Постанова від 14.06.2021 по справі 540/4112/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2021 р.м.ОдесаСправа № 540/4112/20

Головуючий в 1 інстанції: Пекний А.С.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

17 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 5593/03-16 від 09.07.2020 щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від загальної суми складових місячної заробітної плати, визначеної у довідці Прокуратури Херсонської області №18-95вих 20 від 06.03.2020 року, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням проведених виплат.

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити позивачу з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, відповідно до порядку виконання рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019, на підставі довідки Прокуратури Херсонської області №18-95вих20 від 06.03.2020 року, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що з 2007 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ, виходячи із максимального розміру 90% від суми середньомісячного грошового забезпечення. Позивачем отримано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, яка видана Херсонською обласною прокуратурою від 06.03.2020 за № 18-95 вих-20 та 01.07.2020 подано до територіального органу Пенсійного фонду України разом із заявою про проведення перерахунку пенсії. Однак ГУ ПФУ в Херсонській області рішенням № 5593/03-16 від 09.07.2020 відмовив у перерахунку пенсії, у зв'язку із відсутністю підстав та нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідач зазначив, що оскільки після 13.12.2019 року не відбулось зміни посадових окладів для працівників прокуратури, відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.

Крім того, складові довідки від 06.03.2020 року № 18-95вих-20, визначені в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів від 30.08.2017 № 657, а не в розмірах, визначених статтею 81 Закону № 1697 (як це передбачено рішенням Конституційного суду України від 26 березня 2020 № 6-р/2020).

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 5593/03-16 від 09.07.2020 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від загальної суми складових місячної заробітної плати, визначеної у довідці Прокуратури Херсонської області №18-95вих 20 від 06.03.2020 року, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Херсонській області (здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років на підставі довідки Прокуратури Херсонської області №18-95вих20 від 06.03.2020 року, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням проведених виплат, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на час призначення пенсії).

Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що права на перерахунок пенсії за вислугу років позивач не має, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 року. В свою чергу зміни посадових окладів працівників прокуратури після 13.12.2019 року не відбулось. Крім того, апелянт зазначив про відсутність правових підстав на здійснення позивачу перерахунку пенсії з розрахунку 90% та без обмеження максимальним розміром пенсії, оскільки такі дії суперечать приписам чинного законодавства.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Херсонському відділі обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фон України в Херсонській області з 22.12.2006 року та отримує пенсії за вислугою років, відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ із розрахунку 90% суми заробітної плати.

01 липня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії. До заяви позивач долучив довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії від 06.03.2020 року № 18-95вих-20.

Листом від 17.07.2020 року №2100-0334-8/28700 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомило позивача про прийняте управлінням рішення №5593/03-16 від 09.07.2020 про відмову у перерахунку пенсії за довідкою № 18-95вих-20 від 06.03.2020 року, у зв'язку із відсутністю підстав та нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку і прийняттям 13.12.2019 Конституційним Судом України рішення у справі № 7-р(ІІ)2019 набув право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Задовольняючи позовну заяву в частині обрахунку пенсії позивача у розмірі 90%, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір заробітної плати, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. Зазначаючи, про наявність підстав для обчислення пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, суд виходив з того, що таке обмеження було встановлено у частині 15 статті 50-1 Закону №1789-XII, яка втратила чинність з дня набрання чинності Законом №1697-VII - з 15.07.2015р., а відповідне обмеження максимального розміру, установлене абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону №1697-VII застосовується виключно при призначенні пенсії.

Судова колегія частково погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих визначалося статтею 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ, відповідно до якої (в редакції, чинній нас час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частина 17 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, чинній нас час призначення позивачу пенсії) передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Закон №1789-ХІІ, зокрема, окрім положень ч. ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1, втратив чинність на підставі Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року №1697-VII, який набрав чинності з 15.07.2015 року.

Так, статтею 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року №1697-VII визначено право прокурора на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення відповідної вислуги років.

За правилами ч. 2 ст. 86 Закону №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно із ч. 13 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Правила ч. 15 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року №1697-VII тимчасово, по 31 грудня 2017 року, визначали:

- особам (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII “Про державну службу”, а також працюють на посадах та на умовах, передбачених Законом України “Про судоустрій і статус суддів”, призначені пенсії / щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;

- у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

За змістом абз. 4, 5, 6 ч. 15 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року №1697-VII з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, Законами України “Про статус народного депутата України”, “Про державну службу”, “Про судоустрій і статус суддів”, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

За приписами ч. 20 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року №1697-VII (в редакції, яка діяла до 25.04.2015 року) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

З 25.04.2015 року частина 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року №1697-VII, в редакції Закону України від 28.12.2014 року №76-VIII, зазначала змін, відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

“20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.

Судова колегія враховує, що, відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Вказані положення Основного Закону кореспондуються із приписами ст. 91 Закону України “Про Конституційний Суд України” від 13.07.2017 року №2136-VIII.

Отже, рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 змінило законодавче регулювання для правовідносин, що мають місце з дати його ухвалення.

За таких обставин справи, колегія суддів вважає, що з 13.12.2019 року у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури, а також у зв'язку із призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових заробітної плати як при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача з тих підстав, що після 13.12.2019 року Кабінет Міністрів не приймав рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Так, зміни у грошовому забезпеченні вказаної категорії працівників врегульовані, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури”, що підтверджує виникнення обставин для перерахунку раніше призначеної пенсії.

Щодо розрахунку пенсії позивача із розміру 90% від суми місячної заробітної плати та без обмеження її граничного розміру, судова колегія зазначає наступне.

Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.

Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури та порядку здійснення відповідного перерахунку. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові по зразковій справі (про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019) № 560/2120/20 від 14 вересня 2020 року, яка залишена без змін постановою ВП ВС від 20.02.2021 року.

Суд першої інстанції на зазначені обставини уваги не звернув та помилково прийшов до висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в цій частині.

Оскільки судова колегія дійшла до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України, підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром та відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) .

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 22 грудня 2020 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України

Керуючись ст.ст.308,311, 312, 315,316,321,328,329 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - задовольнити частково.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року - скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру, з урахуванням проведених виплат, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на час призначення пенсії).

Ухвалити в цій частині постанову, якою викласти третій абзац рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року в наступній редакції:

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул.28 Армії, 6, Код ЄДРПОУ 21295057) здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,ІПН НОМЕР_1 ) за вислугу років на підставі довідки Прокуратури Херсонської області №18-95вих20 від 06.03.2020 року, з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених статтею 328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко