про повернення апеляційної скарги
14 червня 2021 рокуЛьвівСправа № 464/2269/21 пров. № А/857/10261/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Шавеля Р. М.
суддів -Кузьмича С. М.
Улицького В. З.
перевіривши апеляційну скаргу Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції на рішення Сихівського районного суду міста Львова від 23 квітня 2021 року у справі № 464/2269/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора 1 взводу 3 роти 2 батальйону Управління патрульної поліції у Львівській області Майкер Богдана Богдановича, Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
Рішенням Сихівського районного суду міста Львова від 23 квітня 2021 року задоволено повністю адміністративний позов.
Не погодившись із прийнятим рішенням, його в апеляційному порядку оскаржив відповідач Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, скерувавши 24.05.2021р. електронною поштою на електронну пошту суду апеляційну скаргу із засвідченням електронно-цифровим підписом представника відповідача за довіреністю Петрик В.Б.
Частиною 1 ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства /КАС/ України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Відповідно до ч. 4 ст. 298 зазначеного Кодексу апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Вимоги до форми та змісту апеляційної скарги визначені ст.296 КАС України, відповідно до частини першої якої апеляційна скарга подається у письмовій формі.
Частинами 7, 8 ст.44 КАС України встановлено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
В подальшому в ці норми внесено зміни та приписами ч.ч. 7, 8 ст.44 КАС України (в редакції від 26.05.2021р.) встановлено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
У абз.22-24. п.15 частини 17 розділу VII «Перехідні положення» (в редакції від 26.05.2021р.) КАС України зазначено, що створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи здійснюються поетапно.
Окремі підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи починають функціонувати через 30 днів з дня опублікування Вищою радою правосуддя у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування відповідної підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Про початок функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи у складі всіх необхідних для її повного функціонування підсистем (модулів) Вища рада правосуддя публікує оголошення у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади України.
Оголошення про створення та забезпечення функціонування окремої підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи має містити посилання на відповідний підпункт підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу, який передбачає особливості вчинення тих процесуальних (або інших) дій, порядок вчинення яких зазнає змін після початку функціонування такої підсистеми (модуля).
Наказом ДСА України № 628 від 22.12.2018р. "Про проведення тестування підсистеми "Електронний суд" у місцевих та апеляційних судах" запроваджено тестову експлуатацію підсистеми «Електронний суд» у всіх місцевих та апеляційних судах України (пілотних судах), під час якої усі місцеві та апеляційні суди у ході тестового режиму експлуатації підсистеми зобов'язано дотримуватись вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України № 30 від 26.11.2010р. у відповідній редакції (надалі - Положення № 30).
В подальшому, наказом ДСА України № 247 від 01.06.2020р. "Про запровадження в дослідну експлуатацію підсистем "Електронний суд" та "Електронний кабінет"" запроваджено в дослідну експлуатацію підсистеми "Електронний суд" та "Електронний кабінет" (далі - Підсистеми) у всіх місцевих та апеляційних судах України (крім Київського апеляційного суду) та Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду (пілотні суди), під час якої зазначені суди у ході тестового режиму експлуатації підсистеми зобов'язані дотримуватись вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України № 30 від 26.11.2010р. (із змінами), у частині функціонування Підсистем.
Відповідно до п.2.3 рішення Ради суддів України № 16 від 12.04.2018р. передбачено, що ряд норм Положення № 30, в тому числі і розділ XI (Підсистема «Електронний суд»), набирають чинності та можуть використовуватись у тестовому режимі виключно для судів, визначених пілотними згідно з відповідним наказом ДСА України.
За визначеннями, наведеними у пп.14, 16 п.1 Положення № 30, електронний документ (далі - ЕД) - оригінал електронного документу з обов'язковими реквізитами, що надають йому юридичної сили, в тому числі з електронним цифровим підписом автора. Електронний цифровий підпис (далі - ЕЦП) - електронний цифровий підпис в форматі, що забезпечує можливість встановлення дійсності підпису у довгостроковому періоді (після закінчення строку чинності сертифіката), визначеному відповідно до вимог законодавства. ЕЦП використовується в АСДС для підписання та погодження (візування) інформаційних ресурсів в цілому або фіксування певних дій з ними (внесення зауважень, пропозицій, погодження частини тексту тощо).
Для проекту будь-якого електронного документу, створеного в підсистемі електронного суду на всіх стадіях його формування забезпечується конфіденційність його змісту за допомогою шифрування із використанням ЕЦП автора проекту. Осіб, допущених до інформації, що захищається, визначає автор документу. З моменту переведення документу у стан «Оригінал» такий документ втрачає статус конфіденційного і перелік осіб, допущених до його змісту визначає адміністратор відповідно до вимог законодавства (пункт 5 розділу ХІ Положення № 30). Документи подаються за допомогою електронного кабінету в форматі ЕД та ЕКПД (електронна копія паперового документу). Суди та ОСП приймають подані ЕД як оригінали документів, а ЕКПД, як завірені копії оригіналів документів та можуть вимагати надання їх оригіналів для перевірки (пункт 6 розділу ХІ Положення № 30).
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що надсилання процесуальних документів в електронному вигляді передбачає використання сервісу «Електронний суд», розміщеному за посиланням://cabinet.court.gov.ua/login, відповідно з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов'язковим використанням власного електронного підпису.
Отже, починаючи з 01.06.2020р., отримані всіма місцевими та апеляційними адміністративними судами заяви та інші процесуальні документи через підсистему «Електронний суд» мають реєструватися та розглядатися в установленому порядку.
Зокрема, відповідно до п.14 розділу XI Положення № 30, всі електронні документи, що надходять до суду, автоматично розміщуються у відповідному реєстрі електронної кореспонденції автоматизованої системи документообігу суду. Їхня реєстрація здійснюється за загальними правилами реєстрації вхідної кореспонденції, визначеними відповідними інструкціями з діловодства.
Згідно з п.1 Розділу ХІ Положення № 30, з 22.12.2018р. у всіх місцевих та апеляційних судах обмін електронними документами між судом, фізичними особами та учасниками судового процесу забезпечується засобами підсистеми «Електронний суд». Учасники судового процесу за допомогою зареєстрованого Електронного кабінету можуть надсилати копії електронних документів іншим учасникам судової справи, крім випадків, коли інший учасник не має зареєстрованого електронного кабінету, подавати позовні заяви та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, а також отримувати судові рішення та інші електронні документи (п.2 Розділу ХІ Положення № 30).
Електронний кабінет - захищений веб-сервіс, за допомогою якого забезпечується взаємодія авторизованого користувача з АСДС у режимі реального часу. Порядок реєстрації та роботи з електронним кабінетом встановлюється адміністратором (п.15 ч.1 Розділу ІІ Положення № 30).
Згідно з вимогами розділу XI Положення № 30 обмін процесуальними документами в електронній формі повинен здійснюватися з офіційних електронних адрес (Електронних кабінетів), які вони мають створити в підсистемі «Електронний суд», розміщеній за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua.
Таким чином, апеляційний суд констатує, що відсутність факту початку повноцінного функціонування ЄСІТС не може бути перешкодою для роботи її підсистеми «Електронний суд» та відповідно, права особи на подання процесуальних документів через цю підсистему в електронній формі.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 21.05.2020р. у справі № 420/6512/19 та від 17.09.2020р. у справі № 320/5150/19.
Отже, альтернативою звернення учасників справи до суду із позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, безумовно є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов'язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи через «Електронний кабінет».
Обмеження, що пов'язанні з використанням підсистеми «Електронний суд», у тому числі щодо подачі процесуальних документів через «Електронний кабінет», є легітимними, пропорційними та не перешкоджають доступу до правосуддя.
Перевіряючи матеріали апеляційної скарги Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції на відповідність вимогам КАС України, апеляційним судом встановлено, що апеляційна скарга надіслана на електронну адресу суду у формі електронного документа.
Формування зазначеної апеляційної скарги в підсистемі «Електронний суд» не здійснено, що свідчить про використання скаржником не передбаченого чинним процесуальним законодавством способу звернення до суду із вказаною апеляційною скаргою.
Крім того, в ході перевірки чинності електронного цифрового підпису, який накладено на електронний примірник апеляційної скарги, судом встановлено, що він належить представнику відповідача за довіреністю Петрик В.Б. Вказаний електронний цифровий підпис був накладений на апеляційну скаргу без використанням підсистеми «Електронний суд».
Водночас, Закон України «Про електронний цифровий підпис», який визначав статус електронного цифрового підпису та прирівнював його до особистого підпису, втратив чинність 07.11.2018р. на підставі Закону України № 2155-VIII від 05.10.2017р.
На теперішній час порядок використання електронного цифрового підпису врегульований Законом України № 2155-VIII від 05.10.2017р. «Про електронні довірчі послуги», який набрав чинності 07.11.2018р.
Згідно з ч.2 ст.17 цього Закону електронна взаємодія фізичних та юридичних осіб, яка потребує відправлення, отримання, використання та постійного зберігання за участю третіх осіб електронних даних, аналоги яких на паперових носіях повинні містити власноручний підпис відповідно до законодавства, а також автентифікація в складових частинах інформаційних систем, в яких здійснюється обробка таких електронних даних та володільцями інформації в яких є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності, повинні здійснюватися з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг.
Отже матеріали поданої апеляційної скарги не містять відомостей про підписання документа електронним цифровим підписом із застосуванням посиленого сертифікату відкритого ключа та доказів перевірки електронного цифрового підпису, накладеного на апеляційну скаргу із використанням підсистеми «Електронний суд», що позбавляє суд можливості встановити дотримання скаржником вимог щодо обов'язкового підписання апеляційної скарги особою, яка її подає.
Таким чином, суд апеляційної інстанції позбавлений технічної та процесуальної можливості встановити дотримання апелянтом вимог щодо підписання апеляційної скарги особою, яка її подає, та прийняти апеляційну скаргу в електронній формі без наявності власноручного підпису останнього.
Незважаючи на те, що апеляційна скарга засвідчена електронно-цифровим підписом представника відповідача за довіреністю Петрик В.Б., проте подана на електронну пошту суду, вона не може вважатися апеляційною скаргою, підписаною у встановленому законом порядку, тому така апеляційна скарга вважається непідписаною та не приймається до розгляду і повертається особі, яка її подала.
Колегія суддів враховує правову позицію, висловлену Верховним Судом по аналогічній категорії справ, зокрема, в постановах Касаційного адміністративного суду від 12.08.2020р. у справі № 160/1156/19, від 21.05.2020р. у справі № 420/6512/19, яка в силу приписів ч.5 ст.242 КАС України та ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» є обов'язковою для апеляційного суду під час вирішення наведеного спору.
Таким чином, апеляційна скарга Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції на рішеня Сихівського районного суду м.Львова від 23.04.2021р. у справі № 2-а/464/56/21 не містить власноручного підпису уповноваженої особи Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції та подана без використання сервісу «Електронний суд», через що за наведених обставин апеляційну скаргу необхідно повернути особі, яка її подала.
На підставі викладеного, керуючись статтями 296, 297, 298 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції на рішення Сихівського районного суду міста Львова від 23 квітня 2021 року у справі № 464/2269/21 повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач Р. М. Шавель
судді С. М. Кузьмич
В. З. Улицький