Справа № 344/8462/21
Провадження № 3/344/4028/21
09 червня 2021 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Тринчук В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 керував транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння.
Вказане адміністративне правопорушення вчинено за наступних обставин.
Так, 23 травня 2021 року в 00 год. 17 хв. по вулиці Європейська Площа, 3 у місті Івано-Франківськ водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Nissan Primera, державний номерний знак НОМЕР_2 в стані наркотичного сп'яніння. Медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у встановленому законом порядком у лікаря нарколога за адресою місто Івано-Франківськ, вулиця Млинарська, 21, чим порушив вимоги п.2.9.а ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення не визнав, вказав, що на час зупинки транспортного засобу яким він керував у стані наркотичного сп'яніння він не перебував. Результат висновку відповідно до якого 23 травня 2021 року о 00 годині 30 хвилин він перебував у стані наркотичного сп'яніння спростовує тим, що того дня він вживав булку із маком, а тому вважає що саме це вплинуло на вказаний результат висновку лікаря нарколога.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Михайлина М.В. у судовому засіданні висловив свої заперечення щодо обставин які наведені у протоколі про адміністративне правопорушення, у якому ОСОБА_1 інкриміновано вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КупАП. В обгрунтування своїх заперечень надав суду довідку № 327 від 25.05.2021 року у якій вказано, що при огляду водія на стан наркотичного сп'яніння який проводився 23.05.2021 року по Акту № 346 встановлено, що у сечі ОСОБА_1 наркотичних речовин не виявлено. При цьому захисник вказав, що повторно у ОСОБА_1 забір біоматеріалів не проводився, а яким чином було встановлені відомості що наведені у вказаній вище довідці йому не відомо. Будь-яких зауважень до порядку проведення його огляду на стан наркотичного сп'яніння в судовому засіданні не висловив, жодних клопотань не подав. Просить справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутність у діях останнього складу адміністративного правопорушення.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язані з'ясувати зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це визначено ст.252 КУпАП.
Так, в протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеного у ч. 1 ст. 130 КУпАП, за якою складено протокол.
Зазначений вище протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою, із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, протокол підписаний уповноваженою особою. Зауважень щодо правильності складня протоколу ОСОБА_1 та його захисник в судовому засіданні не висловлювали.
Так, ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вказана норма КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють правила дорожнього руду та є обов'язковими для виконання.
Відповідно до п. 2.9а ПДР України, водіям забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пленум Верховного Суду України в п. 27 постанови від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» зазначив, що судам слід ураховувати, що відповідальність за ст.130КпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Михайлину М.В., дослідивши матеріали справи, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю доведена, а саме:
даними з протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №0196408 від 23.05.2021 року, відповідно до якого водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння;
направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння від 23.05.2021 року, відповідно до якого ОСОБА_1 23.05.2021 року о 00 год. 30 хв. направлено на вказаний огляд.
результатом висновку КНП «Прикарпатський наркологічний центр Іфано-Франківської обласної ради», відповідно до якого ОСОБА_1 станом на 00 год. 30 хв. 23.05.2021 року перебував у стані наркотичного сп'яніння;
постановою серії ЕАН №4245927 від 23.05.2021 року в справі про адміністративне правопорушення за ч.6 ст.121 КУпАП, відповідно до якої на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу за порушення ПДР під час керування транспортним засобом марки Nissan Primera, державний номерний знак НОМЕР_2 по вулиці Європейська Площа, 3 у місті Івано-Франківськ, час скоєння адміністративного правопорушення 00 год. 17 хв.;
Доводи ОСОБА_1 про те, що вживання ним булки з маком могло вплинути на результат висновку лікаря нарколога, не спростовує факт перебування останнього у стані наркотичного сп'яніння, оскільки таке встановлено висновком лікаря нарколога.
Щодо доводів захисника ОСОБА_1 адвоката Михайлина М.В., а саме доручення до матеріалів справи довідки № 327 від 25.05.2021 року у якій вказано, що при огляді водія на стан наркотичного сп'яніння який проводився 23.05.2021 року по Акту № 346 встановлено, що у сечі ОСОБА_1 наркотичних речовин не виявлено, суд вважає, що дана довідка не спростовує висновку лікаря нарколога, згідно з третім розділом інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої наказом Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів перебування особи у стані наркотичного сп'яніння встановлюється саме висновком лікаря нарколога, а не довідкою керівників медичних закладів, а тому надана захисником довідка жодним чином не спростовує наявного у матеріалахї справи висновку від 23.05.2021 року та є не належним доказом у даній справі.
Таким чином дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як керування транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння. Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, не встановлено.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
А тому враховуючи вищенаведене, а також характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, з метою виконання вимог ст.1 КУпАП суд вважає, що на ОСОБА_1 , слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім того, суд покладає на ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 454 грн., який згідно ст.40-1 КУпАП підлягає стягненню в дохід держави.
На підставі наведеного та керуючись ч. 1 ст. 130, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. В порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.
Суддя В.В. Тринчук