючий кооператив «Житлово-Будівельний кооператив «Династія» (ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ») є замовником будівництва 9-ти поверхового 3-х секційного будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та творчими майстернями в рівні технічного поверху в селі Фонтанка, вулиця Незалежності, 4 Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області (секція 2) (далі - Будинок).

09.06.2017 року зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації вказаного об'єкту, який належить до І-ІІІ категорії складності.

29.02.2020 року між ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ» та ОСББ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА» складено та підписано Акт приймання-передачі документації. Відповідно до даного Акту голові правління ОСББ передано частину технічних документів відносно будинку, які не відповідають вимогам Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку було вирішено у відповідності до вимог статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» створити ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА» (ОСББ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА»), яке 08.07.2019 року було зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ч.1 ст. 319 Цивільного Кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 369 Цивільного Кодексу України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Суб'єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 382 Цивільного Кодексу України передбачено, що квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання. Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Відповідно до ст. 385 Цивільного Кодексу України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Згідно до ст. 1 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна; нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об'єктом нерухомого майна; співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку; спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Згідно зі ст. 9 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку). Наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та приміщень.

Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Частинами 5, 6 ст. 5 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” встановлено, що замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, примірник технічної документації на будинок передається управителю, якщо його обрано відповідно до закону. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Статтею 4 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” визначено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об'єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України.

Згідно з ч.14 ст. 6 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”, державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

У відповідності до ч.ч. 18, 19 ст. 6 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.

Положення ч. ч. 18, 19 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» набрали чинності 01.07.2015.

Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18 зазначив, що правовий аналіз положень частини вісімнадцятої статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» дозволяє дійти висновку, що передбачений зазначеною нормою обов'язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та не залежить від прийняття об'єднанням рішення про передачу йому функцій з управління будинком та про прийняття будинку на баланс, оскільки будь-яких інших умов, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено.

Спеціальної процедури передачі примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок ані Законом України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”, ані Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” не визначено.

Відповідно до приписів ст.ст.12,13 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання. Якщо функції з управління багатоквартирним будинком за рішенням загальних зборів об'єднання передано управителю, відносини з управління регулюються договором, укладеним між об'єднанням і управителем, умови якого повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до вимог чинного законодавства, з моменту державної реєстрації об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, та в разі відсутності рішення зборів об'єднання про передачу функцій з управління будинком іншій особі, такі функції переходять до об'єднання.

Право співвласників будинку самостійно визначати особу, яка вправі здійснювати управління будинком, а також право об'єднання у разі самоуправління здійснювати управління жодним чином не позбавляє відповідача обов'язку передачі позивачу примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж, встановленого ч. 18 ст. 6 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”.

18.01.2020 року передача документації не відбулась у зв'язку з неповним та невідповідним обсягом технічної документації та неприйнятністю умов п.2 Акту від 18.01.2020 р. через невідповідність обсягу та змісту представлених для передачі документів, а також неприйнятністю умов п. 3 Акту про відсутність жодних заперечень щодо змісту та обсягу документації, що передається. Крім цього, представники ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ» відмовились включати до вказаного Акту членів комісії від ОСББ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА».

Також, представниками ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ» було запропоновано передати доповнений пакет документів на 29.02.2020 року, а також поставлено вимогу, що у разі не прийняття документів у тому вигляді і об'ємі що передається, мешканці, які заселяються до своїх квартир, не зможуть користуватись ліфтом, у зв'язку з його відключенням до передачі паспорта ліфта новому балансоутримувачу - ОСББ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА».

Позивач стверджує, що на даний час керівництвом ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ» не передано всі визначені переліком документи, а ті які передані, не відповідають вимогам, що пред'являються до таких документів.

Так, згідно Акту приймання-передачі документації від 29.02.2020 року ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ» передав, а ОСББ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА» прийняло наступні документи: - у підпункті 1.2 значиться - «Схеми електротехнічних мереж - реєстр. №2015.21-02-ЕО-4, копія схеми каналізації - реєстр. №2015-02-ВК, копія схеми водопроводу - реєстр. №2015.21-02-ВК (завірені копії)». Проте фактично передані копії є окремими аркушами з невідомого проекту, невідомо ким і коли затвердженого, що містять посилання на відсутні аркуші, нібито завірені печаткою № 5 ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ», а тому не можуть бути визнані належними для передачі при прийнятті на баланс ОСББ.

Відповідно до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України 17 липня 2018 року № 176 -

Згідно пункту 1 частини восьмої статті 18 Закону України «Про житлово- комунальні послуги», пункту 8 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 року № 197 затверджено Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок: 1.Технічний паспорт на багатоквартирний будинок; 2. Паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва; 3. Енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; 4. Проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; 5. Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6.Технічна документація обладнання котелень; 7.Технічна документація на ліфти; 8. План земельної ділянки; 9. Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; 10. Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

На виконання вказаних вимог, ОК «ЖБК «ДИНАСТІЯ» звернувся до ОСББ «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА», повідомивши про місце, дату та час передачі документації на будинок. Однак, голова ОСББ відмовилась приймати технічну документацію згідно Акту приймання - передачі документації від 18 січня 2020 року, а саме: 1. Технічний паспорт на багатоквартирний будинок; 2. Проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; 3. Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 4.Технічну документація на ліфти; 5. План земельної ділянки; 6. Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

Як вбачається з Акту від 18 січня 2020 року, в переліку відсутні наступні документи передбачені Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17 липня 2018 року № 176.

Відповідно до постанови «Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва» № 257 від 12.04.2017: 2. Рішення щодо необхідності проведення обстеження об'єктів приймається їх власниками або управителями. Проведення обстеження об'єкта забезпечується його власником або управителем шляхом залучення відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, або підприємств, установ чи організацій, у складі яких є відповідальні виконавці таких робіт (далі - виконавці).

6. За рішенням власників або управителів об'єктів обстеження об'єктів проводиться: у разі виявлення дефектів, пошкоджень і деформацій у процесі поточного огляду та технічного обслуговування об'єкта, що здійснюються його власником або управителем; на підставі актів, складених уповноваженими органами у зв'язку з руйнуванням об'єкта внаслідок пожежі, стихійного лиха, аварії; з метою проведення перевірки технічного стану об'єкта; для проведення перевірки врахування потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

13. Паспорт об'єкта складається виконавцем у паперовій та електронній формі на об'єкт у цілому та передається протягом десяти днів з дати його складення управителю або власнику об'єкта.

Тому, з вищевказаних норм, вбачається, що паспорт об'єкта видається на підставі обстеження прийнятого в експлуатацію будинку, рішення про яке приймається власниками або управителями за наявності певних підстав.

Відповідно до п. 5 Постанови №257 - Строк проведення першого обстеження настає після закінчення гарантійного строку, визначеного відповідно до статті 884 Цивільного кодексу України.

Відповідно до статті 884 Цивільного кодексу України - Гарантійний строк становить десять років від дня прийняття об'єкта замовником, якщо більший гарантійний строк не встановлений договором або законом

З огляду на вищезазначені обставини та враховуючи, що гарантійний строк ще не закінчився, жодного обов'язку забудовника щодо забезпечення обстеження прийнятого в експлуатацію об'єкту будівництва та передання паспорту складеного за його результатами не виникає.

09.06.2017 року будинок (2 секція) здано в експлуатацію. 22.06.2017 року прийнято ЗУ Про енергетичну ефективність будівель

Згідно статті 18 Закону - Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом, крім частини першої та абзацу другого частини сьомої статті 7, абзацу четвертого частини першої статті 13 та частини четвертої статті 16 цього Закону, які вводяться в дію з 1 липня 2019 року.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону: Сертифікація енергетичної ефективності є обов'язковою для: 1) об'єктів будівництва (нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту), що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, що визначаються відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (Енергетичний сертифікат щодо об'єкта будівництва є складовою частиною проектної документації на будівництво); 2) будівель державної власності з опалюваною площею понад 250 квадратних метрів, які часто відвідують громадяни і у всіх приміщеннях яких розташовані органи державної влади; 3) будівель з опалюваною площею понад 250 квадратних метрів, у всіх приміщеннях яких розташовані органи місцевого самоврядування (у разі здійснення ними термомодернізації таких будівель); 4) будівель, в яких здійснюється термомодернізація, на яку надається державна підтримка та яка має наслідком досягнення класу енергетичної ефективності будівлі не нижче мінімальних вимог до енергетичної ефективності будівлі.

А тому, на момент виготовлення проектної документації, отримання дозволу на будівництво та декларації про готовність до експлуатації вищезгадані норми ще не діяли, а зданий в експлуатацію житловий будинок не підпадає під випадки обов'язкової сертифікації енергетичної ефективності.

Згідно до наказу Мінрегіон України № 173 від 11.07.2018 Про затвердження Методики обстеження інженерних систем будівлі:

Обстеження інженерних систем здійснюється фахівцями з обстеження інженерних систем на замовлення та за рахунок власника (співвласників) будівлі (для багатоквартирних будинків - на замовлення та за рахунок власника (співвласників) будинку, житлово-будівельного кооперативу об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, управителя багатоквартирного будинку); під час виконання заходів із забезпечення (підвищення рівня) енергетичної ефективності будівлі за рахунок коштів державної підтримки; за бажанням замовника з метою проведення перевірки технічного стану інженерних систем будівлі.

Отже, у разі відсутності обов'язкових законодавчо визначених підстав для обстеження інженерних систем, звіт про таке обстеження може бути виготовлений за бажанням та на замовлення ОСББ.

Щодо технічної документації обладнань котелень господарський суд зауважує:

Через те, що в будинку не встановлені котельні, отже технічна документація на дані об'єкти не розроблялась.

Щодо технічного паспорту на багатоквартирний житловий будинок, що подавався до державних реєстраторів для подальшої реєстрації права власності на квартири та інші приміщення, суд звертає увагу на те, що господарським судом було вжито усіх небхідних заходів щодо витребування у Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради, у Лиманської районної державної адміністрації Одеської області, у державного реєстратора Доброславської селищної ради інформацію у вигляді завіреної належним чином копію технічного паспорту на квартирний (багатоповерховий) будинок № 4, корпус 2 по вул. Незалежності в селі Фонтанка Лиманського (Комінтернівського) р-ну Одеської області, який внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності вказаного будинку, однак витребуваних документів надано не було.

Під час дослідження матеріалів справи, судом було встановлено, що згідно Акту приймання-передачі документації від 29.02.2020р. відповідачем було передано позивачу оригінал технічного паспорту на об'єкт нерухомого майна, виданий Приватним підприємством « Технічне бюро інвентаризації та проектування», реєстровий №2311/1-2017 від 23 листопада 2017 року, отже вказаний прохальний частині технічний паспорт було передано.

Щодо передачі Актів приймання-передачі житлового будинку у разі зміни його власника чи балансоутримувача суд зазначає, що оскільки будинок передавався вперше, такі акти не укладалися та відсутні у забудовника.

Щодо передачі проектно-кошторисної документації та виконанні креслення на будинок; схеми внутрішньобудинкових мереж холодного водопостачання, водовідведення, опалення, газо-; електропостачання суд зазначає наступне.

Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства №76 від 17.05.2005р. було затверджено Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, які станом на день розгляду справи є чинними, встановлено, що до складу технічної документації постійного зберігання включаються зокрема технічний паспорт на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок; проектно-кошторисна документація зі схемами влаштування внутрішньо будинкових мереж водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання тощо; акти державної комісії про приймання жилого будинку в експлуатацію; паспорти котельного господарства, котлові книги, у разі наявності вбудованих та прибудованих котелень; паспорти ліфтового господарства.

Отже, суд звертає увагу, що позовна вимога про передачу проектно-кошторисної документації та виконанні креслення на будинок; схеми внутрішньобудинкових мереж холодного водопостачання, водовідведення, опалення, газо-; електропостачання є типовою вимогою, яка повністю узгоджується з п. 1.2. Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року №76 «Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій територій», а тому оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, приймаючи до уваги вищенаведене, господарський суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА" задовольнити частково, а саме в частині зобов'язання Обслуговуючий кооператив «Житлово-Будівельний кооператив «Династія» (ЄДРПОУ: 39904737, 10008, Житомирська обл., місто Житомир, вулиця Синельниківська, 14, корпус 5) передати Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА» (код ЄДРПОУ: 43099300, Одеська область Лиманський р-н, село Фонтанка, вул. Незалежності, 4, корп. 2) наступну документацію щодо багатоквартирного будинку № 4, корпус 2 по вул. Незалежності в селі Фонтанка Лиманського р-ну Одеської області, а саме документацію, визначену у п.1.2. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України №76 від 17.05.2005р. саме в такій редакції - проектно-кошторисну документаці. зі схемами влаштування внутрішньо будинкових мереж водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання тощо, а в решті позовних вимог відмовити.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного суду від 25.11.2020р. по справі №916/3000/19.

Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Аналіз практики Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (див. рішення від 21 січня 1999 року в справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22 лютого 2007 року в справі "Красуля проти Росії", від 5 травня 2011 року в справі "Ільяді проти Росії", від 28 жовтня 2010 року в справі "Трофимчук проти України", від 9 грудня 1994 року в справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 1 липня 2003 року в справі "Суомінен проти Фінляндії", від 7 червня 2008 року в справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") свідчить, що право на мотивоване (обґрунтоване) судове рішення є частиною загального права людини на справедливий і публічний розгляд справи та поширюється як на цивільний, так і на кримінальний процес.

Вимога пункту 1 статті 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов'язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 21 січня 2018 року у справі №5-249кс15.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

На підставі вищенаведеного, керуючись положеннями ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача в повному обсязі.

Щодо заяви Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА" з про розподіл судових витрат у справі слід зазначити наступне.

Частиною 2 ст. 221 ГПК України передбачено, що для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п'ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про необхідність для вирішення питання про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу призначити судове засідання.

Керуючись ст.ст.13, 20 73, 74, 76, 86, 126, 129, 165, 232, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА" до відповідача Обслуговуючого кооперативу "ЖИТЛОВО-БУДІВЕЛЬНИЙ КООПЕРАТИВ "ДИНАСТІЯ" про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Зобов'язати Обслуговуючий кооператив «Житлово-Будівельний кооператив «Династія» (ЄДРПОУ: 39904737, 10008, Житомирська обл., місто Житомир, вулиця Синельниківська, 14, корпус 5) передати Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА» (код ЄДРПОУ: 43099300, Одеська область Лиманський р-н, село Фонтанка, вул. Незалежності, 4, корп. 2) наступну документацію щодо багатоквартирного будинку № 4, корпус 2 по вул. Незалежності в селі Фонтанка Лиманського р-ну Одеської області, а саме документацію, визначену у п.1.2. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України №76 від 17.05.2005р. саме в такій редакції - проектно-кошторисну документацію. зі схемами влаштування внутрішньо будинкових мереж водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання тощо.

3. В решті позову відмовити.

4.Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Житлово-Будівельний кооператив «Династія» (ЄДРПОУ: 39904737, 10008, Житомирська обл., місто Житомир, вулиця Синельниківська, 14, корпус 5) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «СІМЕЙНИЙ ДІМ - ФОНТАНКА» (код ЄДРПОУ: 43099300, Одеська область Лиманський р-н, село Фонтанка, вул. Незалежності, 4, корп. 2) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270/ дві тисячі двісті сімдесят/ грн. 00коп.

5. Призначити судове засідання для вирішення питання про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу призначити на 29.06.2021р. о 14:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 29, в залі суд. засідань № 13 (5-й поверх), тел. (0482) 307-970.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Наказ видати в порядку ст.327 ГПК України

Повний текст складено 14 червня 2021 р.

Суддя С.Ф. Гут