Справа № 127/25837/20
Провадження № 2/127/4370/20
(З А О Ч Н Е)
14 червня 2021 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Воробйова В.В.,
за участю: секретаря Яковенко Д.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, мотивуючи позовну заяву тим, що відповідач зверталась до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради для отримання допомоги малозабезпеченій сім'ї. Рішенням від 26.10.2015 року, 18.04.2016 року, 02.11.2016 року було призначену вказану допомогу. При цьому, ОСОБА_1 за кожним зверненням подана, заповнена особисто, декларація про доходи та майновий стан, де зазначено, що вона додаткових доходів з інших джерел не отримує та інших доходів, крім зазначених в декларації, немає. На підставі зазначеного, рішенням від 09.11.2017 року відповідачу призначено з 01.11.2017 року по 30.04.2018 року допомогу у розмірі 816,14 грн. щомісячно.
07.05.2018 року для отримання допомоги малозабезпеченої сім'ї на наступний період, відповідач подала заяву та в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, зазначила про внесення 03.05.2017 року пайового внеску на будівництво квартири у розмірі 381425 грн. Ця інформація не була відображена в декларації від 08.11.2017 року. Крім того, вказана сума перевищувала 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї, що свідчить про факт наявності умисних дій відповідача, спрямованих на навмисне подання недостовірних відомостей чи приховування відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соцільну допомогу та визначення її розміру.
Відповідно до рішення відповідачу було відмовлено в наданні допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.05.2018 року. Таким чином, внаслідок навмисно поданих недостовірних відомостей про витрати, здійснені протягом 12 місяців перед зверненням, за період з листопада 2017 року по квітень 2018 року відповідачу безпідставно було нараховано та виплачено державну соціальну допомогу в розмірі 5315,34 грн., чим завдано збитків державному бюджету. В добровільному порядку ОСОБА_1 повернуто 200,00 грн, залишок переплати складає 5115,34 грн. Позивач неодноразово пропонував відповідачу повернути надміру виплачені кошти, проте ОСОБА_1 добровільно кошти не відшкодувала. З огляду на це, Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з цим позовом та просить стягнути з ОСОБА_1 на його користь надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2017 року по 30.04.2018 року в сумі 5115,34 грн., а також покласти на відповідача судові витрати.
В судове засідання представник позивача не з'явився, проте подав до суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить справу розглядати за його відсутності.
Згідно із ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, хоча про час, дату та місце судового розгляду повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомила. Заяв та заперечень від відповідача до суду не надходило.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів, оскільки відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з'явився у судове засідання, про причини неявки не повідомив, не подав відзив і позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку про те, що позов слід задовольнити з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_1 відповідно до поданих нею заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 09.10.2015, 08.11.2017 року (а.с. 27, 25) та Декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 24, 26, 24), була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям рішенням від 26.10.2015 року, 08.11.2017 року (а.с. 26, 24), зокрема 09.11.2017 року в розмірі 816,14 грн. щомісячно на період з 01.11.2017 року по 30.04.2018 року щомісячно (а.с. 21, 22).
07.05.2018 року відповідач подала позивачу заяву для отримання допомоги малозабезпеченій сім'ї на наступний період (а.с. 20). У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 07.05.2018 року, у розділі VІІ «Відомості про витрати, здійснені протягом 12 місяців перед зверненням» було вказано, що ОСОБА_1 03.05.2017 року вносила пайові внески на будівництво квартири у розмірі 381425 грн. (а.с. 19).
В зв'язку з цим, позивачем було проведено звірку інформації про доходи, що внесені в декларацію. Так, відповідно до довідки ОК Житлово-будівельний кооператив «Кварталбуд-21» від 03.05.2017 року №236, ОСОБА_1 дійсно є асоційованим членом вказаного кооперативу та згідно Договору про сплату пайових внесків у ОК ЖБК «Кварталбуд-21» №2/92 від 27.04.2017 року повністю внесла пайовий внесок у сумі 381425 грн. на будівництво квартири (а.с. 17, 18).
З огляду на встановлений факт, рішенням Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики ВМР з 01.05.2018 року ОСОБА_1 було відмовлено в наданні допомоги малозабезпеченим сім'ям, на підставі п. 12 постанови КМУ №250 від 24.02.2003 року, державна соціальна допомога не призначається у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру (а.с. 16).
У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 08.11.2017 року у розділі VІІ «Відомості про витрати, здійснені протягом 12 місяців перед зверненням» ОСОБА_1 не зазначила про оплату 03.05.2017 року послуг з будівництва квартири в сумі 381425 грн., що на час звернення за призначенням державної допомоги 08.11.2017 року перевищувала 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Слід відзначити що, згідно з поданою ОСОБА_1 заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, відповідачку попереджено про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї (а.с. 25 зворіт). Відповідачем власноручно зазначено про відсутність інших, належних її сім'ї доходів, за попередні 6 місяців.
За період з 01.11.2017 року по 30.04.2018 року відповідачу ОСОБА_1 було здійснено безпідставне нарахування та виплату державної соціальної допомоги в розмірі 5315,34 грн. (а.с. 15).
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Згідно ч. 10 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»
Пунктами 2, 3 вказаного Порядку визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Згідно з п. 8 Порядку державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім'ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім'ї.
Згідно ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно з п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку державна соціальна допомога, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплаченої суми державної соціальної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
З врахуванням викладеного, судом встановлено, що в поданій ОСОБА_1 декларації від 08.11.2017 року не задекларовано відомості про витрати, здійснені протягом 12 місяців перед зверненням, в зв'язку з чим, їй було надміру виплачено кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 5315,34 грн.
Окрім цього, відповідач була попереджена, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені та дала на це згоду, про що свідчить її підпис у заяві до Управління від 08.11.2017 року. Також у заяві вона зобов'язалась повідомити управління в разі зміни обставин, що можуть вплинути на отримання допомоги. Між тим, відповідач при заповненні нею декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 08.11.2017 року в розділі VІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги «Відомості про витрати, здійснені протягом 12 місяців перед зверненням» не зазначила про оплату 03.05.2017 року послуг з будівництва квартири в сумі 381425 грн., що на час звернення за призначенням державної допомоги 08.11.2017 року перевищувала 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Також бланк заяви передбачає попередження громадянина про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
Відтак, відповідач знала про обставини, що можуть вплинути на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та не повідомила позивача про них, що є зловживанням з її боку.
Отже, кошти в розмірі 5115,34 грн. підлягають безумовному поверненню відповідачем позивачу, як набуті без достатньої правової підстави.
18.09.2018 року ОСОБА_1 подала до Департаменту соціальної політики заяву, із змісту якої вбачається, що вона про розмір переплати по державній соціальній допомозі малозабезпеченій сім'ї у розмірі 5315,34 грн. повідомлена та зобов'язалась сплачувати щомісячно в розмірі 100 грн., при можливості - сплачувати в більшому обсязі (а.с. 13).
Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листами від 29.05.2018 року та від 06.12.2019 року запропоновано відповідачу повернути надміру виплачені кошти (а.с. 11, 14).
Відповідно до розрахунку утримання о/р №634620, відповідачем здійснено повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 200,00 грн (а.с. 12), в зв'язку з чим сума боргу складає 5115,34 грн.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
При подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2102,00 грн., тому відповідно до ст. 141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 3, 4, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст.ст. 15, 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 10, 12, 76-81, 89, 141, 211, 259, 263-265, 280-282, 284, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2017 року по 30.04.2018 року у розмірі 5115,34 грн. (п'ять тисяч сто п'ятнадцять гривень 34 коп.).
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради витрати на оплату судового збору в сумі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідачем може бути подана заява про перегляд заочного рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: 21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 50, код ЄДРПОУ 38782790.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення суду складений 14.06.2021 року.
Суддя: