14 червня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/11952/20 пров. № А/857/8611/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Коваля Р.Й., Святецького В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2021 року, головуючий суддя - Брильовський Р.М., ухвалене у м. Львові, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
В грудні 2020 року позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ГУПФУ у Львівській області, в якому просила визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 04.12.2020 року № 8443-8413/Ф-52/8-1300/20 в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції станом на березень 2010 року) пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 23.10.2020 року № 21/1293вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою починаючи з 01.10.2020 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01 жовтня 2020 року перерахунок та здійснювати відповідні виплати ОСОБА_1 раніше призначеної відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції станом на березень 2010 року) пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 23.10.2020 року № 21/1293вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою починаючи з 01.10.2020 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилалася на те, що перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та з 2010 року отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України “Про прокуратуру” №1789-ХП із розрахунку 90% складових заробітної плати, відповідно до ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру”, із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на березень 2010 року, без обмеження її максимального розміру (вказане, окрім іншого, встановлено судовим рішенням Залізничного районного суду м.Львова від 09.06.2016 року, що набрало законної сили у справі №462/1584/16-а). Відповідачем протиправно проведено перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати та з обмеженням, що не перевищує десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2021 року адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та скасовано відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 04.12.2020 року № 8443-8413/Ф-52/8-1300/20 в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 13 грудня 2019 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року № 1697-VІІ на підставі довідки Львівської обласної прокуратури від 23.10.2020 року №21/1293вих-20 з урахуванням раніше проведених виплат; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 та ГУПФУ у Львівській області оскаржили його в апеляційному порядку, які, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просять суд апеляційної інстанції: позивач частково скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог та прийняти нову в цій частині, якою позовні вимоги задовольнити повністю, а відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та прийняти нову постанову в цій частині, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Свою апеляційну скаргу ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що судом попередньої інстанції помилково визначено дату, з якої наступає право у позивача на перерахунок пенсії з 13.12.2019 року, тоді як таке право наступило з 01.10.2020 року. Крім цього зазначає, що жодним нормативним документом не передбачено право органів Пенсійного фонду переглядати процент розрахунку вже призначеної пенсії за вислугу років за Законом України «Про прокуратуру», а визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються, починаючи з 01 січня 2016 року.
ГУПФУ у Львівській області свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що в момент призначення пенсії застосовується законодавство, що діє на момент звернення за призначенням пенсії, а при зверненні із заявою про перерахунок пенсії застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент подання заяви про перерахунок пенсії. Крім цього, звертає увагу, що суд першої інстанції безпідставно вийшов за межі позовних вимог.
На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подані апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як працюючий пенсіонер, пенсія якій призначена з 31 березня 2010 року за вислугою років відповідно до Закону України “Про прокуратуру” № 1789-ХІІ (далі - Закон 1789, в редакції станом на березень 2010 року). Розмір пенсійної виплати позивача становив з 31.03.2010 року - 5931, 03 грн.
Постановою Залізничного районного суду м. Львова від 09.06.2016 року у справі №462/1584/16-а задоволено позов ОСОБА_1 до УПФ України у Залізничному районі м.Львова та зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Залізничному районі м.Львова здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної за вислугою років пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 29.01.2016 №18/95 з розрахунку 90 відсотків відповідно до ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру”, починаючи з 01.01.2016 року до 26.05.2016 року без обмеження її максимального розміру, та на підставі довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 26.05.2016 року №18/988 з розрахунку 90 відсотків, відповідно до ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру”, починаючи з 26.05.2016 року без обмеження її максимального розміру, та здійснювати відповідні виплати. Вказане рішення набрало законної сили.
Розмір пенсії за вислугу років, після перерахунку за постановою Залізничного районного суду м. Львова від 09.06.2016 року у справі №462/1584/16-а суду склав 18784,05 грн.
Львівською обласною прокуратурою 23.10.2020 року № 21/1293вих-20 ОСОБА_1 було видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 11.09.2020 року, за відповідною (прирівняною) посадою - заступника начальника відділу прокуратури Львівської області.
26.10.2020 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій № 21/1293вих-20 від 23.10.2020 року, виданої прокуратурою Львівської області.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 04.12.2020 року за № 8443-8413/Ф-52/8-1300/20 надало відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії.
В обґрунтування відмови Відповідач зазначив, що перерахунок пенсії позивачу проведено відповідно до вимог ст. 86 Закону “Про прокуратуру” (№1697-VII) у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати та не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, а виплата пенсії здійснюється відповідно до постанови Залізничного районного суду м. Львова від 09.06.2016 року.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач ще не приймав рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Такі висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, виходячи з наступного.
Так, пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, згідно з ч.ч. 1-2 якої у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Частиною 12 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч.ч. 12 та 17 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
14.10.2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ), який набрав чинності 15.07.2015 року.
Відповідно до ч.2 ст.86 Закон № 1697-VІІ пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Отже, зміни про розмір пенсії внесені після призначення позивачу пенсії.
Крім того, відповідно до абзацу 6 ч.15 ст.86 Закону №1697-VII, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн. визначено Законом України від 24.12.2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Законом України від 06.12.2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Однак, як слідує з п. 1 та 2 Прикінцевих положень Закону України №911-VІІІ від 24.12.2015 року, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Крім того, згідно з п. 1 Прикінцевих Положень Закону України від 06.12.2016 року №1774-VIII цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.
Таким чином, законодавець чітко визначив коло суб'єктів, на яких поширюється дія даної норми, до якого позивач не відноситься, так як у даних правовідносинах має місце перерахунок пенсії, а не її призначення.
Колегія суддів наголошує, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та з 2010 року отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ із розрахунку 90% складових заробітної плати (вказане, окрім іншого, встановлено судовим рішеннями, що набрало законної сили № 462/1584/16-а).
Як уже зазначалось, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч.ч. 12 та 17 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, якими передбачалось, зокрема, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за таким призначенням або перерахунком.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Однак, вказана норма набрала чинності після призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Частиною другою розділу Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
У контексті викладеного слід зазначити, що застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України.
Тобто, безпідставним, на переконання колегії суддів, є застосування до правовідносин норм Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VІІ в цій частині, оскільки вказаний закон поширює свою дію на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності. Отже, зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Натомість, позивачу пенсія призначена відповідно до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, тобто до набрання чинності Законом №1697-VІІ.
Таким чином, до розміру пенсії позивача не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені Законом №1697-VІІ.
Крім цього, колегія суддів зазначає, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції станом на березень 2010 року) пенсії за вислугою років задоволенню не підлягають, оскільки норма статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” 05.11.1991 року № 1789-ХІІ на момент проведення перерахунку втратила чинність, а такий перерахунок проводиться відповідно до ч.ч. 2, 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».
Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку позивачу пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження її граничного розміру відповідно до ч.ч. 2, 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», через що позовні вимоги в цій частині є підставними та обґрунтованими, відтак підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційних скарг є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального і процесуального права, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, через що судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового, яким адміністративний позов задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задовольнити частково, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2021 року у справі №380/11952/20 - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 04.12.2020 року № 8443-8413/Ф-52/8-1300/20 в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.ч. 2, 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 23.10.2020 року № 21/1293вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою, починаючи з 01.10.2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01 жовтня 2020 року перерахунок та здійснювати відповідні виплати ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугою років, відповідно до ч.ч. 2, 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 23.10.2020 року № 21/1293вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою, починаючи з 01.10.2020 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. Я. Гудим
судді Р. Й. Коваль
В. В. Святецький