14 червня 2021 рокуЛьвівСправа № 260/3866/20 пров. № А/857/7203/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Сеника Р.П., Хобор Р.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року у справі № 260/3866/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,-
суддя в 1-й інстанції - Скраль Т.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м. Ужгород
дата складання повного тексту рішення - 22 лютого 2021 року,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в якому просив суд:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області як державного органу України, уповноваженого призначати, обчислювати, перераховувати пенсії осіб, звільнених з військової служби, а саме: по його відмові здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019р. пенсії позивачу на підставі довідки СЗРУ № 10 від 17.08.2020р., про грошове забезпечення станом на 05.03.2019р. за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби, із врахуванням: посадовий оклад -8320 грн., оклад за військовим званням («полковник») - 1480 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4900 грн., надбавка за особливості проходження служби (30%) - 4410 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1248 грн., премія (30%) - 2496 грн.. Усього: 22854 грн., згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; - повернення відповідачу без розгляду довідки СЗРУ №10 від 17.08.2020 р.
-зобов'язати ГУ ПФУ України в Закарпатській області прийняти видану СЗРУ довідку №10 від 17.08.2020р. (за формою, передбаченою додатком №2 до Постанови № 45) про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.20І9 р., розглянути її та прийняти рішення - здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019р. основного розміру пенсії ОСОБА_1 , на підставі названої довідки №10 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону № 2262-Х-ІІ, статті 9 Закону України № 2011 -XII, положень постанови КМУ від 30.08.2017р. № 704 із врахуванням: посадовий оклад -8320 грн., оклад за військовим званням («полковник») - 1480 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4900 грн., надбавка за особливості проходження служби (30%) - 4410 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1248 грн., премія (30%) - 2496 грн. , загальний розмір: 22 854 грн..
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач є пенсіонером Служби зовнішньої розвідки України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області. З 01 січня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснило перерахунок пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», при цьому, виключило окремі види надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію.
Позивач звертає увагу на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, зазначена постанова Кабінету Міністрів України визнана нечинною. Тому вважає, що з цієї дати виникли підстави для перерахунку його пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
У липні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Служби зовнішньої розвідки України із заявою в якій просив підготувати та надіслати в установленому порядку при перерахунку пенсії в Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області встановленого взірця оновлену довідку для перерахунку пенсії, призначеної згідно з Законом 2262-ХІІ за посадою консультанта-експерта з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових щомісячних видів складових грошового забезпечення (надбавки, доплати та премії).
Позивачем отримано довідку про грошове забезпечення від 17 серпня 2020 року № 10.
У жовтні 2020 року позивач звернувся із заявою для перерахунку та виплати пенсії до ГУ ПФУ у Закарпатській області, відповідно до якої просив здійснити обчислення та перерахунок пенсії на підставі довідки № 10 від 17 серпня 2020 року, яку йому направила Служби зовнішньої розвідки України та доручення до заяви вказану довідку та лист - відповідь Служби зовнішньої розвідки України № 17/1/1774.
20 жовтня 2020 року листом № 2242-2498/С-02/8-0700/20 ГУ ПФУ у Закарпатській області надало відповідь позивачу, де зазначило, що після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону Урядом не приймалось. Крім того зазначаємо, що алгоритм дій, який повинні вчинити уповноважений орган та органи Пенсійного фонду України у зв'язку із втратою чинності пунктів 1,2 Постанови 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 не змінився.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, пенсійний орган повернув без виконання довідку від 17.08.2020 р. №10 надану Службою зовнішньої розвідки України для перерахунку пенсії.
Тому позивач вважає, що відповідач порушив його право на належний рівень пенсійного забезпечення, яке, на думку позивача, підлягає захисту шляхом визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 року виходячи із сум грошового забезпечення визначених у довідці адміністрації Службою зовнішньої розвідки України.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови оформленої листом за вих. № 2242-2498/С-02/8-0700/20 від 20 жовтня 2020 року, у здійсненні обчислення і перерахунку з 01 квітня 2019 року пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 10 від 17 серпня 2020 року, виданої Службою зовнішньої розвідки України про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити обчислення і перерахунок із 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки № 10 від 17 серпня 2020 року, виданої Службою зовнішньої розвідки України про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із цим рішенням Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у вказаній справі діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, що діяла до зазначених змін. Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинити, зокрема, орган ПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився. У той же час, відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права (що регламентоване п. 1 цього ж Порядку) і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону Кабінетом Міністрів України не приймалось. Враховуючи вищевикладене, підстави для здійснення останнього станом на сьогодні відсутні, у зв'язку з чим довідку було повернуто позивачу без виконання. Таким чином, рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19 не створює для органів ПФУ юридичного обов'язку щодо вчинення будь - яких дій, відмінних від тих, що передбачені чинним законодавством, оскільки за своєю природою не виступає нормативно-правовим актом.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.
Суд першої інстанції встановив те, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-XII) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років з 29 грудня 2007 року.
19 серпня 2020 року Служби зовнішньої розвідки України листом № 17/1/1774, повідомила позивача, що враховуючи встановлений Порядком проведення перерахунку пенсій, визначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02 2008 № 45 механізм надсилання до органів Пенсійного фонду довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та відсутність звернення до СЗРУ органів Пенсійного фонду, останні пропонують особисто звернутись до Головного управління ПФУ в м, Ужгород стосовно подання вищевказаної довідки для здійснення перерахунку призначеної пенсії, для чого направили позивачу довідку про грошове забезпечення від 17 серпня 2020 року № 10.
Відтак, позивач звернувся із заявою для перерахунку та виплати пенсії до ГУ ПФУ у Закарпатській області, відповідно до якої просив здійснити обчислення та перерахунок пенсії на підставі довідки № 10 від 17 серпня 2020 року, яка отримана від Служби зовнішньої розвідки України та доручення до заяви вказану довідку та лист - відповідь Служби зовнішньої розвідки України № 17/1/1774.
У жовтні 2020 року ГУ ПФУ у Закарпатській області листом № 2242-2498/С-02/8-0700/20 надало відповідь ОСОБА_1 , де зазначило, що після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону Урядом не приймалось. Крім того зазначаємо, що алгоритм дій, який повинні вчинити уповноважений орган та органи Пенсійного фонду України у зв'язку із втратою чинності пунктів 1,2 Постанови 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 13.02.2008 р. №45 не змінився. Відповідачем було повернуто без виконання довідку від 17.08.2020 р. №10 надану Службою зовнішньої розвідки України для перерахунку пенсії
Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року є неправомірною, оскільки перерахунок пенсії військовослужбовцю здійснюється на підставі виданої державним органом довідки і інформація зазначена в довідці вважається достовірною.
Апеляційний суд погоджується із вказаними висновками з огляду на наступні обставини.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, як зазначено вище, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
У свою чергу, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Аналогічний правовий висновок висловив Верховний Суд у постанові від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що Службою зовнішньої розвідки України підготовлено та направлено позивачу, а також до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській, довідку від 17 серпня 2020 року № 10 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ,у якій визначено наступні види грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 8320,00 грн;
- оклад за військовим званням - 1480,00 грн;
- надбавка за вислугу років (50%) - 4900,00 грн;
- надбавка за особливості проходження служби (30%) -4410,80 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1248,00 грн;
- премія (30%) - 2496,00 грн.
Крім того, у вказаній довідці зазначено, що її складено на підставі рішення Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії
Отже, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення вказаних у довідці.
При цьому, у відповідача відсутнє повноваження щодо повернення довідки, наданої уповноваженим органом, оскільки повернення довідки не передбачено постановою № 45, у якій є тільки одне юридично допустиме повноваження пенсійного органу, а саме, прийняти довідку для здійснення перерахунку пенсії, про що в нормативному акті зазначено наступним чином:
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України № 10 від 17 серпня 2020 року з 01.04.2019 року.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 року у справі №260/3866/20 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк
судді Р. П. Сеник
Н. М. Судова-Хомюк
Повне судове рішення складено 14.06.2021