24 травня 2021 року Справа № 160/6060/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Жовтоводської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
19.04.2021 року ОСОБА_1 (далі - позивачі) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до виконавчого комітету Жовтоводської міської ради (далі - відповідач), в якому просять:
- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Жовтоводської міської ради щодо ненадання публічної інформації за запитом від 06.03.2021 року;
- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Жовтоводської міської ради щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію;
- зобов'язати виконавчий комітет Жовтоводської міської ради розглянути запит від 06.03.2021 року про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Жовті Води вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2021 року відкрито провадження у адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 17.05.2021 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 06.03.2021 року через засоби поштового зв'язку вона звернулась до виконавчого комітету Жовтоводської міської ради із запитом про надання публічної інформації, а саме про наявність на території м. Жовті Води вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову житлового будинку, господарських будівель та споруд, який було отримано останнім 09.03.2021 року. Проте, відповідачем відповідь на запит надана так і не була, у зв'язку з чим вимушена звернутись до суду з даним позовом.
17.05.2021 року представником відповідача подано письмовий відзив на позов, в обґрунтування якого зазначено, що на адресу виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від позивача надійшов запит на отримання публічної інформації від 06.03.2021 року, який було зареєстровано 10.03.2021 року. Відповідно до ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яті робочих днів з дня отримання запиту. Згідно ст. 253 Цивільного кодексу України, перебіг цього строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Отже, відповідь на вказаний запит зареєстровано 15.03.2021 року за №Б-14/01-16 та згідно журналу реєстрації відправленої службової кореспонденції, направлено на адресу заявника простою кореспонденцією 16.03.2021 року, оскільки останньою в інформаційному запиті не було зазначено саме у який спосіб необхідно відправити поштою відповідь. Таким чином, відповідачем вчасно надано відповідь на інформаційний запит позивача від 06.03.2021 року відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» у спосіб передбачений діючими нормативно-правовими актами, у зв'язку з чим просили відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 06.03.2021 року ОСОБА_1 звернулась до виконавчого комітету Жовтоводської міської ради із запитом про надання публічної інформації, а саме про наявність на території м. Жовті Води вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову житлового будинку, господарських будівель та споруд.
10.03.2021 року вказаний запит було отримано та зареєстровано виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради.
Листом від 15.03.2021 року №Б-14/01-16 виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради надано відповідь на вказаний запит та направлено копію рішення Жовтоводської міської ради від 24.02.2021 року №225-5/VІ «Про затвердження переліку земельних ділянок під індивідуальну забудову в м. Жовті Води на 2021 рік».
Вказаний лист було зареєстровано в журналі реєстраії відправленої службової кореспонденції
За твердженням відповідача відповідь на запит щодо надання публічної інформації від 15.03.2021 року була направлена на адресу заявника засобами поштового зв'язку простим поштовим відправленням.
Проте, позивач в позовній заяві зазначає, що відповідь на запит про надання публічної інформації нею так і не отримана, у зв'язку з чим вона звернулась до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або межах повноважень та інший спосіб - на свій вибір.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких інших носіях інформація, що створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 3 статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, юрисдикція адміністративних судів поширюється на будь-які спори про оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників публічної інформації, які виникають у правовідносинах, урегульованих Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до п.п. 1-3 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Як передбачено ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до частини 4 статті 20 Закону №2939-VI, у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Пунктом 31 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР передбачено, що міським радам надані виключні повноваження щодо прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.
Відповідно до частини п'ятої статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.
До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Виходячи з аналізу положень статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування», суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний володіти інформацією про земельні ділянки комунальної або державної форми власності, не надані у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Виконавчий комітет також залишається розпорядником цієї інформації після її внесення до містобудівного та державного земельного кадастрів, якщо вона є у його фактичному володінні, а тому був зобов'язаний у передбачений законом строк надати відповідь на запит позивача.
Під час розгляду справи судом встановлено, що виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради 15.03.2021 року було виготовлено відповідь №Б-14/01-16 на запит позивача від 06.03.2021 року, проте жодних доказів направлення такої відповіді засобами поштового зв'язку, як простою кореспонденцією, так і рекомендованим листом з повідомленням відповідачем суду не надано.
Разом з тим, сам факт складання відповіді на запит не може вважатися наданням відповіді на запит в розумінні статті 20 Закону №2939-VI. Розпорядник інформації отримавши запит на інформацію зобов'язаний протягом 5-ти робочих днів не лише скласти на нього відповідь, але і направити таку відповідь запитувачу інформації.
Таким чином відповідачем порушено строк надання відповіді на запит у строк передбачений статтею ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також враховуючи, що станом на час розгляду справи запит ОСОБА_1 про надання публічної інформації відповідачем розглянуто, відповідь на нього надано, проте з порушенням 5-денного строку, визначеного ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи, що позивач, відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішувалось.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до виконавчого комітету Жовтоводської міської ради (52204, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, Бульвар Свободи, буд. 33, код ЄДРПОУ 04052086) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Жовтоводської міської ради щодо недотримання, встановленого ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", п'ятиденного строку для надання інформації ОСОБА_1 на її запит про надання публічної інформації від 06.03.2021 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець