Справа № 2а-2442/10/2570
01 червня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі :
Головуючої судді Баргаміної Н.М.
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та стягнення суми переплати пенсії, -
13.05.2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівського обласного військового комісаріату, в якому просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не вирішення питання про розмір грошового забезпечення померлого годувальника ОСОБА_1 для здійснення їй перерахунку пенсії з дати набрання чинності наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 року № 260 та стягнути з відповідача суму переплати пенсії в розмірі 1171,80 грн., яка виникла з 01.01.2008 року.
Позовні вимоги обґрунтовує наступним. Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 01.01.2008 року встановлений новий порядок обчислення та розміри грошового забезпечення військовослужбовців. Наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14.07.2008 року за № 638/15329, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, який застосовується з 01.01.2008 року. Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» та ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» № 489 від 19.12.2006 року з 01.01.2007 року головному управлінню Пенсійного фонду в Чернігівській області надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262. Оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів про розмір грошового забезпечення відноситься до обов'язку Чернігівського обласного військового комісаріату. Однак, відповідач несвоєчасно подав довідку про зміну розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , у зв'язку з чим виникла переплата пенсії, і, як наслідок, заподіяна майнова шкода інтересам Держави в особі Головного управління Пенсійного Фонду в Чернігівській області в сумі 1171,80 грн., яка підлягає відшкодуванню Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час і місце слухання справи повідомлявся завчасно та належним чином, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без участі його представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, просив розглянути справу без участі представника. В наданих на адресу суду запереченнях просив відмовити в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 29.07.2008 року Міністерство оборони України повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набранням чинності наказу Міністра оборони України № 260. Однак, Пенсійним фондом України надана відповідь, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яких наказів міністерств. Отже, Пенсійним Фондом України не доведена інформація головним управлінням Пенсійного фонду України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Чернігівський обласний військовий комісаріат оформляє та видає довідки про розмір грошового забезпечення при наявності таких списків. За таких обставин відповідач вважає, що повноважень для самостійного вирішення питання про розмір грошового забезпечення пенсіонеру ОСОБА_1 у нього немає, а тому вимоги позивача є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Чернігівським обласним військовий комісаріатом (далі -ЧОВК) 11.04.2008 року за № 51087 на підставі поданих позивачем списків осіб, пенсії яким підлягають перерахунку, було оформлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за особливі умови служби, яку було надано до головного управління.
Наказом Міністра оборони України від 14.06.2008 року № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.07.2008 року за № 638/15329, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі-наказ №260), який застосовується з 01.01.2008 року. Надбавка за особливі умови служби, в зазначений наказ, не включена.
За період з 01.01.2008 року по 30.06.2009 року переплата пенсії ОСОБА_1 склала в сумі 1171,80 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій. При цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Пенсійний Фонд України є центральним органом виконавчої влади відповідно до пунктів 1,3 Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001. Пенсійний фонд України здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області підвідомче та підконтрольне Пенсійному фонду України відповідно до п.1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, реалізує свої завдання та здійснює функції відповідно до Конституції та законів України, Указів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261, постанов правління, наказів Фонду, інших нормативно-правових актів, а також Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополя, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 27.06.2002 року № 11-2.
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначенням і виплати пенсій деяким категоріям громадян» та ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» № 489-У від 19.12.2006 року з 01.01.2007 року головному управлінню Пенсійного фонду в Чернігівській області надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким громадян, зокрема, військослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 01.01.2008 року встановлений новий порядок обчислення та розмір грошового забезпечення військовослужбовців
Відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження інформації про перерахунок раніше призначеної пенсії списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3.17 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.08.2008 року № 407, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2008 року за № 1079/15770, передбачено, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України, зазначеного у пункті 3.16 цього Положення, Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно з Додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій та подають їх до обласних військових комісаріатів.
Відповідач відповідно до п. 6 Положення про відділ соціального забезпечення Чернігівського обласного військового комісаріату здійснює перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно постанов КМУ та інших законодавчих актів України (в разі зміни грошового забезпечення військовослужбовців).
Аналізуючи вищевказані нормативно-правові акти, суд зазначає, що підставою для оформлення та видачі довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців є списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, які подаються до обласних військових комісаріатів у десятиденних строк з моменту надходження інформації про зміну розміру грошового забезпечення за формою з Додатком 1.
Враховуючи, що УПФУ на момент набрання чинності наказу № 260, списки за формою згідно з Додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій Чернігівському обласному військовому комісаріату не подало, суд вважає, що у відповідача не було підстав для оформлення та видачі довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що переплата пенсії ОСОБА_1 виникла у зв'язку з несвоєчасним повідомленням УПФУ про зміни розміру грошового забезпечення, оскільки відповідно до Положення про відділ соціального забезпечення Чернігівського обласного військового комісаріату, затвердженого військовим комісаром Чернігівського обласного військового комісаріату від 25.11.2009 року, у відповідача не має обов'язку повідомляти органи, що призначають пенсії, про зміну розміру грошового забезпечення.
Порядок подання та оформлення документів для перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393», постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402 та п. 3.17 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.08.2008 року № 407, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2008 року за № 1079/15770.
Згідно з цим Порядком до повноважень саме Міністерства оборони України належить обов'язок повідомляти Пенсійний фонд України в разі зміни розміру грошового забезпечення.
Міністерство оборони України, в свою чергу, повідомило Пенсійний Фонд України про необхідність проведення перерахунку пенсій та підготовки головними управліннями Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набрання чинності наказу Міністра оборони України № 260 від 11.06.2008 року, однак, Пенсійний Фонд України повідомив Міністерство оборони, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів, про що свідчить лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28.08.2008 року за вих. № 248/6/С/1078-д.
Що стосується стягнення суми переплаченої пенсії у розмір 1171,80 грн., то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншими порушеннями прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно - правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно - правовий спір.
Статтею 56 Конституції України гарантовано право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної чи моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування майнової шкоди, підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
Отже, з доказів по справі не вбачається, що внаслідок бездіяльності відповідача позивачу заподіяно майнової шкоди.
Оскільки позовні вимоги про відшкодування шкоди є похідними від першої вимоги, тому судом не встановлено підстав для стягнення з відповідача суми заподіяної шкоди.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що чинним законодавством на військовий комісаріат не покладений обов'язок щодо повідомлення та вирішення питання про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовцям. Цей обов'язок покладається на Міністерство оборони України та Пенсійний фонд України, тобто вирішується на централізованому рівні.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області до Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності та стягнення суми заподіяної шкоди є необґрунтованими, не доведеними і такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.17,18,104, 122, 160-163 КАС України, суд -
В задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Баргаміна Н.М.